|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
[Анкета]

Каучукова или силиконска цуцла?


Каучукова цуцла
  36% (46)
Силиконска цуцла
  63% (79)


Вкупно гласови: 125


(Последен глас : 15.2.2017 1:17:40)
(Гласањето трае до: -- )
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Каучукова или силиконска цуцла?
13.7.2010 16:20:42   
baby mama
Пресврт кај цуцлите .Јана ја прифати силиконската цуцла user posted image . Два дена имаше температура и тој период не и беше баш до ништо, па ни до цуцли. И така и ја дадов силиконската цуцла, иако повеќе за спиење само ја бара user posted image .


_____________________________

Always kiss your children goodnight - even if they''re already asleep.

(Одговор на членот zaklina)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Каучукова или силиконска цуцла?
31.3.2011 10:53:07   
penelopa
Само силиконска цуцла користиме, со таква почнавме и таа најмногу му одговара на user posted image

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот baby mama)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Каучукова или силиконска цуцла?
31.3.2011 11:07:50   
Maca25
Имавме една каучукова, ама таа многу многу не ја сакаше. Повеќе бевме на силиконски. Додуша омиленото шише за млеко и беше со каучукова цицла, па од што го сакаше шишето ја прифати и цуцлата. Прво се гадеше од неа, ама ја прифати. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Каучукова или силиконска цуцла?
31.3.2011 14:19:02   
anedespo
Разликата меѓу двете цуцли е тоа што каучуковата има пократок рок на користење(брзо станува леплива и нормално се фрла) и е поприродна и ако се гризне и проголта не е штетна за разлика од силиконската која има многу подолг рок на траење, меѓутоа се избегнува кај деца што грицкаат цуцли баш поради тоа што е штетна ако се проголта. Јас сум ги користела и двете, и тоа силиконска додека не им пораснат запчиња и потоа на каучукова.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Каучукова или силиконска цуцла?
31.3.2011 15:40:15   
pavcule
silikonska na nuk,od prviot den ja prifana i ne sum smenila druga.

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Каучукова или силиконска цуцла?
9.4.2011 0:32:35   
aleksandra90
I nie bevme na silikonska cucla do 7 meseci. Potoa user posted image sam se odbi ne ja sakase poveke pa ne se ni trudev da probam so nekoja druga..

(Одговор на членот pavcule)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Каучукова или силиконска цуцла?
9.4.2011 13:30:08   
kremco
def kaucukova zasto silikonskite partal gi pravi so zabiteuser posted image ma da se slucuvalo toa i so kakucukovite.Da se pozalam na nuby markata kupivme sisence i mnogu tece cuclata inaku nekapeckauser posted image a tece od strana,kupiv samo cucla na chicco i super e..Ste omale li slicno iskustvo?so racki od golemite sisinja...

(Одговор на членот aleksandra90)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Каучукова или силиконска цуцла?
13.4.2011 14:49:01   
lepoti4ka
mamicki bidejki jas sum presna mama neiskusna sakam da mi preporacate kakva cucla prvo da mu kupam na mojot sin Matej koj e  3 meseci probav so silikonska na nova ne saka no moram nekako da go ubedam da fane  bidejki e celo vreme na mojata grada i  da ne e gladen a mu se spie moram da mu ja piknam gradata vo usta pa taka samo da ja drze za da se uspie please helpppppppp  

(Одговор на членот zaklina)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Каучукова или силиконска цуцла?
13.4.2011 15:09:41   
aleksandra90
ИЗВОРНА ПОРАКА: lepoti4ka

mamicki bidejki jas sum presna mama neiskusna sakam da mi preporacate kakva cucla prvo da mu kupam na mojot sin Matej koj e  3 meseci probav so silikonska na nova ne saka no moram nekako da go ubedam da fane  bidejki e celo vreme na mojata grada i  da ne e gladen a mu se spie moram da mu ja piknam gradata vo usta pa taka samo da ja drze za da se uspie please helpppppppp  


Koga se rodi sin mi prv pat mu kupiv  silikonska cucla od tipot bibi, ama ne sakase da ja fati. Potoa mu kupivme isto silikonska cucla od Avent i nea odma ja fati. Edvaj posle ja ispustase od usta user posted image user posted image moj sovet ti e da probas i od dvete da mu dades. Ono ke pokaze koja ke ja prifati. Pozdrav

(Одговор на членот lepoti4ka)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Каучукова или силиконска цуцла?
13.4.2011 15:54:04   
baby_bump
Лажовна цуцла по препорака на педијатар користиме каучукова ортодонтска на Нук, не силиконска, бидејќи каучуковите биле послични на брадавицата.
А за млеко само силиконски бидејќи каучуковите многу бргу добиваат лош мирис и се искривуваат.

(Одговор на членот aleksandra90)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Каучукова или силиконска цуцла?
15.6.2011 12:10:30   
Natuska85
Од прв ден силиконска на Нук.Супер си ја прифати.Туку сакам да ве прашам на колку време ја менувате силиконската цуцлаuser posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Каучукова или силиконска цуцла?
15.6.2011 12:27:52   
Calypso
Имаме и каучукови и силиконски цуцли за шишенцата. Ги прифаќа и едните и другите, само што приметувам, кога пие со каучуковите како да му истекува млекото од устата од страна, што не е случај со силиконските. Ама ги претпочитам каучуковите заради вентилот за воздух, не најдов силиконска со вентил за воздух. Инаку, каучуковите ги менувам почесто, на две-три недели, па не ми се смирисуваат од млекото. Цуцла лажалка имаме каучукова, ама не ја сака, никако не фаќа.


_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Каучукова или силиконска цуцла?
15.6.2011 12:49:58   
dostickage
Silikonska so ventil za vozduh i so oblik na majcina bradavica imas vo NUK bebe centarImas 1,2,3 zavisno od vozrasta so S , M i L otvor.A NuK bebe centar imas vo Soravia,Leptokaria i Aerodrom karsi biser.
Imas i takvi klunovi za nad 6 meseci silikonski so ventil za vozduh i kapacki i nekapacki.

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Каучукова или силиконска цуцла?
15.6.2011 14:07:44   
penelopa
ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85

Од прв ден силиконска на Нук.Супер си ја прифати.Туку сакам да ве прашам на колку време ја менувате силиконската цуцлаuser posted image


Онаа цуцла што е за шишенцето нова купувам секој месец а цуцлата лажовка еве во 7 месеци 3 пати сме ја смениле.


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Каучукова или силиконска цуцла?
15.6.2011 14:16:49   
AnnaMolly RR
Јас цуцлата на шишето за млеко ја користам речиси три месеци. Откако тргна во градинка пие млеко од шише еднаш, максимум два пати дневно и не ја користиме многу. Пред секое пиење млеко ја тегнам цуцлата во сите насоки за да видам дали е оштетена, така ми рекоа во Нук. А исто и на шишенцата за млеко и сок не ги менувам толку често цуцлите на еден месец туку подолго ги користам.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Каучукова или силиконска цуцла?
15.6.2011 19:16:41   
Nadezna
Damjan pie od sise redovno i mleko i sok, tie cucli na mesec-dva, a lazlivkite na 2-3 meseci

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Каучукова или силиконска цуцла?
16.6.2011 9:21:29   
anedespo
Cuclite sum gi menuvala koga stanuvale leplivi, znaci ne sum gledala kolku vreme pominuvalo, zasto bile i od razlicen proizvoditel. 

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Каучукова или силиконска цуцла?
16.6.2011 11:23:57   
dostickage
na NUK traaat kade kade podolgo od eden mesec.Fintata e da gio proveruvas dali se oseteni ili ne.Dokolku ne se osteteni slobodno si prodolzuvas da gi koristis.NUK mene nitu ednas ne mi se imaat zamirisano nitu raspadnato,nitu osteteno ne daj boze zalepeno ili zamirisano.Jas mu gi menuvam na sin mi od onaka:)

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Каучукова или силиконска цуцла?
16.6.2011 11:45:55   
vida
prvata cucla na sin mu bese kaucuk od ciko posle mesec i pol sakav da mu ja smenam i kupiv silikonska neznam sega od koja firma bese ama ne ja sakase odma ja plukase pa mu kupiv pak kaucuk.Inaku mislam deka se poubavi silikonskite ama ete sin mi ne gi saka.

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Каучукова или силиконска цуцла?
9.7.2011 7:09:48   
srekna_mama
Мамички ќе можете ли да ми препорачате од која фирма да купам каучукова цуцла? Всушност, планирам да земам и од двата типа ама прво би почнала со каучукова.. читам дека повеќето од вас користат на NUK а јас сакав да ги пробам Baby Nova - има ли некоја од вас искуство со нив?

(Одговор на членот vida)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Каучукова или силиконска цуцла?
9.7.2011 10:54:30   
Maca25
Јас купував и baby nova и nuk и искрено на керка ми тоа не и правеше некоја разлика. Битно каучуковата не сакаше да ја види. Ние само силиконска користевме. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот srekna_mama)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Каучукова или силиконска цуцла?
9.7.2011 13:28:56   
majmunce
i jas mu kupiv silikonska od baby nova i vednas ja prifati i druga ne kupiv na kolku vreme da mu ja smenam eve 4 meseci ja koristi inaku ne e ostetena. Site proizvodi od baby nova mi se super cucli za sise, lazacki cucli, sisinjata, gumiza za nepcata, pumpicata za molzenje , se bukvalno.

Mislam deka nie mamickite ponekogas gi preuvelicuvame rabotite od toa deka sakame za naseto najmilo se najubavo i probuvame se i trosime nepotrebno pari, bidejki nekoe drugo dete imalo od ovoj model, od najskapa marka ili neznam so.
Nesto so e sredno so mozime da si go dozvolime,bidejki sepak e bebe, utre koga ke mu trebaat pogolemi raboti dali ke mozime da si dozvolime. Se vo odredeni granici za nasite najmili, postov bese koja cucla e poubava i kakva bi trebalo da se koristi sepak sum za silikonskite

_____________________________

И кога ти е најтешко не покажувај слабост. Има лоши луѓе кои од рушевините на твојата среќа ќе изградат споменик на нивната победа!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Каучукова или силиконска цуцла?
18.7.2011 18:33:47   
hejli
i nie koristime kaucukova cucla i ja dadov na kerka mi uste prvata nedela koga se rodi.mislam deka kolku e postaro bebeto potesko ke prifati bilo kakva cucla.megutoa imame problem so sisenceto ne saka da smuka ni so silikonska ni so kaucukova cucla ne znam kako ke se naucime.inaku i jas gi koristam proizvodite od Baby Nova i sum zadovolna drugi ne sum ni probala.

(Одговор на членот majmunce)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Каучукова или силиконска цуцла?
18.7.2011 21:34:23   
Beatris
Јас почнав со каучукова на НУК, па потоа прејдовме на силиконска, некако похигиенска ми е. Двете ги прифати без проблем. Скоро почна да пие од шишенцата Tomee Tippee исто со силиконска цуцла само со поголем отвор зошто тие немаат с, м и л како на НУК. Цуцлата лажалка е каучукова на НУК, друга не сака да види user posted image

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот hejli)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Каучукова или силиконска цуцла?
13.8.2011 15:39:47   
SkCura77
Imam dvonedelno bebe i sega lapka samo edna kaucukova cucla-lazalka od Nuk, a silikonskata ja pluka.
Me interesira dali e prerano za cucla? Koga im dadovte vie cucla-lazalka prvpat na vasite bebinja?

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?