|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Убод од инсекти
17.7.2013 12:37:42   
vezilka RR
Пробајте со Џинџира Алба, докторов ептен ми го исфали, а и сестра ми богами.

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Убод од инсекти
17.7.2013 14:32:58   
miana
јас обично ги мачкам децата со камагел ако бидат канати..Ако почне многу да отекува - однеси ја на лекар..Сега кога бев на клиника до керками имаше едно дете каснато од комарец после речиси ден ипол цело раче отечено,црвено и со Т...Ако е онака отеченко само,мачкај ете со камагел и сл ама ако почне многу да отекува и да се шири - тогаш трк на лекар.

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Убод од инсекти
18.7.2013 12:36:42   
masa
Вчера мајка ми ја убедила да става ладно и наполнила едно интересно шишенце со ладна вода и сама си го држела и отокот спадна.Утрово имаше само големи тврди брунки со мало црвенило,а само на лицето имаше испукани капилари од чешање.Битно работава на поминување тргна.Само што комарци ќе беа ова и претходно ја имаа каснато,ама вакво нешто со отоците и овака големи брунки прв пат user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Убод од инсекти
26.8.2013 8:38:29   
AnnaMolly RR
Женски помагајте! Филип вчера го каснало нешто ноќеска, ама гарант не е комарец. На бутчињата е искасан и има едно 5-6 убоди на едната нога и 3-4 на другата. МЕстата му се отечени и тврди на допир, црвени се бајаги и многу го чешаат.
Го мачкав со Камагел, џабе. Еве сабајле купив Синопен и со тоа го мачкам. Да чекам ли до утре или сепак кај матичната да го однесам да го ѕирне?
Леле првпат вака нешто да го искаса, за греота е огроооомни му се местата на убодите.
Нешто друго освен Камагел и Синопен би ми препорачале?

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Убод од инсекти
26.8.2013 8:48:44   
Bethany
Не знам што подобро ќе биде од Синопен, таа е и против алергиски реакции.
Можеби се и некои мутирани комарци, кој знае, денес се е мутирано... Би требало да се повелече малку, ама ако тој се константно чеша, сигурно дека и повлекувањето ќе биде успорено.
Мислам дека нема потреба од грижи, можеби и е некој пајак, ама ти во секој случај ќе видиш во текот на денот па ќе процениш што како.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Убод од инсекти
26.8.2013 8:50:45   
AnnaMolly RR
И јас помислив дека е некој пајак, ич не личат на убод од комарец. Ќе го мачкам вечер со течната пудра со анестетик, барем да не се чеша.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Убод од инсекти
26.8.2013 9:32:34   
Yummy Mammy
Kerka mi redovno ja kasnuva nesto vo son, kade i da sme, i doma i na odmor, i kaj baba i dedo... Jas i stavam Sinopen i i pomaga, za eden den se susat, ostanuvaat flekicki nekoe vreme, no barem ne ja cesaat. A ima i edna tecna pudra so anestetik, ja koristevme za sipanici da ne gi cesa, i so toa moze da probate. Ne znam sto poveke maticen ke ti kaze... toa e toa...

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Убод од инсекти
26.8.2013 10:12:11   
Ring

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR


Isto i nie, vo petokot vecerta nesto ja iskasalo na dvete stapalca ,po 7-8 ubodi , a ne e komarec . Nekoi ima do 2-3 sm se golemi i tvrdi, vcera i se napravija i mali plikovi na tie golemite i ja cesaat, si gi razrani .
Ja mackam so Floceta , mnogu e efikasna za komarci, ama ova ne ke da e komarec , sigurno e nekoj pajak. deneska i bea bledo rozevi nakaj kafeavi, pominuvaat ama samo da ne ja cesaat, oti u spienje si gi triese nozinjata i se cesase.

_____________________________

Your children will become who you are...so be who you want them to be !

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Убод од инсекти
26.8.2013 10:59:36   
Yummy Mammy
Letovo verojatno primetivte deka ima navalica od osi, ne znam sto e rabotava ama strasno e kolku mnogu gi ima, kao prskanjevo da e protiv komarci, a za razmnozuvanje na osi. user posted image

Nego, se zaboravam da vi kazam, lekot na svekrva mi sto i go kazala prijatelka farmacevt - koga ke te kasne osa, vednas namackaj go mestoto so karmin, bilo kakov dejstvuva, no najubavo onakov crven djish ili bordo. Svekrva mi i svekor mi redovno go prakticiraat, jas licno ne sum probala, no im veruvam (posto imaat ovostarnik i redovno se borat so osi). Navodno imalo nekoja supstanca vo karminot sto go izvlekuva otrovot.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Убод од инсекти
21.10.2013 14:14:24   
AnnaMolly RR
Женски помош.

Вчера Филип спиеше кај моите и мајка ми ми кажа сабајле дека ноќеска го искасале комарци за лицето.
Имал околу 7-8 убоди на обравчињата, од кои две отчно под окото.
Цело око му отекло и му станало модро под окото. Го однела мајка ми кај матичниот на сестра ми, и рекле да му даваме Лоратадин 5 дена по 1 мала лажичка.

Пред два месеци исто вака нешто го искаса за ногата, ненормално му потече, ама ептен. Тврдо му стана местото и отечено едно 3-4 пати од нормала.
Ми е страв да не му се случи нешто со окцето.

Смеам ли да го мачкам со Синопен или течната пудра со анестезин под окото кога ќе заспие?

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Убод од инсекти
21.10.2013 15:45:40   
vezilka RR
Внук ми од сестра ми исто така му се прави од комарци. Таа летоска исто на окото го мачкаше со синопен. Брзо спадна отокот.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Убод од инсекти
11.8.2014 15:41:27   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: majmunce

majki pomagajte M go kasna bolva i na mestata kade e kasnat ima crvenila sto mu se kako krugcinja i vnatresno se otvora se siri krigceto ne mnogu ama pak go cesa. Go mackam so rakija malku kolku da dezinficiram i mu se susat odvreme na vreme. I sega i kako pomal go kasaat i mu dava doktorkata letizen sirup za alergija i go mackam so tecna pudra ama koga go mackam so pudrava podolg e procesot na susenje duri po mesec i p[ol ke mu pominat i toa so belezi. So sto da go mackam za mu pominat pobrzo osven sirupot.So cink oksid ne pominuva ne e veke tolku bebeska koza ima 3.5 godini. Nekoja mast ili krem???? So jekoderm ne mozi toa e za regeneriranje neznam so da kupam.



ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: majmunce

majki pomagajte M go kasna bolva i na mestata kade e kasnat ima crvenila sto mu se kako krugcinja i vnatresno se otvora se siri krigceto ne mnogu ama pak go cesa. Go mackam so rakija malku kolku da dezinficiram i mu se susat odvreme na vreme. I sega i kako pomal go kasaat i mu dava doktorkata letizen sirup za alergija i go mackam so tecna pudra ama koga go mackam so pudrava podolg e procesot na susenje duri po mesec i p[ol ke mu pominat i toa so belezi. So sto da go mackam za mu pominat pobrzo osven sirupot.So cink oksid ne pominuva ne e veke tolku bebeska koza ima 3.5 godini. Nekoja mast ili krem???? So jekoderm ne mozi toa e za regeneriranje neznam so da kupam.




Majмунче јас децата мои ги мачкам со Фенерган маст,кога ќе ги касне комарец.Баш пред некоја недела ќерката имаше огромни пликови од комарец,страшно ја чешаа,со Фенерганот ги решивме за 2-3 дена.Е сега се познава местото каде што бил пликот,бидејќи беше воспалено местото од чешање,сега се познава како темно ,дамка,но ќе исчезе,не останува лузна.Пробајте со фенерган,кога ќе му нанесуваш со кружни движења,убаво да се впие,и ќе му го смири чешањето.Секогаш кога ќе забележиш дека се чеша ,веднаш мачкај,нека не ги воспалува.


ИЗВОРНА ПОРАКА: majmunce

fala mnogu denas ke probam non stop go kasaat. Takva izgleda mu e krvta kaj mene ne idat bolvi nitu pak kaj mm.



_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Убод од инсекти
14.10.2014 17:59:27   
Dilina
Помош мамички.

Пред некој ден малата ја каснало нешто на окце (односно до окце на долниот капак) вчера беше ок црвено но не беше страшно, денес и потече user posted image
Прашав една комшика патронажна ми рече ќе помине само од себе, ама пуста грижа ме изеде....... потечено и црвено е а и тврдо е местото, окцето е ок нормално како другото но под окото потечено се паничам многу звонев и на докторката но касно беше изгледа не работат... Да одам ли во аптека да прашувам? Инаку 3 месеца сме и ми е страв до око да ја мачкам........user posted image user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Убод од инсекти
14.10.2014 19:08:23   
Neurotoxin RR
Еве одогвор од аптека user posted image Навистина не можеш ништо да ја мачкаш премногу е мала, единствено ако сметаш дека нема да влезе во окцето, можеш да стваиш камагел, или облога со ациди борици, ако можеш без да го поклопиш окото, земи ватичка по должина натопија убаво со ациди борици и стави ја ан отеченото место, два три пати во денот, облога од околу 20 тина минути. Ако мислиш дека е премногу блиску до окото и може да влезе во окото само земи и премачкувај ја почесто со вата натопена во ациди борици. Не е штетно за возрасни се препорачува облога на око, меѓутоа она е малечка, затоа ти викам повнимателно ако има можност да не се допре на окцето. Ако не, почекај до утре и однеси ја на лекар, они може да ти дадат и синопен или фенситил, ама овде на форум, без да знам каде е отокот а и малечка е многу, јас не можам да ти кажам да земеш тоа. Ако немаш и ациди борици, свари камилица и кога ќе биде млака исто како со борната, облоги или премачкувај. Пиши како ќе биде

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Убод од инсекти
15.10.2014 9:25:06   
Felly RR
Дилина, како е денес малата? Бевте ли на лекар? За толку мало user posted image и јас би те советувала само камилица. Пиши ни како сте денес user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Убод од инсекти
15.10.2014 11:45:37   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Dilina

Помош мамички.

Пред некој ден малата ја каснало нешто на окце (односно до окце на долниот капак) вчера беше ок црвено но не беше страшно, денес и потече user posted image
Прашав една комшика патронажна ми рече ќе помине само од себе, ама пуста грижа ме изеде....... потечено и црвено е а и тврдо е местото, окцето е ок нормално како другото но под окото потечено се паничам многу звонев и на докторката но касно беше изгледа не работат... Да одам ли во аптека да прашувам? Инаку 3 месеца сме и ми е страв до око да ја мачкам........user posted image user posted image


Дилина еве ти мое искуство

Керками на 04.10 значи пред десет дена ја имаше каснато ( ваљда комарец ) под веѓата.. И отече местото дури окото и се затвори..
Ја однесов на лекар, и направија крвна слика, резултатот беше супер, ми препишаа ТОБРАДЕКС маст , да го мачкам местото и рече докотрката дека и да влезе во око не е страшно..
И ми даде сируп АЛВОТАДИН ( сличен на Лоратадин ) еднаш дневно по една лажича ( тоа според возраста, керками има 6,5 години , а за малата 2,5 години обично од овој сируп ми даваат по 2,5 мл )
Такада во секој случај најдобро е да дадеш нешто вакво против алергија ( Лорадатин, Аериус или Алводатин ) или јави се на ало докторе и ке ти објаснат .
Поздрав

_____________________________

Животот е краток. Крши ги правилата, простувај брзо, бакнувај бавно, сакај вистински, смеј се неконтролирано и никогаш не жали за нешто што те насмеало.

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Убод од инсекти
15.10.2014 15:24:47   
Dilina
Нашево испадна дека не е од пајак и одма не прати докторката на очно. Хлорамфеникол маст и Тобрадекс капки ке ставаме. Испадна инфексија на око па пишав во таа тема user posted image
Вчера по постот на Неуротоксин купив и камомал ама после ми рекоа само маста и капките да ги ставам една недела......user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 67
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?