|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  33 34 35 [36] 37   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Предвреме родени деца
2.11.2014 3:26:00   
Karma
Odlicno Tajci sto poskoro da se gushkate domce. ..
Ne se grizi za toa dali ima razvieno refleksi tie im se vrodeni samo sto pomalite bebinja se pomrzlivi I brzo se izmoruvaat taka da ke bides po uporna.I mojata malecka koga ne pustija od bolnica imase samo 1820 i imase razvieno refleksi no mn brzo se izmoruvase i stanuvase nervozna zasto e gladna pa najcesto za nea imav izmolzeno no sekogas vo denot po dva tri pati ja stavav na grada za da ne se odvikne. ..
Ajde ne se sekiraj se ke bide poinaku koga ke si dojdete domce;)

(Одговор на членот Tajci_pp)
Непосредна врска до пораките: 876
   RE: Предвреме родени деца
2.11.2014 17:37:03   
Felly RR
Одлични вести Тајчи, па те чекаме за брзо да пишеш во оваа тема. - - - Првиот ден дома со бебето. user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Tajci_pp)
Непосредна врска до пораките: 877
   RE: Предвреме родени деца
6.11.2014 13:37:38   
Tajci_pp
Dragi rr eve ne konecno doma ne pustija vo ponedelnikot no nestasav da vi pisam odsto nemozam da i se iznagledam prekrasna e prekrasno e cistvoto inaku sme dobri seg za sega se odmolzuvam i mlekceto go pie od sise ja stavam i na grada no nekogas faka nekogas ne nema sila da trga no od sisenceto si trga popoleka. Pozz i se citame povtorno.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 878
   RE: Предвреме родени деца
6.11.2014 13:47:33   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Tajci_pp

Dragi rr eve ne konecno doma ne pustija vo ponedelnikot no nestasav da vi pisam odsto nemozam da i se iznagledam prekrasna e prekrasno e cistvoto inaku sme dobri seg za sega se odmolzuvam i mlekceto go pie od sise ja stavam i na grada no nekogas faka nekogas ne nema sila da trga no od sisenceto si trga popoleka. Pozz i se citame povtorno.


Тајчи_пп, не знаеш колку ми е мило кога те читам, браво за вас гушкајте се и се најубаво за малата принцеза.user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Tajci_pp)
Непосредна врска до пораките: 879
   RE: Предвреме родени деца
6.11.2014 16:58:53   
lolla RR
Тајчи, колку убава вест! Сега гушкајте се и уживај си во времето со неа.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 880
   RE: Предвреме родени деца
6.11.2014 21:51:04   
Melanija RR
Tajci_pp user posted image уживајте user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 881
   RE: Предвреме родени деца
6.11.2014 22:22:29   
kapina
tajci super sega uzivajte i guskajte se so kerkickata

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 882
   RE: Предвреме родени деца
7.11.2014 9:16:37   
Felly RR
Одлични вести Тајчи, сега гушкајте се соuser posted image па те чекаме да пишеш и на другите теми user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 883
   RE: Предвреме родени деца
14.11.2014 15:19:57   
Tajci_pp
Dragi rr eve ne pak da vi kazeme deka sme super napreduvame popoleka nekni ja merevme i sega tezime 2450 a pred 10 dena ne otpustija so 2030 grama. Inaku sme dobri jademe , spieme i kakame megutoa cice ne sakame kolku i da ee obiduvam ne saka ke cicne dva pati i zaspiva cvrsto pa se odmolzuvam i i davam od sise ama kutroto i taka brzo se umoruva . Seuste ne sme bile na sovet maticnata ni rece deka taa ke dojde doma bidejki ima mnogu virusi i gripovi i da ne ja nosime tamu. Imame malku grcevi pa pocesto place od so ja boli meeeto i davam kapki za grcevi pa se smiruva so niv. Za vakcini ni rekoa da ne brzame deka ima vreme da potporasne malku pa me interesira vie koga gi vakciniravte vasite bebinja i dali so procisteni vakcini ili ne.
I sakav da ve prasam kade gi nosevte i kade e najdobro da ja odnesam za kontrola na sluhot i za razvojot ili ako postojat nekoi drugi pregledi koi treba da se napravat ke ve molam da me upatite. Pozz do site od mene i malata Jana.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 884
   RE: Предвреме родени деца
14.11.2014 16:37:54   
sandriana RR
Tajci_pp, user posted image за храбрата Јана, само нека расте.
Во поликлиника БитПазар во Скопје работеше др. Двојаков и кај него доаѓаа дечиња од цела Македонија за вакви прегледи за развој. Но од скоро е во пензија, па да се распрашаш дали некој го заменил/наследил.
А за вакцините, ќе споделат и другите мајки на прематурчиња. Девојчињата на мој колега, кои се прематурчиња родени во 34-35 гн, примаа вакцини на Клиника, по друг календар и прочистени.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Tajci_pp)
Непосредна врска до пораките: 885
   RE: Предвреме родени деца
26.11.2014 0:44:46   
нова мајка
Zdravo majki :) jas sum nova na forumov i majka na predvreme rodeno bebe vo 28 nedela so 1150 gr. Malata kukla ima veke 47 dena i seuste e vo inkubatorce na neonatologija na GAK.... na postintenzivna e i fala mu na Gospod e stabilna pa ocekuvam nabrzo da si ja zemam doma ;) No mojot strav e golem ona mi e prvo bebe i ne znam kako da se grizam za nea, kako da ja banjam, povivam, presoblekuvam, da i go sledam razvojot itn itn . Gledam zborite za centarot na Bit Pazar pa sakam da ve prasam dali e dovolno samo tamu da ja nosam ili plus na nekoj na pr. privaten pedijatar i dali imate da mi preporacate nekoja literatura za razvoj na vakvi bebinja. Fala mamicki odnapred mnogu se izraduvav na grupava user posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 886
   RE: Предвреме родени деца
27.11.2014 15:36:48   
Tajci_pp
Nova majka i jas cekam nekoja informacija od majkite koi imaat predvreme rodeni decinja no nekako gi nema da ni pisat i da spodelat so nas kade gi nosele tie svoite decinja i koi se pregledi gi pominale.Inaku i moeto bebnce bese na intenzivna na GAK mozebi zaedno bile tamu a mozebi i sme se sretnale nie majkite tamu . Inaku mojata Jana e dobra sega za sega imame grcevi vo meseto ama i toa ke go pomineme , super napreduvame vo sabotata ja merevme i tezime 2700 sto mislam deka e super. Pozz od malata JANA.

(Одговор на членот нова мајка)
Непосредна врска до пораките: 887
   RE: Предвреме родени деца
28.11.2014 17:43:08   
bebebi
zdravo majki:)prvo da vi cestitam za vasite najmili da se zdravi i zivi, GOSPOD da gi cuva, jas sum majka na predvremeno rodeno bebe,imam kerkicka koja se rodi vo 32 nedela i kilaza od 1550, bese na intenzivna 7dena, a potoa 3 nedeli na neonatologija bevme od koi 2 nedeli vo inkubator a poslednata nedela bese vo krevetce do mene, ne pustija doma so 1800 ova mi e prvo dete i tocno znam niz se sto pominuvaat Tajci_pp i nova majka i site drugi majki,se sekavam na prviot pat koga ja vidov solzite sami mi se slevaa po liceto bev zbuneta site custva se ispomesaa vo mene, neznaev dali placam od sreka sto ja gledam sopstvenata kerkica ili sto gledam tolku malecko bebe, koe mu dava smisol na mojot zivot.Za nejziniot razvoj ja nosam kaj Dr Valentina Dukovska mislam deka bese defektolog, napravivme eho na mozok kaj Duma,na ortoped obavezno, skrining za sluh ne napravivme posto veke bese golema koga ni rekoja deka i toa ispituvanje se pravelono kako sto ja sledam nejziniot sluh e super, za vidot odime kaj dr. Bekim, i do 10meseci odevme redovno na kontrola kaj Dr. Palceska vo neonatoloskata ambulanta,so vakcinite mislam deka pocnavme po 2 meseci i redovno si gi prima,sega sme veke golemi ima 16 meseci i 9500 kg posledno koga e merev,maka macime da se pustime sami da odime, mnogu zboruva taa e srce, samo edna nejzina nasmevka samo eden zbor mama uffffffff se topam pred nea....ve baknuvame i guskame,uzivajte so vasitte najmili.....

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 888
   RE: Предвреме родени деца
30.11.2014 1:32:51   
нова мајка
Tajci_pp mozno e da sme se sretnale vo laktariumot ama nemozam da se setam :/ , jas sum majkata na Katja moze tebe ke ti tekne ;) . Fala bebebi na odgovorot mnogu mi znaci i gi zamoluvam i drugite majki da spodelat iskustvo za sto ponataka :) Inace Katja uste ne ja zemav :( anemicna bila i imase pak transfuzija na krv , bas sum zagrizena :((( user posted image

(Одговор на членот Tajci_pp)
Непосредна врска до пораките: 889
   RE: Предвреме родени деца
30.11.2014 12:26:42   
nataly86
Здраво мамички...јас сум мајка на 4месечни бебиња прематурчиња...30дена бевме во инкубатор, од страна на прегледи досега сме биле на Очна клиника кај др.Беким за ретинопатија, ехо на мозок направивме и скриниг за слух, ехо на колкчиња, со вакцини со едното бебе примивме БСГ и за хепетит Б и ревакцинација за Хепатит Б, другото бебе само БСГ....на прегледи ги носам кај педијатар редовни контроли за следење..
од транзфузија треба да поминат 3 месеци за да може да се вакцинира така да имате време..поззз

(Одговор на членот нова мајка)
Непосредна врска до пораките: 890
   RE: Предвреме родени деца
30.11.2014 23:29:08   
Tajci_pp
Nova majka bas mi e milo sto ke se druzime i na forumov kako sto se druzevme zaedno vo sobata pretposledniot den pred da te pustat se nadevam deka sega ke ti tekne koja sum user posted image p.s se slusnavme pred nekoj den . Pozdrav i vi posakuvam se najubavo i sto poskoro da se guskate so Katja.

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 891
   RE: Предвреме родени деца
4.12.2014 22:28:03   
Tajci_pp
Zdravo majki kako ste nie sme dobri super napreduvame deneska maticnata ne poseti i kaza deka e super jana sega tezime 3100 . Sakav da ve prasam skriningot za sluh kade go pravevte i dali e nesto opasno inaku nas maticnata ni zakaza na ortoped na 17 ovoj mesec a na 19 sme na klinika za uvo nos i grlo i na neonatologija za kontrola na razvojot . Pozdrav od mene i Jana.

(Одговор на членот Tajci_pp)
Непосредна врска до пораките: 892
   RE: Предвреме родени деца
5.9.2015 17:29:09   
Hopeful RR
Anita car, имаме тема за ова, но еве да те препрашам пред што било друго. Колку време не може да кака бебето? Клизмите ги даваш на своја рака или ти препорача доктор?
Исто така, дали доиш или е на АД? Сите овие фактори влијаат на столицата и не значи дека треба да се секираш од одма.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Anita car)
Непосредна врска до пораките: 893
   RE: Предвреме родени деца
7.9.2015 9:27:59   
sandriana RR
Постовите на Аnita car и Hopeful RR се префрлени во темата које е посочена - Колку често кака вашето бебе

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 894
   RE: Предвреме родени деца
6.12.2015 18:31:59   
emilijamak
Zdravo ti pisav bidejki i jas sum majka na predvreme rodeno deti sakav se konsultiram vo vrska so negiviot razvoj, imam golema maka, moeto since rodeno vo 32-33 nedela za mesec dena ke polni 2 godinki, ne zbori nisto osven ma-ma-ma, ba-ba, ta-ta, wa-wa i ne na moe baranje sekogas koga toj saka, ili koga e vesel kako da si potpevnuva i se klati levo desno, problemot ne mi e vo zborenjeto tuku vo nacinot na komunilacija, primer ne znae da pokaze so prst sto saka ili koga ke go prasam nesto sto znae da pokaze tuku gleda vo tia sto ke mu go kazam, no ne sekogas... cesto se vrti vo krug so krenata glava kon tavanot, vrti trkala na kolite i predmeti, ne sekogas se obraka koga ke ho viknam, ne znae da druzi so decata, bidejki e samo so mene po 24 h i baba mu po 1 h dnevno, ne vika cao ne me ni slusa koga velam a veke poveke od 6 meseci vezbame da kazeme cao no ne prifaka, zdravo kazuva koga saka i na moe uporno insistiranje ili daj 5, toc so glavata pravi, i noseto go trie od moeto koga ke mu kazam nosko nosko, kade e deteto odma bara kebe ili pernica da se skrie, znaci koga nesto mu e interesno reagira, vaka e mirno dete, znae da se naluti koga nesto ne e po negovo place se tegne nazat i ponekogas si ja udira glavata od podot ili kolickata koga sme nadvor, do pred godina dena go nosev kaj dvojakov i se bese vo red do togas, planiram ovoj mesec pak da zakazam termin za da go vidat, po citanjeto na net za autizam ima mn elementi sto se autisticni i me faka panika, me interesira dali nekoj ima sl iskustvo

(Одговор на членот bebebi)
Непосредна врска до пораките: 895
   RE: Предвреме родени деца
7.12.2015 22:51:31   
nataly86
Вака прво место за паника не постои..аутистични елементи не значи аутизам..на интернет има безбој информации од кои некој се точни некој не...аутизмот како појава се забалежува уште на година дена...потребно е следење на детето од стручен тим...возраста на која се наога детето е баш возраст на развој на карактер децата тестираат и до каде можат да одат.. Мој совет како мајка на предвреме родени деца и дефектолог ти е да одиш на контрола кај двојаков и да си мирна...побарај од дефектологот да кажи вежби за развивање на моторика и сл...ке видите и самите можеби нешто ке ви предложат зависи кој дел му е послаб детето.
поздрав

(Одговор на членот emilijamak)
Непосредна врска до пораките: 896
   RE: Предвреме родени деца
8.12.2015 14:03:25   
emilijamak
Nataly fala za utesniot odgovor, mozebi ne se raboti za autizam sepak seedno imam dete na 12-13 meseci, na 18 meseci proodevme, i seuste ne odime stabilno gledam dosta e plasliv na ramna povrsina trcame no ako dojdeme do podignatina ili vdlabnatina ili pagame ili zastaneme i se obiduvame da se kaceme no so strav duri se treseme, po skali se kacuva i simnuva so moja pomos nogu nesigurno, istotaka seuste gazeme na prsti, so djvakanjeto imame problem, od godina pa navamu ne djvakame se davevme mn pati zatoa i ne mu davav sam da drzi bilo sto vo race pocnav da go ostavam poskednava nedela mu drobam biskviti, smoki gricki da jade sam , pocna da zema sam so race, fontanelata ni e seuste otvorena po dolz od dva prsti, na 22 meseci pocna da se kacuva po krevet i neodamna da se simnuva, ne sorabotuva koga sakam da go naucam nesto samo koga nesto mu e interesno.. kaj dvojakov go nemam noseno od 9 meseci do togas bese ok i od tamu ni kazuvaa deka tolerancija ima do dve god... eve sme zmesec dena dve god i misli me tepat dur da pojdime vo 18 januari sto ke mi kazat, cao ne vikame, tapsin tapsin ne slakame race, wawa, mama, baba, nefunkcionalno samo koga me bara koga ne sum doma vika mama, ... ne znam stvarno sto da kazam

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 897
   RE: Предвреме родени деца
27.1.2016 17:01:35   
Delfin23
Здраво.. На 31+3 ми истече плодова вода. Матичната ме прати во Охрид, а од таму завршив во Скопје на клиника. Ме испитаа лежев 3 дена. Примив инекции за зреење. Ама се испоставе дека водењакот не бил пукнат и ме пуштија дома со терапија од вагинални чепчиња( а не кажаа за што се). Им реков дали е безбедно да одам дома. Рекоа ДА. После една недела на 32+3 ми пукна воденикот во 21:30ч. Пак назад во Скопје на патолошка. Ме породија дури другиот ден во 17ч. (После 20ч а подоцна педијатрите ми рекоа дозволено било само 18ч да се чека). Се помина добро. Бебето го сместија во инкубатор. Имаше тежина од 2320г.Се одеше добро се одеше супер. Иако ретко го гледавме и тоа со врски а кога звонев за информации никогас не креваа. После една недела го извадоа од инкубатор. Термин за измолзување еднас не успеав да закажам зошто сите сестри кажуваа различно. Значи се одеше добро се породив на 29.12.2015г. На 5.1.2016 е извадено од инкубатор. На 9.1.2016 не го посетивме зошто не беше дозволено и бевме мирни зошто СЕ БИЛО ВО РЕД. Другиот ден звонев да заказам термин за измолзување и сестрата од таму ми рече :Вас не ви се јавија вчера? Прашав што е проблемот. Не кажаа. Рекоја со докторите и чекав 20 мин на линија за да ми исклучат. Отидовме таму и ја начекавме докторката како го прегледува на ехо. Чекавме и гледавме преку стакло. Животот ни се скрате. Се испоставе дека претходниот ден му се влошила состојбата. Се претпоставува дека добило аспирација на млеко и се загушило. Па добило крварење во мозокот од 4 степен. И не реагирало на дразби. Потоа после наполнети две недели откако се породив ме известија по тел додека одевме во болница за да добие млеко од мене за прв пат..
Дека имаат лоша вест. Умрело. Рекоја на почеток од февруари да се јавам за резултати од аутопсија.
А тоа воопшто не е битно.. Битно ми е што се случе саботата.. И кај беа докторите или сестрите тогаш. Докторите одбегаваа и дава одговори од типот дека се претпоставува... Сега се пријавив на форумов иако незнам точно зошто.. И педијатрите ме известија дека сум имала инфекција за која претходно никој не спомна нисто и незнам која инфекција можеби сеуште ја имам.. Таа влијаела на бебето демек.. Ако е така зошто мене не ми беше ништо споменато порано... Сега се е касно. Ужасно се плашам за втора бременост а премногу сакам дел од празнината да пополнам побрзо да можам да го осетам зошто првото бебе не го ни допрев... Посакувам ова на ниедни родители да не им се сличи...

(Одговор на членот emilijamak)
Непосредна врска до пораките: 898
   RE: Предвреме родени деца
27.1.2016 17:42:00   
lukajana RR
Delfin 23 многу ми е жал ,ова што тебе ти се случило е најлошото нешто за една мајка user posted image .
Се надевам аутопсијата ке ја покаже причината што довела до оваа состојба.
Разгледај низ форумот искуства и обавезно пред да правите обиди за бебе да си ги направиш сите брисеви и испитувања .
Се надевам ке се читаме за поубави работи user posted image

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот Delfin23)
Непосредна врска до пораките: 899
   RE: Предвреме родени деца
27.1.2016 17:49:58   
kapina
Delfin zal mi e dusicke

(Одговор на членот Karma)
Непосредна врска до пораките: 900
Страница:   <<   < Претходна страница  33 34 35 [36] 37   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  33 34 35 [36] 37   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Dali?
Jana9

Dali svirite na nekoj instrument?

Da (50%)

Ne (50%)


Број на сите гласови: 2

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!