|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: им зборувате ли македонски на децата?
12.3.2010 21:03:19   
mami
ИЗВОРНА ПОРАКА: Cacko

jas sum tipicen primer za ran i simetricen bilingvizamuser posted image bidejki otkako sum rodena so tatko mi zboram srpski a so mama i site drugi(skolo,drugarki...) na makedonski.nikogas ne sum go osekala toa kako tovar tuku mi bilo mnogu normalno,znaci sve e navika uste od malo,vo ist moment koga se prai muabet so tata i mama jas im zboram na razlicni jazici,ednostavno se presaltuvamuser posted image .znam da utnam nekad nekoj zbor ali mi prostuvaatuser posted image user posted image user posted image i Elena bi ja ucela uste od mala srpski zosto na nekoj nacin i toj i e majcin jazik


Е сонце мое и јас сум иста..од мала со дедоми строго српски, со татко ми поретко, па сега немам проблем и со двата а и со рускиот ми е иста приказна...



(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: им зборувате ли македонски на децата?
12.3.2010 22:44:46   
topce
јас познавам примери на деца кои зборуваат македонски, грчки, англиски и руски.
меѓутоа мајката зборува исклучиво македонски како и таткото, бабата грчки, прабабата руски, а англиски научува детенцето после 3 години од гледање на цртани без превод мислам на синхронизација.јас што имам читано битно е еден човек да му се обраќа секогаш со ист јазик и детето со него ќе зборува само на тој јазик, на другите ќе им се обраќа на 'нивните' јазици.За тоа дека подоцна ќе прозбори зависи што сметате под прозборување. Сигурно сите викаат мамо тато бабо и дедо, веројатно се мисли на цели реченици, епа тоа може и за еден јазик да се случи покасно да ги поврзува.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: им зборувате ли македонски на децата?
12.3.2010 23:16:19   
Maca25
Мм е србин, но дома воопшто не зборува српски и нема намера да ја учи Нина српски. А јас баш би сакала. Јас по цел ден и пуштам RTL, да слуша детето и германски (на мама)

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: им зборувате ли македонски на децата?
12.7.2011 9:09:01   
AnnaMolly RR
Секако дека му зборувам македонски на детето, ама би сакала да учи повеќе јазици. Зошто да не? Секој јазик си е корисен, а децата додека се мали полесно ги совладуваат.

Мацо, зошто маж ти не ја учи нина српски? Тој барем е лесен јазик! А браво што и пуштат RTL, јас од гледање цртани филмови научив англиски. Само напред, Нинушка е во таа возраст кога се ја интересира и ќе видиш дека ќе почне да разбира некој германски збор.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: им зборувате ли македонски на децата?
12.7.2011 12:22:01   
Џесика
Додека да го совлада македонскиот јазик избегавам да му пуштам странски цртани, така и ме советуваа на логопед, исклучиво македонски цртани, емисии, сликовници... за други јазици, понатаму user posted image

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: им зборувате ли македонски на децата?
12.7.2011 14:56:39   
temjana
внук ми кој што сеуште нема ни две годинки а живее во земја од англиско јазично подрачје чија што баба е србинка дадилката му е словенка родителите нормално македонци а сите нивни пријатели американци ги знае сите четири јазици. Сеуште не зборува убаво и разбирливо но на било кој од овие јазици да му побараш нешто ќе ти донесе, и воопшто не е збунет едноставно се адаптира кон луѓето.Точно знае кој човек на кој јазик ќе му прозбори,така да негативни страни нема кај детето а сите знаеме дека јазикот е богатствоuser posted image

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: им зборувате ли македонски на децата?
13.7.2011 1:15:16   
Aleksandra
Sekoe dete uste od najranite godini si pokazuva afiniteti kon nekoj stranski jazik, samo nase e da go otktieme koj e toj jazik, a spored denesnovo ziveenje site (pa ne bas site) majki sakaat decata da im ucat angliski jazik.. Moj Luka koj sto ima 5 ogdini rastuta na angliski blagodarenije na crtanite filmovi na kablovska a i moeto pomaganje koja ke vidam deka negde ke zapne. Jas sum za toa deteto da uci sto poveke jazici no najprvo treba da si go znae majciniot jazik, MAKEDONSKI user posted image

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: им зборувате ли македонски на децата?
30.1.2012 21:07:17   
penelopa
ИЗВОРНА ПОРАКА: penelopa

Jas seušte nemam deca, no definitivno planiram da gi naučam da zboruvaat makedonski....smetam deka toa e pravilno i deka treba da naučatuser posted image


Сега имам и да му зборувам и македонски и словенечки ќе видиме кога ќе почне повеќе да зборува на кој јазик ќе биде тоаuser posted image


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: им зборувате ли македонски на децата?
30.1.2012 21:51:50   
kikicka
Ние од 4 месеци сме на англиски цртани ,македонски слуша од нас а не верувам Хрватски да прифати бидејќи ретко и да слуша на тој јазик.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: им зборувате ли македонски на децата?
22.3.2012 9:25:54   
mami 3.
Ние зборуваме исто на Македонски,срамота е децата да не знаат Мајчин јазик,кога ќе си одат во Македонија да не знаат уста да отворат според мене тоа е стварно срамота.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: им зборувате ли македонски на децата?
22.3.2012 14:24:39   
aleksandra90
Nie isto ziveeme vo stranstvo. Sin mi najprvo go nauci makedonskiot jazik, posle toa mu pustavme crtani filmovi pocna da uci i germanski i sega gledam sekoj den se nesto novo ni kazuva.. Znaci moe mislenje e deka sekoe dete e ubavo da znae poveke jazici. Jazikot e bogatstvo, no najvazno e prvo da go nauci majciniot jazik pa posle drugite.. Bratucetka mi zivee vo Amerika i decata zboruvaat samo angliski. Koga idat vo Makedonija samo gledaat koga nekoj im zboruva. Zalno e za babata i dedoto. Ne mozat nikako da komuniciraat so nivnite vnuci. I nekoj ke kaze: " epa ziveeme vo takva sredina zatoa i decata ne go znaat majciniot jazik".. Ne, ne, ne. Zarem ako ziveeme vo druga zemja treba da go zgazime i zaboravime nasiot majcin jazik? Izvinete za dolgiot post. Ve pozdravuvam site.

(Одговор на членот mami 3.)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: им зборувате ли македонски на децата?
23.3.2012 8:56:26   
Maca25

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

Мм е србин, но дома воопшто не зборува српски и нема намера да ја учи Нина српски. А јас баш би сакала. Јас по цел ден и пуштам RTL, да слуша детето и германски (на мама)



Ова погоре го имам пишано пред точно 2 години.
Сега се е сменето. Нина зборува српски, што од мм има научено, што од цртани.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: им зборувате ли македонски на децата?
21.2.2014 10:11:20   
princessa
Kerka mi ja naucivme da zbori makedonski uste pred da krene vo gradinka. I doma samo i samo makedonski zborime, pa i dvajcata so mm sme si makedoncinjauser posted image
E sega koga odi na gradinka veke 4meseci deteto go ima fateno zbunka i nekogas ni zbori na germanski ama ja ignorirame - mene mi e smesno da zboruvam germanski po doma koga mozeme na naski da se razberemeuser posted image user posted image
Ama kako i da e dobro i odi, vospitackata e voodusevena za kolku kratko vreme mnogu raboti deka razbira i zbori. A be pametna na mama i tatouser posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: им зборувате ли македонски на децата?
21.2.2014 10:40:56   
Yummy Mammy
Jas na decata doma im zboram skopski user posted image Gledam deka sekoj si se drzi do svojot dijalekt, pa zasto ne i nie. Tocno e deka skopjanite se retki, ima samo nekolku skopski familii, pa ete mojata e edna od niv. Baba mi zbori isto ko lugeno vo "Vtoro poluvreme" , tueka sednavme u parkot, raskazue prikazna, pisue tekst u novinata, ljupi sargarepa, odi po basamacite.... jas ne sum do tolku hard core, ama posto zboram skopski im objasnuvam na decata zasto vo skolo vikame 'zatoa sto', a doma 'posto' user posted image

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: им зборувате ли македонски на децата?
22.2.2014 0:17:55   
Defne90 RR
И јас им зборувам на беровски,мислам некако не ми е удобно да зборувам македонски литературно.Но М си знае дека во градинка се зборува македонски и дури тој понекогаш ќе почне така да зборува.Како и да е литературно македонски ќе си научат да си зборуваат во школо.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: им зборувате ли македонски на децата?
22.2.2014 10:49:24   
niki
hah pa temava bese upatena na onie makedonci sto ziveat nadvor od makedonija
sekako deka doma ne zboruvame literaturno makedonski tuku na dijalekt i toa jas mesam skopsko kumanovski, no dijalektite go cinat jazikot isto taka, ne se tie necii tugi jazici tuku nasi makedonski
literaturno makedonski citame vo slikovnici i knigi a eve veke zavrsuvame i so izucuvanje na makedonskite pecatni bukvi, ni ostanaa uste kj, gj, lj, nj, dj i zj (user posted image ako bilo koj razbra na koi mislamuser posted image ), citame i pisuvame na makedonski i edvaj ceka da gi pocneme rakopisnite bukvi, neznam zosto mnogu i se interesni i postojano gi bara vo bukvarot za da gi gledala
vikendite ni se rezervirani za druzba so makedonskiot bukvar


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: им зборувате ли македонски на децата?
22.2.2014 11:56:48   
bucko mal
Eve sum i jas na temava hehe
Da, doma zboruvame makedonski, vo odredeni situacii ne mozeme na makedonski da se razberema a ne pa na angliskiuser posted image
Jas mesam ohridsi-skopski,mm iako zivee tuka 20 god.zboruva dosta makedonski literataurno i retko mesa-mislam da zboruva makedonski-anglisi istovremeno.Epten ako ne moze da se seti na nekoj mak.zbor.
Golemio sin se poveke mesa i polesnu mu e da zboruva angliski.Nie go karame ili mak.ili ang.zbori ne tuku mesaj.
Do sega se macese angliski da nauci sega pak go vrajkame na mak.da go uci.
So malovo ke se ucime makedonski,on nema da ima problem so angliskiot.Isto taka decava i mnogu srpski slusaat bidejki poveketo prijateli ni se srbi.
So jazicive sme kasa- popara.Na kraj ke izleze:Angliskiot ne go naucivme,Makedonskiot go zaboravivmeuser posted image

_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 42
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?