|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  26 27 28 29 [30]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Доење
6.5.2016 16:54:37   
lolla RR
Хм, па 450 грама за 3 недели не е малку, значи 600 на месец. Зошто минимум? Нема врска, цицкајте и уживкајте, ке има месеци кога ке качи и само 100 грама, ама кепорасне 5цм. А може бил и тазе искакан, ете ти 100 грама.

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 726
   RE: Доење
6.5.2016 19:09:58   
Bea
E bese, vo ordinacija se iskaka :)
Cickame, ne se davame :)

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 727
   RE: Доење
11.5.2016 14:45:14   
Kvisko
Bea продолжи како што ти рекле. Инаку да 450 е долна граница. На оваа возраст треба да качува од 15 до 30 грама дневно. Ама па што ако е долна граница сепак е во рамки на нормала.

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 728
   RE: Доење
11.5.2016 23:35:00   
Hopeful RR
Беа, ич да не се секираш, бебе не е машина па да го програмираме со раст и развој! Си има своја динамика, и битно е само да напредува, да полни пелени и да е убаво расположено, а верувам дека секако не сакаш дебело дете user posted image И доењето во однос на АД немаат некоја голема врска со тоа, освен ако не му буташ шише на секое па да се здебели сакало-нејќело.

Кај нас, од старт бевме на комбинирана исхрана, и и покрај доење од 11 месеци плус АД, напредуваат скромно, и се уште се на некои долни граници. Сите други бебиња на нивна возраст се поголеми, и нас тоа ич не ни значи. Битно е генералното здравје, крвна слика и расположението на бебето.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 729
   RE: Доење
8.4.2018 20:12:07   
Delfin23
Здраво.. незнаев каде да пишам па ке пишам тука. Имам ќерка 3 и пол недели и навечер имаме мака со грчеви. Не плаче ама се грчи онака целото стенка. Ми рекоа да му давам чај. Пробувам со лажиче ама никако не успевам. Па сакав да прашам дали може да и давам со шише и дали е можно после тоа да одбива да цица?

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 730
   RE: Доење
9.4.2018 21:40:03   
mommyisthebest
Zdravo Delfin23 :) I jas sum nova vo majcinstvoto no mozam da ti kazam moe sikustvo :) moeto ima 4 meseci i isto imase grcevi posle 4ta nedela i toa mnogu se grcese. Neznam kako si porodena, jas sum so carski i mn mi gi preporacaa Biogaia kapkite, tie se probiotik i nema da mu smeta voopsto na bebusot, no pretezno gi preporacuvaat na onie koi se porodile so carski. Inaku za caj, nie se probavme i toa od sise, no maliot mn se voznemiri si mislese gotovo nema povekje mleko :D i mu go prekinav, si prodolziv samo so kapkite koi patem uste mu gi davam, mi rece pedijatar deka nema nikakov problem. Inaku, kaj mene maliot samo go dojam, no po potreba mu izmolzuvam mleko vo sise i go ostavam da go pocuvaat i go pie bez problem i posle toa si prodolzuva so cicanje, nema sansi za odbivanje, no sum slusnala deka golema bila verojatnosta ako pija bebus od sise deka posle moze da te odbija...taka da, pretpostavuvam deka e individualno i mozi najubo da si se konsultiras i so pedijatar :)

(Одговор на членот Delfin23)
Непосредна врска до пораките: 731
Страница:   <<   < Претходна страница  26 27 28 29 [30]
Страница: <<   < Претходна страница  26 27 28 29 [30]
Оди на:


Анкета

Доење.
пеперутка16

Колку долго доеше?