|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Казни
10.4.2013 15:36:00   
AnnaMolly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Pred nekoj dn i svariv jajce i ja ubiv od molenje da kasne bar pola da go izede, usta ne otvori, i ivikam e samo ako si probala, veruvajte na toj nacin izede povekje od pola.Е, јас мислам дека од тука почнаа моите проблеми. Порано ако не сакаше да јаде јаболко (на пример) му ставав во чиниче и му викав Само ако си станал да го изедеш јаболково, ќе видиш ти!
И трчаше да го јаде. Или ако фрла играчки. Јас му викав „Ај фрлај ги играчките, немој случајно да си ги ставил во корпа“. И ги ставаше во корпа.
Е сега кога ќе му речам не се качувај на маса, тој се качува и се смее.
Значи се зезнав со ова јас :)

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Казни
10.4.2013 15:47:18   
temjanuska75
Ова свеки му го прави на М кога несака да јаде, му вика немој случајно да си јадел, и он си јаде, јас неколку пати ја опоменувам тоа да не го прави да најде друг начин. Инаку психологот во Центарот за ризично родени деци кај што го носам М. ми кажа дека од втората до третата година децата реагираат вака и е нормално, бидејки во овој период го осознаваат своето его и кога е тоа повредено бурно реагираат, значи со вриштење, инаетење, плачење додека не се добие она што го сакаат, и дека е сосема нормална појава. Така да ќе си трпиме и ќе измислуваме начини до следната фазаuser posted image .
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Pred nekoj dn i svariv jajce i ja ubiv od molenje da kasne bar pola da go izede, usta ne otvori, i ivikam e samo ako si probala, veruvajte na toj nacin izede povekje od pola.Е, јас мислам дека од тука почнаа моите проблеми. Порано ако не сакаше да јаде јаболко (на пример) му ставав во чиниче и му викав Само ако си станал да го изедеш јаболково, ќе видиш ти!
И трчаше да го јаде. Или ако фрла играчки. Јас му викав „Ај фрлај ги играчките, немој случајно да си ги ставил во корпа“. И ги ставаше во корпа.
Е сега кога ќе му речам не се качувај на маса, тој се качува и се смее.
Значи се зезнав со ова јас :)


(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Казни
10.4.2013 16:00:37   
deluxe
Da da tocno e toa e faza na inaetenje,,ke pomine do 3-4goinka,potoa sleduvaat FAZA NA PRASANJA pogotvete se da davate ogovori na se i sesto user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил deluxe -- 10.4.2013 16:03:07 >


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот temjanuska75)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Казни
10.4.2013 22:15:20   
niki
Anamolly kako resenie za kacuvanjeto na masa bi mozela da ti predlozam uste nesto
da go sednes i da mu ponudis dogovor toj da ne se kacuva na masa a ti da mu dozvolis na nekoe mesto vo domot kade e pobezbedno da se kacuva ama sekogas koga saka da te vikne da go pazis
kerka mi na masa ne se kacuvala ama ednas ja fativ kako se kacuva na policite vo nejzinata soba so igracki da gi zeme tie sto se najvisoko a i vo kujna imam eden del koj se naoga do zid kade mi stojat povremeno gricki, keksi, kornfleksi, a tamu cuvam i brasno
ova go resivme taka sto napravivme kompromis deka za igrackite ke me vika sekogas i ne moze sama da se kacuva bidejki e opasno, a vo kujna bidejki se kacuva na stolce pa na rabotnata povrsina a od ednata strana ima zid pa e pobezbedno da se kacuva no da me vikne da bidam blizu da ja pazam, isto koga pravime kolaci zaedno togas i dozvoluvam da se kacuva za da mi go dodade brasnoto
vakvite kompromisni dogovori so kerka mi mi vrsat rabota vednas, taa e poslusna i pocituva zabrani koga ima prilika delimicno da gi ostvari svoite nameri
no sepak so rezerva go pisuvam ova i ti sovetuvam da razmislis dobro i da procenis dali e vo sostojba tvojot sin da se drzi do dogovorenoto i da go pocituva i ceni faktot sto ke dobie moznost da pravi nesto slicno sto ke vklucuva kacuvanje no pod nadzor

i bas mi ostavi vpecatok deka go karas za izleguvanje nadvor, ne znam kolku cesto praktikuvate da izleguvate i kolku dolgo, ama ete i toa e nesto sto jas go koristam koga sakam da prekinam nekoe nepozelno odnesuvanje, seedno kakvo e vremeto, osven koga vrne sekako,
mozebi e podobro namesto da se raspravate za toa sepak da izlezete da se istrca i izduva

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Казни
11.4.2013 20:44:02   
Џесика
Апсолутно се сложувам со Ники, и мене ми успева тој вид на компромис, за се го користам, правам комбинации, побезболни, побезбедни, ми користат да ја извршам моменталната потреба, ама затоа мора да надополниме со возврат. Можам да речам дека казни скоро и да не применувам откако почнав да ја користам таа тактика, посебно што син ми не признава и не прифаќа казни. Ако се запнеме да се докажуваме, ќе завршиме со една воспитна, без резултат и ефект. Ова бара многу труд и трпение, некогаш навистина е напорно да смислуваш и смислуваш стратегии, опции, комбинации... Баш заради тоа мм никогаш не успева во овие компромиси, се чуди како мене ми успева, на крај во нервоза вели дека му попуштам и го размазувам, а всушност не успева затоа што нема трпение и смиреност, а богами и тактичност во зборувањето... Тие двајца секогаш завршуваат со кавга и казна...

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Казни
26.4.2013 15:37:53   
oliva

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Значи ве молам дајте ми некој совет како да го дисциплинирам детево мое. Сите досегашни методи не ми палат веќе, станат е како мало ѕверче, апсолутно ништо не ме слуша.
Многу е станат лош, само вика, сака да ме тепа ако го скарам, се треска од земја... Станат е невозможен. Ни плескање по газот не ми успева, уште повеќе плаче и се дере.
НЕ ДАЈ БОЖЕ на пример да му речам Филип симнувај се од маса. А бе за инает легнува на маса и ме гледа и се смее. Ќе станам ќе го симнам и ќе му речам да не се качува. ПАК си се качува и уште се смее. ЌЕ го плеснам по газот, плаче и пак се качува! И така до недоглед.
Ни со плескање по газ и други казни не ми успева да го смирам, ни со награди...

Не знам веќе главата каде ми е. Не си го препознавам детево, не беше ваков user posted image

ova kako jas da sum go pisuvale,maliot mi e 3g i 3m.istoto mi go pravi i toa bas na masa,mnogu mi e smeneto i mene deteto,so kazna kaj nas nisto ne uspeva,toj povtorno go pravi istoto i jas mnogu se nerviram ama jade si velam period mu e,sto e tolku nepslusen

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Казни
26.4.2013 16:55:15   
masa
И јас имам ист проблем,само без она на масата,уште тоа не ни текнало user posted image плескање многу не помага,мислам повеќе јас нервозата така си ја празнам,мислам да ја скршам од ќотек пак ќе си тера по свое.И да забранам цртани или компјутер или да не дадам десерт (ќерка ми го вика изненадување-нешто благичко обично попладне бара) уште толку понеподнослива станува и се откажав од казни зошто повеќе глава ме боли и понервозна станувам,а таа може и цел час да кенка и плаче и тоа солзи со сила на 5 мин по една и капнува,ама не престанува да вришти.Некако најмногу ни помага закана,од типот ако не јадеш или ако не направиш нешто што треба нема да одиме на гости или во парк или нема да купиме сладолед или бонбони,така некако се убедуваме.А и контра пробав успева.Пред некој ден несакаше да се покрие и и реков немој да се покриваш разоли се и ќе те однесам во болница сама да лежиш и да те буцкаат,одма се покри а јас 15 пати ја покив пред тоа се откри и ја молев уште 10 мин да се покрие никако user posted image А има моменти кога е најзлатно дете само ова user posted image кога ќе проработи издржи ако можеш!

(Одговор на членот oliva)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Казни
27.4.2013 8:39:13   
Maca25

ИЗВОРНА ПОРАКА: Џесика РР

Апсолутно се сложувам со Ники, и мене ми успева тој вид на компромис, за се го користам, правам комбинации, побезболни, побезбедни, ми користат да ја извршам моменталната потреба, ама затоа мора да надополниме со возврат. Можам да речам дека казни скоро и да не применувам откако почнав да ја користам таа тактика, посебно што син ми не признава и не прифаќа казни. Ако се запнеме да се докажуваме, ќе завршиме со една воспитна, без резултат и ефект. Ова бара многу труд и трпение, некогаш навистина е напорно да смислуваш и смислуваш стратегии, опции, комбинации... Баш заради тоа мм никогаш не успева во овие компромиси, се чуди како мене ми успева, на крај во нервоза вели дека му попуштам и го размазувам, а всушност не успева затоа што нема трпение и смиреност, а богами и тактичност во зборувањето... Тие двајца секогаш завршуваат со кавга и казна...

И кај нас казни не делуваат. Гледам секогаш на мирен начин да ја истерам работата, и детето задоволно и мајката. Комрпомис и само компромис. Ама кај мм тоа не успева. Значи они двајца или се неразделни или она не го сака. Или тато и е се и се прават заедно, или го брка од собата. И се на крај завршува со плачки и казна исто како кај вас.
Дали треба и со маживе да ја примениме истата тактика како со децава, јас не знам. Не е дека он не сака да се објаснува, само некако кога има некој проблем со Н. кога таа треба да го послуша нешто, мислам дека го наоѓа полесното решени - закана и казна, наместо да ја седне и да одвои повеќе време во објаснување. Откако ќе се скараат и она ќе се изнаплаче, секогаш кога е крива оди и се извинува и тек тогаш они двајца разговараат за тоа што се случило и и објаснува се смирено.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: казни
30.4.2013 11:17:31   
tinush
Е сега вака. Мојот немирко има две ипол години. Зимово едвај го изгуравме, со закани дека ке го земе чичкото со брадата, дека ќе спие сам на тераса. Дури и најдов чичко во нашата улица со брада и го оставав по пола минута на тераса и едно време имаше ефект. Арно ама почна да му се усладува стана попонепослушен и мене ми се откачи жичка и го удрев по газето или по рачето неколку пати. сега тој е силниот ме тепа мене и баба му(свеки таа го чува, а мајка ми не) и неговата најдобра другарка со која се врсници. Дури ми е страв дека може да ја повреди и многу е непријатно пред мајката од девојчето. Ако го прашам зошто вели дека тоа од љубов го прави т.е тепам тебе ногу татам. Помош! сама си ја сварив кашава ама некако тешко ја голтам. Инаку тато ни е идол со него е послушен и помирерн ама тој има нерви како коњ.

_____________________________

Највредниот накит околу мојот врат се рацете на мојот Син

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: казни
21.6.2013 10:06:55   
rina13
Јас казни не применувам. Без казни сум растена па некако по автоматизам не ги употребувам, па добивам прекори од околина дека многу допуштам. Сакам да ја оставам да биде дете и да прави бељи во нормални граници и дозволувам(некогаш кога ќе претера ја карам). Сум за разговор и бидејќи е сеуште мала повеќе пали да и го одвлечам вниманието одколку да викам не не не постојано.

(Одговор на членот tinush)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: казни
21.6.2013 10:23:09   
Martins mom
Ако решам јас да го казнам него, тој уште повеќе ќе ме казниuser posted image Кај нас може да запали само договор и тоа мора да биде фатен со добро, во спротивно одма контра ефект. Ако му речеш да не прави нешто со повишен тон, ете баш тоа го прави, а токолку гласот ти е пријателски-одма ќе послуша. Казни не применувам значи, затоа што не палатuser posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: казни
22.6.2013 13:10:19   
Snowhite RR
И ние функционираме на база на договор, ако му објаснам со убаво побрзо ќе ме разбере, ако го повишам тонот и тој вика погласно од мене. А мислам и дека уште е мал за казни. До сега само еднаш сум го казнила, кога го турна ТВ кај девер ми, цел викенд му забранив гледање цртани, јас си останав на зборот, ама татко му следниот ден одма му пушти, така да казната беше со мали исклучоциuser posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: казни
15.10.2015 19:18:10   
marchi
Баш сакав да отворам ваква тема. Сакав да прашам како ги казнувате вашите деца. Јас сум попуслива на крајот, не сака да слуша не сака да послуша, некогаш сваќа знае но ако не му одговара не послушува. Мислам дека сепак треба казни.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: казни
16.10.2015 10:50:37   
sandriana RR
Се почеста тема на размислување ми е и мене, особено откако се роди и 2ро дете,па не ми е целото внимание насочено кон Т. Има моменти кога е неопходно да ја оставам Т сама да заврши нешто, сама да се занимава, сама да јаде, да се облече (без мој надзор), бидејки мора нешто итно да направам со малото (да го успијам ли, да го избањам, пресоблечам). Или пак е неопходно Т да ја причува (условно) сестра и. Во ваквите моменти се случува, не често, но сепак се случува, Т за забушава - промислено или не (сепак е и таа дете од 4 год.) И се двоумам како да постапам тогаш кога не ме послушува - кога ни разговор не помага. Најчесто казната е многу симболична, иако за нејзе е трагедија - нема лакирање, нема носење фустанче и нешто слично. Иако и ова ми е казна - уцена, не знам дали е соодветен начин...

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: казни
16.10.2015 23:09:38   
lukajana RR
Јас не практикувам казни повеќе употребувам закани кои никогаш не ги остварувам .
Во ред е да се казни за нешто многу лошо ако направат ама за ситници никогаш не би казнила.
За синко најголема казна би му била да му го земам таблетот и најчесто на него и паѓаат заканите user posted image

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: казни
18.10.2015 11:00:42   
bucko mal

Kazni ne primenuvam od prichina sto toa mi izgleda kako da sum nekoj diktator po doma. A da ne zboram za tepanje, nitu sum go udrila nitu planiram da go udram.
Sekako deka ponekogas Gresham I ke kazam nesto sto ne treba ama posle se popravam. Na primer, porano mu vikav prestani da plaches zas ke odis u soba-sega mu vikam idi vo soba placi zasto glavata me boli.
Isto I za ucenuvanjeto, mu vikam ako ne jades nema kinder posle on mi vika ako ne jades mamo nema kinder(chokoladoto mama sto go jade)
Znachi, kako se odnesuvame nie so decata taka oni so nas. Mrazam naredbi, zakani, navredlivi zborovi, nasilstvo I zato sekoj den ucham da se kontroliram sto zboram I sto pravam.

_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: казни
18.10.2015 17:17:33   
marchi
Jas mislam deka premnogu se zaram so teorii za toa kontroliranje i odnesuvanje sprema deca. Bez toa mislam deka ke napravam nekoja pogresna postapka. Jas ne znam za kazni no poradi toa deteto mi stanuva nekako razmazeno

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: казни
20.10.2015 10:36:23   
Snowhite RR
После многубројни начини и со зоборување и викање, а богами и ќотек никако не успеав да најдам начин да ме послушува, едноставно детево не ме послушува, јас му зборувам нешто да не прави или да направи и тој едноставно ме игнорира. И затоа морав да почнам со казни или забрана на нешто што го сака. Значи ако не ме слуша, ја задева сестра му, таа плаче цело време од него и слично, земам лист и пишувам 7 цртички, а тој број значи толку денови забрана за гледање цртани, за гледање нешто на тв, нема купување ништо од продавница кога бара, забрана за излегување(од ова може исклучок да направам, подобро надвор да поигра отколку дома да седи) и сега му кажувам ако биде мирен, ќе бришеме по една цртичка или ако е мнооогу мирен може и две да избришеме, а ако не е мирен ќе додаваме цртички. Првиот пат се лутеше и го искина листот. Ама му кажав дека и без листот јас си памтам и знам колку има црти. И има ефект од ова зашто стварно е мирен и на крајот од денот ме прашува уште колку црти му останале и му кажувам на пример дека беше мирен избришавме една и една оти помина еден ден значи имаш уште 5 и се радува и следниот ден е мирен, а ако случајно заборави и почне пак да збеснува го потсетувам на цртичките и се смирува. Сега викендов имаше забрана да ги гледа цртаните на Сител што ги даваат од 10-11, зашто ми кажа учителката од дневен престој дека не бил мирен таму и во саботата ги побара да му ги пуштам, ама му реков нема да ги гледаш заради тоа и тоа, ама ќе бидам мирен, ако бидеш мирен следниот викенд ќе ги гледаш, ама овој викенд останува казната за минатата недела што не си бил мирен, малку плачеше, ама се смири и не побара повеќе и си играа со сестра му
Ќе видиме дали нешто ќе постигнам со ова, ама морам да пробам зашто стварно веќе не знам што да правам со него, едноставно не се издржува колку е понекогаш немирен

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: казни
22.10.2015 0:37:48   
MamaKiki
не подржувам казнување на дете , се надевам дека нема да треба да употребувам вакви техники за смирување на дете btw во јавност имам неколку пати начекано родители како му привикнуваат на малите ги влечат буквално по земја оти не слегле на пример од крлешката кога родителот тоа го побарал, па како треба да се однесува дете во парк? нормално е да покажува што сака на свој начин... делува многу грубо... имам пишувано и за неспиење на моето ама никако не можев да го оставам во креветче да плачи само оти не заспал точно кога јас сум сакала...
убаво пишала paleska слобода за децата user posted image

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: казни
22.10.2015 21:42:44   
marchi
Јас се сложувам со коментарот на snowhite. Нормално дека не сум за дотолку како што и опишано во коментарот пред мене. Јас на пример му велам ќе те пуштам да играш на дожд ако направиш вака... Или ако правиш вака не те пуштам. Сака да игра на дожд кратко секое дете сака све. Не му забранувам такви работи.

(Одговор на членот MamaKiki)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: казни
23.10.2015 0:32:37   
MamaKiki
marchi јас не гледам казна во твојот пост user posted image казна е да го оставиш да плаче , да му наредиш да седи во кош или на кревет, да ги собира играчките оти е казнет , (а не дека тоа е правилно да го направи) , да го казниш со дека нема да му ја дадеш играчката омилена цел ден и слично...
јас во твојот коментар видов правила кои треба да се почитуваат и се убаво објаснети. ти честитам user posted image

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: казни
26.10.2015 15:40:00   
marchi
Јас би сакала да бидам малку повеќе посртога и малку да воведам казни но на крај сепак попуштам, казните наши се дека нема да го пуштам да направи нешто што сака додека не го направи тоа што треба

(Одговор на членот MamaKiki)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: казни
18.11.2015 9:26:01   
MM15
Kolku i da ne sum za kazni ednostavno nekogas nema drug nacin. Golemiot mi e 5,5g generalno ne e besno dete, ne pravi mnogu belji vo gradinka recisi nikogas ne mi se pozalile od nego. Problemot e vo konstantno kenkanje po doma, non stop bara nesto novo sve mu zdosaduva i se rasprava so nas. Sekogas probuvam prvo so ubavo, so razgovor no mn e netrpeliv i uste poveke se razdraznuva i place i se rasprava. Ne e deka se sto posakal dobil pa zatoa da e takov, ne e deka i nema nasa greska sto mozebi i mnogu mu se kupuva, no ne sekogas covek ima nervi da go izgura svoeto do kraj. I posle dolgo ubeduvanje so ubavo i objasnuvanje mnogu cesto izbuvnuvam i pocnuvam so vikanje, koga ke se nalutam i pocnam da vikam on pocnuva poveke da place da moli dam u se smiram. So tatko mu poinaku regira on koga ke go iskara mu e lut :). Vo odnos na kazni najmnogu pali zabrana za tablet megitoa i to go prifaka isto so vikanje kenkanje. Dokolku se zainatam dovolno dolgo na kraj ke si legne na brasno, no nema covek sekogas nervi za toa. Inuste se naucil da gi koristi moite zborovi protiv mene, kolku pati ke mu kazam deka nemoze dai ma se sto videl kajd rugarcinjata deka sepak on e edno oni se drugo, a posle vo nekoj drug razgovor mu napravam sporedba na pr jas koga sum bila mala sum nemala ova ona i pak sum bila srekna on mi vika ti si edno jas sum drugo :). Mnogu e netrpeliv, izbuvliv i emotiven. Neznam stvarno kako nekogas da postapam so nego za da razbere so dobro i da ne izbuvnuvam no sepak sme luge i ne sme site rodeni pedagozi :( se nadevam so tek na vreme ke pocne i poveke da razbira

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: казни
21.11.2015 18:27:41   
mommy_angels RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: MM15

Kolku i da ne sum za kazni ednostavno nekogas nema drug nacin. Golemiot mi e 5,5g generalno ne e besno dete, ne pravi mnogu belji vo gradinka recisi nikogas ne mi se pozalile od nego. Problemot e vo konstantno kenkanje po doma, non stop bara nesto novo sve mu zdosaduva i se rasprava so nas. Sekogas probuvam prvo so ubavo, so razgovor no mn e netrpeliv i uste poveke se razdraznuva i place i se rasprava. Ne e deka se sto posakal dobil pa zatoa da e takov, ne e deka i nema nasa greska sto mozebi i mnogu mu se kupuva, no ne sekogas covek ima nervi da go izgura svoeto do kraj. I posle dolgo ubeduvanje so ubavo i objasnuvanje mnogu cesto izbuvnuvam i pocnuvam so vikanje, koga ke se nalutam i pocnam da vikam on pocnuva poveke da place da moli dam u se smiram. So tatko mu poinaku regira on koga ke go iskara mu e lut :). Vo odnos na kazni najmnogu pali zabrana za tablet megitoa i to go prifaka isto so vikanje kenkanje. Dokolku se zainatam dovolno dolgo na kraj ke si legne na brasno, no nema covek sekogas nervi za toa. Inuste se naucil da gi koristi moite zborovi protiv mene, kolku pati ke mu kazam deka nemoze dai ma se sto videl kajd rugarcinjata deka sepak on e edno oni se drugo, a posle vo nekoj drug razgovor mu napravam sporedba na pr jas koga sum bila mala sum nemala ova ona i pak sum bila srekna on mi vika ti si edno jas sum drugo :). Mnogu e netrpeliv, izbuvliv i emotiven. Neznam stvarno kako nekogas da postapam so nego za da razbere so dobro i da ne izbuvnuvam no sepak sme luge i ne sme site rodeni pedagozi :( se nadevam so tek na vreme ke pocne i poveke da razbira

Ова како јас да го пишував само ќерка ми е 3,5 години. До нас ли е,до карактер на дете ли е ,ама што и да е понекогаш треба "коњски" живци за да се издржи смирено.

(Одговор на членот MM15)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: казни
23.11.2015 12:07:31   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: mommy_angels RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: MM15

Kolku i da ne sum za kazni ednostavno nekogas nema drug nacin. Golemiot mi e 5,5g generalno ne e besno dete, ne pravi mnogu belji vo gradinka recisi nikogas ne mi se pozalile od nego. Problemot e vo konstantno kenkanje po doma, non stop bara nesto novo sve mu zdosaduva i se rasprava so nas. Sekogas probuvam prvo so ubavo, so razgovor no mn e netrpeliv i uste poveke se razdraznuva i place i se rasprava. Ne e deka se sto posakal dobil pa zatoa da e takov, ne e deka i nema nasa greska sto mozebi i mnogu mu se kupuva, no ne sekogas covek ima nervi da go izgura svoeto do kraj. I posle dolgo ubeduvanje so ubavo i objasnuvanje mnogu cesto izbuvnuvam i pocnuvam so vikanje, koga ke se nalutam i pocnam da vikam on pocnuva poveke da place da moli dam u se smiram. So tatko mu poinaku regira on koga ke go iskara mu e lut :). Vo odnos na kazni najmnogu pali zabrana za tablet megitoa i to go prifaka isto so vikanje kenkanje. Dokolku se zainatam dovolno dolgo na kraj ke si legne na brasno, no nema covek sekogas nervi za toa. Inuste se naucil da gi koristi moite zborovi protiv mene, kolku pati ke mu kazam deka nemoze dai ma se sto videl kajd rugarcinjata deka sepak on e edno oni se drugo, a posle vo nekoj drug razgovor mu napravam sporedba na pr jas koga sum bila mala sum nemala ova ona i pak sum bila srekna on mi vika ti si edno jas sum drugo :). Mnogu e netrpeliv, izbuvliv i emotiven. Neznam stvarno kako nekogas da postapam so nego za da razbere so dobro i da ne izbuvnuvam no sepak sme luge i ne sme site rodeni pedagozi :( se nadevam so tek na vreme ke pocne i poveke da razbira

Ова како јас да го пишував само ќерка ми е 3,5 години. До нас ли е,до карактер на дете ли е ,ама што и да е понекогаш треба "коњски" живци за да се издржи смирено.

i nie go imame istiov problem samo jas se nadevam deka e period,kazni ima,nema kupuvanje ovosno jogurce nema kupuvanje cokoladi ni mastiki ni nisto,nema odenje vo ramstor (toa mu e najomileno mesto) user posted image mora da se najde malku balans,mora i malku lazenje. i mene mi bese tesko dodeka se uhodav vo ovie strategii na snaogjanje so malo dete user posted image

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Odmor
AnMari

Dali e bezbedno da se odi na odmor so novorodenche?

Da (67%)

Ne (33%)


Број на сите гласови: 3

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!