|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Пнеумонија
23.1.2010 15:27:47   
Софиленд
A што правевте откако Марко ќе ја повратеше дозата антибиотик?

(Одговор на членот Софиленд)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Пнеумонија
23.1.2010 15:47:01   
mother 29
posle saat mu dadov pola od dozata sto ni bese propisana..po sovet na pedijatar!
inaku toj konkretno koga go povrati na dva pati sumamedot,mu go ukina dr.....

(Одговор на членот Софиленд)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Пнеумонија
23.1.2010 15:52:14   
mother 29
sofilend, a inhalacija so spalmotil i pravea?ii so ventolin samo???????

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Пнеумонија
23.1.2010 18:26:49   
Софиленд
Само со вентолин и тоа само еднаш кога прв пат ја однесовме во Козле, после секој ден само дренажа.
Сега ќе ја носиме во Козле, ќе видиме дали таму ќе не задржат...user posted image user posted image
Поздрав до сите

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Пнеумонија
23.1.2010 18:29:10   
mother 29
ajde sam bez sekiracii ,ke se sredi....i pisi ni sto ste napravile
pozzz

(Одговор на членот Софиленд)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Пнеумонија
26.1.2010 22:02:27   
mother 29
Sofilend,kkao e Sofija?
ve ostavija vo Kozle?
user posted image

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Пнеумонија
1.2.2010 11:03:54   
Софиленд
Здраво! Конечно да се вклучам на РР, Софи е сега секој ден дома, па нема многу време user posted image
Добри сме, фала Ви многу на сите совети и поддршката!!!!
Не задржаа во Козле, дневна болница веќе не смеат да имаат, ноќта ужас...едвај ја поминав...и утредента побаравме да не пуштат зошто јас кашлав повеќе од сите мали пациенти user posted image па едвај некако истеравме дневна болница, па секој ден боцкање, ужас...5 дена, ама најбитно помина, веднаш беше подобра, не знам зошто порано не и дадоа инфузија user posted image
Сега сме во карантин, полека се враќаме во нормала и со исхраната user posted image
Како сте вие?!
Се читаме на некоја поведра тема!!!
Бацки

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Пнеумонија
1.2.2010 12:47:56   
mother 29
баш ми е мило.....user posted image user posted image user posted image  user posted image   за Софија!

(Одговор на членот Софиленд)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Пнеумонија
1.2.2010 13:25:13   
Софиленд
user posted image

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Пнеумонија
1.2.2010 13:27:59   
Еца
Навистина убави вести Софиленд, среќна сум што сега сте подобри и седете во карантин, најсериозно, бидејќи знаат што ви кажуваат докторите. Добро што отидовте во Козле, навистина само пофални зборови за нив. И баш сакам да се читаме на некоја поведра тема user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Софиленд)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Пнеумонија
3.2.2010 14:13:30   
ripce
Пневмонијата се лекува болнички

Дијагнозата за пневмонија се поставува со клиничката слика и аускултаторниот и лабораторискиот наод, микробиолошките испитувања и се потврдува со рендгенот на белите дробови. Клиничката слика е битна во првите денови на болеста, во зависност од возраста на детето. Почнува со тешко дишење, висока температура и кашлица. Колку е детето помало толку е потешка клиничката слика. Лабораториски според крвната слика се докажува висока леукоцитоза, зголемен број на белите крвни зрнца, што е знак дека се работи за бактериска пневмонија. Ако преовладуваат лимфоцити, тоа е вирусна пневмонија. Кај најмалото дете кај кое пневмонијата се пројавува во рамките на сепса од крвта се изолираат бактериите. Серолошки испитувања се користат при суспектни вирусни инфекции и со докажување на антителата се препознава дали вирусната инфекција е од постара "дата" или е свежа.

Рендгенската слика ја потврдува дијагнозата. Индикацијата за рендгенската слика на белите дробови кај детето ја поставува педијатарот, а контролната рендгенска слика треба да се направи не порано од 20-тиот ден од првата, имајќи го предвид зрачењето од рендгенските зраци и повлекувањето на патолошкиот наод. Сите промени што се наоѓаат на рендгенската слика ги интерпретира детски рендгенолог или педијатар-пулмолог. Кај мало дете со вирусна пневмонија радиолошкиот наод е дифузен и главно се зафатени и бронхите и белите дробови.

Кај некои бактериски инфекции кај поголемо дете наодот е ограничен на еден или повеќе лобуси (делови). Кај бактериите со некротично деструктивно својство на белодробниот паренхим радиолошки може да се види воздух или течност во пневралната шуплина. Терапијата на пневмониите е комплексна и многу е битно кога ќе се почне првиот циклус на лекување.

Треба да се прифати од сите лекари дека пневмонијата е тешко заболување на еден витален орган, а лекувањето задолжително треба да биде болничко. Лекувањето почнува со инфузија со венско внесување на медикаменти, намалување на општата интоксикација и дехидратација на детето. Според подоцнежните анализи се дава соодветна терапија за намалување на респираторната инсуфициенција и контролирано вдишување кислород, а според ацидобазната состојба се одредува терапијата со бикарбонати и минерали. Антибиотската терапија почнува веднаш по приемот на детето во болница без бактериолошка идентификација. Кај малото дете кое има најтешки пневмонии терапијата почнува со високи дози на широк спектар антибиотици во комбинација на еден антибиотик што дејствува на грам-негативните бактерии. Кај поголемото дете почнува со пеницилини во комбинација со полусинтетски пеницилински антибиотици, бидејќи според досегашните испитувања на Детската клиника најголем процент на пневмониите беа предизвикани од стрептокок и од хемофилус инфлуенца. Антибиотската терапија се коригира по добивање на бактериолошкиот наод и антибиограмот. Се дава се додека се присутни клиничките знаци за пневмонија. Прво се дава венски, а потоа преку уста, една недела по повлекување на радиолошкиот наод на белите дробови.

Со антибиотската терапија се спроведува и симптоматска терапија (ако има некои срцеви манифестации), витаминотерапија, а се продолжува со физикална терапија до комплетно празнење на трахеобронхијалното стебло од присутната секреција. За таа цел се даваат имуколитици.

Средства против кашлање (антитусици) и седативи не смеат да се даваат бидејќи го инхибираат рефлексот за кашлица и респираторниот центар. Компликации од нелекувани пневмонии се чести - оштетување на бронхијалниот ѕид, проширување на бронхот и оштетување на белите дробови-фиброза. Компликациите можат да настанат со проширување по крвта и зафаќање на мозочните обвивки, мозокот, абдоминалната шуплина, срцето и други органи. Превенцијата е во итно лекување на секоја бактериска инфекција на горните дишни патишта и кожата, заштита од страфилококните пневмонии, откривање на бацилоносителство во породилиштето и кај родителите и други членови во семејството. Со моќта на антибиотската терапија смртта од пневмонии се намали до нула отсто. Само кај новороденчето смртноста од пневмонии предизвикани од грам-негативни бактерии е се уште висока.

Извор: ДНЕВНИК


_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Пнеумонија
24.2.2010 18:41:49   
Еца
user posted image Мила има пневмониаuser posted image Денес во Козле ја снимаа, леке срцето ми се заледи, токлу мало, а беспомошно, а јас никако не можам да и помогнам, па си плачев, си плачев...Крвната слика е добра, нема високи леукоцити и ни рекоа до петок дома со панцеф и вентолин и ќе одиме на дренажа овие денови, акко не се поправи во петок ќе не задржат во Козлеuser posted image Откако сме дојдени од болница сум со шприцот во рака и само и давам де вода, де сок, де цедено јаболкоuser posted image многу сум тажна

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Пнеумонија
24.2.2010 18:52:02   
BILJANA_G
Eca zal mi e Mila i nie go imame pominato toa za malku ke stignevme do kozle,ama se sredi.Edinstveniot sirup sto mnogu i pomogna bese Zinat.A po sovet na edna prijatelka za lecenje na bronhit si poracav edna mast od Germanija mnogu pomaga a se vika Bronchoforton-Kinderbalsam.Po nasite apteki nikade go nemase za vo Sk.neznam.Ispitana na decinja sto cesto dobivale bronhit i so nejzino mackanje poveke nikogas ne dobile.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Пнеумонија
24.2.2010 21:45:31   
pacuvce

ИЗВОРНА ПОРАКА: Еца

user posted image Мила има пневмониаuser posted image Денес во Козле ја снимаа, леке срцето ми се заледи, токлу мало, а беспомошно, а јас никако не можам да и помогнам, па си плачев, си плачев...Крвната слика е добра, нема високи леукоцити и ни рекоа до петок дома со панцеф и вентолин и ќе одиме на дренажа овие денови, акко не се поправи во петок ќе не задржат во Козлеuser posted image Откако сме дојдени од болница сум со шприцот во рака и само и давам де вода, де сок, де цедено јаболкоuser posted image многу сум тажна


Уште ли ги снимаат на оној старомоден начин,во дрвено корито,со врзани раце и нозе,да висат како Исус Христос...Андреј го снимаа еднаш кога имаше година и пол и таа слика ми остана во сеќавање засекогаш...Медицината оди напред,толку ли не најдоа некоја поинаков модус...user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Пнеумонија
24.2.2010 22:32:33   
mami
Ецо мила...незнам што да ти кажам..косата ке ни побели од овие работи...ајде ти бидими силна и чувај го здравјето зошто кој ке ги чува инаку принцезите..user posted image user posted image user posted image user posted image за двете и се надевам дека нема да има потреба да одите да лежите во Козле

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Пнеумонија
24.2.2010 23:03:50   
betpet
Плачам,и се молам на големиот Господ, се да биде во ред, штом дошло да помине, без никакви последици.Еца многу ми е жал, низ што се треба да поминете ти и тоа мало детуле. Но биди храбра и силна,мора да се издржи.Уште утре да ни се јавиш и да не израдуваш дека се е во ред.

_____________________________

Нашето сонце од 7 Јуни е Теодора(Божји дар)

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Пнеумонија
26.2.2010 11:16:47   
Еца
Мамички со кого да го поделам стравот ако не со васuser posted image еве излегуваме во 12 треба да бидеме во козле и докторката ќе каже дали ќе ме задржи со Мила во болница или не. Леле уште од дома почнувам да плачам, ќе си пукнам од мака. Мамички ако не ви пишам до вечер, тоа значи дека не оставилеuser posted image user posted image user posted image Се надевам дека нема да се случи тоа и дека уште вечерва ќе се дружам со васuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Пнеумонија
26.2.2010 11:20:14   
pacuvce
За мама Еца и малата Мила...

user posted image

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Пнеумонија
26.2.2010 11:23:34   
nadica
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
ве чекаме подоцна со добри вести

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Пнеумонија
26.2.2010 11:31:02   
Katuska
Нема да останете ке видиш, еве сонцето надвор повторно изгреа да ви го осветли патот..Ти ја пустам целата позитивна енергија за веднаш да се вратите дома и да бидете подобри сите три user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Пнеумонија
26.2.2010 11:31:23   
zami
Samo pozitivni misli,
znaes deka kolku i da gi mrazime bolnicite ponekogas e podobro da stisneme zabi i da ostaneme tamu kako bi se izbegnale komplikacii.
i da povtoram samo HAPPY TOUGHTS


_____________________________

Allways look on the bright side of life!

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Пнеумонија
26.2.2010 12:18:34   
Iva
Еца ти ја испраќам целата позитивна енергија за да можеш и ти да бидеш позитивна и да издржиш. Искрено се надевам дека нема да ве задржат во болница и те чекаме да се јавиш со добри вестиuser posted image user posted image user posted image user posted image  

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Пнеумонија
26.2.2010 18:47:25   
Еца
Фала богу дома сме, барем до недела, кога пак ке чекаме мислење од докторката.Ситуацијата не е иста, но не е ни нешто подобра, добро е што сум упорна во тапкањето, провоцирање на повраќање шлајм и давање течности, постојано сум со шприцот, па така докторката се реши да не не задржи до недела кога ќе ја прегледа повторноuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Пнеумонија
26.2.2010 18:56:55   
agnes77
желим све, све најдобро, само позитивноuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Пнеумонија
26.2.2010 19:09:41   
pacuvce

ИЗВОРНА ПОРАКА: Еца

Фала богу дома сме, барем до недела, кога пак ке чекаме мислење од докторката.Ситуацијата не е иста, но не е ни нешто подобра, добро е што сум упорна во тапкањето, провоцирање на повраќање шлајм и давање течности, постојано сум со шприцот, па така докторката се реши да не не задржи до недела кога ќе ја прегледа повторноuser posted image


Малку сум дремнала,се разбудив и веднаш на РР...И прекрасна вест...Ајде,Еца,се ке биде ОК...Веќе и лекот ќе почне да делува побрзо...Само храбро...

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?