|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Мед
29.10.2009 11:08:10   
mami
леле блазе си ви..мојов чај ни да чуе, па затоа мед или сируп шверцаме со сокот или млекотоuser posted image user posted image

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Мед
29.10.2009 11:09:33   
mother 29
мами, а го осека ако почнеш по малку да му шверцаш во сокот?user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Мед
29.10.2009 11:13:14   
mami
што сирупот? Па го осека ама не толку многу...пие само црвен сок- боровница или капина, малина нешто такво и му полнам околу 300 мл и две лажици сируп и пред едно од дневните спиења си легнува сокот, супер звезда и заспива

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Мед
29.10.2009 11:16:37   
mis.
За сирупот еве тука имаме дискутирано.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Мед
24.11.2009 9:02:32   
profesorica
Дамјан веќе цела недела пие млеко со едно лажиче мед а и во чај обавезно му ставам мед.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Мед
24.11.2009 9:22:26   
BEBICA
ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

Дамјан веќе цела недела пие млеко со едно лажиче мед а и во чај обавезно му ставам мед.


Bravo profesorice.I jas na Monika vo cajot i stavam med edno lazice i za cel den pie po 150 do 200ml.Probav i mleko obicno da i dadam no go saka so malku med, no go pie od casauser posted image user posted image user posted image od sise nejke sem caj ili voda.
Ovaa mojava mnogu prebirliva.



_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Мед
24.11.2009 13:33:02   
mother 29
кој дава матичен млеч на детето?

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Мед
17.12.2009 22:09:49   
mis.
 Внимавајте како мед купувате
Освен вода, медот содржи и инвертни шеќери, сахароза, декстрин, минерали, витамини, хормони, јаболкова, лимонска, мравја, оцетна и килибарска киселина. Но сите видови мед не се исти ни по состав, ни по вкус ниту пак по арома, па добро е при купувањето да се знаат некои правила. Најпрвин треба да се препознае дали медот е природен и квалитетен, или пчелите го направиле од шеќерен сируп. Доволно е во медот да ставите чепкалка за заби и да ја кренете. Ако од чепкалката тече непрекината нишка, медот е природен. Ако нишката мед се прекинува, т.е. ако капе, подобро е да не го купувате.
Многумина избегнуваат да купат зашеќерен мед, сметајќи дека е вештачки. Ова е голема заблуда - природниот мед секогаш, порано или подоцна, се зашеќерува, особено ако стои на ладно. Во некои земји купувачите бараат исклучително кристализиран мед. Доколку тоа, сепак, ви пречи, медот повторно ќе стане течен ако теглата ја ставите во тенџере со вода која постепено ќе ја загревате (но никако над 36 Целзиусови степени).

Различните видови цветен мед, како што се багремовиот, сончогледовиот и слично, обично содржат околу 12 до 13 различни минерални состојки, додека мешаниот мед може да има и до 30. Медот со потемна боја е побогат со минерали, особено со железо, бакар и магнезиум.

Некои видови мед, како што се багремовиот и медот од жалфија, потешко се зашеќеруваат. Затоа, ако купувате поголеми количини кои треба подолго време да стојат, определете се за еден од овие видови.
 

Медот е производ што може со години да стои, но сепак може и брзо да се расипе - ако се чува неправилно. Бидејќи лесно впива влага, медот треба да се држи на суво место, во добро затворена стаклена тегла, во лимен или во емајлиран сад со чист капак. Без разлика за кој вид мед ќе се одлучите, важно е постојано да го имате вклучено во својата исхрана.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Мед
23.2.2010 11:18:27   
mother 29
јас купувам мед од проверени луге...имам комшии со кои ептен добро стоиме и тие имаат пчели накај Беровско.од таму си редовно купувам.
инаку мислам да не беше медот(2 м.лаж. на утро и навечер) и чајот од мајчина душичка што го пиеше  редовно...........кај ке ни беше крајот оваа зимаuser posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Мед
23.2.2010 11:21:06   
profesorica
на Дамјан мед му ставав во млекото ама откако ни открија егзема не му ставам, така ме советуваше педијатарот.

некако се мислам дали па да почнам со медот

а што велитеuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Мед
23.2.2010 11:31:37   
HristinAntonio
antonio samo si bara med...a i malteks mu davam , 

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Мед
23.2.2010 11:35:58   
Adrijana
A od koja vozrast pocnavte da im davate med?

_____________________________



(Одговор на членот HristinAntonio)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Мед
23.2.2010 11:37:08   
mother 29
после годината

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Мед
31.3.2010 11:01:13   
TRANSTAR
jas na nikodim med mu stavam vo mlekoto samo navecer pred legnuvanje i nautro, a vo mnlekoto  nautro mu stavam/matam i edno jajce od prepelica so kakao.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Мед
31.3.2010 14:13:45   
topce
внимавајте многу со медот.
ние бидејќи имаме некаква алергија само во носот
и мед ни рекоа нема до 6 години исто за јагоди, боровинки и слично

(Одговор на членот TRANSTAR)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Мед
31.3.2010 14:24:27   
profesorica
бидејќи Дамјан има егзема на лицето му го прекинав медот а редовно му ставав во млекото пред спиење



_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Мед
31.3.2010 14:32:11   
BEBICA
Za temot podetalno eve eden link mnooogu ubavi soveti ima.Od toa kako da odberete med?Sostav na medot?Medot vo ishranata ...i.t.n.
KLIK

Isto taka na deca postari od 12 meseci se preporacuva da se dava med no isklucivo Cveten, Bagremov i Livadski med.Ni slucajno Borov med posto on e mnooogu jak i moze da nastanat komplikacii od nego.
Isto taka za da prepoznaete dali medot e kvaliteten samo stavete go vo frizider i ako se kristalizira celiot toa znaci deka nema dodatoci i deka e sosema priroden.



_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Мед
7.4.2010 23:45:52   
Maca25
Јас имам алергија од мед, така да многу сум претпазлива кога и давам на нина. Има пробано само 2 пати и тоа многу малце во чајче, а во млеко не ни помислувам да и ставам, затоа што јас имав неподносливи болки во желудникот од мед и млеко. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Мед
8.4.2010 10:02:58   
Cacko
nesto ne mi e jasnouser posted image vikaat so med posle godina da se pocne,a od ovie mlecnive kasi so se ima medolino i e za od 8 meseci,pa sea ne znam dali da pocnam na Elena da i davam medolinouser posted image aj help

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Мед
8.4.2010 10:12:24   
mami
Јас му давав и медолино и чоколино и се...немаше гајле..а со мед почна подоцна и сега пред спиење во млекото има лажица мед

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Мед
8.4.2010 10:27:07   
dragana_vane
Do sega ne sum mu davala med na Vidan a eve ima 14 meseci. Neznam zosto , ama ke probam da mu dadam, mislam vo mlekoto pred spienje. Mi se cini deka ke bide mnogu blago i deka ke stanuva za voda noke, sto mislite?

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Мед
3.11.2010 22:48:48   
lukas
nekni bevme na vakcina i taka bev rekov aj ke prasam za belka za kravsko i za MEDOT

i koga prasav za medot doktorkata mi rece ne se preporacuva do 3 tata godinauser posted image user posted image user posted image
a znam od onaka od iskustvo i pred da stanam majka deka jace(belka) i med ne se dava do godinata,i koga mi go rece taa ova se zacudiv a kako sto gledam skoro site ovde imate dadeno od 8 mi mesec do godina i pol med nezz sto da pravam sega...sin mi ima 8 meseci i i sakam da mu dada onamu kaj 11 meseci...me zacudi doktorkava mnoguuser posted image user posted image


_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот dragana_vane)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Мед
4.11.2010 9:40:57   
Octavia
Медот е силен алерген и плус кај бебиња под 1 година може да предизвика ботулизам. Некои педијатри препорачуваат да не се дава до две години. За кравјо млеко препораките обично се да се почне постепено после првиот роденден на user posted image , прво со разредено млеко.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Мед
4.11.2010 13:53:12   
lukas
fala oktavia..pozz

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Мед
2.3.2011 22:39:09   
baby mama
I stavam vo mlekce med, a pravam i eden lek za imunitet i za kaslanje so med.Edna lazicka rastopen puter na sobna temperatura,se mesa so edna lazicka med i se dodavaat nekolku kapki limon(jas stavam poveke).Go mesam seto ova zaedno i i davam po edna lazicka dnevno.Kerka mi ima 16 meseci,ne projavila reakcija na med.Ako se somnevate vo medot ne go davajte ova na vaseto detence.


_____________________________

Always kiss your children goodnight - even if they''re already asleep.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?