|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Опремување на детска соба
13.10.2009 16:49:46   
happy mommy
Еве некои од детските кои сурфајќи ги најдов и ми фатија око

http://farm4.static.flickr.com/3097/2786435526_23bd526eb1.jpg

http://farm4.static.flickr.com/3208/2785584059_7028078090.jpg

http://farm4.static.flickr.com/3077/2785587419_0b0e4a04f3.jpg

http://farm4.static.flickr.com/3045/2786430426_53d564460d.jpg


(Одговор на членот Saturn)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Опремување на детска соба
13.10.2009 18:30:37   
elle
user posted image ауууууууууу сатурн каде ја најде таа страна цел саат зјапамuser posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Saturn)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Опремување на детска соба
14.10.2009 10:59:23   
profesorica
мнгоу сакам детски соби и дефинитивно кога ќе потпорасне Дамјан ќе уредам некоја како на некоја од приложениве слики, а до тогаш ќе си уживка во неговата бебешки уредена соба со еден куп играчки.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот elle)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Опремување на детска соба
20.10.2009 18:33:30   
Saturn
 user posted image  Кога дојде време да бараме завеси или драперии почнав да пребарувам по  интернет и икочи pottery barn, ми текна дек во серијата Friends купуваа од тоа место. И јас окапав гледајќи user posted image  очи ми отпаднаа.

(Одговор на членот elle)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Опремување на детска соба
12.11.2009 8:00:27   
profesorica
ИЗВОРНА ПОРАКА: Saturn

user posted image   pottery barn, ми текна дек во серијата Friends купуваа од тоа место. И јас окапав гледајќи user posted image  очи ми отпаднаа.


еее да ептен добри работи имаат!!!

но ајде еве вака:

без оглед на прекрасните слики од детски соби што се поставени, кажете како изгледа собата на вашето дете?? дали претеравте при уредувањето или се е нормално со најнеопходните работи?

< Поракaта ја уредил profesorica -- 12.11.2009 8:01:00 >


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Saturn)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Опремување на детска соба
12.11.2009 9:47:41   
mami
Сеуште нема своја соба..ке има кога ке бидеме некаде сами, во наш стан, сега во оваа ситуација нема шанса за своја соба

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Опремување на детска соба
15.11.2009 14:29:52   
niki
Еј луѓе помагајте, ако има некој стручњак да ми каже со какви бои да се слика на ѕидови?
Сакам во новата детска на керка ми да и насликам на ѕидовите некоја илустрација од сликовница или ликови кои ги сака од цртаните, но незнам со какви бои да го направам тоа, а да биде безбедно и нормално да не е скапо. Станов го варосувавме со некои еко бои кои се на база на вода и не мирисаат и многу брзо се сушат, па така ќе направиме и овој пат. Но за детската ми е бесмислено да купувам толку бои, а најмалото пакување е од 1 литар, што ќе ми се толку бои. Си мислев основата да ја направиме со еко боите а потоа да сликам со акрилни, или маслени бои или дури и на темпери помислив, но незнам дали се може со нив на ѕид и дали ќе стојат, да не биде да и се лепат на рачињата.
Ајде ако има некој кој знае, кој пробал да ми даде совет или да ми препорача какви бои за на ѕид.
Благодарам многу.


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Опремување на детска соба
15.11.2009 14:38:22   
mami
братучетками му црташе на внук ми во собата, цел ѕид е со морски животни од цртаните, основата е поликолор бел, а црташе ако не се лажам со обични акрилни бои...досега не му останало ништо на рачињата, а наполни веќе 3години, самоне сум сигурна дали одозгора премачкуваше после со нешто безбојно, ама ке ја прашам па ке ти пишам..ианку не би требало да пушта, другарка моја црташе на цевки од канализација со обична темпера и после 9 години боите се како од вчера а не оставаат траги по рацете

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Опремување на детска соба
15.11.2009 14:44:10   
niki
Фала мамиuser posted image user posted image user posted image
Со акрилни и мене некако најдобро ми изгледа и тие многу бргу се сушат. Ај прашај и за премачкување одозгора ако треба па јави ми.
Супер, супер, колку си се радувам и колку си ја сакам рингераја одма некој со совет е тука секогаш кога треба.user posted image


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Опремување на детска соба
15.11.2009 14:49:46   
mami
нели..и јас затоа си ја сакам..еве нервозата од утрово скоро и да ја немаuser posted image user posted image user posted image ке прашам вечер и ке ти пишам за премачкувањето..

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Опремување на детска соба
15.11.2009 15:12:00   
Еца
Од она што имам читано за детските соби и кои бои да преовладуваат, се дава совет тоа да биде, светло сина, зелена, жолтеникава или розе. Црвената никако да не се употребува, наводно создава нервоза кај децата, како и останати јаки бои. Е сега мали детали со црвена боја, мислам дека нема никаква штета да направат.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Опремување на детска соба
15.11.2009 15:22:21   
niki
Мене идејата ми е следна, како во цртаниот Пепа прасе, незнам дали сте го гледале, долу зелено ридови и падини, горе сино небо со бели облаци и жолто сонце, тоа е основата. На тоа сигурно ќе ја нацртаме фифи и не сум одлучила можеби ќе биде уште некоја принцеза и замок имаме ѕидни светилки во форма на буба мара и цвет па и тие ќе бидат дел од темата и така, некое дрво, некој цвет, еноставно не многу комплицирано, па ќе видиме што ќе испадне.

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Опремување на детска соба
30.11.2009 11:59:38   
mami
Ники...значи- братучетка ми цртала со обични темперни бои, и не го премачкувала ѕидот после одозгора со ништо- и не и пушта боја..еве веќе 3 години и кусур и стои нацртано..се надевам ке ја видиш поракава пред да црташ во новата собаuser posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Опремување на детска соба
7.12.2009 12:54:32   
profesorica
Квалитетна организација на детската соба

Детската соба е прекрасно весело место, но доведувањето во ред често претставува “невозможна мисија”. Еве неколку совети кои ќе ви помогнат во организацијата и воведувањето ред во детското катче.

1. Спуштете се на нивно ниво.
Спуштете се на колена во нивната соба за да може да ги видите работите од нивна висина. Прикладноста на предметите за детето е важен фактор за добра организација или за отстранување на непотребните работи. Спуштете ги полиците во шкафот со облека. Ставете ги најчесто употребуваните предмети на најниските полици и во најниските фиоки. Поставете декоративни кантички, кутии, корпи и слично во аглите на собата, на дното на шкафот или покрај креветот.

2.Сокријте ги предметите под кревет. Употребете тенка, правоаголна кутија со тркалца што ќе служи за чување на предмети под креветот. Подгответе една таква за кукли, а друга за автомобили. Исто така, детските цртежи, хартии и боички ставете ги во ваква кутија. Повозрасните деца во ваква кутија може да чуваат тетратки или ЦД-а.

3.Нека организацијата стане забава. Организирањето може да биде напорно дури и за возрасните. Помислете како се чувствува детето при помислата за раздигање на играчките, облеката, учебниците и тетратките. Затоа вклучете ги децата, допуштајки им, на пример, да изработат креативни налепници за своите фиоки и кутии. Исто така, може да направите фотографија од вашето дете со одреден предмет кој е наменет за одредена фиока и да ја залепите на предната страна на фиоката или кутијата.

4. Фиоките нека бидат плитки. Што е подлабока фиоката, толку повеќе предмети ќе може детето да стави во неа, што ја отежнува организацијата. Со исклучок на фиоки кои се исклучиво наменети за поголемите предмети, користете плитки фиоки.

Наполнете ги подлабоките фиоки со мини-организери, кутиички, кутии и разни прегради за одвојување на предметите во фиоката. Фиоките нека бидат поставени на тркала, што ќе овозможи лесно да бидат внесени во шкафот или поставени до ѕидот.

5. Кодирајте ја организацијата со бои. Купете сини кутии за Барбиките, а црвени за количките. Летната гардероба закачете ја на зелени закачалки, а свечената на сини. Или пак, користете една боја за едно дете, ако имате повеќе деца.

6.Закачувајте. Вашите деца би можеле да ја разгледуваат колекцијата на лични ракотворби на ист начин како што вие ја разгледувате вашата колекција. Купете исти рамки и закачете ги сликите во неодреден ред на едниот ѕид во детската соба. Тоа дава декоративен и личен елемент.

Поставете плоча од плута на која децата можат да ги закачат училишните слики, разгледниците од патувањата, медалите и наградите освоени на натпревари. Или пак, закачете правоаголен организер со џепови кои сами сте ги сошиле во кои ќе се чуваат слики, разгледници и роденденски честитки кои ќе се собираат преку целата година.

7. Поставете ги основните правила. Пред да се планира играње на друштвените игри во собата, треба да определи место каде што ќе се одложат предметите по играњето. Во собата задржете ги само предметите кои ќе имаат свое место. Ако фиоката е полна, исфрлете ги најмалку потребните предмети._____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Опремување на детска соба
6.2.2010 11:36:20   
ripce
Предметите зборуваат во детската соба

Напомена: Драги деца, чувајте ги своите предмети во ред. Не е тешко тие да се суредат, но вам ќе ви биде непријатно ако околу вас е неред и хаос. Затоа, грижете се за вашите работи, како и за себе!

user posted image

Мартин со татко му дојде кај Сашко дома на гости. И додека постарите зборуваа нешто многу сериозно во дневната, Мартин му досадуваше на Сашко во детската соба. Овој нејќеше да се игра со него, но детенцето упорно го следеше. Кога виде дека во собата на Сашко е растурено, му рече:

-Учителката во градинка ни читаше дека предметите навечер зборуваат.

-И јас сум ја читал таа приказна - луто одговори Сашко.

-Зошто тогаш кај тебе не е суредено?

Сашко бесно го одвлечка Мартин кај возрасните. Малку подоцна тој и татко му си отидоа. По пат тој замислен го праша татка си:

-Дали предметите навистина можат да зборуваат?

Кога тој заинтересирано го погледна, му раскажа дека има едно четиво во кое предметите во една детска соба се побуниле и побарале од детето да ги држи во ред.

-Одлично - рече татко му. - Значи треба да си ја суредиш собата! Сега нема кој да оди по тебе, ти треба самиот да ги направиш тоа.

Мартин долго ја средуваше собата и сите предмети и парчиња облека ги стави на свое место. Малку плачеше по мајка му и сестра му кои отидоа на гости во друг град и многу му недостигаа. Кога си легна, предметите веќе не се бунтуваа и тој спиеше мирно, уморен, ама и задоволен.

Нештата за секојдневна употреба треба да стојат на своето место. Најубаво е кога кај човекот се е во ред - кога е измиен, дотеран, исчешлан, кога облеката му е чиста (и закрпена ако треба), кога чевлите му светат, ноктите му се чисти и исечени. Такви треба да бидат и децата. Кај нив уредни треба да бидат и училишната чанта или ранецот, учебниците треба да им се завиткани и здрави, бирото уредно, во шкафчето се да е на свое место...

Дома, исто така треба се да биде чисто, а сите предметите да се оставаат на своето место. Тоа не е потребно само за да видат гостите кога ќе дојдат. За самите домаќини е најубаво да живеат во уредни и чисти простории. Чистотата и уредноста се најпотребни за детската соба или за детското катче. Ако таму не е средено, детето ќе се плаши од нередот.

Сеедно дали предметите зборуваат или не, тие треба секогаш да бидат на своето место,за да може детето да живее, да учи и да спие мирно и комотно. Ако ги растури во текот на денот, пред да си легне тоа треба се да спастри. Секој сам треба да се грижи за своите потреби. Тоа ја прави детската личност заинтересирана, вредна и спокојна.      

Автор: проф. д-р Кирил Темков


_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Опремување на детска соба
24.3.2010 22:08:22   
mis.
Мене ми е потребен единечен кревет за Мартин па утре се спремам за саем.Има некој идеа или купил наскоро?Се мислам дали да биде со фиока или не,дали да има оградица од трите страни или само од страната по ширина.На саем има нешто?По која цена се?

(Одговор на членот Saturn)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Опремување на детска соба
24.3.2010 22:11:44   
jovanka
denes gledav reklami na tv i stvarno imas dobri izlagaci i ponudi a ima i materijali koi po merka ke mozes da si dizajniras ili nivna idea ili svoja zamisla.

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Опремување на детска соба
7.11.2011 16:13:01   
miana
Nie sme vo podgotovki za detskata soba..
bevme vo tehnokoop i ni pobaraa 73.000 denari
Dimenziite na sobata 3.5x3.5
Imame dve krevetcinja na sprat vo Г imame edne plakar imame biro na Г  fiocara,pod krevetceto plakarce,i elekemnce so fioki i so polici...Plakarot e so policki i od nadvor i so fioki..Tehnokooop za mnogu pomalce od ova ni gi pobaraa tie pari  a stolar privatno ni bara 52.500 za ova sto vi nabrojav...Na nas ke ostane tepih,zavesa,racki ( zosto sakam sama da si biram)  i stekeri...
Boja izbrav lila so bela kombinacija i posle ke dodavam rozevi detali  (lusteri,zavesi i sl)
Varijantata so privaten stolar mi dojde mnogu poeftino i dobiv mnogu poveke....Koga ke bide gotova sobata ke vi ja pustam da ja vidite..Inaku ke bide gotova za 15 dena...

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Опремување на детска соба
7.11.2011 19:38:40   
Annet
eee nasata detska soba na Iva si ja smislivme sami,fala bogu sestra mu e inzenjer po drvna industrija pa ona se ni nacrta izmeri....
,a mm se izrabiti sam uste pred da se rodi bebeto;-)))
imame most so eden red vratnicki a dole polici,vo G e i od drugata strana 4 plakarcinja,vo svetlo kremova do bela boja e ,i posebno fiokara so 6 fioki,

tepihot ni e zeleno-potokalovo -kremovo o zoltko,so krugovi,perdeto e zeleno so prtokalovi cvetcinja jas go ukrasiv..

prekrivka zelena i pernici potokalovi,
izleze mnogu ubava,sega i krevetceto e tamu i site sme na broj hahahahaha ,mnogu e ubavo koga sam ke si napravis,inaku mm ne ee stolar po profesija,no mi rece ke go napravam jas i go napravi........subavko,neli?? :)

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Опремување на детска соба
7.11.2011 21:09:41   
kikicka
Давај сликаа анет да видиме....ние сега ја опремуваме цидови,под,завеси лустери а намештај после кога ќе спие сама ќе набавиме кога ќе биде готово ќе ви ставам слика.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Опремување на детска соба
7.11.2011 21:54:00   
Annet

ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka

Давај сликаа анет да видиме....ние сега ја опремуваме цидови,под,завеси лустери а намештај после кога ќе спие сама ќе набавиме кога ќе биде готово ќе ви ставам слика.

user posted image
user posted image
user posted image
sega ovaa soba e prepolna so igracki raznorazni bebeski ukrasi,ova e slikano vo Maj.....koga ke porasne ke i napravime krevet so fioka i biro o masice;-)) a sega site spieme tamu,jas i mm i Iva vo krevetceto eve go nejzinoto krevetceuser posted image

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Опремување на детска соба
7.11.2011 21:57:05   
lilicka
Ние сме во подготовки со нашата соба.....до пролет ќе биде целосно готова....ќе биде цела Hello Kitty.....едвај чекам да се доправи многу и се радувамuser posted image
Па кога ке биде готова ќе ставиме и сликиuser posted image

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Опремување на детска соба
7.11.2011 22:06:10   
kikicka
Ahhh helloo kitty jas se odlučiv za Disney Princesses ovde svashta ima hello kitty vo Hr meraciii

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Опремување на детска соба
7.11.2011 23:09:54   
taisa
jas koristev temperni i toa mnogu razvodneti na polikolor osnova zosto koristev pastelni mnogu nezni i svetli nijansi a prethodno razmisluvav za akrilni i tie se na vodena baza nema da zgresis neznam kako se stava slika ke ti pokazev ama ke probam vo album da stavam

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Опремување на детска соба
8.11.2011 11:51:56   
kikicka
Анет мнг убаво едноставно а башка и ке користии доста времее

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот taisa)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Доење.
пеперутка16

Колку долго доеше?