|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Од која возраст вашите деца јадат сами
24.10.2012 22:21:17   
penelopa
Син ми јаде сам уште од година ипол а деновиве гледам протестира не сака лажицата да ја земе во рака - сака друг да го храни. Незнам дали е фаза ама сум прметила дека тоа обично прави кога не е многу гладен. Тууу зарем пак ке треба да учиме како се јадеuser posted image

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Emanuelapp)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Од која возраст вашите деца јадат сами
24.10.2012 22:26:45   
AnnaMolly RR
Одамна се обидува да јаде сам, ама успешно го прави тоа од пред два месеци. Значи би му дошло со полни две години. Сега сам јаде се, дури и супа (нормално, малку погуста). Сам пие од чаша и речиси воопшто не се потура. А најсмешен е кога јаде нешто со лажица, целиот се тресе додека ја погоди устата user posted image

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Од која возраст вашите деца јадат сами
25.10.2012 12:10:56   
vezilka RR
Јас пак не му ни давав да пробува, мајка ми му дозволуваше додека го рани и тој да се обидува. Сега од скоро, значи нешто пред две години, успешно јаде сам се што е на боцкање, со вилушка, а со лажица не може се уште. Почна да бара чашата да ја држи сам, претпоставувам под влијание на градинката user posted image , ама лом се прави.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Од која возраст вашите деца јадат сами
25.10.2012 12:57:59   
dostickage
Od edna i pol godina V jade sosem sam.
I toa pocna so lazice malecko zasto togas taka jadese.Prviot obrok bese lekja mandza bez leb.Zede i se si izede.
Posle bese supa.
A za bockanje isto jade od togas iako mislam deka prvo se fati za lazicata. Sega na 2godini i 4 meseci jade so golema lazica i golema viluska isto kako nas.
Inaku ne sum se obuduvala nesto da go ucam kako se drzi lazica ili viluska. Od nigde nikade kako sto sedese vo skut kaj mm(on go ranese), mu ja zede lazickata i pocna sam da jade.Nie od pamet se izvadivmeuser posted image
Imam i video kako posle mu staivme 2 pernicinja na stolceto za da moze da ja dofati cinijatauser posted image
Sega si jase sam na svojata masicka,retko se mesa so nasuser posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Од која возраст вашите деца јадат сами
25.10.2012 14:09:05   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Јас пак не му ни давав да пробува, мајка ми му дозволуваше додека го рани и тој да се обидува. Сега од скоро, значи нешто пред две години, успешно јаде сам се што е на боцкање, со вилушка, а со лажица не може се уште. Почна да бара чашата да ја држи сам, претпоставувам под влијание на градинката user posted image , ама лом се прави.


Ни јас не му давав сам да јаде, си мислев дека не знае :) Ама во право си, се е под влијание на градинката. Таму сами ги учат да јадат. Ни од чаша не му давав да пие за да не се мокри, ама сега и тоа го совладавме.
А околу јадењето со вилушка, повеќе јаде со раце отколу со вилушка. Кога има на пример месо и компири, со раце јаде како сељаче user posted image

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Од која возраст вашите деца јадат сами
25.10.2012 14:46:00   
Pepelaska *
Моево се обидува само ама јас од што ми е смачено преслакање и перење не му давам user posted image , може грешам незнам,а сака да јаде сам, си седнува со нас на маса, си зема лајче и си срка,мора да го оставам да се научи , е сега некогаш погодува некогаш облеката и подот јадат.А со виљушка погодва си боцка и си лапка.
Имаме 25 месеци и пол.

Анамоли и Мартин јаде со раце такви работи, нека уживаатuser posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Од која возраст вашите деца јадат сами
25.10.2012 14:59:01   
dostickage
Ima vlijanie gradinkata ama ne e presudno.
Eve V ne odi vo gradinka nitu pak jas sum probala da go ucam ama na godina i pol sam mu ja zede lazicata od tatko mu i pocna da jade lekja sto e sepak tecnost.I ne se pravi lom, moze da se iskape ama deka se pravi prase ne se pravi zasto i ne trpi prljavo. Ako se namokri malce ili ako ima troski idma si gi sobira.Ova na tatko mu se metnaluser posted image
Jas pak mislam deka na decata samo im doagja.Mn deca ne odat vo gradinka pa sami si jadat.Ednas kje se nauci samo da jade.Ne gledaat nas golemite sto pravime i sakaat i tie da go napravat istoto.I ne samo za jadenjeto.
Gradinkata ima vlijanie vo smisla da go pottikne deteto ako samo ne mu teknuva vo momentot inace bas deka ako ne e gradinkata nema da nauci da jade malce tesko.
Ako ne nauci na 2 kje nauci na 2,5 godini ama kje nauci.I nie roditelote sme tuka za da pottikneme nekoi raboti ako ne mu doagja samo a deteto.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Од која возраст вашите деца јадат сами
4.1.2013 15:28:02   
Natuska85
ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany

Можеби не е соодветна тема, ама да прашам тука, а вие ме префрлете ако има оваква тема.
Син ми има 16 месеци скоро и воопшто не пројавува желба сам да јаде со лажица. Не можам да замислам да му ставам и некоја тврда храна сам да јаде со раце, колку и да е гладен нема да јаде. СЕ гади и да фати нешто со прсти (мислам на храна). Ако додека го хранам го замачкам околу устето повеќе тој веднаш реагира , сака да го избришам. user posted image Ама знам деца на неговата возраст што јадат сами, лом околу нив, ама нема везе, знаат дека треба да јадат. А мојов... мислам ќе го хранам до школо user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka RR

Бетани немај гајле , ние сме сеуште такви педантерија. Летово не сакаше на плажа да настапи, госпожата ке се измаца , па јас и мм се глупиравме во песокот за она да настапиuser posted image Мојата е 2 години и 3 месеци и сеуште не јаде сама со лажиче, некако се натеравме да јаде со велушка ама не секогаш. Остави го гладен , или за појадок намачкај му нешто за него и за тебе , стави пред него и нега те гледа само како ти јадиш се додека сам не фати, ке мораш малку од малку да му тераш инат. кај нас некогаш и сама зима, некогаш со сила и ја стегам раката за до го задржи парчето во раце, и ако не сака и оставам во танирче пред неа и нека си јади ако и се јаде.


(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Од која возраст вашите деца јадат сами
4.1.2013 15:32:24   
Mihaela 2010
i M od nekade god ipol projavi zelba da jade sama,zboram za jadenje so lazica,supi ,mandjicki,ama kolku moze edno detule na taa vozrast samo da se nahrani....sega imame 33 meseci nekogas place za sama da jade ama jas kako sto ke si ja naranam nikoj ne moze...taka da ne se ni zamaram okolu toa samostojno jadenje....ke si dojde i toj period koga ke si jade sama...

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Од која возраст вашите деца јадат сами
4.1.2013 15:36:37   
Pepelaska *
ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany

Можеби не е соодветна тема, ама да прашам тука, а вие ме префрлете ако има оваква тема.
Син ми има 16 месеци скоро и воопшто не пројавува желба сам да јаде со лажица. Не можам да замислам да му ставам и некоја тврда храна сам да јаде со раце, колку и да е гладен нема да јаде. СЕ гади и да фати нешто со прсти (мислам на храна). Ако додека го хранам го замачкам околу устето повеќе тој веднаш реагира , сака да го избришам. user posted image Ама знам деца на неговата возраст што јадат сами, лом околу нив, ама нема везе, знаат дека треба да јадат. А мојов... мислам ќе го хранам до школо user posted image



Ме потсети на мене како мала. Море како мала, голема бев user posted image Кога ќе одевме кај баба ми на гости и кога ќе ја видеше мајка ми како ме храни трчаше да ја заклучи вратата да не дошла некоја комшивка да не види, срамота било user posted image
И таква си останав педантерија, сега од што не можам да гледам лом не и давам на Ј да јаде сама, а она ужива да се валкаuser posted image
Епа не сака детето да биде валкано разбери го user posted image , и татко ми на пр. не фаќа ништо со рака додека јаде, да може и леб би јадел со вилушка и ножuser posted image




_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Од која возраст вашите деца јадат сами
4.1.2013 18:48:25   
Џесика
Bethany, sin mi duri I povrakja ako mu kapne od hranata, mnogu mu trebase da navikne, duri I spageti ne jade od gadlivost, makaroni ne pipnal so.prste, samo jas da mu davam. Se spremam sl. nedela da se konsultiram so strucno lice I za ova, pokraj drugite problemi. Inaku sin mi ima 4 god. I pred nekoj mesec uspea da jade sam, ama koga bi go prasala, nikad ne bi. Tesko mi e mnogu, osobeno sto mi prefrlaat deka sme go razmazile pa zatoa ne sakal da jade, ne me razbiraat koga im vikam deka toa e problem.

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Од која возраст вашите деца јадат сами
4.1.2013 19:03:12   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: Џесика РР

Bethany, sin mi duri I povrakja ako mu kapne od hranata, mnogu mu trebase da navikne, duri I spageti ne jade od gadlivost, makaroni ne pipnal so.prste, samo jas da mu davam. Se spremam sl. nedela da se konsultiram so strucno lice I za ova, pokraj drugite problemi. Inaku sin mi ima 4 god. I pred nekoj mesec uspea da jade sam, ama koga bi go prasala, nikad ne bi. Tesko mi e mnogu, osobeno sto mi prefrlaat deka sme go razmazile pa zatoa ne sakal da jade, ne me razbiraat koga im vikam deka toa e problem.


Џесика, и јас сум загрижена дека ќе имаме проблем во иднина. Толку одбивност има спрема храна, интересно дека од мало бебе со него имам проблем со млеко, па сега и со јадење. Како да воопшто не е заинтересован за храна, да почуствува вкус, не знам зошто така. Ќе проба од моето јадење и толку, со раце сам знае да јаде бисквита или некој кекс, смоки, макарона нејќе ни да пипне, ако стави раката во чинија случајно веднаш ми подава рака да му ја избришам итн. А многу често знае и да поврати, јас добив впечаток дека е поради тоа што јаде механички и некогаш само таложи во једњакот и го иритира и се исповрати. Така мене ми изгледа. А да не зборам дека пред некој ден почнав да му давам ситно сецкано месо и зеленчук пасирано со виљушка, ама и тоа мора да биде малку потечно инаку се гади, се задавува. Не сака да јаде ништо што е лепљиво, гриз, палента мора со повеќе кис.млеко за да проголта. Не знам што е работа.
Знам дека и јас и мм сме биле тешки на јадење, залаг со саати во уста, ама јас разбирам тој некој период кои има секое дете, ама ми веруваш дека тој никогаш не би побарал да јаде. Затоа и се плашам дека ќе имам гооооолем проблем со самостојно јадење. Инаку е интелигентен, добро се развива, се разбира како поголемо дете, освен што не збори, се се споразумеваме со мимика и гестикулација (ајд уште се тешам има време), не јаде и го мрзи да џвака. Е тоа ми е убиство!

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Од која возраст вашите деца јадат сами
4.1.2013 19:15:16   
Џесика
znaci potpolno isto, nezboruvanje, nedzvakanje I nepipanje hrana do 3 godini, samo zaradi toa trgna vo gradinka, se koordinirav so niv za se. zaboraviv oriz da vidi prevrtuva oci I zinuva ko da kje povrati. Srekja so apetitot ne sme imale problem.

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Од која возраст вашите деца јадат сами
4.1.2013 19:38:49   
Bethany
Имаш некој совет, овака како поискусна? Леле, не знам дал да се смеам или плачам.... А збори ли син ти сега убаво? Мислиш ли дека е тоа нешто поврзано со неџвакањето? Бевте ли на логопед?

Ајд кога ќе се консултираш, пишувај тука те молам, за да имам се во предвид...

< Поракaта ја уредил Bethany -- 4.1.2013 19:39:17 >

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Од која возраст вашите деца јадат сами
4.1.2013 19:46:12   
nena lonley
Bethany kolku razbrav tvoeto since ili 1 god i 3 mesecii ??? ako e taka mislam deka seuste nemas mesto za panika,kolku znam do 2 god vozrast nezboruvanjeto ne e problem tuku samo mala razgalenost i mrzlivost ( bez navredi :) )

p.s poznavam dve devojcinja koi prozborea duri po 3 god-obicno zenskite bile poinaetgjiki

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Од која возраст вашите деца јадат сами
4.1.2013 19:46:35   
Ikana
Луѓе мили, па што не сте кажале дека и вие имате ваква мака....мојава нервите ми ги изеде...на секое јадење намерно ми повраќа, некогаш само како нагонот, а некогаш и ќе се исповрати убаво и намерно така прави. Не знам како да ја одучам, кажувајтенекој иљач!

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Од која возраст вашите деца јадат сами
4.1.2013 19:53:59   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: nena lonley

Bethany kolku razbrav tvoeto since ili 1 god i 3 mesecii ??? ako e taka mislam deka seuste nemas mesto za panika,kolku znam do 2 god vozrast nezboruvanjeto ne e problem tuku samo mala razgalenost i mrzlivost ( bez navredi :) )

p.s poznavam dve devojcinja koi prozborea duri po 3 god-obicno zenskite bile poinaetgjiki


Да, 15 и пол месеци е... за да го мрзи- го мрзи, и е разгален малку, по природа е таков, само да се гушка, всушност мислам дека не чувствува потреба од зборење, ми објаснува се со гестикулација и мимика и скоро се се разбираме. Нон стоп му зборувам, му кажувам како се што вика, и кога го прашам за некој предмет го покажува, значи разбира навистина многу што му се збори, ама ете, кажува мама убаво и чисто и некој други зборчиња неразбирливи... Да, и јас се тешам дека има време user posted image

(Одговор на членот nena lonley)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Од која возраст вашите деца јадат сами
4.1.2013 19:54:49   
Џесика

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany

Имаш некој совет, овака како поискусна? Леле, не знам дал да се смеам или плачам.... А збори ли син ти сега убаво? Мислиш ли дека е тоа нешто поврзано со неџвакањето? Бевте ли на логопед?

Ајд кога ќе се консултираш, пишувај тука те молам, за да имам се во предвид...

bev, vo zavod za mentalno zdravje, tamu kulturno me izbrkaa pod obrazlozenie deka e mal (togas imase 2 god I 9 meseci) stvarno ne znam so koj pamet ama bev mirna po pregledot. logopedot mi dade nekoi soveti za razvivanje na govor, pedijatarot me sovetuvase da mu davam lizavcinja I mastiki da da go dvizi jazikot, vprocem po nekoja logika, dzvakanjeto I zboruvanjeto se povrzani, kga pocna da dzvaka, pocna I da zboruva I obratno. Psihologot me nasoci kakvi emisii da gleda, I seto toa imase efekt. Znam deka otidov offtopic ama edno so drugo kaj mene e vrzano :-)))) ako treba uste nesto pisete.

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Од која возраст вашите деца јадат сами
4.1.2013 20:04:38   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana RR

Луѓе мили, па што не сте кажале дека и вие имате ваква мака....мојава нервите ми ги изеде...на секое јадење намерно ми повраќа, некогаш само како нагонот, а некогаш и ќе се исповрати убаво и намерно така прави. Не знам како да ја одучам, кажувајтенекој иљач!


Икана, дали си приметила дека некоја текстура не и одговара? Кај син ми нисам приметила дека прави нешто од инат, ете тој не сака ништо лепливо, ќе се задавува на секој залак. Нисам никогаш размислувала дека може да е од разгаленост? user posted image Некогаш изеде цел оброк и последно лажиче нешто му запне во грлото, му се згади и се исповрати. Значи не дел од храната, туку цела содржина ја исповрати, па морам повторно да го хранам. Затоа секогаш имам куповна кашичка за секој случај.

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Од која возраст вашите деца јадат сами
4.1.2013 20:09:51   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: Џесика РР


ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany

Имаш некој совет, овака како поискусна? Леле, не знам дал да се смеам или плачам.... А збори ли син ти сега убаво? Мислиш ли дека е тоа нешто поврзано со неџвакањето? Бевте ли на логопед?

Ајд кога ќе се консултираш, пишувај тука те молам, за да имам се во предвид...

bev, vo zavod za mentalno zdravje, tamu kulturno me izbrkaa pod obrazlozenie deka e mal (togas imase 2 god I 9 meseci) stvarno ne znam so koj pamet ama bev mirna po pregledot. logopedot mi dade nekoi soveti za razvivanje na govor, pedijatarot me sovetuvase da mu davam lizavcinja I mastiki da da go dvizi jazikot, vprocem po nekoja logika, dzvakanjeto I zboruvanjeto se povrzani, kga pocna da dzvaka, pocna I da zboruva I obratno. Psihologot me nasoci kakvi emisii da gleda, I seto toa imase efekt. Znam deka otidov offtopic ama edno so drugo kaj mene e vrzano :-)))) ako treba uste nesto pisete.

Така и јас претпоставував дека има читано да е џвакањето добро за зборувањето, ама што да се прави не можам со сила. Ете не јаде блендирано, ама пак повеќе ќе голта отколку да џвака...
Во секој случај фала многу, ако ќе ми треба нешто додатно ќе ти пишам понатаму. user posted image

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Од која возраст вашите деца јадат сами
4.1.2013 20:10:52   
Ikana
Исто Бетани, верувај живци немам. Од текстурата чисто се сомневам м дека е, бидејќи со апетит вака реално немаме проблем. ЈАс мислам дека извољева и не знам веќе како да постапам. И давам мали залаци, мајка ми ми рече да ја хранам на 3 саати да не и доаѓа многу случајно, и тоа пробав, но таа пак по свое тера. Не знам навистина како да ја одучам. Знам дека е од инает.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Од која возраст вашите деца јадат сами
4.1.2013 20:18:38   
Maca25
Н. сакаше да јаде сама кога тргна во градинка. Ама еве ја во последно време за јадење стана многу мрзлива, ако јас не и пикнам во уста таа нема ни да побара јадење. Дури приморана сум да ја ранам и молам. Не знам што и прават во градинка, викаат дека јаде сама и се чудат дури што прашувам, додека дома е друга песна. Се знаинатив едно време и не и давав да стане од маса додека сама не изеде, па си седеше и си играше со храната и ништо не ставаше во уста. После си викам ај ќе ја оставам да огладне убаво, па сама ќе побара, ама нееее, ни побара ни сакаше да јаде. И нејзиното нејадење се резултираше со многу слаба крвна слика и со брзо фаќање на сите можни вируси. Бледа е, со подочници, воопшто не изгледаше еден период здраво и сето тоа од нејадење. И јас сум сега навистина на 4 години приморана да ја ранам, она сама не јаде. Се враќаме многуу чекори наназад. А самата си кажува дека во градинка никој не ја рани, дека сама јаде. Не знам што е проблемот со моево дете.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Од која возраст вашите деца јадат сами
5.1.2013 8:32:09   
Luci

ИЗВОРНА ПОРАКА: Џесика РР


ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany

Имаш некој совет, овака како поискусна? Леле, не знам дал да се смеам или плачам.... А збори ли син ти сега убаво? Мислиш ли дека е тоа нешто поврзано со неџвакањето? Бевте ли на логопед?

Ајд кога ќе се консултираш, пишувај тука те молам, за да имам се во предвид...

bev, vo zavod za mentalno zdravje, tamu kulturno me izbrkaa pod obrazlozenie deka e mal (togas imase 2 god I 9 meseci) stvarno ne znam so koj pamet ama bev mirna po pregledot. logopedot mi dade nekoi soveti za razvivanje na govor, pedijatarot me sovetuvase da mu davam lizavcinja I mastiki da da go dvizi jazikot, vprocem po nekoja logika, dzvakanjeto I zboruvanjeto se povrzani, kga pocna da dzvaka, pocna I da zboruva I obratno. Psihologot me nasoci kakvi emisii da gleda, I seto toa imase efekt. Znam deka otidov offtopic ama edno so drugo kaj mene e vrzano :-)))) ako treba uste nesto pisete.

Ај сподели ги со нас овде Џесика

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Од која возраст вашите деца јадат сами
5.1.2013 9:17:31   
AnnaMolly RR
Филип одамна се труди да јаде сам, само до пред неколку месеци безуспешно. Од пред 3-4 месеци успешно се јаде сам, ама гоолем проблем имам со педантериајата.
На пример, во последно време многу сака да јаде со раце. Ама НЕ ДАЈ БОЖЕ да му остане едно тровче на рацете или уште поголема катастрофа, да му падне трошка на блузата. Не е доволно само да му ја тргнам, мора нова да облечеме. Затоа кога јаде сам обавезно до него мора да има крпа и плус влажно марамче за да се брише цело време.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Од која возраст вашите деца јадат сами
5.1.2013 9:31:28   
Палешка РР
Миа се бунтува јас ако и давам. Мора нешто да е загледана за да јаде од моја рака. А многу се валка кога јаде сама user posted image на неа, на маса, ама не се откажува додека салам не си се најаде. После вели - ајде мамо да се капиме user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?