|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 5 [6] 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Приватна vs.Државна Болница
13.12.2013 21:17:05   
pilenca
majka za vo plodnost ne znam,ali jas da bi imala finansii bi se porodila vo privatna,uste od 2008 sum vo remedika se pravev bukvalno tamu i laporaskopija i histeroskopija i pregledi doedeka da ostanev bremena duri so prvata neuspesna bremenost lezev dva dena vo remedika,koga ostanav bremena so kerkickata gi prodolziv samo glavnite pregledi 12gn,20gn i 27gn,a drugite morav da gi odam kaj maticnata bidejki bev rh negativna i morav da imam upat sekoj mesec za transfuziologija,a i mojata prezaangazirana doktorka od remedika znaese kolku pari si dadovme vo remedika mi dade sovet taka da napravam ,jas bev spremna duri site pregledi da gi tamu pravam ama morav radi krvnata grupa da go napravam toa,eve sega zdravje vtora bremenost mi e prodolziv kaj maticnata a vo remeidka ke si odam pak za glavnite pregledi,taka da nemam finansii za na privatno za poragaj i moram drzavno a da bi imala ne bi se mislila ni 2 min,koga ja rodiv kerkickata vo Stip,mi ja donese sestrata i vika ajde majka doj go,i vikam pa da mi pokazete prva bremenost mi e IMAM MNOGU RABOTA NEKOJA OD MAJKITE NEKA TI POKAZE e toa bea zborovite na sestrata

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Приватна vs.Државна Болница
13.12.2013 23:07:44   
Mimi33
CCcccccccccc strasno znaci kako dojde vremeto da ti e strav na odis na lekar.:S od drugarki imam slushano deka vo Plodnost odnosot sprema majkite i decata bil fenomenalen...posveteni grizlivi...pa i parite ne se tolku bitni koga se raboti za zivot:)))a i toa shto tebe sto ti rekla sestrata sigurno ne bi go rekle i vo privatna bolnica:)

(Одговор на членот pilenca)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Приватна vs.Државна Болница
14.12.2013 0:03:28   
kapina
Abe kolku pari tolku muzika jas pak za plodnost ne sakam da kazam nitu dobro nitu loso oti jas seuste prodolzuvam so moite ispituvanja zosto mi se sluci toa a za mojot endokrinolog od drzavnata bolnica se najdobro zatoa sto zenata vo sekoj moment dodeka go pravev IVF to bese dostapna za da mi dade odgovor na moeto prasanje I da mi pomogne I sega e seuste taka gi prave site mozni ispituvanja sto se vo nejziniot domen zosto dojde do spontan abortus za plodnost ne sakam da komentiram oti mozda vtoroto IVF pak ke go pravam tamu od odnosot na doktor tase ne sum zadovolna voopsto no odnosot na lekarot prema paciento e edna rabota a negovata uspesnost na professionalen plan e sosema druga rabota

(Одговор на членот Mimi33)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Приватна vs.Државна Болница
14.12.2013 8:21:36   
LARA83
дефинитивно сум за приватна за секој кој може да си дозволи (секако) фрламе пари на триста глупости а за ваква битна работа мислам дека не треба до толку да ги броиме парите , имам слушано искуства од државна дека се подмитуваат и сестри и доктори за пораѓај па кога ќе израчунаш горе доле исто ќе те фати со тоа што последиците и траумите од државна тешко кој ги заборава.
јас одам во приватна и сум презадоволна пред да одам во приватната тргнав по државните и толку се измалтретирав и се изнервирав (секое одење гужви, болни кашлаат бактерии насекаде незнаеш што бактерија ќе закачиш, па моли ги докторите па не те фермаат, што ни едни пари неможат да го надокнадат......) последниот пат толку се изнервирав и му реков на мм ја веќе не одам по лекари што ќе искочи од бременоста тоа user posted image виде невиде чоекот свати колку е саат и се префрливме во приватна ,
и кога ќе израчунам со сите испитувања и не искача некоја голема разлика а за третманот ич да не правам муабет , да ти е кеиф да си бремена , поготово што сме толку осетливи и со мал милиони прашања во глава user posted image
кој може да си дозволи ич да не му се мисли user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Приватна vs.Државна Болница
14.12.2013 15:37:42   
Felly RR
Мими33, конкретно за цената можам да ти кажам бидејќи пред некоја недела имаше нешто како презентација од Плодност во нашиот град, и имаше оставено рекламен материјал, на кој стоеше цена од 35 000 (колку што паметам) денари со вклучени три дена болнички престој.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот LARA83)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Приватна vs.Државна Болница
14.12.2013 16:01:16   
Mihaela 2010

ИЗВОРНА ПОРАКА: LARA83

дефинитивно сум за приватна за секој кој може да си дозволи (секако) фрламе пари на триста глупости а за ваква битна работа мислам дека не треба до толку да ги броиме парите , имам слушано искуства од државна дека се подмитуваат и сестри и доктори за пораѓај па кога ќе израчунаш горе доле исто ќе те фати со тоа што последиците и траумите од државна тешко кој ги заборава.
јас одам во приватна и сум презадоволна пред да одам во приватната тргнав по државните и толку се измалтретирав и се изнервирав (секое одење гужви, болни кашлаат бактерии насекаде незнаеш што бактерија ќе закачиш, па моли ги докторите па не те фермаат, што ни едни пари неможат да го надокнадат......) последниот пат толку се изнервирав и му реков на мм ја веќе не одам по лекари што ќе искочи од бременоста тоа user posted image виде невиде чоекот свати колку е саат и се префрливме во приватна ,
и кога ќе израчунам со сите испитувања и не искача некоја голема разлика а за третманот ич да не правам муабет , да ти е кеиф да си бремена , поготово што сме толку осетливи и со мал милиони прашања во глава user posted image
кој може да си дозволи ич да не му се мисли user posted image

LARA83,samo edno ke ti kazam...Koga ke dojde vremeto gospod neka e so tebe i so lesno neka bide
Imalo situacii koga vo privatni se slucile neubavi raboti pa zavrsuvaat vo drzavna
jas se porodiv vo drzavna koga setaa bubasvabi i koga ne bese renovirano,pa preziveav i mozam da kazam imav od ubav poubav poragjaj,taka da sepak i drzavnite bolnici ne se za potcenuvanje,a samiot cin PORODUVANJE e bolen i nemoze tuka nisto da se promeni
So lesno neka ti e


_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот LARA83)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Приватна vs.Државна Болница
14.12.2013 16:21:24   
kapina
Nemojte da mislite oti vo privatnite bolnici mnogu nesakaat vo nas gledat samo pari dr tase koga pocnav da krvaram go iskluci mobilniot da ne mu se javuvam poveke a vo drzavnata bolnica ovde vo strumica odma me primija kako iten slucaj I seuste koga treba da pravam nekoi ispituvanja me racunat kako pacient so prioritet da ne se povtoruvam znaci dr tase nauci oti jas sum hipotireoticna na denot posle punkcija a prethodno dva pati mu kazav zatoa. Tocno e toaza higienata da mnogu e pocisto otkolku vo drzavnite bolnici no dase potsetime oti site doktori proizlegoa od tamu nemojte da gi potcenuvate I niv vecerta koga me zadrzaa vo bolnica doktorot dva tri pati dojde da vide kako sum

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Приватна vs.Државна Болница
14.12.2013 16:34:11   
Martins mom

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Мими33, конкретно за цената можам да ти кажам бидејќи пред некоја недела имаше нешто како презентација од Плодност во нашиот град, и имаше оставено рекламен материјал, на кој стоеше цена од 35 000 (колку што паметам) денари со вклучени три дена болнички престој.И во тој пакет влегуваат сите прегледи на бебето до 1 година.

Јас се одлучив за државно за вториот пораѓај затоа што не ми се даваа толку пари, со нив ќе им купам нешто на децата. Не сум некоја свилена буба, па да не можам два дена да издржам во ужасно лоши услови и ужасно лош персонал како што е во државната болница во Битола. Работите околу бебето, доење и све остало ми се познати, силно верував дека се ќе биде во ред и затоа решив да заштедам пари.

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Приватна vs.Државна Болница
24.12.2013 20:53:54   
mimi 27
Имам веќе пишано на друга тема дека се породив во болница Плодност и сум презадоволна, од целокупниот чин на породување, грижата на персоналот за мене и бебето, одлучна сум здравје и за второ и за трето таму да се пораѓам, сметам дека 35000 за спонтан и 63000 за царски рез е пристапна и ефтина цена за во приватна болница.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Приватна vs.Државна Болница
2.3.2014 15:24:53   
Milicka27
Мешковци здраво...нова сум на форумот па се надевам ќе имаме добра соработака и ќе си помагаме,всушност и затоа постојат и форумите....Е ссега за темата според мене подобро е приватна болница пошто таму вистина си плаќаш но целата нега, посветеност е насочена кон тебе...Лично јас имав многу проблем со забременување,зад мене имам 2 спонтани абортуси и сега конечно останав бремена по пат на инвитро кај Др.Таше во Плодност во Битола. И на сите срдечно им ја препорачувам пошто стварно нема да згрешат....Парите не вредат кога се работи за вакви работи...Поздрав...

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Приватна vs.Државна Болница
5.5.2014 10:07:00   
bebuskicka
Gi procitav gore dolu site komentari za drzavna i privatna....No dali kazuvate za onie slucaevi kade ima komplikacii pa od nasive privatni kliniki gi isprakaat vo drzavna?Jas imav iskustvo na moi bliski kade odea vo privatna i koga dojde do komplikacija ne gi primaa tuku im vikaa da vi vikneme taksi za do drzavna bolnica???Privatnite kliniki gi imaat site higiensko sanitarni uslovi na nivo kako sto treba da e sekade odnosot e na nivo kakov sto treba da e sekade bez razlika sto vo privatna se plaka.No eden detal vo privatnite ne znam kolku se opremeni ZA NE DAJ BOZE predvremeno rodeni deca i kolku oni prifakaat odgovornost i zatoa se sto so komplikacija i oni sami go prakaat na drzavna.Drzavna klinika e sega renovirana uslovite se takvi kakvi sto se i plus od klinika predvidena za okolu 2000 raganja sigurno ima 6000.Jas se porodiv so prvoto vo privatna navremeno bez komplikacii se najnormalno i super projdov za vtorovo zdravje ke vidime...No polse iskustvoto na prijatelive kade se zavrsi so predvremeno poroduvanje vo 28 nedela i za sreka posle dolgi meseci na klinika se se zavrsi vo najdobar red..no kakov bese odnosot od privatnata klinika?Koj ja ima tuka odgovornosta sto mozebi utnale i vo nekoja analiza i sto se dojde do takva situacija...Ili site poraganja vo privatnive se najsovrseni...Kako i da e kaj i da si bez razlika dali drzavna iili privatna se da pomine vo najdobar red site zivi zdravi i na broj

(Одговор на членот Milicka27)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Приватна vs.Државна Болница
5.5.2014 20:24:10   
petra27
Jas uste 100 pati da ostanam trudna vo Sistina ke se poragam...i za mene vredi sekoj denat sto ke go dadam tamu....i inace ima i neonatoloski del koj se grizi za predvreme rodeni bebinja...samo treba mnogu da se plati....i te prasuvaat dali sakas ili ne...ako ne sakas so ambulantsko vozilo te prevezuvaat do drzavna.....zatoa ke recam ne daj boze da dojdw do tak o nesto....
Sekoj so svoeto iskustvo neli....mene prvoto since mi go spasija od predvremen poragaj vo sistina i koga trebase da mi pravat serklaz iten vo 28 nedela edna doktorka koja bese taze dojdena od drzavna mu rece na monov doktor deka dzabe ke mi pravi deka nema da uspee.....no ete uspea.....
Taka isto i so bolnicite...nekoj so dobro,nemoj so lso iskustvo....sega sum 32 nedela so bliznacinja i zdravje odam na zakazan carski vo 36 nedela...so Gospod napred

(Одговор на членот bebuskicka)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Приватна vs.Државна Болница
6.5.2014 7:54:52   
mommy_angels RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: mimi 27

Имам веќе пишано на друга тема дека се породив во болница Плодност и сум презадоволна, од целокупниот чин на породување, грижата на персоналот за мене и бебето, одлучна сум здравје и за второ и за трето таму да се пораѓам, сметам дека 35000 за спонтан и 63000 за царски рез е пристапна и ефтина цена за во приватна болница.

Мими очигледно не си дел од поголемиот број на семејства во нашево државиче каде за овие пари еден член од семејството работи половина година.Имам,за жал ,големо искуство со една од нашите најценети приватни клиники и жалам за секој денар што го имам дадено таму.И да ,не одев заради хигиенски услови или мазење и пазење,туку затоа што во нашава земја така се наредени работите што до доктор во државна клиника можеш да дојдеш само преку врски.Е ваму си плаќаш и еве го докторот на располагање.Апсурдот настанува тогаш кога сфаќаш дека приватните клиники функционираат како обични фирми во борба за профит,при што почнува да се губи хуманоста.Борејќи се за повеќе пациенти докторот нема доволно време за секој пациент и настануваат катастрофални грешки.И да се разбереме сето ова може да ти се случи и во државна болница ,со таа разлика што таму грешки се прават од друга причина,докторот си се чувствува премногу сигурен за своето работно место,па не сака да си ја мачи душичката туку пробува да избегне работа на секој можен начин.Е токму затоа,за да добиеш каков таков хуман однос потребни се врски.За жал работава навистина излегува,само Бог да не чува,ама јас првото дете го родив во Државна и сум сосема задоволна од условите.Нема потреба за да ми го забрише челото,да ми дотрча сестра,а сето тоа да биде наплатено и преплатено.Тоа ни дома не ни го прави никој.Доволно е само стручен персонал кој во секој момент би бил тука за мене и моето бебенце.Фала му на Бога ,така и беше,и за секоја најмал сомнеж беа направени испитувања,а немав платено ни денар,затоа што секој месец дел од мене оди во Фонд за здравство.Парите што би ги дала во приватна клиника за породување со задоволство си ги трошам што за потребите,што за луксузите на ќерка ми.

(Одговор на членот mimi 27)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Приватна vs.Државна Болница
6.5.2014 14:29:58   
Hunny
Се согласувам со мами во целост.

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Приватна vs.Државна Болница
6.5.2014 16:01:30   
kapina
I jas isto mami jas kako sto rabotam za 7000 iljadi plata ne 35iljadi I 3500da e mnogu eza tie pari ke mu kupam nesto na deteto potoa a tri ili pet dena ke izdrzam vo bolnica. I Jas neznam veke kolku pati imam lezeno pa te za operacija na slepo crevo te za laparoihisteroskopija te za inseminacija oti prviot pat mi praveja edno po drugo posle za ispituvanja lezev eden period pa fala bogu odnosot na doktorite bil sekogas korekten. nikoj mi se nema omilkuvanono kako sto kazav odnosot bil korekten

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Приватна vs.Државна Болница
6.5.2014 16:17:11   
Defne90 RR
Јас со првото се породив во мојот роден град во здравствениот дом овде,значи тоа не е ниту болница.Недај боже да требаше царски да бидам немаше кој да го направи тоа и веднаш ќе ме пратеа во болница.Но зборот ми беше кога си е се во ред не е битно каде ќе одиш дали на државна дали на приватна.Е сега секако дека ќе издржам три дена во државна отколку да ги бројам парите и после кога ќе си одам дома да не можам да си дозволам ни најосновните работи,затоа што така е некои имаат приходи од по 1000 евра дома секој месец ама некој мора да живее со 300 евра месечно.Така да никогаш не би се мислела дали во државна дали во приватна болница.Се согласувам и јас со мами дека тие пари што ќе ги фрлам за престој во приватна подобро ќе ги потрошам за децата.Со второто се породив во кочани и ете можам да кажам дека сум задоволна и од условите и од персоналот таму.Со оглед на тоа што бев во друг град и првиот ден кога се породив немаше никој од моите да дојде и да ми помогне и да ме види,јас мможам да кажам дека таму ми посветија и вниманите и беа достапни за сите мои прашања и дилеми.И условите па не е којзнае колу лошо,собите си беа чисти и убави,вецињата исто беа добри до некаде,не беше толку неподносливо,напротив јас си поминав навистина убаво.И да дојде некогаш ред пак за породување,повторно би отишла таму и не би се ни мислела воопшто.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Приватна vs.Државна Болница
8.5.2014 0:17:11   
kapina
A drugo sto sakav da kazam toa poveke pati go imam povtoreno oti nemojte da mislete oti privatnite bolnici mnogu ne sakaat vo nas gledaat samo pari a za ljubeznosta nivna ke kazam samo edno kolku pari tolku muzika svire dzabe Taa pogovorka ne e kazana jas barem zatoa gi imam testirano niv no ne sakam da zboruvam javno sto kako bese

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Приватна vs.Државна Болница
8.5.2014 0:27:26   
kapina
A I drugo zosto ni edna od vas ne kaze oti del od parite sto gi davate za poroduvanje vo privatnite kliniki givi gi vraka fondot bi sakala bas da znam kako ode taa procedura imav prijatelka sto se porodi vo sveti lazar I mi kaza nesto okoly toa no ne se a veke ne sme bliski so nea

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Приватна vs.Државна Болница
8.5.2014 6:41:26   
Goddess*

ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

A drugo sto sakav da kazam toa poveke pati go imam povtoreno oti nemojte da mislete oti privatnite bolnici mnogu ne sakaat vo nas gledaat samo pari a za ljubeznosta nivna ke kazam samo edno kolku pari tolku muzika svire dzabe Taa pogovorka ne e kazana jas barem zatoa gi imam testirano niv no ne sakam da zboruvam javno sto kako bese


Pa normalno e toa Kapina,barem vo deneshno vreme parite go vrtat svetot ,taka dojde vremeto,bez pari nikoj i nishto si,sve e od koristoljubie i interesuser posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Приватна vs.Државна Болница
8.5.2014 8:27:33   
Tanjat7880

ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

A I drugo zosto ni edna od vas ne kaze oti del od parite sto gi davate za poroduvanje vo privatnite kliniki givi gi vraka fondot bi sakala bas da znam kako ode taa procedura imav prijatelka sto se porodi vo sveti lazar I mi kaza nesto okoly toa no ne se a veke ne sme bliski so nea

Se imam porodeno vo privatna bolnica I parite fondot ne gi refundira,se pravea napori da ni se priznae del od troshocite no toa neuspea,taka da se si e plateno I zaboraveno:)

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Приватна vs.Државна Болница
10.5.2014 20:17:44   
kapina
Pa toa sakav I jas da go kazam oti toa e od koristoljubie ne oti mnogu ne sakaat tamu no toa e.

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Приватна vs.Државна Болница
10.5.2014 23:18:24   
kapina
Gi znamjas ubavo razlikite megu drzavnite I privatnite kliniki9 godini borba so sterilitet gi imamdobro iskuseno razlikite megu tie I tie. I znam kako e c

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Приватна vs.Државна Болница
6.6.2014 19:54:55   
jovanad
Јас се породив сега воаприл во државна и можам да кажам дека односот им беше сомема коректен. Се е ново и реновирано. Јас имав среќа и се породив за 4 саати, но после тоа имав проблеми со раната и останав цела недела. Можам да кажам дека персоналот е супер имаат супер однос никој не оставија да се мачи или даа трпи болки. Секогаш беа на располагање за совет и за помош. Дури првиот ден после порагајот ми беше толку лошо што не можев да стојам па една болничарка ме однесе до тоаалет да ми помогне да се истуширам. Така да кога би раѓала пак би одела во државна дека стварно имам добро искуство.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Приватна vs.Државна Болница
29.11.2014 21:10:36   
kapina
Smaceno mi e veke od ovie nasi lekari mojot soprug pred nekojden pravese sistematski pregled i mu zemale krv za seker i za holesterol a on jadel a trebalo na gladno da mu zemat krv nagladno zatoa se ispituvalo na gladno i sekerot izleze visok i mm bese celosno isplasen sreca sto jas pisav na mojot endokrinolog pa mi rece oti ovoj rezultat e nevaliden i vo ponpak da ispita

(Одговор на членот pilenca)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Приватна vs.Државна Болница
29.11.2014 22:08:40   
scared RR
kapina па зар не знаевте вие дека на гладно се испитува секогаш крв? user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 5 [6] 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 5 [6] 7   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

сакање
daki

дали вашето дете е еднакво сакано од:

бабата (8%)

дедото (2%)

од двајцата (34%)

помалку од другите нивни внуци (0%)

од никого (0%)

не е важно мама и тато си го сакаат доволно е (56%)


Број на сите гласови: 91

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!