|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Алерго тест
8.3.2012 10:57:00   
mama toci
Antibiotik ne e problem,da ne ti pie M slucajno Loratadin,Letizen,Avil i sl.,mene taka mi kazaa

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Алерго тест
15.3.2012 10:26:38   
Luci
Ние бевме сабајле на алерго тест кај Ежова, резултатите ќе ни бидат за 5-6 дена готови. М. се утепа од плачење, едвај го додржав да му извадат крв од венаuser posted image

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот mama toci)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Алерго тест
15.3.2012 10:38:59   
Maca25
А Ежова каде работи? Од вена му вадеа крв?

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Алерго тест
15.3.2012 10:47:22   
Luci
Ежова е во поликлиниката Јане Сандански и работи само со закажување. Од вена да, ама не му беше прв пат не знам што се исплаче толку многу, гревче на мама

< Поракaта ја уредил luci -- 15.3.2012 10:48:02 >


_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Алерго тест
15.3.2012 10:48:45   
mama toci
Ezova raboti vi poliklinika Jane Sandanski.Jas M ja nosev vo petokot vo kozle na takvo ispituvanje,krv i zemaa od dlankata od gornata strana,kako za infuzija sto gi bockaat,i iznenaduvacki bea dosta ljubezni i vnimatelni! Luci,kolku plati kaj Ezova,posto mi rekoa deka tamu ispituvanjata se poskapi,jas plativ 700 den. za domasna prasina,muvla,ran polen.drva odredeni i sl.

< Поракaта ја уредил AnnaMolly RR -- 15.3.2012 12:33:39 >

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Алерго тест
15.3.2012 10:56:51   
Luci
Кај Ежова е од 250 ден.до 750 ден.зависи за што ќе одлучи д-р да се прави алерго тест, ние плативме 450 ден. ама пошто детево се здроби од плачење не ја слушнав за што ќе му испитуваат. Резултатите ќе одам да ги земам во четврток па ќе ви пишам

Апдејт: Сега се јавив ми рекоа дека алерго тестот е е за прашина, полен, мувла, мачка, куче, коњ и други животни, пеницилин, белка од јајце, жолчка и др.храна

< Поракaта ја уредил luci -- 15.3.2012 11:02:57 >


_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот mama toci)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Алерго тест
15.3.2012 12:29:55   
arh_diz
Luci a neli alergo testovite ne se vazat za deca do 3 godini, duri i polse 3-4 meseci da napravis test ke pokazel razlicno

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Алерго тест
15.3.2012 12:59:31   
Luci
Па не се баш веродостојни ми рече и самата докторка зошто сега ако покаже дека е алергичен на пеницилин на пример не мора да значи дека ќе биде и после 3 години. Ама морав да направам, колку толку да си знам за сега. овој период барем. Кој што прави ние цело време(до пред да отидам на хомеопат)се влечевме по лекари, со антибиотици, инекциии и слично и сите ми викаа на алергиска база е мајка

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Алерго тест
15.3.2012 13:54:36   
ferdunde
Luci
Te molam ako moze brojot od homeopatot vo pp.
Sum pisuvala na temata mnoguuu
Kaj se nemame praveno testovi, Ezova, Kozle, Dokic, Sistina, Klinika i sekade e isto alergija na trevi, zitarici, vlaga i muvla. Pod terapia sme konstant cela godina : flexotide na uste ; Flexonase vo nose i povremeno Zirtek....ama pak deteto mi se razboluva...i neli ke mi recat e sega ne e od alergijata virusno e ...ama mi spusta na gradi i se iznamaci pustoto veke
Eve sega e prvo oddelenie i nemoze tolku cesto da otsustvuva od uciliste ...ke mora drugo care da mu baram...da probam so homeopatija
pozdrav

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Алерго тест
19.3.2012 18:03:30   
Ljubovce
Mamici moze li nekoj da mi kaze kavov e toj alergo test so elektrodi?sto ke mu pravat na bebceto?

(Одговор на членот ferdunde)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Алерго тест
21.3.2012 9:42:11   
mama toci
Jas ja nosev zavcera vecerta M vo kozle i rezultatite ne mi bea gotovi user posted image ,lele kolku se iznervirav,doktorkata sto gi rabotela i se slosilo vo petokot i sega ne odi na rabota,treba da se javuvam sekoj den da proveruvam dali dosla....Luci pisi utre koga ke gi zemes rezultatite,bas me interesira dali ke pokazat nesto,posto mali ni se decava

(Одговор на членот Ljubovce)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Алерго тест
21.3.2012 9:43:13   
Luci
Едвај чекам да одам да ги земам, едвај. Ќе пишам обавезно тука што како ќе испадне

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот mama toci)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Алерго тест
21.3.2012 13:01:17   
mama toci
abe ne mi se veruva znaci-doktorkava konecno denes dosla na rabota i po trista pati vrtenje razni lokali uspeav da ja dobijam.I objasnuvam deka cekam rezultati,trebase da bidat gotovi vo petokot,ama nejze i se slosilo pa ne doagala,bla,bla,bla.Zamislete tipkava mi vika-rezultatite na kerkati bea gotovi uste vo petokot ama jas posto nemav podatok deka e plateno gi zakluciv kaj mene vo fioka!user posted image ,Aloooo,normalna li si gi cekame rezultatite za terapija,detevo mi se gusi,pa prvo moras da platis pa da ti zemat krvuser posted image !I kade posle be nie u EU so vakvo zdravstvo

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Алерго тест
22.3.2012 10:24:38   
Luci
Јас сабјлево бев да ги земам резултатите од кај д-р Ежова и покажува алергија во пораст на кикирики. Ми препиша сируп Авил и капки за нос Адрианол Т. Од каде излегоа кикирикиве врска неам? Д-р ми рече може од смоки ама јас никогаш до сега не сум му дала нити па имам намера да го хранам со такви "нездрави" работи. Во што друго има кикирики, мене не ми паѓа на памет ништо друго? За оние кои допрва мислат да прават алерго тест кај Д-р Ежова да Ви кажам дека повеќе нема да се закажува на телефон туку може да се оди почнувајќи од 2-ри април од 08 до 10часот и да си почекаат

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот mama toci)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Алерго тест
22.3.2012 10:42:46   
arh_diz
Luci koga ke primetis deka potkasluva Ili se isfrla po telo isfrli se sto se zolto ,crveno i portokalovo i blago od ova moze da se javi cesto alergija kaj decata pod 3 godini .

< Поракaта ја уредил arh_diz RR -- 22.3.2012 10:45:18 >


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Алерго тест
22.3.2012 10:46:21   
mama toci
E od kade sega kikirikive izlegoa?Osven vo smoki,ne mi teknuva od kade?A na polen,takvi stvari nisto ne pokaza? Mm popladne ke odi da gi zeme rezultatite na M,a jas utre ke odam vo kozle kaj doktorkata.Plus utre treba da ja primime 2 revakcinacija,ja razvlekovme 6 meseci.Dusa mi se trese,taman ja opraivme,sega pak ke i padne imunitetotuser posted image

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Алерго тест
24.3.2012 22:50:01   
biljanapnv

ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Sandric


ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori RR

Син ми окапа во болница со пневмонии и до 41 степен температура од такви муабети на доктори дека е мал за алерготестови, за на крај преку Тихо Матевски на времето, да го однесам кај Ежова дирекно во трудова медицина и да му најдат потежок вид на алергија на млеко и млечни производи, пченично брашно и белка од јајце. И тоа не носе тече не знам што.... за два саати 40 температура и оп - пневмонија. Детето не знаеше кај е...

Топче, алерготест преку крв се прави секаде во светот на мали деца. Во трудова медицина беше 150 ден со плаво картонче, а во неуромедика беше 2000 денари.
Сега можеби е поскапо во неуромедика ама да сме на чисто, го прави Ежова а во врска со алергиите стручноста не може да и се оспори.

Од тогаш пројде време, син ми е сега добар, ние контролирано му дававме млечни производи, затоа што не советуваа дека ако ги исфрлиме тотално, секогаш ќе развива алергија кога ќе дојде во контакт со нив.

Инаку се утепавме пиење лоратадин, летизенот не му делуваше, инхалирање фликсотида, и фликсоназа во нос.

Никогаш повеќе не разви пневмонија. А и сега пазам со млекото.. уште ми е шубе да му дадам млеко со сирење во комбинација или и јајца ист ден.


Jas kolku sto znam alergija ne predizvikuva pokacuvanje na temperatura...


е па не било баш така. Затоа што лоратадин не треба да симнува температура, ама на син ми му симнуваше.
Алергија е неправилна и бурна реакција на имуниот систем, а реакциите не мора да се баш според книга, затоа што никој со сигурност не може да знае како може да изреагира. Има најчести алергиски реакции, ама секој поупатен и помодерен доктор и не толку суетен ќе ти каже дека не може со сигурност да се знае како организмот точно ќе изреагира. Има најчести реакции, ама има и ретки а кога е имуниот систем во прашање и не толку познати.
Чист пример е лупусот.

Viktori se slozuvam so tebe i jas go imam istoto iskustvo so sin mi.Go lecea od zapalenie cel mesec,eden kup inekciii,pancef,sumamed,imunitetot mu padna na nula,temperatura 40,ne ostavaa vo bolnica i na nasa odgovornost ne otidovme vo bolnica go odnesovme vo kozle.Tamu se utvrdi deka deteto ima alergija na polen i sega so soodvetna terapija e super.Kojznae sto ke se slucese da ne go odnesovme vo kozle,so cela taa terapija sto ja primase i sreka sto ne ostanavme vo bolnica i tamu da go izbuckaat deteto so infuziiii.pozzz

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Алерго тест
26.3.2012 20:16:01   
mama toci
Yummy Mammy,mislam deka testovite na privatno se okulu 5000 den. zavisi na sto ke go ispituvaat,najdobro da se konsultiras.Mojata kerkicka ispi 5 antibiotika,lecevme virusi,lezevme vo kozle,a toa bilo se od alergijata.Inaku vo petokot gi zemav rezultatite vo kozle i izleze so visok stepen na alergija na muvla i domasna prasina,a ne na polen i drva kako sto pokazaa prethodno user posted image .Zborot mi bese,do 3 godini ne se verodostojni testovite,mi objasnija deka ona ima sklonost na alergii a toa mutiralo kaj mali deca.Bitno terapijata i godi i sega e stabilna.

(Одговор на членот biljanapnv)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Алерго тест
1.6.2012 21:41:11   
kate_
Може ли број од ординацијата на Ежова?

(Одговор на членот mama toci)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Алерго тест
30.10.2012 8:57:19   
Natuska85
Женски знае некој дали уште со закажување работи Ежова или може и вака да отидеме?Во ординацијата на фиксниот телефон никој не ми се јавуваuser posted image . Инаку сакам да го однесам пошто досега нонстоп на крвната слика лимфоцитите му се покачени и матичната смета дека можно е да е алергиска реакција па да си направиме тестuser posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот kate_)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Алерго тест
30.10.2012 9:07:00   
Tanjat7880
Nate,mislam deka raboti so zakazuvanje,ako vo ordinacijata nikoj ne ti se javuva probaj preku centralata na poliklinikata pa oni mozat da te povrzat so niv,pri zakazuvanje kazi deka se raboti za malo dete i deka ti treba hitno,obicno izleguvaat vo presret.

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Алерго тест
30.10.2012 9:15:35   
Luci

ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85 RR

Женски знае некој дали уште со закажување работи Ежова или може и вака да отидеме?Во ординацијата на фиксниот телефон никој не ми се јавуваuser posted image . Инаку сакам да го однесам пошто досега нонстоп на крвната слика лимфоцитите му се покачени и матичната смета дека можно е да е алергиска реакција па да си направиме тестuser posted image

Сега се јавив и прашав, не работи повеќе со закажување туку прима пациенти од 8 до 10 часот. Така да одете слободно и нацртајте се таму уште пред 8. Ќе ти треба упат, плаво картонче и за партиципација од 250 до 750 денари максимум зависи што ќе одлучи докторката да се прави.

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Алерго тест
13.12.2012 23:10:25   
Felly RR
Ние вчера правевме алерготестови, и алергична е на куче, маче, мувла, чоколадо и прашина. Ме интересира кои вредности се сметаат за високи. Докторката ни рече првиве три во помал степен покажува алергија, а повеќе на последните две. За чоколадово воопшто не ни помислував дека може да бидеuser posted image Добро е што и онака не го сака многу.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Алерго тест
14.12.2012 13:42:15   
penelopa

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Ние вчера правевме алерготестови, и алергична е на куче, маче, мувла, чоколадо и прашина. Ме интересира кои вредности се сметаат за високи. Докторката ни рече првиве три во помал степен покажува алергија, а повеќе на последните две. За чоколадово воопшто не ни помислував дека може да бидеuser posted image Добро е што и онака не го сака многу.

Фели а алерго тест правевте на кожа или преку крв? Кај кожните се појавува ко мозолка на местото на убодот и тоа после го мерат и кажуваат дали е високо или нисто алергичен. Преку крв па добиваш точни вредности за тоа колку е алергична- барм кај нас така прават. Уф и јас требаа да закажам термин за син ми и само се надевам дека нема да покаже алергија на јајцаuser posted image

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Алерго тест
14.12.2012 14:14:06   
*Elena*
Ke moze kontakt i lokacija kade se naogja dr. Ezova?
I na koja vozrast najrano moze da se napravi alergo testot?
Fala i pozz...

ИЗВОРНА ПОРАКА: luci RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85 RR

Женски знае некој дали уште со закажување работи Ежова или може и вака да отидеме?Во ординацијата на фиксниот телефон никој не ми се јавуваuser posted image . Инаку сакам да го однесам пошто досега нонстоп на крвната слика лимфоцитите му се покачени и матичната смета дека можно е да е алергиска реакција па да си направиме тестuser posted image

Сега се јавив и прашав, не работи повеќе со закажување туку прима пациенти од 8 до 10 часот. Така да одете слободно и нацртајте се таму уште пред 8. Ќе ти треба упат, плаво картонче и за партиципација од 250 до 750 денари максимум зависи што ќе одлучи докторката да се прави.


(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?