|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Тепање на детето
25.2.2010 9:39:07   
mami
Може да ме карате, да викате по мене, ама денес Лука си доби убави две шлаканици по газот, на голо...Саат време го молев да се проблечеме,и не ми даваше ни боди да му сменам. Ме удри со кремата, почна да ме клоца и толку..ми се споија жичките и му шлапнав една, и ми врати, па доби ушт една и глеј после како можело да се седи мирен и за се да се слуша.

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Тепање на детето
25.2.2010 9:51:15   
Adrijana
Mami nekogas samo zborovi ne se dovolni, jas sum protiv tepanje, ama ako zasluzuva ke si dobie po gazot obavezno.

_____________________________



(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Тепање на детето
25.2.2010 10:04:13   
nadica
мами не се секирај знаејќи те мислам дека само си му дала на знаење да направи СТОП
тие се наши мали душички кои понекогаш до толку не искушуваат па неможеш поинаку


_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Тепање на детето
25.2.2010 10:30:25   
mami
леле неможев, мака ми беше после ама па ме изнервира тотално...еве веќе 3 дена сме дома сами и приметувам колку убаво го разгалиле сите...

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Тепање на детето
25.2.2010 10:55:33   
profesorica
И Дамјан така прави ме удира, ме кубе и замара и не дава д аму сменам пелена и кога ќе засли богами си добива воспитни по газот

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Тепање на детето
25.2.2010 11:29:38   
BILJANA_G
Kako velat tepanjeto ne e sredstvo ali pomaga.Ama se razbira taka po nekoja slapanicka po dupeto.Koga ke si zasluzi ke si dobie ama retko sekogas prven na ubav nacin postapuvam so mnogu zboruvanje.Nikogas ne ja slapnuvam po liceto i po racinjata.Ne zmam nekoj mi ima kazano deka cuvstvata na decata se najizrazeni na dlankata i ne bilo ubavo da se tepaat po racinjata.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Тепање на детето
25.2.2010 11:51:02   
majka 79
ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

не дава д а му сменам пелена и кога ќе засли богами си добива воспитни по газот


i vednas druga pesna pee.
vo odredeni situacii vospitna po gazeto e dozvolena, bidejki nekogas se tolku zbesnatu sto voopsto ne te slusaat sto zboruvas. nekogas i zaripnuvam od zboruvanje i ubeduvanje no badijala, malku strak po gazeto ne e na odmet.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Тепање на детето
12.3.2010 23:21:19   
baby mama
Уф како ми падна жал за девојчево до нас што живее.А бе луѓе го изнатепа мајка му, како се слушаше плескање и тоа убаво, а тоа па како плачеше,се жалеше душичка.Има накај 6 год.девојчево. Се наежив уф и ми се стегна душава user posted image . Леле по ова новиве згради бре се се слуша.

(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Тепање на детето
12.3.2010 23:29:09   
Maca25
Против тепање и насилство и викање сум, ама некогаш не знам како да постапам - она ме тепа, ме кубе, ме гризе и ми вика во фаца и тогаш добива една воспитна по газот. Ама кај моја Нина тоа не значи ништо, она си продолжува по старо. Многу е бесна и лоша, ама и е мамино злато.
Денеска бевме на гости кај една пријателка која има мало бебе. Кај им направи лом, со смоки и хартии (па јас морав да одам позади нејзе и да собирам) туку се доближи до бебето и ми вика : та та бебе !!! тоа знали дека сака да го истепа. Морав малце да ја плеснам по газето за да и покажам дека бебето не смее да се тепа.
Мој мал бандит


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот baby mama)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Тепање на детето
12.3.2010 23:52:04   
baby mama
Ова беше вистинско тепање, знам дека доаѓаат преку глава децата некогаш ама ова беше претерано.Ми се идеше да и тропнам на врата и да ја прашам што е работата, што вака ја тепа.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Тепање на детето
13.3.2010 0:00:19   
Maca25
И мене ми иде некогаш да им се качам на комшиите и да ги прашам зошто го тепаат детето, ама едноставно тоа не е моја работа. Знам дека сите сме преокупирани со 300 проблеми ама децата не ни се криви за тоа. Не треба нашиот бес да го истураме врз нив. Насилството не се наследува, тоа  се учи.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот baby mama)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Тепање на детето
13.3.2010 0:10:09   
nadica
Насилството не се наследува, тоа  се учи.


многу добро кажано

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Тепање на детето
13.3.2010 0:13:19   
Mamicka3
Ехее што беше тепање минатата недела кога бевме во Козле,одам со ќерка ми долу на оделение кај докторката ама одиме со лифт пошто неможев по скали со штаки и таман стигаме до лифт се слуша силен удар ,и кога од ходникот кај лифтот идат мајка и ќерка -некаде 8 годишна мајкава вика по девојчево кога наидуваат има што да се види..на образот на девојчето сите пет прсти не да беше црвено туку модро и имаше и вдлабнатини од прстите,ама не да беше мавање ми се идеше и ако неможев ама да ја заојкам со тоа штаката па да види како се тепа.Сум видела тепање ама таа слика нема никогаш да ја заборавам.

_____________________________

Децата се најголемо богатство
Марио 31.10.2002
Ана Марија 01.11.2005
Трајче 20.09.2009

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Тепање на детето
13.3.2010 0:15:06   
Maca25
Како можат?!?! Леле колку се нервирам за ова тепањево!!! Кога ќе видам како ги шлапаат по лицето и по рацете!!! Уф ми иде да ги истепам

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Mamicka3)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Тепање на детето
13.3.2010 0:22:25   
nadica
леле морам да ви раскажам една случка од пред многу години кога ја бев дете
јас сум воспитувана дека со ќотек не се решава проблемот туку малку се поместува за подоцна
се шетавме со баба ми и дедо ми низ град а пред нас одат 2 размуабетени госпоѓи од кои едната за рака буквално го влечеше детето на кое од хххх причини едното око му беше преврзано и одејќи госпоѓава го залепи во бетонски столб и наместо да се погрижи бидејќи од носот му течеше крв таа почна да му вика и да го тепа user posted image user posted image user posted image дедо ми ќе ја согазеше да не го држевме со баба ми
страшно како сега ми е пред очи

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Тепање на детето
15.4.2010 22:04:14   
nadica
еве сум јас да се пожалам дека вчера и денес се фатив во замка како на два пати ја удрив по раче надица само затоа што не ме послуша без да се обидам да и објаснам дека тоа што го прави не е во ред user posted image user posted image user posted image

се мразам себеси заради мојата постапка но се случи небитно од кои причини мене пукнат филм а јас престрога со неа user posted image ова ви го кажувам вас бидејќи сте ми најблиски

нема повеќе мило мое мама те сака најмногу user posted image user posted image user posted image а сега одам да си поиграм со моето мало сонце

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Тепање на детето
15.4.2010 23:38:21   
Палешка РР
user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Тепање на детето
15.4.2010 23:40:26   
ananikol
Tepanjeto na deteto nikako nee vospitna merka.
Ne sum bila tepana od roditelite nitu sum go tepala sin mi.Protivnik sum za slapkanje po rece ili samar..user posted image
A sum go slapnala sin mi po gazeto,toa da.
Ednas mi se sluci koga bese malo i go kapev i od milost go slapnav po gazeto a toa belo nezno a mene izgleda milosta mi bila vo maksimumuser posted image  pa mu ostanaa prsti na gazeto i na skolo posle fizicko koga se tusiraa go zaprimetil nastavnikot i mu prenesil na negovata nastavnicka deka sin mi ima prsti na gazeto.Vednas bev povikana istiot den i mi bese preneseno deka dokolku uste ednas toa bide primeteno ke prijavat na soodvetno mesto(toa e i nivna obvrska)-socijalno.
A koga i kazav deka toa bese uz igra i od milost.......user posted image user posted image user posted image ...nemozam da vi ja opisam nezinata faca..ama sigurno si pomisli nesto na ovaa i fali..
Ovde se odzemaat decata i po prijava za maltretiranje na decata.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Тепање на детето
16.4.2010 9:29:23   
lukas
imam videno majki kako gi trgacat decata za raka na javno mesto ova pisti i ova go udira po glava dosta dosta ne me srami mu velese...taa samata se sramese lele grda gletka mi idese da odam da ja fatam za cepre...i jas ne sum za tepanje na decata ima vistina nekogas ne vadat od takt ama osven po gazeto kako uplav da mu dajs tro drugo ne kako so veli annanikol po race ne cinelo a po lice so lice ima toa pa da go svrknis po lice...i jas isto ne sum tepana od moite od sekogas mi bile kako prijateli roditelite a zamislete bevme trojca...i nikoj ne bevme tepani...ke se trudam so moeto dete da go imam odnosot kako so moite roditeli sto go imav...dami bide prvo drugar pa potoa majka da mu sum....jas barem taka mislam...pozz

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Тепање на детето
16.4.2010 10:14:12   
amelbebe
ova e za site majki so mali decakako mojov Amel23 meseci kakov uzas e ne mozam da odam na gosti nigde so nego,a za po doma da ne kazam i da svikam i zivci mi popustaat so nego ama detetosi tera po negovo ,a edna mila faca koga ke napravi dusa da te zdoboli.A za pogolemite i so pogled mozam da se razberam ,MAJKIna povozrasni deca ima momenti koga ke vi dojde da go skrsite od mavanje ama za negovo dobro,zosto sega se se slucuva po ulicite bidete vnimatelni jas so golemite deca znam da bidam i prestroga i da im bidam najdobar drugar megu nas i moite deca nema tabu temi .BIDETE I RODITELI I DRUGARI ,AMA DA SE ZNAE GRANICA ZA SE

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Тепање на детето
16.4.2010 11:02:36   
matushka
Vcera koga se vrakav od rabota, vidov edna majka so malo detence od 2 godinkki se drzea za raka i odea, pred niv sinot, moze imase 5,6 godini. I dete kako dete, doagja kaj sestrickata i nesto ja zakaca, mislam onaka kako buuuu, i faci i pravese, i majkava koga pocna da mu se dere pred lugje: ne se ponasaj ko idiot, budalo edna, ke ti shibnam edna i drugu komentari.... Sto ne mi se veruvase sto slusam... zalno za deteto...

(Одговор на членот amelbebe)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Тепање на детето
16.4.2010 11:39:21   
ikipp
ИЗВОРНА ПОРАКА: matushka

Vcera koga se vrakav od rabota, vidov edna majka so malo detence od 2 godinkki se drzea za raka i odea, pred niv sinot, moze imase 5,6 godini. I dete kako dete, doagja kaj sestrickata i nesto ja zakaca, mislam onaka kako buuuu, i faci i pravese, i majkava koga pocna da mu se dere pred lugje: ne se ponasaj ko idiot, budalo edna, ke ti shibnam edna i drugu komentari.... Sto ne mi se veruvase sto slusam... zalno za deteto...
lele greota,pa taka deteto koga ke porasne ke nema nikakva samodoverba,jas nikogas ne vikam pred luge na deana

(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Тепање на детето
16.4.2010 11:42:53   
matushka
Mene mi e sram pred drugi lugje da mu se obrakam taka, ne deka doma nikogas ne sum viknala po nego, ama NIKOGAS ne go navreduvam, tuku moze da mu svikam: Mateja, ne go fakaj toa, sto pati sum kazala ili Dosta isturas voda na masa... ama da mu recam budala, ili idiot mi e .... nenormalno.

(Одговор на членот ikipp)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Тепање на детето
16.4.2010 11:44:16   
ikipp
da taka e

(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Тепање на детето
16.4.2010 13:52:51   
BILE.F
Јас уште малку ќе станам мајка, ама размислувам дека чукнување по газето не е ништо. Од што гледам други, блиски мајки, знам дека некогаш може да те извадат од контакт!
Се разбира најпрво ќе почнеш со убаво! Никако детенце да удриш по раце, грб, најмалку по глава или по лице!
Јас не паметам моите да ме удриле, освен по газето, кога сум била мала, па така би постапувала и јас со моето детенце!


_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!

(Одговор на членот ikipp)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?