|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Однесување на родителите на детско играли...
27.6.2013 14:54:39   
AnnaMolly RR
Последна случка во парк. Играше Филип со едно девојче од градинка кај печурките. За тие што не знаат, таму има мноооооогу ситни камчиња. И едно девојче им дојде и почна да фрла по нив со камчињата, а мајката и таткото ја гледаат и се смеат само, мислиш нешто забавно прави ќерка им. И јас како што седев на клупа само викнав „Немојте да фрлате камчиња, ќе се повредите“. Намерно кажав така за сите да се однесува, да не биде сега дека им го карам детето.
Ама девојчево пак зиа полна рака камчиња и пак фрла директно врз нив! Додека пак ја полнеше раката станав од клупата отидов до неа, застанав пред децава и и викам „Девојче, немој да фрлаш со камчиња, ќе се повредите“. И мајкава и татково ми упатија еден страаааашен поглед и викаат „Ајде да си одиме, гледаше дека не сакаат да си играат со тебе“.
Јас останав во прашалници. Ама и јас како Ники би реагирала ако некое дете прави нешто што ја загрозува опасноста на моето дете.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Однесување на родителите на детско играли...
27.6.2013 15:00:56   
Mihaela 2010

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

jas sum od onie roditeli koi ke iskaraat tugo dete ako smetam deka istoto pravi nesto neprijatno za okolinata ili za sebe i voopsto nemam griza na sovest sto si zemam za pravo da izigravam roditel na deca na cii roditeli se im e prifatlivo, se moze da im e prifatlivo kaj niv doma ama na javno mesto ili kaj mene doma ednostavno ne e se prifatlivo i toa sto ne e si go kazuvam i decata gi teram da go pocituvaat na roditelite ne im ni obrnuvam vnimanie

Niki ti ko mm...imame edno besno komsice koe bez pricina znae da se razvrsisti,toa go smetam za razmazenost i dopustanje na se,a vtoro dete im e pa ke kazam ne e deka nemaat iskustvo,go prosle istoto..
no ednas bez najava dojdoa na gosti u 15 do 9 navecer vreme koga mieme race lice zabi i se spremame za vo krevet...sredena dnevna site igracki na mesto,i oddednas za 2 min cela dnevna mi bese naopacki,luge pizdev..detevo moe go gleda drugovo i onaka se cudi za nejzinata postapka (zaedno idat vo gradinka inaku),a ova ko da ne videlo igracki,rastura pretura se,majkava mrtva ladna mi pravi muabet ko nisto da ne se desava..
I odednas kerka mi mu se obrakja na mm:tato vidi jovana se rasturi,i mm ni sram ni perde onaka so visok ton,daa jovana pred da si odi site raboti na mesto ke si gi vrati inaku ne ja pustameuser posted image
Majkava se podnavedna za edna igracka ja vrati si stanaa i si otidoa...mislam stvarno nema smisla
jas prvo nenajavena tolkukasno ne idam pa so saka neka bide,a tek da mi rastura detevo vaka?? boze pazi
ama ete toa e do roditelot,ja nemozev da prerecam ama mm si nema gajle za takvi raboti

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Однесување на родителите на детско играли...
27.6.2013 15:08:32   
rina13
Маливе деца се многу непредвидливи, во еден момент си игра веќе во наредниот прави белја. Сметам дека до некаде 4 години треба да се биде во близина заради овој факт. Веќе од 4ри можеби ќе седам на клупа и ќе набљудувам што прави. Секогаш била прекорена од мене и спречена во правење на нешто неприфатливо. Доколку продолжи со такво однесување право дома. Не е насилна не удира( ја имаат удрено не враќа )но за играчки некогаш дава некогаш не, иде по децата да ги гушка и бакнува(незнам дали е во ред најверојатно не е бидејќи има родители кои не сакаат нивното дете да го бацуваат неепознати). Така да имаме време да се научиме на прифатливо однесување и да се учиме на добри работи има 2 год и 3 мес. Кога родител не реагира на такво фрлање камења како што споменавте погоре јас реагирам не кај родителот кој мува не го лази туку кај детето со реченица Престани да маваш, не е убаво! прво со нормален тон кога тоа не помага го повишувам.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Однесување на родителите на детско играли...
27.6.2013 15:10:46   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly
Ама и јас како Ники би реагирала ако некое дете прави нешто што ја загрозува опасноста на моето дете.

Кога нешто или некој ја загрозува безбедноста на моето дете, тука нема дилеми, веднаш реагирам, кај детето, па и кај родителот, ако тој самиот не превземе нешто.


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Однесување на родителите на детско играли...
27.6.2013 15:28:27   
niki
pa sto da pravam imam iskustvo so mnogu neosetni vo mojava okolina od deca do vozrasni, ako na site im kutam ke ne izedat a jas psihicki ke prolupam
imavme edna prijatelka so cij sin kerka mi rastese od bebe do nekoi nejzini 4 godini toj godina pomal
i se preselija posle toa se izgubivme na skajp nikako da se potrefime i posle nekoi sest meseci se nacekuvame
kerka mi presrekna ke go vidi drugarot
a maliot sekoj zbor maku piku, ebem mate isl.
majka mu niz smea ni veli babite go naucile i ne go kara
jas koga go podbrav kako ne ti e sram da me pcues ne sum ti drugarka a i da sum ke ti se naljutam, koj te naucil taka da se izrazuvas sram da mu e popametni raboti mozel da te uci i sl.
pa taka i majka mu se svesti i pocna da go kara za dva dena dete prestana da pcue
ako ne im kazes i se smeskas samo, tie na glava ke ti se kacat
ovde decata na igraliste sami gi ostavaat, majkite odat da si zavrsat rabota ili na muabet a decata ke se potepaat
gi slusam ednas si igraat kelneri vo restoran i kerka mi odi da zeme naracka i eden mal i vika sakam makaroni so mocka, iskakani koftinja i sl. i kako da ne reagiram
drugo 3god. dete so pesok ja polni lizgalkata dodeka red deca cekaat i mu vikaat da se trgne da gi pusti da se lizgaat, a toj maka si nema, prasuvam kaj mu e majkata tie mi vikaat dojden e so 10 godisnata mu sestra i ajde jas dezuren policaec, koj mi e kriv sto ne sum si go naucila deteto samo da mi odi na detsko igraliste da ne se nerviram
nekogas mi odi da vristam Vospitajte si gi decata!!! i ne gi pustajte sekade sami

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Однесување на родителите на детско играли...
28.6.2013 10:39:53   
Malecka23

ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe RR

Малечка мој совет,избегнувај ги извесно време тие луѓе,може ќе сватат што ти е поентата.Или доколку веќе не разбираат мораш на фин и културен начин да им кажеш-дека детето ти се трауматизира од нивното пискање.Е сега како ќе го изведеш тоа кажување пробај низ муабет кон детето,демек него му кажуваш:Еј бебуш немој така гледаш М плаче од тебе,нема да сака да си играте...и тн. да слушне мајкаму или татко му.Па потоа и нив низ смеа обрати му се.А тоа со пискањето е еден вид комуникација на бебето, и господинов мој нешто во последно ми писка,ама го карам дека не е убаво,и со смирен тон му зборувам,да свати дека така се комуницираuser posted image


Vcera se slusnavme so prijatelive.Vo muabet kako ste sto pravite ni se pofalija deka bile na gosti i tamu imalo nekoe detence od 3god koe mnogu se isplasilo i placevo od nivnoto.Komentarov ne znam zasto site deca pomali i pogolemi placat od moeto se kazuva so voshit so falba.Na ova mm se nadovrzal i rekol da eve i ansevo isto ne mozevme da ja smirime mnogu se isplasi mora nekako da pravime da se resi i ti ocekuvas da slusnes nesto kao se nadevam ke se sredi ke rab so detevo i sl no namesto toa imase komentar so neveruvanje deka od piskanjeto se plasi i deka moeto dete ne bilo socijalicirano zatoa placelo!!user posted image uff ne znam mm kako ostana smiren i celiot muabet go vodese so fin ton na kulturen nacin mene koga mi kaza posle zbesnav.posto onis e posledni luge sto mozat da mi zborat za socijalizacija.Koga mene me pravea nenormalna kako jas ja setam i nosam M segde i ja mesam uste od mn malecka vo narod onie sedea doma pocnaa da izleguvaat pred 1 mesec na 1.5 dete.Vo nasata familija nema mn deca kaj niv ima i si zimaat za pravo bas radi toa da komentiraat.Popravete me ako gresam ama socijalizacijata ne znaci samo mesanje na dete so dete.kako primer bi posocila kafeto vo Pp kaj deluxe.Da bese mojava diva cela kuka ke ecese od nejze dodeka bevme tamu kaj luge i deca koi prv pat gi gleda a ne da se zaigruvaat-neli kolku mozat so Filipce.Izvinete vaka morav tuka da pisam nekako da se izduvam zasto vcera jadem mm koj me slusase kolku zborev i vikav.Nikogas ne bi pomislila deka od niv nesto vakvo ke ima.Vikaa da se vidime so mm se dog da im kazemem da dojdat kaj nas posle 9 koga ke si go zaspijam deteto.ke terame nekoj period taka pa ke vidime sto ke bide

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Однесување на родителите на детско играли...
28.6.2013 14:13:06   
deluxe
ИЗВОРНА ПОРАКА: Malecka23


ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe RR

Малечка мој совет,избегнувај ги извесно време тие луѓе,може ќе сватат што ти е поентата.Или доколку веќе не разбираат мораш на фин и културен начин да им кажеш-дека детето ти се трауматизира од нивното пискање.Е сега како ќе го изведеш тоа кажување пробај низ муабет кон детето,демек него му кажуваш:Еј бебуш немој така гледаш М плаче од тебе,нема да сака да си играте...и тн. да слушне мајкаму или татко му.Па потоа и нив низ смеа обрати му се.А тоа со пискањето е еден вид комуникација на бебето, и господинов мој нешто во последно ми писка,ама го карам дека не е убаво,и со смирен тон му зборувам,да свати дека така се комуницираuser posted image


Vcera se slusnavme so prijatelive.Vo muabet kako ste sto pravite ni se pofalija deka bile na gosti i tamu imalo nekoe detence od 3god koe mnogu se isplasilo i placevo od nivnoto.Komentarov ne znam zasto site deca pomali i pogolemi placat od moeto se kazuva so voshit so falba.Na ova mm se nadovrzal i rekol da eve i ansevo isto ne mozevme da ja smirime mnogu se isplasi mora nekako da pravime da se resi i ti ocekuvas da slusnes nesto kao se nadevam ke se sredi ke rab so detevo i sl no namesto toa imase komentar so neveruvanje deka od piskanjeto se plasi i deka moeto dete ne bilo socijalicirano zatoa placelo!!user posted image uff ne znam mm kako ostana smiren i celiot muabet go vodese so fin ton na kulturen nacin mene koga mi kaza posle zbesnav.posto onis e posledni luge sto mozat da mi zborat za socijalizacija.Koga mene me pravea nenormalna kako jas ja set___am i nosam M segde i ja mesam uste od mn malecka vo narod onie sedea doma pocnaa da izleguvaat pred 1 mesec na 1.5 dete.Vo nasata familija nema mn deca kaj niv ima i si zimaat za pravo bas radi toa da komentiraat.Popravete me ako gresam ama socijalizacijata ne znaci samo mesanje na dete so dete.kako primer bi posocila kafeto vo Pp kaj deluxe.Da bese mojava diva cela kuka ke ecese od nejze dodeka bevme tamu kaj luge i deca koi prv pat gi gleda a ne da se zaigruvaat-neli kolku mozat so Filipce.Izvinete vaka morav tuka da pisam nekako da se izduvam zasto vcera jadem mm koj me slusase kolku zborev i vikav.Nikogas ne bi pomislila deka od niv nesto vakvo ke ima.Vikaa da se vidime so mm se dog da im kazemem da dojdat kaj nas posle 9 koga ke si go zaspijam deteto.ke terame nekoj period taka pa ke vidime sto ke bide

Не е проблемот во детето,проблемот е во возрасните,тие не се воспитани па камоли детето што допрва треба да се воспитува...user posted image Сепак не се нервирај,разбери дека детето твое е најважно, и води се од тоа што за него е најдобро.Макар и да се работи за блиски луге не вреди детето твое да преживува трауми.Средбите сведи ги на минимум,само на тој начин ке си го поштедиш детето од нив.
И да се надоврзам тука за вашата посета ,кај нас ,јас барем имам многу добар впечаток за вас (како родители) и за Мила како детенце (баш беше мирна и тивка)....user posted image user posted image Не се нервирај за никој!! не вреди...бидејќи никој не се нервира за нас(тоа е моето мото)user posted image

< Поракaта ја уредил deluxe RR -- 28.6.2013 14:21:11 >


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Однесување на родителите на детско играли...
28.6.2013 14:25:35   
Bethany
Мојот син е многу дружељубив, ама и ама само со возрасните и со децата поголеми од него, по нив трча. Бидејќи тогаш е тој во центарот на внимание, тие знаат како да комуницираат со него, како да му пристапат, тие му се интересни.
Ама колку е сладок и дружељубив со повозрасните, толку не знае со децата на неговата возраст и помали од него. Од нив едноставно бега! Не му се интересни, ама јас никогаш не го гурам на сила. Му зборувам убави работи за нив, дека и тие се мали и сакаат да се играат, ама се останува на тоа, не го присилувам да биде во нивна близина ако не сака. А не сака да биде сам тогаш. Ама јас не сметам дека е тој несоцијализиран, тие се уште се мали, не знаат да се играат заедно, им треба возрасен да ги води во играта... Ама не се возбудувам, ќе порасне, ќе разбира повеќе и ќе знае и научи како да се однесува и со нив, без разлика дали проводи многу време со нив или не.
Затоа многу не се сложувам со муабети типа диво и несоцијализирано е детево. Несоцијализирано за мене е оно кое нема никаков контакт со други луѓе, кое при секој контакт не знае да се однесува, вришти, плаче, кое е исплашено од се и сите, на кого не му е пријатно во друштво на друѓи луѓе, а не некое кое едноставно преферира со кој ќе се дружи user posted image
Малечка23, не се вознемирувај за нив и поради тоа, ако сакаш да се гледате, ете можете кога спие твоето дете, ама да се присилуваш на некој однос со некого а притоа да се и ти и твоите чувствувате непријатно и навредено, нема смисла тоа user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Однесување на родителите на детско играли...
28.6.2013 14:52:12   
elenak
Малечка и јас ја користам финтата ,,средба без деца,, во такви случаи user posted image Обично средби и дружби со такви несовесни родители избегнувам, ама тие најчесто се и бесчуствителни па тоа не го приметуваат (или се прават) па мора да се снајдам и тоа да изгледа пак фино и културно.




_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Однесување на родителите на детско играли...
30.6.2013 13:21:14   
Malecka23
Vo pravo ste zenski.Ke odbegnuvam kolku mozam kontakti koga detetoe budno ideme na varijanta gledanje bez deca pa ke vidime vremeto ke kaze mozebi ne znam ke im dojde pamet pa ke se osfrnat da porabotat na sopstvenoto dete.Iskreno se nadevam deka nema da me razocaraat uste tolku..user posted image

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Однесување на родителите на детско играли...
11.7.2013 17:35:59   
Bethany
Сабајлево бевме во парк со син ми, и таму има една чешма од која капе вода. Со една пластична чаша од неговото шише за вода се играше и плискаше со вода што ја собираше во чашката.
Дојде една жена со внук и, и го виде син ми, само прокоментира: дај ни на нас таа чаша да пие батко вода ќе ти ја испереме, и му ја отргна од раката! Ниту мене нешто ме праша, ниту чекаше некое одобрење, ништо. Значи не е поента за чаша и за вода, туку за таквото однесување. Зошто мора да си даде за право да му земе било што од рака, како па и ние да сме должни да и дадеме било што.
Ако се грижи за внук и, и јас се грижам за моето дете, а не и оно да остане збунето што сега некој странец ќе му зема нешто.
Се се случи за една минутка, јас останав занемена а на син ми му кажав следниот пат ништо да не дава додека јас не одобрам. Не дека тој ме разбрал нешто (можеби и е), ама па ќе ме разбере некогаш. Можеби грешам, можеби претерувам, не знам user posted image Ама ме изреволтира ситуација.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Однесување на родителите на детско играли...
27.8.2013 14:27:36   
vezilka RR
Ау, колку лошо искуство имав пред некој ден на лулашки. Кога стигнавме ние, лулашките беа зафатени, две сестрички се лулаа, и ние културно си чекавме да се ослободи една, без да им дишеме во врат. Кога девојчињата станаа, си седнавме на една. Мајката на децава, за цело време си седеше на клупа покрај лулашките и си се занимаваше со телефонот. Кога се префрлија тие на клацкалките почнаа да беснеат, да се трескааат од земја (знаете како ги викаат тие, ние во наше време ги викавме плескавици user posted image ) и стана не безбедно за нив, па мајката мораше да го остави телефонот и да ги припазува. Е, арно ама изгледа ја мрзеше, зошто после една минута им рече да станат од таму и да одатна лулашките, а тие не беа двете слободни, ние седевме на едната, и таа тоа го виде. И ни се залепија децава до нас, и Никола изгледа се подисплаши и подзастана со лулашката, и едново му се нафрли и почна да му ја влече, за тоа да седне. Тука околу стоевме и јас и мајката на децава. Јас гласно искометирав, за да слушнат и децата и мајката, дека не сме решиле дали ќе стануваме, и тотал ме изигнорираа, девојчето си продолжи да влече, а мајката да си ќути. И јас и се вртам и и велам, се извунувам, нема да реагирате? Таа мртва ладна ми одговори, што да правам, деца се. Лелеее, ми зовре таква нервоза, ќе пукнев. Јас не мислам дека треба да се тепаме заа лулашки, и не сакав таков пример да му пренесам на Никола, дека лулашката е најважно нешто на светот за кое треба да се тепаме, па му реков ајде Никоа да си одиме, ете виде како не смееш никогаш да правиш оти е многу лошо, и само неумни деца прават така и си отидовме. Никола малку се нешкаше оти сакаше да се лула, ама му ветив дека после пак ќе дојдеме и така..

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Однесување на родителите на детско играли...
27.8.2013 15:04:06   
zzaa
vezilka RR vakva situacija kako tvojata sekojdnevno gledam kaj nas vo park,i naj mnogu sto me nervira e ,,deca se sto da im pravam,,e sto da im pravis ke im objasnis ke gi vospitas a ne so telefono i cigareto da si dremes na klupa.No ne se decata krivi roditelite se.
Ti ne trebalo da go stanuvas Nikola od lulaska trebaola da i kazes deka taa lulaskata ne si ja donela od doma i ne e samo lulaskata igracka vo cel park..
Kaj nas ima dve bliznacinja okolu 3 godini se i sekoj den se lulat po 1-2 sata bez prekin znaci,i ke im tekne ke stanat drugo da se zaigrat ako sedne drugo dete da se lula ke pocnata da placat da se treskat od zemja i eve ja majkata u akcija ke go izbrka drugoto dete za da se lulat nejzinite ne sakale da se dvojat moralo i 2 da se lulat,bese taka do pred 1 mesec koga edno devojce sedna da se lula i eve gi bliznacite pocna so cirkuzi majkata pak so ista finta aj stani oni sakat zaedno ne se dvojat drn drn i dedoto na devojcinjata koga i se pusti lom ja napravi ova samo navedna glava izvinte izvinete si gi zema i pravec doma.
Od toj den bliznacite ke se polulat nekoja minuta i majkata gi stanuva bez nekoj da i rece ne se lulat sega po 2 sata.
Imam i ja vakvi situaci bas pred nekoj den Eva si stava kamcinja na lizgalkata neli toa e interesno na deca na nejzina vozras ne se lizgase nitoj toa vreme i edno dete pogolemo 2-3 godini od nejze kako furija istrca da se kaci na lizgalkata ama od odbrta strana ne od tamu otkaj skalite tuku od tuka Eva deka si igrse,ja butna silno mislam ke i skrsese,i ja normoalno so smiren glas poleka neli gledes deka ima dete ke ja utepase,i ona trae a majkata od klupata se dere e nisto de deca se i jas ako se deca daj da gi ostavime neka se ispotepat,ona e nisto ne rabirat kako moze dete od 3-4 godini nisto da ne razbira mojata e mala pa se razbira.
Ama toa e pak ke recam ne se decata vinovni tuku roditelite.


_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Однесување на родителите на детско играли...
27.8.2013 17:28:44   
vezilka RR
Епа баш тоа ми е муабетот. Не знам дали родителиве се свесни како со своето однесување влијаат вез нивните деца. Па не можеш ти да толерираш непослушности, агресивност и неубаво однеаување на лулашки а да бараш од него дома да е мирно и да не прави бељи. Мислам каква порака му пренесуваш? Дека надвор, е се дозволено? Сешто. И тоа качување на лизгалките со во обратна насока, ме нервира. Исто родителите не ги прекоруваат кога го прават тоа. И после скршени биле лулашките. Епа скршени се, ако две годишно дете научи дека тоа може да го прави, ќе го праци и на пет, и на осум години, ама тогаш ќе ја скрши лизгалката.

< Поракaта ја уредил Snowhite RR -- 1.4.2014 22:25:11 >

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Однесување на родителите на детско играли...
6.6.2015 16:40:17   
mommy_angels RR
Денес многу,ама баш многу се изнервирав,а Бога ми и да ви кажам се искарав со еден чичко/дедо.Се лула ќерка ми и овој доаѓа и застанува позади мене и си стои.Прво почна да пцуе со најгрди зборови за искршените лулашки и тоа неколкупати во неколку наврати.Потоа почна да зборува еве сега дадата ќе се симне,а бидејќи дадата само што се качи на лулашка,му викам еве оваа ви се ослободи ,таа нема да сака да слезе веднаш,а неговото внуче во меѓувреме плаче за на лулашка.И тој мене ми вика па како не сака да се симне,па не сте вие тука претплатени,па не ви е уплатен полн пансион со доручек и вечера,па мора да се симне и такви ми ти некои глупости.Едно 5-10 минути молчев ,си викам ај ќе му дојде памет и тој ќе замолчи.Ама како продолжи и погласно да довикува за да го слушне жена му која седеше на клупа(а јадна упорно му довикуваше да оди на другата лулашка) и плус кога ми рече - како да не, моево има една година неможе на сонце, еве ОВАА сигурно е четири ,таа нека се префрли на другата ме извади од кожа па станав и малце безобразна.Си кажав јасно и гласно ,да замолчи,а ако има потреба да се кара нека си се кара со жена му.На тоа тој ме игнорира и се врти кон детево мое и му вика-Мала ајде стани.Па кога ми пукна филмот user posted image ,(можев и да се тепам ако требашеuser posted image ) му кажав на мене и моето дете да не зборува,му кажав дека е крајно безобразен и некултурен,дека се чудам како жена му го трпи и не се срами од него и да ми се тргне од глава user posted image и си продолжив да си го лулам детето се дури тоа сакаше user posted image
Значи имам истолерирано и неизреагирано кога некое детенце ќе и земе нешто насилно,кога некое ќе ја удри,ама сето тоа се ДЕЦА.Ова беше возрасен и безобразен!!!
А да и кога му реков да не ми зборува ништо повеќе ми вика-Зашто? Ти ли ќе ми кажеш?
Значи не ми се верува што се трпи Земјава?!?

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Однесување на родителите на детско играли...
13.6.2015 14:03:40   
lukajana RR
Ајде и јас да се пожаламuser posted image
Имам една комшивка многу досадна ,немала што да прави и само ги шета комшиите.Има дете 2,5 години ,трето дете и само го мкне по куќите.
Вчера и на мене ми дојде ред да ме посетиuser posted image иако ја избегнувам и никогаш не сум била кај неа.
И ми се трупна демек моите деца надвор биле малиот сакал да си игра со нив,ајде сварив кафе и се плесна на стол тој прави што сака расфрла турка саксии кине цвекиња таа мува не ја лази ,а јас вријам.
Капак на се беше кога на Ј и истури саксија со земја на глава,мене косата ми се крена а таа вика деца и и реков вакви деца не се да ги носиш по гости туку само дома треба да ги чуваш а малиот продолжува да растура и му викам ајде седнувај до мајка ти и да бидеш мирен,ако сакаш да беснееш да си одите дома.
И уште му вика ајде Макико не сакаат да те играат .
Мм вика сум ј избркалаuser posted image а не сум ја избркала требаше на клоци да ја фатамuser posted image

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 66
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?