|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 4 [5] 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Риба во детското мени
7.10.2013 9:47:23   
sandriana RR
АнаМоли, ако е нешто умерено, да речеме 1 во 2-3 недели, и во некоја соодветна комбинација со зеленчук, сметам дека нема ништо лошо во конзумирање конзервирана риба.
На Т се уште не сум и дала, ние и онака многу ретко јадеме риба дома, но некоја следна прилика не би ја ни забранила.
Од свежо нема подобро, конзервансите си го прават своето, но пак ќе речам - ако не се претерува, немам против.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Риба во детското мени
7.10.2013 9:57:08   
Felly RR
Бидејќи имаме тема и за ТУНА, постовите ќе ги префрлам и таму, а имаш и повеќе мислења да прочиташ Анамоли.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Риба во детското мени
7.10.2013 9:59:21   
Mihaela 2010
I nie za zal mnogu retko jademe doma riba,iako gledam da go promenam toa,barem vikend koga sme doma...a najmnogu mi e krivo sto M saka riba,koga sme kaj majka mi ili na rucek na drugo mesto ubavo znae da si se najade..ednas jadev doma tuna i ponudiv ama ne ja sakase,taka da si vetiv deka ribata mora da ja vovedam doma ednas nedelno.a za konzeva ke si poceka..se slozuvam so sandriana

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Риба во детското мени
18.11.2013 7:59:28   
deluxe
Денес сум во план да зготвам лосос за синко.Може ли да ми кажете како ја подготвувате??до сега не сум давала лосос,единствено пастрмкаuser posted image

< Поракaта ја уредил deluxe RR -- 18.11.2013 8:02:52 >


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Риба во детското мени
18.11.2013 15:25:25   
zzaa
Можеш да ја свариш да додаден некој зеленчук и да биде како чорба, друг начин е во фолија да ја испечеш исто може со некој зеленчук.
Ние обожаваме риба па 1-2 неделно обавезно јадеме, и тоа свежа риба( освен ослич, тој е замрзнат нема свеж). Исто можеш и на скара да ја направиш, и така е многу вкусна и се прави брзо.

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Риба во детското мени
21.2.2014 1:25:49   
Defne90 RR
Јас обожавам риба исто и поголемиот синко.Си јадеме барем еднаш неделно.А мм и помалото ич не ја сакаат.Кога ќе насети А дека има риба за ручек не сака ни да ја отвори устата а камоли да јаде.Се надевам дека во иднина ќе се смени тоа.Инаку и јас на М му ја правам како чорба со додавање на зеленчук во неа и исто така најчесто ја правам во рерна со зеленчук печена.Така ми е најслатка.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Риба во детското мени
21.2.2014 9:33:08   
Tanjat7880
Nitu ja sakam nitu ja pravam ribata,ko mala sum dobila nekoe trovanje od istata koe najverojatno bilo nekoja alergiska reakcija na istata I eve I den denes jas mirisot nemozam da go podnesam a ne pa vkusot.
Imam griza na sovest,zatoa shto nikogash ne ja spremam ni G ne ja jade oti nema prilika,toa sakam vekje dolgo vreme da go promenam pa me interesira kako ja pecete,eve na primer filetote oslic,pred da zavitkate vo folija shto pravite,ja posoluvate,stavate maslo,koj drug zacin,kolku vreme se pece..aj nekoj marifet koj bi napravil da ja jadam?!

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Риба во детското мени
21.2.2014 11:27:48   
princessa
Nie site jademe riba. Pravam ednas do dvapati nedelno. Mm ja obozava neznae kolku mu e dostauser posted image . Kerka mi ja jade sekogas koga e topla, i na gradinka im davaat. Duri i na bebeto pocnav da mu davam i ja jade. Gotvam isklucivo losos, oslic i bakalaruser posted image

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Риба во детското мени
21.2.2014 12:32:04   
Tanjat7880

ИЗВОРНА ПОРАКА: princessa

Nie site jademe riba. Pravam ednas do dvapati nedelno. Mm ja obozava neznae kolku mu e dostauser posted image . Kerka mi ja jade sekogas koga e topla, i na gradinka im davaat. Duri i na bebeto pocnav da mu davam i ja jade. Gotvam isklucivo losos, oslic i bakalaruser posted image

E kako ja spremash,PROSVETLI ME,da bide krckava,da ne mi mirisa po doma I da ne se poznae deka e RIBA I da e pecena vo rerna I taka...user posted image

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Риба во детското мени
21.2.2014 12:55:58   
princessa
ajde toa so krckavosta i ne e taka tesko ama da se izbegne ona drugoto ke treba bogami od restoran da se poracauser posted image
Jas ribata skoro sekogas ja pecam vo kombinacija so zelencuk, znaci prvo ke zaprzam kromice, morkovce, kompirce, nekogas mi se naoga nesto zamrznato od tipot na zlatna mesavina, ili zamrznat celer, praz... dodavam vegeta i ribata sekako i ja stavam da se pece vo rerna. Plehot go pokrivam so aluminiumska folija a podobra varijanta e plehce so poklopak i taka. Moze i oriz da se pece. Kmbinacii ima polno.
Sega neznam, mene ne mi mirisa koga e topla posle koga ke se oladi poveke mirisa. Bakalarot najmalku mi mirisa od site ribi.

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Риба во детското мени
21.2.2014 14:28:11   
Tanjat7880

ИЗВОРНА ПОРАКА: princessa

ajde toa so krckavosta i ne e taka tesko ama da se izbegne ona drugoto ke treba bogami od restoran da se poracauser posted image
Jas ribata skoro sekogas ja pecam vo kombinacija so zelencuk, znaci prvo ke zaprzam kromice, morkovce, kompirce, nekogas mi se naoga nesto zamrznato od tipot na zlatna mesavina, ili zamrznat celer, praz... dodavam vegeta i ribata sekako i ja stavam da se pece vo rerna. Plehot go pokrivam so aluminiumska folija a podobra varijanta e plehce so poklopak i taka. Moze i oriz da se pece. Kmbinacii ima polno.
Sega neznam, mene ne mi mirisa koga e topla posle koga ke se oladi poveke mirisa. Bakalarot najmalku mi mirisa od site ribi.

Ushte ova prashanje,a kolku vreme pecesh I dali pri kraj ja vadish folijata ili kapakot za da se zapece poubavo I dali taka samo ja stavash odmrznatata riba,bez nishto vo meshavinata na zelencuci I ne dodavash voda?!
Jaojjjj znam,davam,ko nikogash da ne sum videla shporet no molim te kazuvajjj,se spremam da spremamuser posted image pa moram SE DA ZNAM!

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Риба во детското мени
21.2.2014 15:08:45   
princessa
pola saat do 40min i svarno pa jas ne sum pisala za detaliuser posted image .Stavam fildjan do fildjan ipol voda zavisi ako e ribata zamrznata a i zelencukot treba pomalku voda.10minuti pred da e gotovo vadam folija.
a oriz koga ima se stava voda 3pati poveke od kolicinata na orizot, znaci edna casa oriz tri voda.user posted image

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Риба во детското мени
21.2.2014 23:10:55   
Snowhite RR
Ние денесκа имавме ρиба ослич за ρучеκ поρачан од ρибаρница, таму печен, па бидејќи и немав дадено на Ј досега ρешив да и дадам па бидејќи не знаев κаκκ пошто суви манџи не ми јаде, напρавив супа со κомпиρче и ставив од ρибата малκу и малκу леб надρобив и сето си го изеде

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Риба во детското мени
21.2.2014 23:27:15   
Defne90 RR
Па да и јас така им давам на моите како манџа помалото ја нејќе ич ама така некако ќе успеам да му ставам некоја лажица во уста а така само риба ако му дадам веднаш ја плука.Е сега за приготвувањето и јас ја правам така со зеленчук значи ќе ставам компир,кромитче,морков и ке ги завиткам во фолија претходно одмрзнатите и исчистени риби од лушпата и ќе ги ставам така завиткани врз зеленчукот кој претходно е ставен во плех и му се доадени магдонос,вегета,масло и малку вода и во рерна.Заборавив да кажам и рибите посебно си ги посолувам со зачини и ставам масло врз нив па ги мотам во фолија.И така се печат некои 40 минути и проверувам одвреме навреме ако треба вода и дотурам по малку.И јас ги имам правено со ориз ама некако не ми се допаѓаат така.Сепак сето тоа си е прашање на вкус.А знам понекогаш и да ставам само риби масло за јадење,магдонос и зачини и така го покривам целиот плех со фолија и се печат.Откако ќе се испечат ги преливам со претходно направена саламура од млака вода,оцет,масло за јадење и вегета,и така ми се вкусни.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Риба во детското мени
16.6.2014 9:47:56   
omorfo89
Ќерка ми кога беше бебе јадеше риба сега нема шанси

_____________________________

[img]http://lb3f.lilypie.com/aJqIp2.png[/img]

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Риба во детското мени
16.6.2014 14:24:59   
Defne90 RR
Јас баш денес им подготвувам на малите риба за ручек,со ориз,морковче,кромид,домат,тиквица.Понекогаш ја правам и со компир.И ја јадат,поголемиот повеќе ја јаде.Ама и малото не го оставам додека не си ја изеде чинијата.Нешто на компјутер,нешто се лажеме и ке си изеде се.Ама гледам барем еднаш до двапати во неделата да имаат на мени риба.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот omorfo89)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Риба во детското мени
18.11.2014 14:32:52   
Mila mamicka
Според литературата што сум ја читала, најдобро е да се започне со рибата, и тоа бела рила, после 9от месец. Јас така направив со син ми, и почнав прво со панга, која му ја давав некаде до годината. Потоа некаде прочитав многу негативни работи за пангата, па се префрлив на други риби, ослич, лосос, пастрмка. До ден денес му давам од овие риби, и тоа најчесто рибата ја варам посебно, за да можам потоа коските полесно да ги отстранам, а посебно му правам ориз со лукче, кромид, морков и брокула. Морам да кажам дека досега од ваквиот оброк не ни останало ни едно лажиче. Пастрмката пак, обично ја печам во фолија, и со неа му давам варено компирче. Гледам барем двапати неделно да јаде риба, ама откако почна во градинка, не можам толку многу да внимавам, ама еден ден од викендот обавезно има риба за ручек.

_____________________________

Најдобрата работа што еден татко може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка.

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Риба во детското мени
18.11.2014 14:48:12   
Anuska14
Ние многу често консумираме риба, кога сум во можност пастрмка свежа а ако не тогаш замрзната. Сметам дека е многу важно рибата да е присутна во исхраната само што не ме бива многу за да ја подготвам. user posted image
Често пати ја печам и убава излага.

(Одговор на членот Mila mamicka)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Риба во детското мени
18.11.2014 14:59:28   
AneLav RR
Јас риба речиси воопшто им немам дадено имам пробано но не ја сакаат. Е сега бидејќи сум на диета често јадам риба од конзерва онаа што е туна во вода и правам едни ќофтенца печени со овес, кромид и јајце. Зачудувачки но ќеркичката ми касна од тие и се допаднаа.

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот Anuska14)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Риба во детското мени
20.11.2014 14:01:31   
caciana
Рибата е здрава намирница и ние ја користиме во исхранта. Бидејќи може да предизвика алергија треба да се конзумира после осмиот месец или после година. Откако ќе се воведе риба во исхранта на детето три дена не треба да се воведува нов вид на храна за да забележите дали има алергиска реакција, а доколку нема тогаш е ОК продолжете со јадење и бидете упорни.
За почеток се дава риба која нема интензивен мирис и вкус ( ослич). Кога детето ќе се навикне на вкусот од рибата, послесно ќе ги профати и рибите со поинтензивен мирис и вкус како лосос( нашата омилена риба ) , сардина , скуша... user posted image

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Риба во детското мени
2.4.2015 13:09:15   
Ilina87
Ме интересира кој вид на риба е најдобра за почеток? И како ја подготвувате?
Досега немаме пробано, иако има 18 месеци. Не знам дали дека јас не јадам риба не сум му дала, се си мислам нема да ја сака. Од друга страна сакам се да јади.

(Одговор на членот vesna_kr)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Риба во детското мени
2.4.2015 13:15:29   
lukajana RR
Ilina87 јас давам ослич некако другиве ми имаат многу коски,треба бела риба и мислам после 8 месеци се дава .За спремањето јас ја печам во фолија со м.масло лимон и магдонос,а можеш и варена да ја даваш.Пробај убаво е риба да јадат моиве многу ја сакаат и обавезно еднаш неделно јадат

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Риба во детското мени
4.4.2015 22:41:42   
vezilka RR
Јас уште не сум дала риба на Јосиф, а имаме 10 ипол месеци. Планирам од наредна недела да почнам со ослич. Инаку Никола јаде два пати у неделата обавезно, ослич или лосос.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Риба во детското мени
16.10.2015 12:00:41   
tincule
Јас до сега и немам дадено на Д риба од пуста мука зашто органски не ја поднесувам луѓе не можам ич, ако некој пржи во друга зграда и ако осетам мирис затварам прозори се.Еептен не ја поднесувам. И вчера татко ми и купил готова кашичка со тестенини и морска риба. Бевме смешки некој да не гледа кога се раневме, јас се мрштам таа се мршти пробувам позитивна да бидам онака не правев фаци многу, пробувам да се контролирам ама ја гледам нејзе дете не му се свиѓа не му се јаде, башка и и мириса ама цепки user posted image Мислиш со пиштол во глава двете и мораме, едно време ме фати смеа ја гледам ми падна жал го мачам да јаде нешто што не му се свиѓа и баталив. Здравје ќе пробам со ослич некако највеќе можам да ја поднесам ама баба ако ја прави user posted image . Само нека помине време да се собереме од вчера.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Риба во детското мени
16.10.2015 14:46:34   
lukajana RR
Значи сите сме исти тоа што не јадеме и на децата не даваме user posted image .
Јас риба давам барем еднаш неделно и децата ја сакаат .
Е тука настапуваат бабини деветини демек не се давало риба додека не прозбори ама јас се разбира си свиркам и си правам што си сакам user posted image

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот tincule)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 4 [5] 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 4 [5] 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?