|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Што здраво јадеше моето дете денес?
3.12.2012 12:27:55   
Fiao
Дефиниција за здрава храна: Се поздраво е она што е се поблиску до природното user posted image
Дури и при обработка на храна колку е пониска температурата на обработка толку повеќе од витамините се сочувуваат. Колку е поголема температурата витамините исчезнуваат, а на преголема температура како печење на скара и слично, веќе станува збор за храна високо штетна по здравјето. Во врска со пестицидите, тие можат делумно да се решат со стерилизатор на озон, па колку толку да бидете посигурни во здравите состојки на зеленчукот и овошјето.
И сега да одиме многу офтопик на моето дете денот му започна со еден убав, сочен и здрав, домашно приготвен пудинг од: јапонско јаболко, свежи листови од блитва, банана и овесни снегулки - целосно здрав оброк полн со витамини и житарици кои не содржат глутен user posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Kako da gi pomesavte temive,ili taka mi se cini? Temava bese sto ZDRAVO jadese vaseto dete denes..
Eve jas ke si pisam za vcera Moeto dete od cel den zdravo izede - edna krusa i edna banana.
Inaku za dorucek jadese kajgana ( ne ja smetam za zdrava )
Za rucek spageti so bolonjeze ( ne gi smetam za zdravi )
Za vecera - Karamelino so banana ( ne go smetam za zdravo)
Fiao ajde edna kusa definicija sto podrazbiras pod "zdravo" da ne gi mesame poimite.
Tnx :)


(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Што здраво јадеше моето дете денес?
3.12.2012 12:39:11   
elenak

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

predlagam da pisuvame zdravo i nezdravo paralelno so naznaka kade koe pripaga za da vidime vo koj odnos se i kolku treba da se popravime sledniot den

Tokmu ova sakav da go predlozam i jas ,da vidime sto e pivekje zastapeno vo ishranata na nasite deca,zdravo ili nezdravo.Jas se trudam kolku mozam ama mislam deka kako raste se povekje se opustam.Koga pocnavme so dohrana ne davav apsolutno nisto nezdravo a sega user posted image pocnav da popustam.

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Што здраво јадеше моето дете денес?
3.12.2012 15:34:22   
Fiao
Еве и една супер идеа за задоволително здрав ручек што денеска го ручкаше Ангелина и го маФна за 5 мин 300гр: Варен комрир, обарени брокула, карфиол и морков и лукче. Сето тоа во блендер со малку хималајска сол и мала лажичка маслиново и 2-3 големи лажици сос од домати. Без леб и без месо. Толку беше вкусно што сум на сериозна мисла да си направам таков ручек и за мене user posted image

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Што здраво јадеше моето дете денес?
3.12.2012 15:47:51   
dostickage
Eve sto zdravo jadese V denes :

- Mleko so med, kakao i jajce od potpoloska
- Kornfleks od celo zrno so mleko
- Parcenca dinja
- mandarina i jabolko
- parce leb Nutri so crna nesolena mslinja i malku pavlaka
- sega spie a kje ruca mandza lekja so zelencuk
- vecera kje smislam sto:-)

(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Што здраво јадеше моето дете денес?
3.12.2012 15:53:08   
Fiao
Лелее мене ми е најтешко да изберам здрава вечера... Само глупости вечераме user posted image . Инаку да дополнам до сега испивме сокчиња од 1 цеден портокал и 2 цедени мандарини, а богами и остатоците од цедењето си ги шмукнавме (богати се со растителни влакна) - фактички само лушпите ги фрливме user posted image

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Што здраво јадеше моето дете денес?
3.12.2012 15:59:53   
AnnaMolly RR
Денес тато го чува Филип и јаделе:
-Појадок сендвич со путер, кашкавал и шунка (не здраво баш)
-Ужина мандарина, јаболко и цеден лимон, ама Филип го пие така чист, неразреден со вода и шеќер.
-Ручек - грашак со моркови, лук и магдонос и кисело млеко

Тоа е сега за сега, мислам дека е доволно здраво. За вечера најверојатно ќе имаме макарони со сос од брокула и карфиол со павлака, мислам дека и тоа може да се нарече здраво до некој степен user posted image

И само офтопик да напоменам дека ми се допаѓа темава. Ова што сте го јаделе со А, Фиао, пудингов од јапонско јаболко, ако може рецепт па да го пробам и јас.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Што здраво јадеше моето дете денес?
3.12.2012 16:12:34   
Fiao
Аааа веднаш ќе го објавам во беби рецепти user posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Денес тато го чува Филип и јаделе:
-Појадок сендвич со путер, кашкавал и шунка (не здраво баш)
-Ужина мандарина, јаболко и цеден лимон, ама Филип го пие така чист, неразреден со вода и шеќер.
-Ручек - грашак со моркови, лук и магдонос и кисело млеко

Тоа е сега за сега, мислам дека е доволно здраво. За вечера најверојатно ќе имаме макарони со сос од брокула и карфиол со павлака, мислам дека и тоа може да се нарече здраво до некој степен user posted image

И само офтопик да напоменам дека ми се допаѓа темава. Ова што сте го јаделе со А, Фиао, пудингов од јапонско јаболко, ако може рецепт па да го пробам и јас.


(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Што здраво јадеше моето дете денес?
3.12.2012 16:17:52   
vezilka RR
Хм, можам да констатирам дека Никола во последно време не се храни толку здраво како порано. На пример месото повеќе не го сака варено, до летоска само така го јадевме..е сега не, само печено. Варен зеленчук сеуште јаде. Арно ама јаде и многу повеќе грицки мицки. До пладне јаде тоа што има во градинка, здраво, не здраво, тоа е, таму не можам да имам контрола. Е затоа дома кога ќе дојде инсистирам на овошје свежо и свежо исцеден сок. И инсистирам на домашна супа и колку толку свежа салата, домат или краставица, свежа зелка, било што, само да е свежо. Тоа е здравото кое го прима секој ден, без исклучоци.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Што здраво јадеше моето дете денес?
3.12.2012 16:21:10   
lilicka
Ние денес папавме
Доручек-Дуња,јаболко со 1лаж.мед и овесни снегулки
Ручече-Блитва со ориз и малку кисело млекце
Вечера ке имаме-Домашна палента-татко ми најде домашно пченк.брашно и од тоа ќе и правам со малку сиренце
Цел ден пие цеден сок...од јаболки и морков ама не баш многу
Јас мислам дека не секогаш може да се даде се баш се топ здраво,ама па барем колку толку!
Некогаш ние за вечера имаме и Ванилино или Нестле 8житарки....има отстапки секако!
Моево дете неќе месо и неќе храна што има лук,кромид,праз а осети добива нагони на повраќање-исто ко мајка иuser posted image
Е сега ние пиеме и доста млеко и имаме топ имунитет од нашето домашно кравјо млеко......
Некаде прочитав една мајка пишала јас пре би дала чај пред спиење од колку млекоо јас не се согласувам јас сум за млекце да си пие здраво е за се......user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Што здраво јадеше моето дете денес?
3.12.2012 19:05:56   
Maca25
Вчера Н. јадеше само здрава храна и бев ептен горда и задоволна мама вчера user posted image здравата храна и пазењето што внесува последниве 3 дена имаше позитивен резултат на нејзината крвна слика денес. нема врска, сега ќе пишам што јадеше:

појадок - варено јајце, ржано лепче и чаша јогурт
ужина - салата од банана, јаболко, мадарина и суво грозје
ручек - спанаќ со ориз и лукче, се прелиено со кисело млеко
ужинка - сок од цеден портокал и суво грозје
вечера - двопек со кашкавал и павлака



_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Што здраво јадеше моето дете денес?
3.12.2012 20:18:01   
*Elena*
Vo gradinka neznam sto jadel, bidejki nema meni za dekemvri istaknato seuste user posted image . Otkako dojde od gradinka doma do sega ima jadeno, 1 banana, 1 jabolko, pola mango, 50ml ceden portokal, 2 lazicki 4 seminja od vitalija i ovesni snegulki so jogurt, malku rzano lepce so pasirana zolcka i krem sir...naredno e okolu 200ml AD mleko za nananje user posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Што здраво јадеше моето дете денес?
3.12.2012 22:10:52   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: Fiao RR

Еве и една супер идеа за задоволително здрав ручек што денеска го ручкаше Ангелина и го маФна за 5 мин 300гр: Варен комрир, обарени брокула, карфиол и морков и лукче. Сето тоа во блендер со малку хималајска сол и мала лажичка маслиново и 2-3 големи лажици сос од домати. Без леб и без месо. Толку беше вкусно што сум на сериозна мисла да си направам таков ручек и за мене user posted image


jas sum vo potraga po namazi od zelencuk i ova sovrseno mi zvuci za na dvopek ili so nekoe crno lepce so semenki ke probam obavezno

naseto denesno relativno zdravo meni se sostoese od: krusa, banana, lesnici, soncogled i kornfleks za dorucek
rucek domasna supa od grasok, pcenka, morkov, celer, kromid, luk sveza salata od marula, spanak i krastavica so limon i maslinovo maslo i lepce, kerka mi e voodusevena od sveziot spanak i toa si se naruca za vecera barase pak da jadela sendvic so zelena salata, spanak, patlidjan i kaskaval i istiov sendvic go naraca i za utre za vo skolo da se pofalela na ucitelkata deka se hrani zdravouser posted image ke i nikne spanak vo stomakuser posted image
vo meguobroci izede uste 2 banani, nekoj zapek ni sledi sigurno

denes probavme i nesto novo domasen puter od kikiriki no toj ne i se dopadna samo eden zalak i tolku




_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Што здраво јадеше моето дете денес?
3.12.2012 22:14:18   
Pepelaska *
Ние денес здраво изедовме една цела калинка, малини едно тањирче и пола банана.
Ручек со брокула

Само ве молам , темава е само за здраво јадење нели , за целото мени во друга темаuser posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Што здраво јадеше моето дете денес?
4.12.2012 13:09:08   
Fiao
Ооо дааа одличен, намаз може да биде. Можете истото без компир (за да не јаде компир со леб - некако не ми иде user posted image ) и со помалку вода ќе биде баш намаз. Инаку ние денеска како и секој друг ден имавме 100% свеж доручек и здрав кој се состоеше од: 1 зелено јаболко (од кислеките), 1 банана и неколку вишни (имав смрзнати) + 2 лажици овесни снегулки. Мавнавме 300 гр user posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: niki


ИЗВОРНА ПОРАКА: Fiao RR

Еве и една супер идеа за задоволително здрав ручек што денеска го ручкаше Ангелина и го маФна за 5 мин 300гр: Варен комрир, обарени брокула, карфиол и морков и лукче. Сето тоа во блендер со малку хималајска сол и мала лажичка маслиново и 2-3 големи лажици сос од домати. Без леб и без месо. Толку беше вкусно што сум на сериозна мисла да си направам таков ручек и за мене user posted image


jas sum vo potraga po namazi od zelencuk i ova sovrseno mi zvuci za na dvopek ili so nekoe crno lepce so semenki ke probam obavezno

naseto denesno relativno zdravo meni se sostoese od: krusa, banana, lesnici, soncogled i kornfleks za dorucek
rucek domasna supa od grasok, pcenka, morkov, celer, kromid, luk sveza salata od marula, spanak i krastavica so limon i maslinovo maslo i lepce, kerka mi e voodusevena od sveziot spanak i toa si se naruca za vecera barase pak da jadela sendvic so zelena salata, spanak, patlidjan i kaskaval i istiov sendvic go naraca i za utre za vo skolo da se pofalela na ucitelkata deka se hrani zdravouser posted image ke i nikne spanak vo stomakuser posted image
vo meguobroci izede uste 2 banani, nekoj zapek ni sledi sigurno

denes probavme i nesto novo domasen puter od kikiriki no toj ne i se dopadna samo eden zalak i tolku





(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Што здраво јадеше моето дете денес?
4.12.2012 15:29:00   
Ikana
Denes jadese za dorucek, portokal, banana i jabolko, svezi izblendirani samo, potoa AD mleko, pa za rucek riba zgotvena so luk, magdonos, celer i kromid, i zelencuk, brokula, morkov(jeeee), crno lepche, zelena tikvica, so malku sol, maslinovo maslo i limon.

(Одговор на членот Fiao)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Што здраво јадеше моето дете денес?
4.12.2012 22:05:16   
*Elena*
Vo gradinka jadel melen oriz so zolcka za dorucek, za rucek mislam deka kompir pasiran so meso i zelencuk i uzinka ovosen jogurt (barem taka pisuva vo menito)...doma jadese misirkino meso so oriz i morkov, i kasicka so 1 banana, malku mango, jogurt, 1 lazicka 4 seminja od vitalija i 2 lazicki zob + sliva na Nestle. Ispi 80 ml svezo ceden sok od pola crven citron i edna mandarina i 250 ml mleko pred spienje user posted image

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Што здраво јадеше моето дете денес?
4.12.2012 22:30:54   
elenak
Za dorucek parce r'zan leb so zdenka(ova pola - polauser posted image )Rucek integralna tarana so morkov,patligjan,domasno pilesko meso i svezo lukce i magdonos na kraj.Edno jabolko so pola lazicka med i 2 laz plazma za uzina(osven plazmata drugoto e ok).Vo sekoj slucaj mislam deka izede poveke zdravi raboti od nezdravi.user posted image

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Што здраво јадеше моето дете денес?
5.12.2012 8:19:25   
AndreaS
Ама вие цело мени го раскажувате, зошто да не ги кажуваме само здравите работи? Така и ќе може да се води дискусија што е здраво и зошто, а што не. Еве од последниве постови ми падна во очи овошен огурт и зденка. И двете се тотално нездраво јадења!

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Што здраво јадеше моето дете денес?
5.12.2012 9:13:12   
Lara2224
A sto ne e zdravo vo ovosniot jogurt?

_____________________________

* you are my hearthbeat *

(Одговор на членот AndreaS)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Што здраво јадеше моето дете денес?
5.12.2012 9:21:14   
vezilka RR
Никола вчера јадеше пола круша, 2 цедени портокали, супа од варен мешан зеленчук и свежа салата од морковче, карфиол, брокула, краставица и лукче. И за вечера варена пченка.

(Одговор на членот AndreaS)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Што здраво јадеше моето дете денес?
5.12.2012 9:49:01   
Octavia
Овошниот јогурт прво е полн со шеќер, потоа има разни додатоци, за вкус, за густина и за да не се расипува, вештачки бои, адитиви и сл. Доволно е да се прочита составот. Најдобро е и за деца и за возрасни да се прави домашен овошен јогурт, тоа барем е едноставно.
А инаку, за да не бидам целосно off, поголемото дете вчера си испи цеден сок од портокал и мандарина и јадеше сендвич со домати и свеж спанаќ, а помалото јадеше печена тиква и свежо јаболче (единствено за што знам дека е баш, баш здраво, ги добив од пријател, растени на планина и ниту еднаш не се прскани, што вели човекот, какви ги дал Господ, такви се).

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Што здраво јадеше моето дете денес?
5.12.2012 9:50:02   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: Lara2224

A sto ne e zdravo vo ovosniot jogurt?


Освен ако не е домашно спремен..инаку купечки за мене е нездерав user posted image

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Lara2224)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Што здраво јадеше моето дете денес?
5.12.2012 9:58:42   
Beatris
Денес за појадок кркнавме микс од 4 житарки - (овесни, пченични итд), со јогурт и пола банана + една лажичка 4 семиња (тиква, сончоглед, лен и сусам), за ручек дадов инструкции да и се направи обарена брокула со телешко + домат, пашкенат, целер, лук, кромид и магдонос, ужинките секој ден и се секој ден исти, кашичка од свежо овошје, за вечера планирам да и дадам зеленчукова домашна супа со интегрално лепче. Мислам дека денешново мени ни е супер здраво

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Што здраво јадеше моето дете денес?
5.12.2012 11:37:31   
elenak
ИЗВОРНА ПОРАКА: AndreaS

Ама вие цело мени го раскажувате, зошто да не ги кажуваме само здравите работи? Така и ќе може да се води дискусија што е здраво и зошто, а што не. Еве од последниве постови ми падна во очи овошен огурт и зденка. И двете се тотално нездраво јадења!

Kako sto mozes da procitas isto,pisuva r''zan leb so zdenka(pola-pola)Znaci ne ja definirav zdenkata kako zdravo jadenje,naprotiv .Celoto meni ne e opfateno vo mojot post osven ako ne mislis deka menito se odnesuva na mace.

< Поракaта ја уредил elenak -- 5.12.2012 11:38:28 >


_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот AndreaS)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Што здраво јадеше моето дете денес?
5.12.2012 12:58:50   
arh_diz
Za dorucek imavme heljda
Za rucek kompir, tikvica,praz , morkov i eden patlidzan peceni vo folija

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?