|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Децата како јазични иноватори
5.1.2011 1:27:13   
Џесика
Од гледање телевизија повторува нешто како

бука-бука   - Бакуган
пука          - топка
даеа          - заседа (долина на волците- реклама)


_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот strelec 8)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Децата како јазични иноватори
5.1.2011 1:36:57   
Maca25
Сакам да и ги запишам досетките на Нина некаде, па кога ќе порасне да ги чита и да се смее.

сега имаме некоја убаца  забор кој не знаеме дали е убавица или убица?!?! ама нина од убацата многу се плаши.

шипо - хипо (нилски коњ) user posted image
игаката - играчка ( итоа само една играчка вака ја вика - рингишпилот, изгледа имево и е многу долго и комплицирано па си напла лесна замена)
кеко и кек - снешко и снег_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Децата како јазични иноватори
5.1.2011 11:08:35   
denim
Tute tute- tropalka
Cvetic - Keke (do pred nekoj den), a sega e Tevic

by vnuk mi user posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Децата како јазични иноватори
5.1.2011 11:20:29   
mama26
padobran - domobranuser posted image

kompjuter - buter user posted image


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот denim)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Децата како јазични иноватори
8.3.2011 11:45:24   
Martins mom
Ете и ние слободно може да си пишуваме тука. Овие денови активно „разговараме“, уста нема затворено.

тото - око
тосе - носе
Мартин  - Тантин
тут туууу - Попај морнарот
ладо - надвор
тите - цице
пупа - топка
баам - балон


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Децата како јазични иноватори
8.3.2011 12:57:00   
Џесика
Гопоко- готово
ајде- НЕ
пока- полека

И ко за крај, татко му по име место да го вика Синиша, го вика Саше... општа збрка настанува (на мајтап, нормално), кој ми бил тој Саше user posted image


_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Децата како јазични иноватори
8.3.2011 16:26:06   
skorpijana
eve nekoi koj mi teknaa od postariot sin
vezbat-zevzat
peperutka-pepeputka
traktor-otao

_____________________________

zivej go sekoj dena kako posleden

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Децата како јазични иноватори
8.3.2011 17:09:23   
Martins mom
ИЗВОРНА ПОРАКА: Џесика

ајде- НЕuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image има логикаuser posted image user posted image user posted image user posted image

на пример ајде надвор, на Бобо ќе му биде НЕ надворuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Децата како јазични иноватори
8.3.2011 22:45:07   
Maca25
Нина денес ми ја раскажа Црвенкапа- скратена верзија на овој начин:

---мамо, била дада Кепапа (црвенкапа)
бабата бона (болна), кепапа носела топла супичка
видела гокот (волкот) и гокот изел бабата, кепапа и супата
дошоу џијата (ловџијата) павел пау пау на мешето гокот и ставил камче ( му го наполнил стомакот со камења)
гокот паднал еката (реката) и бањал
кепапа, бабата и џијата јаделе супичка.

user posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Децата како јазични иноватори
8.3.2011 23:13:52   
annie
леле значи живи смешки се user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image души најубавиuser posted image

големата моја кога беше мала за шифоњер викаше ФИКИФИКИНЕР user posted image а синчето за сокче-ток а за млеко-нето и уште многу многу дгуги зборови кои  сега не ми текнуваат пошто поминаа повеке од 6,7 години

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Децата како јазични иноватори
8.3.2011 23:16:22   
Maca25
Анние јас воие работи си ги запишувам за еден ден да и ги покажам на ќерка ми и заедно да се смееме.
Мајка ми сочувала само едно ливче од мене кога сум била 4 години и на него се првите мои бројки и букви...3+2 е 6 ( не ми одело ни тогаш математика) и МАМО ама А наопачки свртена. user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот annie)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Децата како јазични иноватори
20.3.2011 13:15:44   
Martins mom
Секој ден по некој нов збор слушамuser posted image user posted image

риби - пипи
четка - тетка
чанта - танта
око - ото
Огнен (другар му)- Оне
Го прашувам еднаш: Мартин арен си или не си и тој ми одговори „Аен“user posted image user posted image user posted image Се згазив од смеаuser posted image user posted image
Слушав вести и му викам : Абе аман Мартин, трај и тој ко папагалче некое „Тај Тантин“user posted image user posted image


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Децата како јазични иноватори
28.4.2011 14:36:35   
Martins mom
пеперутка - пупа
слон - тон
коњ - тоњ
броиме до 5 - ено, де, ти, те и петuser posted image
кога ќе го прашам кои му се другарчиња сите ги изговара правилно - Тина, Теа, Тања, Дани, Дејан, само Давид го вика Даа и Мелани - Менани
и нас домашните не вика често на име: Тони, мене Ие, тетка му Ина (Ивана), Дага (Драга), Пандеuser posted image user posted image
камион - моно, а камионче - томанеuser posted image user posted image
телефон - ноно
ќебето - титото
пудинг - динг
јајце - ајце
кокошка - коко
И не постои нешто да не го кажува, ама мене моментално ова ми текнува_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Децата како јазични иноватори
28.4.2011 15:07:33   
Slagjana
Браво за Мартин. Тој почнал се да зборува. Ќерка ми уште ништо, иако се на иста возраст. 

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Децата како јазични иноватори
28.4.2011 16:04:37   
zapce
bravo za Martin izgovara mnogu zborovi, i nie sme recisi na ista vozrsat ama ne zboruvame tolku zborovi,
za mece vika mete
Baze-Baje
Bojan-Bo
Stefan- tetan
jajce - ajte
kuce -au,au

Matej imeto si go vika ubavo i tocno, i baba, dedo, mama tato dada vika ubavo, nina, cice itn
Imame mal fond na zborovi, drugoto e so grimasi, so zboruvanje na nepovrzani zborovi


_____________________________

Ако не сум за себе - кој ќе биде за мене?
Ако сум само за себе - што сум јас?
Ако не сега - кога?

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Децата како јазични иноватори
29.4.2011 13:16:59   
Martins mom
супа - тупа
леб - еб
рака - ата
кафе - ате
компир - коми
пингвин - пимни
коса - кота
стани - тан
сок - ток
вода - тота


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот zapce)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Децата како јазични иноватори
29.4.2011 13:30:37   
mamadeja
Pavel-Paol
mama-mami, mamice,deja(me vika po ime Daniela)
Leb-epce'
sok-kokce
ljuto-uto
strasno-tanto
plasi-pasi
vrata-atata
televizor-vizorot
daljinsko-ainsko
struja-tija
telefon-tinka
jabolka-abice


(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Децата како јазични иноватори
29.4.2011 13:32:43   
Gorde J
kaj nas se e baba
Blagica - Baa
Bumba - baba
bate - baba

se sto se broi e dve - de(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Децата како јазични иноватори
29.4.2011 17:16:52   
Snowhite RR
Ние го имаме овој фонд на зборови од прилика:
мама, тата, баба, деде, дада
бате-бае
маче-ма
куче-ау
крава-му
коњче-ди
патка-гага
мече-меме
памперс-пампе
пампур-пампу
бумбар-бумба
буба-буба
чичо-цицо
џивиџи-ѕиѕи
џиџе-ѕиѕе
зајаче-цици(од песничката цици цици зајаче)
чевли-пупа
супа-тупа или пупа
топка-попа
кога му се јади-папо
пиле-пиу
тете- тете
дај и на, а некогаш прави комбинација и вика нај за дај
фала-ала
чао-папа или тао
спија-нани
курето-пипи
кај си ти, еднаш му викам кога стана од спиење и тој ка ци
кола-буу
правосмукалка и се што брчи е буу
Другарка ми, се вика Мими ја вика на име, а сестра е нејзина Тина - Дита
другарка му Вања ја вика најна
Не ми текнуваат други, а исто има и некои на негов јазик кои не знам што му значат, на пример има едно што стално го користи и се чудиме што сака да кажи, вака некако е бује бује, буту бутуuser posted image< Поракaта ја уредил Snowhite -- 29.4.2011 17:18:14 >


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Gorde J)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Децата како јазични иноватори
30.4.2011 9:04:52   
Snowhite RR
И уште овие ги заборавив
бебе
џиш=ѕис
две-де
кака
не, кога не сака нешто да јади, или кога е најаден веќе


< Поракaта ја уредил Snowhite -- 30.4.2011 9:06:22 >


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Децата како јазични иноватори
23.6.2011 9:54:51   
AnnaMolly RR
Филип освен основните зборчиња мама, тато, баба, деде, тете, бебе, дада ... почна сам да си измислува зборови.
Па - топка
Тр - штипки (омилената играчка)
_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Децата како јазични иноватори
20.7.2011 22:21:00   
Felly RR
И ние секој ден по неколку нови зборчиња учиме (Таа ги кажува по нејзино а ние ги дешифрирамеuser posted image user posted image user posted image )
вода= оба
јаболко = аба
топка = попа
мече = мемо
ѓеврек = геге
торта = тота
бубата понекогаш е буба, ама некогаш беба,
а најинтересно од се ми е Ганга (=Блага) а понекогаш е и Банга (тоа е мајка ми). Баба си ја вика инаку, ама кога сака да каже која баба вели Ганга.

Другите зборови ги кажува убаво, и  можеш да ја разбереш: мама, тато, дедо, баба, бебе, дете, тете........


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Децата како јазични иноватори
6.8.2011 1:02:28   
Џесика
Аде даби каче- ајде качи ме
аде даби опа- ајде земи ме
аде даби чепа- ајде на чешма

да напоменам даби*- дај ми (а исто и на ти)user posted image

Во следна прилика иде текст и превод на „Никола, Никола“ user posted image


_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Децата како јазични иноватори
6.8.2011 1:06:21   
Maca25
Едвај чекам да прочитам како Борјан ја пее Никола Никола!
Се изнасмеав со даби. Або дабо Бобо!user posted image user posted image user posted image


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Децата како јазични иноватори
6.8.2011 11:57:40   
Martins mom
хахаха....абре Бобо, смешки живиuser posted image Јас добив превод од Никола Николаuser posted image user posted image Јак е , нема штоuser posted image user posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

/
Jana9

Dali nekoj miris sto ne ste go sakale vo bremenosta i sega ne go sakate?

Da (67%)

Ne (33%)


Број на сите гласови: 3

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!