|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Вегетариjанство и бременост
12.3.2013 8:56:52   
arh_diz
Me interesira dali pomegu nas ima majki , ili pak nekoi koi planiraat vo bremenosta da bidat vegetarijanki

_____________________________

Биди тоа што си
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Вегетариjанство и бременост
12.3.2013 9:02:32   
dostickage
Imame edna super mamicka vegetarijanka . Javi se Temjana user posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Вегетариjанство и бременост
12.3.2013 9:11:34   
topce
јас имав вегетеријанска бременост user posted image user posted image
тоа со првото дете.и топ бев. со второво повраќав и ми се гадеше од риба, брокула и да не набројувам сега и пројадов месо и во 8 месец бев анемична што нели доколку јадеш месо не би требало да е така.
откако се породив со второво полека полека пак си се вратив на вегетеријанството.

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Вегетариjанство и бременост
12.3.2013 9:13:42   
niki
ne sum vegetarijanka no svojata ishrana ja ima zbogateno so vegetarijanski recepti
inaku prestanav da jadam jajca i nema sila koja ke me natera da gi jadam pak, duri i ako odlucam da zabremenam


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Вегетариjанство и бременост
12.3.2013 10:07:34   
Ikana
Мене ко за чудо не ме тераше многу на месо во бременоста, повеќе на јаглехидрати.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Вегетариjанство и бременост
14.3.2013 2:40:25   
idnata_mama

ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz RR

Me interesira dali pomegu nas ima majki , ili pak nekoi koi planiraat vo bremenosta da bidat vegetarijanki


Јас практикувам вегетарјанска исхрана во бременоста и се чуствувам преубаво. Јадам само риба од месо и тотално избегнувам јајца! Исхраната ми ја води нутриционист и сум презадоволна. Потребата за протеините во исхраната ја надополнувам со протеини од растително потекло, а во прилогот кој оди со мајчината книшка прочитав дека и не е препорачливо во текот на бременоста конзумирање на големи количини на црвено месо!
Пред да забременам избегнував месо и мислам дека тотално ќе го ифрлам од употреба и по породувањето!

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Вегетариjанство и бременост
5.11.2014 9:55:44   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: deedee

Me interesira dali nekoj ima iskustvo od vegeterijanska ishrana vo tekot na bremenosta i doenjeto???

ИЗВОРНА ПОРАКА: topce

еве јас имам такво искуство, ама јас не сум вегетеријанец баш јадам млечни производи и риба.
Со првата бременост супер си поминав и бев појака и здрава отколку со втората кога јадев месо,
така ми сакаше душата user posted image .
Мислам дека има уште една трудница која е вегетеријанец, видете во темата за трудници до 40 недела.


ИЗВОРНА ПОРАКА: temjana

Јас сум вегетаријанка веќе 6 години и иако докторот што ми ја води бременоста ме советуваше да јадам барем пилешко и телешко месо не го послушав и си продолжив со мојот начи на исхрана, Реезулати: подобра крвна слика од нетрудници, железото само еднашка околу 4-тиот месец ми се поднамали но ништо страшно бидејки веќе наредниот месец со исхраа побогата со железо го оправив. Е сега да се разбереме јас не сум веган односно јадам млечни производи и понекогаш риба ( иако за цела бременост само 3 пати каснав риба едноставно не ми бараше оргаизмот) Не сакам да делам памет ова е само моето искуство кое кажува дека вегетаријанството доколку се храниш правилно и те како може да ти ја олесни бременоста. Јас не повраќав воопшто, немав никакви мачнии, отоци, косата ми е многу поздрава и поцврста, лицето чисто и качив околу 11 -12 кгuser posted image Мој совет слушајте си го телото тоа најдобро знае што му е потребноuser posted image


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот idnata_mama)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Вегетариjанство и бременост
5.11.2014 9:57:12   
Melanija RR
Нешто ми остана во памет дека некоја сегашна user posted image е вегетаријанка?user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Вегетариjанство и бременост
5.11.2014 12:11:35   
Hopeful RR
Еве сум user posted image Вегетаријанка и тоа нетолерантна на лактоза, многу весело user posted image Не јадам месо, риба и морски плодови, и единствено што јадам од животинско потекло без проблем се јајца. Млечни производи гледам ретко да јадам за да не си направам проблем со варењето и желудникот, макар што не дека не јадам ич, а често пијам јогурт.
Многу ме нервира муабетот дека вегетаријанството е проблем, па не сум смеела да бидам вегетаријанка трудна, па било проблем за забременување, па ќе сум морала да пројадам месо... безврска. Ништо не ми недостига и се си е во ред.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Вегетариjанство и бременост
5.11.2014 16:06:39   
Melanija RR
Hopeful на тебе алудирав user posted image ама не бев сигурна дали добро сум разбрала user posted image

Подршка за вегераријанките да не се секираат.Со што заменуваш месо,т.е. протеините?

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Вегетариjанство и бременост
5.11.2014 16:23:53   
lolla RR
Што има врска вегетаријанството со здрава бременост? Па има толку многу сто пати подобри протеини од неживотинско потекло и така кој јаде месо секој ден? А протеини мора секој ден. Е попроблематично е и ако не се смее ни риба, ни млечни работи. Тогаш колку знам мора додатно Б12 кој го има исклучиво во животинските работи.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Вегетариjанство и бременост
5.11.2014 16:33:17   
Hopeful RR
Да си здрава и жива lolla, цел живот го објаснувам тоа на луѓе! user posted image

Ниту терам некој друг да не јаде месо, ниту да стане вегетаријанец, а цел живот ме напаѓаат и стварно веќе смачено ми е да е бранам и објаснувам. Растителни протеини има во еден куп јадења - јаткасти плодови, чиа семе, мешунки (грав, грашок, наут, леќа...), зелени листести растенија, плус јадам јајца и урда. Б12 го земам со суплемент, и тоа е тоа. Кој јаде соја, и тоа е добар извор - додуша, јас соја не можам да поднесам. Досега немам никаков проблем со протеини - до пред бременоста вежбав хардкор со години и имам подобро дефинирани мускули од девојки што јадат месо - се е до правилната комбинација. Додека вежбав пиев и чисти протеински шејкови и аминокиселини, и се мислам пак да си почнам.

Има и многу вегани со здрава бременост и здрави бебиња, веќе е надминато ова табу дека месото е неопходно. Секој како сака, скроз либерално user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Вегетариjанство и бременост
5.11.2014 21:27:41   
Melanija RR
Токму тоа мене матичната ми викаше црвено месо или обавезно мешунки растенија тоа е најдобро и за крвта и за чистење на организмот за да не се отекува

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Вегетариjанство и бременост
6.11.2014 13:30:42   
LoveableMe RR
Според мене, вегетаријанството и бременоста не се проблем, но мора да се внесуваат состојки и витамини кои не се внесуваат преку месо и да се постигне баланс во организмот. Тоа е многу важно и за здрав развој на децата кои треба допрва да се родат.

Другото е личен избор, се согласувам.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Вегетариjанство и бременост
6.11.2014 17:01:07   
lolla RR
Јас си размислувам, колку пати неделно да се внесува месо? Ние на пример, јадеме еднаш на 1 или на 2 недели, толку и ми се јаде.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Вегетариjанство и бременост
7.11.2014 10:25:39   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: lolla

Јас си размислувам, колку пати неделно да се внесува месо? Ние на пример, јадеме еднаш на 1 или на 2 недели, толку и ми се јаде.


Lolla, не е лошо да консултираш нутрицонист, па според крвната слика ќе ти каже колку и дали да внесуваш црвено месо, да не му ја мислиш.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Вегетариjанство и бременост
7.2.2015 13:51:40   
Rajna.vojvoda
не сум вегетаријанец , но месо јадам многу ретко и во многу мали количини. Сестра ми е вегетаријанец, познавам уште многу други луге и мајки кои имале 2 или 3 бремености како вегетаријанки и се било во ред. што се однесува до мене месото можам комплетно да го изфрлам од исхрана без проблем, и не сметам дека тоа е некој проблем дури напротив , но неможам без млечни производиuser posted image Сирење, млеко, кисело млеко, јогурти павлаки, намази , во сето тоа уживам. Од сето тоа можеби можам без млеко, но без сирење никако. Би сакала барем да можам некако да ја намалам употребата ама ете.....user posted image user posted image
и сега со планирање на user posted image си мислам дека тоа и не е добро и се грижамuser posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Вегетариjанство и бременост
7.2.2015 14:01:13   
lukajana RR
Извини мила ама јас пет пати те препрочитав и не сватив стварно сум плавушаuser posted image ама зошто да не употребуваш млечни производи

(Одговор на членот Rajna.vojvoda)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Вегетариjанство и бременост
7.2.2015 14:17:57   
Melanija RR
Rajna.vojvoda млечните производи се препорачливи во бременост, посебно сирење и урда. Но ззззошто да ја намалиш употребата ни јас неразбрав.Но не е ниту неопходно до толку.Се што е умерено е најдобро

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Вегетариjанство и бременост
8.2.2015 11:23:59   
Hopeful RR
Мислам дека млечните производи кај нас се преценети, искрено, посебно млекото само по себе. Не само што повеќето луѓе се нетолерантни на лактоза бидејќи после 3 година се губи ензимот лактаза и повеќето не го знаат тоа, туку и навистина нема толкава потреба од нив, посебно па како што се јадат кај нас - уз секое јадење. Дури мислам дека подобро човек да јаде месо (ако е здраво и органско) отколку млечни...

Еве да зборам за себе - како вегетаријанец од мала, јас бев зависна од млечни, ама скроз, и се што ми се случуваше со телото го сфаќав како нормално и неповрзано со тоа. Но, тек откако ги откачив по совет на доктор и нутриционист, ја увидов разликата, и не можам да ви опишам како се препородив. Се ми се среди - крвната слика ми се оправи, и менструалните болки се намалија, гастритот и хеликобактерот исчезнаа, и енергијата ми се зголеми, башка што ослабев - ехеее. Станав спортски активна, додека претходно бев мрзелива и безволна. Не дека сум алергична или имам којзнае какви проблеми од млечни, ама за мојот организам е најсоодветна веганска храна. Откако видов што ми се случи, почнав да читам и да се интересирам, и дознав дека всушност повеќето луѓе и не треба да јадат млечни производи заради опасностите од казеинот (протеин во млекото) и неможноста да се свари лактозата, и дека тоа се рефлектира на микро ниво кое не ни можеме да го приметиме. Затоа, јас советувам секој да проба - еден месец да исфрли се што е млечно, па да види дали има разлика или не. Притоа, има истражувања дека токму народите кои јадат многу млечни и имаат остеопороза - балканските и јужноевропските. За разлика од тоа, азијатите воопшто не се замараат со тоа и имаат најмалку случаи на остеопороза. Тоа дека треба заради калциум е мит, и всушност остеопороза се создава од вишок калциум.

Е сега, млечните производи не се скроз наскроз забранети, и откако комплетно се средив здравствено, не сум веган туку вегетаријанец заради тоа што сакам јајца user posted image , и дозволено ми е да си каснам и млечни, но повремено и со усул. Секако, млеко не пијам, не ни можам да поднесам, но урда во омлет или кашкавал - да, секако имаат помалку лактоза и се полесни за варење. И секако, не ги јадам секој ден, туку повремено, еднаш до двапати неделно, во мали количини, и со многу свежа салата за да се сварат полесно. Сигурна сум дека не се неопходни за здрава бременост, како што ни месо не е неопходно, но ете, барем со усул.

Уште една потврда добив од кардиологот кај кој бев пред некој ден, кој е невиден стручњак, и кој ми рече ич не се замарај со вегетаријанство, слободно биди си веган, најздраво е тоа, а секој што ти вели обратно - нема поима од медицина и здравје.

Така што, rajna.vojvoda, ако си решена, пробај да исфрлиш или барем да намалиш, а за во тек на бременост не се секирај, не е тоа дека мора да се товиме и да јадеме се што ќе ни се понуди. Има тон вегански и вегетаријански мајки кои се и поздрави од другите, и се е до квалитетот на храната. Секако е подобро да јадеш леќа и салата отколку пржено свинско со хопли и кашкавали user posted image Како и да е, не ме сфаќајте погрешно - не наметнувам вегетаријанство, немам намера да терам никого да не јаде месо и не осудувам никого, затоа што ислам дека секој може да си процени за себе што и како треба да јаде. Ова е тоа што функционира за мене, и само споделувам мои мислења и искуства user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Вегетариjанство и бременост
9.2.2015 12:25:51   
niki
i jas mislam deka mlecnite proizvodi se preceneti
se zaborava na faktot deka istite site cicaci gi proizveduvaat koga imaat mladencinja za nivnite potrebi
niedna krava prirodno ne dava mleko do nedogled i bez prekin kako sto poveketo luge mislat denes samo zatoa sto koga ke pojdat vo super market na raftovite za mleko sekogas istoto go ima
produktite od zivotinsko poteklo odsekogas covekot gi koristel za zbogatuvanje na menito vo mesecite koga svezi produkti nema vo izobilstvo
denes sovremeniot covek ima otideno vo krajnost so zloupotrebata na zivotnite za da se hrani
ne se razmisluva logicno tuku se sledat reklami na tv koi vo ime na zdravje prodavaat sekakvo gubre
porano lugeto za da iskoristat od mlekoto na zivotnite gi kolele mladencinjata i so molzenje ja prodolzuvale laktacijata kaj zivotnite, za odreden vremenski period po sto usleduval priroden prestanok na laktacija i odmoranje od molzenje do sledniot porod
denes kravite koi davaat mleko vo industriskite farmi cie mleko i prerabotki gi jademe ne se razmnozuvaat tuku laktacija im se predizvikuva so hormonska terapija i istata nikogas i ne prekinuva bidejki ni pobaruvackata za mleko ne prekinuva, lugeto se ubedeni deka sekoj den treba da go imaat na trpeza
a za smetka na toa raznovidnosta na menito od rastitelno poteklo se poveke se namaluva kaj novite generacii
po moe mislenje produktite od zivotinsko poteklo ako ne se isfrlat treba da ni bidat castovka ponekogas a ne redovna hrana vo bilo koj period od zivotot ne samo vo bremenosta_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 21
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:


Анкета

problem,maka,bolka
mime

koga imas nekoj (problem,maka,bolka) dali toj treba da go spodelis so drugite kako za pomos,konsultacija ili cisto da se olesnis?

ne ,pa zosto? (10%)

da,za da mi pomogne nekoj (17%)

od maka nema sram? (4%)

koj prasva ne prosi!! (4%)

zavisi za sto!!! (39%)

za bilo so da e ke baram(konsultacija,pomos ili ramo za placenje) (25%)


Број на сите гласови: 69

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!