|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: секојдневно капење
20.11.2010 12:13:25   
mama26
ИЗВОРНА ПОРАКА: Isabella

Nema potreba od sekojdnevno banjanje, pedijatrite preporacuvaat 2-3 pati nedelno banjanje.
user posted image

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Isabella)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: секојдневно капење
20.11.2010 12:18:59   
Martins mom
ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom

секој ден околу 21 часот имаме ритуал капење, потоа следува цицање и нанкањеuser posted image user posted image откако е роден немаме промашено ниту еден ден


поминаа 9 месеци од неговото раѓање и ние и ден денес немаме промашено ден - секој ден се капиме. можи зимава ќе прескокнуваме, ќе видимеuser posted image


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: секојдневно капење
20.11.2010 15:55:24   
Snowhite RR
Ние до сега се капевме 2-3 пати неделно, ама сега кога почнав на работа, најверојатно еднаш неделно ќе се капиме, немаме време за повеќе, сега еве пред некој ден го искапив, ама главата не му ја измив, ми беше страв дека само што оздраве, па почнав на работа, пред тоа беше со вирус и главата не знам од кога не му е измиена, само на тело и газето го миевме. Утре конечно ќе се капиме

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: секојдневно капење
20.11.2010 16:05:52   
Maca25
Нина цела недела не е бањата. Срамота.user posted image Во последно време еднаш до два пати неделно ја тушираме, а еднаш ја бањаме со миење коса во кадичка. неделава само ја замивав навечер. Некако беше ладно, парното беше многу слабо а и она кенкава и болна и не ја бањавме. Денеска не чека шлапкање во кадичка.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: секојдневно капење
20.11.2010 16:22:32   
nadica
се поретко се капиме user posted image  од секој ден преминавме на преку еден ден, па 3 пати неделно со еднаш миење на глава, па сега највероватно ќе мора да се задоволиме и со 2 пати неделно бидејќи одамна не поминал ден а ние да не пиеме сируп user posted image  де за искашлување,де за температура, де антибиотик ...

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: секојдневно капење
20.11.2010 16:29:06   
misticia
Големата ја бањав секој ден до 2 години, па на два три дена, на лето пак секој ден, и сега два пати неделно
Малата си ја бањам секој ден многу ретко да прескокниме ден.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: секојдневно капење
20.11.2010 18:01:28   
biljana16
Jas do 8 meseci go banjav sekoj den a sega 2-3 pati nedelno.

(Одговор на членот misticia)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: секојдневно капење
20.11.2010 18:05:39   
AnnaMolly RR
До октомври го бањав секој ден, сега на два, некогаш и три дена зашто е ладно.
Ама буквално по секое какање миеме газе со сапун.


< Поракaта ја уредил AnnaMolly -- 20.11.2010 18:06:28 >


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот biljana16)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: секојдневно капење
20.11.2010 20:38:36   
Pepelaska *
jas go kapam sekoj den, a so kakov sapun go odmivas jas koga go odmivam gazeto samo so topla voda.Treba sapun?

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: секојдневно капење
20.11.2010 20:44:54   
Snowhite RR
И јас со сапунче бебешко го одмивам, мерима сапунче се уште користиме, а можеш и со некое друго на пример бекутан или џонсон

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: секојдневно капење
23.11.2010 23:01:45   
AnnaMolly RR
Јас од првото бањање користам шампон и сапун бекутан од тие со камилица. Најубави ми се и Филип немаше воопшто никаква реакција од нив, а гледам многу користите само мерима сапун. Една комшика моја дури до 3 месеци ги переше алиштата на бебето рачно со сапун мерима. Тоа е глупост според мене.




_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: секојдневно капење
24.11.2010 10:27:27   
nadica
јас за надица од почеток ја користам целата бекутан колекција со исклучок на сапун само сапун користам на еуцерин и за газе и ла раце и за лице и мн сум задоволна

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: секојдневно капење
24.11.2010 11:27:53   
***Lide***
i jas od pocetok ja koristam kolekcijata na bekutan a sapun seuste ne koristime samo samponce i penlivo i sekako mleko ili maslo a ponekogas i pudra

nekako sapunite mi se luti i zatoa ne koristime

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: секојдневно капење
24.11.2010 11:40:47   
slavicav
Nie seushte se banjame sekoj den bidejki toa e uzivancija i za nea pa i za mene i koristime Mustela gelot za banjanje i mlekoto za telo,malku se poskapi ama se nezamenlivi a pri sekoe menuvanje na pelenata se odmivame so voda i mustelata.Nie taka se naviknavme a vlazni maramici rechisi i da ne koristime,samo po gosti.

(Одговор на членот ***Lide***)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: секојдневно капење
24.11.2010 11:42:41   
***Lide***
i nie se kapevme sekoj den ama sega od koga podzastudi se kapime 2 pati nedelno a se odmivame sekoja vecer

(Одговор на членот slavicav)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: секојдневно капење
24.11.2010 13:30:30   
tea
se trudime da se kapeme sekoja vecer pred spienje iako e ladno, doma sekako e zagreano. Sega ni se slucuva da preskokneme nekoj den ama toa e mnogu retko.

(Одговор на членот ***Lide***)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: секојдневно капење
29.12.2010 11:58:05   
bebe11
Jas ziveam vo Svedska i tuka bebinjata gi banjaat 2 do 3 pati nedelno,a ne sekoj den kako kaj nas.Sepak jas mislam da si go vodam nasiot red i da si go kapam sekoj den.user posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: секојдневно капење
2.1.2011 19:46:21   
Nadezna
Damjan ima 45 dena i dosega go banajvme sekoj den.
Se prasuvam dali i vo zima e preporacano sekojdnevno kapenje?
Planiram da namalam na preku eden den.
Sto velat pedijatrite za toa?

(Одговор на членот bebe11)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: секојдневно капење
2.1.2011 22:27:05   
*miki mami*
Јас мислам дека уште е мал да не го бањаш секој ден али ти си занес консултирај се со педијатар или со некој што има искуство user posted image
јас моето до 6месеци го бањав секој ден можеше да промашиме некогаш али ретко сега го бањам 2/3 пати во неделата така ми рекоа на кожно има многу сува кожа не трпи толку често бањање и кратки бањи од по 5мин

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: секојдневно капење
2.1.2011 22:29:57   
*miki mami*
Бебињата треба да се бањаат секојдневно

Бањањето на бебињата ја отстранува влагата од деликатната кожа и може да ја осуши сосема и да ја иритира. Дополнително, долгото седење во вода со сапун (шампон или сл. препарати), може да доведе до дразнење на уретрата (особено кај девојчињата), што пак може да предизвика инфекции на уринарниот тракт. Педијатрите препорачуваат дека сѐ додека ги одржувате чисти деловите од телото на бебето што најмногу се валкаат (газето, вратот итн.) чисти, целосните бањи можете да ги сведете и на 2 до 3 неделно. Доколку вашето бебе ужива во бањањето, нема опасност и од секојдневно бањање, но бањајте ги единствено со вода, без препарати.

(Одговор на членот *miki mami*)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: секојдневно капење
3.1.2011 14:18:04   
mila mama
ИЗВОРНА ПОРАКА: *miki mami*

Бебињата треба да се бањаат секојдневно

Бањањето на бебињата ја отстранува влагата од деликатната кожа и може да ја осуши сосема и да ја иритира. Дополнително, долгото седење во вода со сапун (шампон или сл. препарати), може да доведе до дразнење на уретрата (особено кај девојчињата), што пак може да предизвика инфекции на уринарниот тракт. Педијатрите препорачуваат дека сѐ додека ги одржувате чисти деловите од телото на бебето што најмногу се валкаат (газето, вратот итн.) чисти, целосните бањи можете да ги сведете и на 2 до 3 неделно. Доколку вашето бебе ужива во бањањето, нема опасност и од секојдневно бањање, но бањајте ги единствено со вода, без препарати.


Потпис!

Само би додала: бањајте ги единствено со вода и масло за бебиња во водата за да се задржи водно-масниот баланс на кожатаи да не дојде до прекумерно сушење на истата.


_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот *miki mami*)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: секојдневно капење
3.1.2011 16:49:02   
baby_bump
За оваа тема имаме секојдневна полемика со мм, бидејќи тој мисли дека со секојдневното капење ја настинуваме и често и тече носето на ќеркичката.
Но, јас сум поборник на секојдневното капење и така ќе тераме барем до 1 година возраст.
Јас мислам дека хигиената е половина здравје, а тргнувам од мене и во зима и во лето ако јас не се истуширам еднаш дневно не се чувствувам убаво.
Старите велеа дека детето расте преку бањањето, можеби не е сосема точно, но се освежува и се опушта телото, послебно преку секојдневните масажи и вежби кои и ги правам после секое капење.

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: секојдневно капење
3.1.2011 19:17:50   
Палешка РР
Јас сум консултирала многу доктори во врска со секојдневното капење и повеќето ми рекле дека сега се препорачува бебињата да се капат преку два дена во зима и преку еден ден во лето, за да не им го тргате заштитниот слој на кожата кој штити од инфекции. Јас така и практикував, како што ми кажаа.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: секојдневно капење
3.1.2011 19:53:52   
Pepelaska *
ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

Јас сум консултирала многу доктори во врска со секојдневното капење и повеќето ми рекле дека сега се препорачува бебињата да се капат преку два дена во зима и преку еден ден во лето, за да не им го тргате заштитниот слој на кожата кој штити од инфекции. Јас така и практикував, како што ми кажаа.


Потпис

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: секојдневно капење
10.1.2011 18:26:32   
Nadezna
Ние се банјаме секој ден, освен кога имаме гости до покасно или Дамјан спие до доцна. Сме утнале 3-4 бањања во месец ипол.
Сепак,сметам дека не потребно толку често бањање.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?