|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Бременост со близнаци!
30.1.2012 12:09:07   
AneLav RR
Не примав инекции, вагиналети ставав Утрогестан, ама тие им ги даваат и на жените што носат по едно бебе. Тоа им е како заштита да не случајно немаме доволно прогестерон за двете бебиња и се ставаат до 16-та недела. На клиника ми рече докторката да одам дури сега во 22-ра недела на 4Д па тие таму ќе ми кажеле како ќе ме водат затоа што и таму планирам да се пораѓам.


_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот mammica)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Бременост со близнаци!
31.1.2012 15:11:07   
mammica
Pa jas stvarno neznam sto me praka mojava od 8 nedela na kliinikauser posted image , Ako ima drugi trudnicki da spodelat iskustvo po odnos na moeto prasanje povelete da slusnam i drugi iskustvauser posted image

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Бременост со близнаци!
31.1.2012 18:18:24   
AneLav RR
Не знам, ама близначката бременост ја водат како ризична, а не ми е јасно зошто, освен ако претходно се имало некаков проблем во однос на забременување па со стимулации или ИВФ. Изгледа сака превентивно да те пратат таму, не знам. Меѓутоа немој да се плашиш направи си ги сите прегледи што ќе ти ги кажат барем мирна ќе ти биде и тебе главата. Јас и ПРИСКА- тест правев во 12-та недела и се си беше во ред, а се испотресов додека ги дочекав резултатите.


_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот mammica)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Бременост со близнаци!
1.2.2012 19:27:53   
mammica
prirodno sum ostanata bremena, i spored prvite pregledi i dvete dobro se razvivaat i se goli soodvetno na nedelata, zatoa ne mi e jasno zasto da odam na klinika so toa objasnuvanje deka bliznacka bremenost e rizicna.

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Бременост со близнаци!
7.2.2012 14:25:15   
mamadise
i mene od start  i rekoa deka bliznackata bremenost e rizicna, i ja se cudev zosto ama stvarno ispadna rizicna, iako mislam deka sepak toa e do organizmot, nema pravilo, kaj nekoj i bremenosta so edno bebe e rizicna, a kaj nekoi i tri nosat pa nemaat gajle, kaj mene na primer prvata bremenost mi pomina super bez nikvi problemi,isto i poroduvanjeto, a so vtorata bremenost koja mi bese bliznacka imav problemi celo vreme, prokrvaruvav 4 pati aod 22 nedela bev stavena na lezenje, vo 29 nedela pocnav da se otvaram, pa na tokoliza i posle od 29 do 32 koga i se porodiv lezev so potkrenata matka , i stanuvav samo za vo WC, taka da nema pravilo, najvazno e samo pozitivna misla vo glava i se ke bide vo red. I normalno pripazuvanje malku.user posted image

(Одговор на членот mammica)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Бременост со близнаци!
8.2.2012 16:31:39   
mammica
Sega sum vo 10-ta nedela i do sega sum ok, zdravje treba da odam na klinika vo vtornik, pa ke spodelam sto e toa tolku plus informacii sto ke dobijam, a i ubavo neka me vidi i drug doktor da vidime i on sto ke kazeuser posted image
Sega za sega zemam samo vitamin c i folna nasabajle i vitamin e navecer, pravev krvna slika i vo red e za sega so zelezo, pa ke vidime ponatamu.
Ne mi se jade nesto special, samo deka odam na rabota i gledam po izlozi i togas me faka strv, a koga sum doma posle rabota eden rucek i zdrigam dodeka si legnam, ne mozam nisto plus da vnesam.
Pozdrav do site

(Одговор на членот mamadise)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Бременост со близнаци!
9.2.2012 11:32:47   
AneLav RR
Немој да очекуваш дека некој многу ќе ти обрне внимание и ќе ти раскажува нешто посебно. Јас ем бев со врски ем ништо не успеав самоиницијативно да го прашам докторот освен што детално ми ги покажуваше органите затоа што му кажав дека сум стоматоло. Сега пак треба да одам другата недела срцињата уште еднаш да им ги види и имам уште милион прашања за него ако ми да де простор да го прашам ќе добијам одговор, а ако не ќе останам да си се прашувам и да му се молам на Бога да биде се ОК, ако што ми викаат дека е. А и на тоа 4Д-то немаат хартија сликички да отштампаат, катастрофи.

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот mammica)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Бременост со близнаци!
17.2.2012 16:20:06   
mammica
Zdravo Zenski,

Da ve izvestam deka otidov na dopolnitelniot pregled na klinika na koj me prakase maticnata, duri se iznenadija zasto me praka.
Ne mi kazaa nisto dopolnitelno, osven sto si zapisuvaa na upatot vrednosti koi trreba da gi pogledne maticnata. Ehoto normalno im e posofisticirano, i bidejki bev na pocetok na 11-ta nedela gi merese i naborite na vratcinjata, rece deka bile ok . Mi zemaa i krv za priska, gi zemav rezultatite i se so niska vrednost. Mi rekoa da dojdam vo 20-ta nedela za skrining.
Sega na red e maticnata da gi vidi vrednostite od klinika i da mi kaze za dopolnitelni vitamini.
Pozdrav do site

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Бременост со близнаци!
17.2.2012 16:47:03   
AneLav RR
Да и јас бев вчера во ГАК на скрининг им ги виде убаво срцата и во ред беше се. Е сега сама си прашав за тие д-димери и скриен шеќер и за тие ми рече да ги направам и тие излегоа во ред. Во 20 и 24-25 недела ќе ти кажат пак да одиш, ништо рутина им е тоа некоја. А ова д-димериве им биле некоја нова мода па сите ги праќале. Поздрав и со лесно!!!


_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот mammica)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Бременост со близнаци!
2.3.2012 16:18:49   
margos
zdravo na site, eve i jas da go spodelam moeto iskustvo so vas.bremena sum so bliznaci po 6 godini cekanje so IVF i sum 31+3 dena.na pocetok mi izleze dusata, se ubivav od povrakanje odev mozda 10 pati na infuzii, oslabev 8 kila.posle bese se vo red.gi napraviv site ispituvanja, amniosinteza, 4d, skrien seker i d-dimeri, iako za d-dimerite dokrorkata mi rece deka nema potreba, no maticniot koj isto samo si gi kopira dokumentite od doktorkata koja me vodi i ne me pregleduva me natera da odam na d-dimeri.i navistina na kraj d-dimerite izlegoa super, site analizi do sega bile super osven sto imam skrien seker i go odrzuvsm so ishrana.iako mislam deka vo posledno vreme i toa so sekerot e mn, aktuelno i spored moe mislenje ne treba mn. zamaranje so site tie isptuvanja.e ovie nekolku dena malku poveke odmaram zosto malku go osekam stomakot kako da mi se stvrdnuva, no kontrakcii na CTG, nemase ama primiv inekcija za dozrevanje na belite drobovi, pa sega so gospod naped ke vidime do koga ke izdrzam i se nadevam deka ke ja pominam 36-ta nedela, iako vikaat deka so 32 nedeli nema opasnost za plodovite.pozdrav do site.

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Бременост со близнаци!
3.3.2012 11:31:12   
AneLav RR
Мило ми е што се ти било во ред. Сега одмарај се и ќе ја протуркаш и 36-та недела. И јас ги правев сите испитувања и димерите и хемостаза и скриен шеќер, се беше во ред. Мене ми е покачен холестеролот и триглицеридите ама докторот во ГАК воопшто не обрна внимание на тоа, ми рече дека е небитно и дека се покачени само за една единица не е ништо страшно.Сега за две недели ќе одам овде кај матичната на контрола. Инаку и мене докторот ми кажа да ги примам инекциите за белите дробови и ми рече да не доаѓам до Скопје бидејќи амбулантски можеле да ми ги дадат, а се примале од 28-33недела. Јас не сум од овде и се некако ми е шубе, никому не му верувам, а морав матична да одберам од Струга. А од почеток првите 5 месеци ме водеше д-р Серафимова и супер ми беше. Потоа бидејќи решив во ГАК да се пораѓам, а и дека носам близнаци одев на скрининг во Гак и тој доктор планирам да ме породи. А од овде морав да си најдам матична за не дај Боже и сега се ми е хаос. Среќа што немам некој проблем, а 26-та недела сум и не знам што уште ме чека.

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот margos)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Бременост со близнаци!
12.8.2012 15:12:57   
nanicka2
Zdravo na site mami,
Mnogu mi se dopadna ovaa stana posebno forumite,samo sto se zacleniv inaku sum novopecena mamica user posted image deneska doznav deka nosam bliznacinja bremena sum 6 nedeli.
Ne mozam da go opisam custvoto koe go imam denes,sigurna sum deka site ste go osetile.Mi treba vasa podrska malku sum isplasena sinoka malku prokrvariv koga otidov denes na doktor doznav deka nosam bliznacinja dvojajcni i deka ednoto malku se odlepilo pa zatoa se slucilo toa.Rabotam rabota koja ne e teska megutoa mnogu bara dvizenje a doktorot mi rece da se cuvam mnogu pa malku me faka panika.
Pozdrav do site mamici user posted image

(Одговор на членот delfinka)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Бременост со близнаци!
14.8.2012 21:39:33   
mammica
Dobredojde nanicka, cestitki do tebe, ke mora da se pazis prvite tri meseci stom od start imas prokrvaveno, konsultiraj se so ginekologot mozebi treba nesto da pies ili malku neka te odmaraat na rabota (vo kraen slucaj neka ti pise boleduvanje ) i se nadevam se ke bide vo red so bebuskite user posted image .

Inaku buckovci jas vlegov vo 37 nedela, mi se blizi terminot i malku me faka panika, kako ke se poragam, spontano ili carski, doktorive na klinika mi vikaat stom prvoto mi e so glavata nadole moze i spontano, plus i mi e vtora bremenost, a i so prvoto mi bese spontano poroduvanjeto.
e sega bev denes na pregled i bebuskite mi podzaostanale vo rast bidejki postelkata mi e tret stadium zrela i ne im ovozmozuva na bebinjata dovolno da se hranat. zatoa utre treba da odam na transfuziologija za proverka na dimerite i moze i inekcii da mi dadat za da ja osvezat postelkata za da ne se porodam porano. piste kaj vas sto se slucuva , na drugiot forum kaj dvojki, trojki i cetvorki trudnickite se poaktivni otkolku na ovoj user posted image . pozdrav do site


(Одговор на членот nanicka2)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Бременост со близнаци!
15.8.2012 14:54:52   
sandra 984
Zdravo mamicki...eve i jas da se aktiviram malce na forumov iako uste pred nekolku meseci se vkluciv no togas nekako ne naidov na druzba pa se nadevam deka sega ke se druzime.Vo 35 nedela sum i nosam dve momcenca dvojajcani koi gi dobiv po pat na IVF.Do sega so bremenosta nemav nekoi posebni problemi osven sto se utepav od povrakanje od prviot den pa eve seuste samo sega ne taka cesto.ispituvanjata do sega gi napraviv site i se e odlicno samo sto odam na kontrola vo Sistina i seuste nikoj ne mi spomnal nikakvi inekcii za beli drobovi.Ajde ke ve molam malce poveke pisete za niv i dali se neophodni i mora da se primaat posto stvarno nisto ne mi spomnale takvo...odnapred vi blagodaram

(Одговор на членот mammica)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Бременост со близнаци!
16.8.2012 9:41:24   
temjana
Sandra 984 се надевам дека некоја мамичка со близначиња ќе го прочита твојот пост и ќе ти одговори во најбрзо времеuser posted image Јас не сум баш запознаена со оваа проблематика бидејќи носам само едно бебувче и претпоставувам третманот е различенuser posted image Како и да е мислам дека си во сигурни раце и дека треба да им веруваш на докторите, сигурно доколку има потреба од било што нема да те остават такаuser posted image Само смирено и ќе биде во ред. Ти посакувам се најубаво на тебе и на твоите малечкиuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот sandra 984)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Бременост со близнаци!
17.8.2012 0:00:18   
mammica
Zdravo Sandra,

i jas ne sum mnogu aktivna na forumov, poveke go citam toj za dvojki , trojki , mada i dvata gi sledamuser posted image . znaci i jas procitav po forumive za tie inekcii za belite drobovi i go prasav mojot ginekolog dali treba da gi zemam i toj so edno kratko ne mi odgovori, taka da prasaj go i ti tvojot koj se nadevam ke bide poraspolozen za muabet za razlika od mojot ( od koj ne dobiv eden edinstven sovet cela bremenost, najverojatno deka veke imam edno detence, i misli deka znam se, ama so edno i so dve ne e isto).
E sega za mojata tema od prethodniot post, bev na transfuziologija i imam pokaceni dimeri na 2000, mi rece doktorkata deka ne bilo strasno, ama bidejki se dve i imam lakuna na postelktata da primam 7 dena po 2pati kleksan inekcii od 0.4mg i luge kako sto mozev da procitam ovie dva dena po site forumi toa so ovie inekcii kako da im e nova moda ili nekoj si biznis, skoro sekoja trudnica prima vakvi inekcii, nekoi i cela bremenost. isto taka i vo prvata bremenost pred 5 godini imav lakuni na postelkata uste od 7mi mesec i voopsto ne slusnav nekoj da gi spomne ovie inekcii, potocno od koga stanaa "popularni" neznam user posted image . Ako nekoja druga trudnicka ima nesto za ovie lakuni neka pise. Pozdrav

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Бременост со близнаци!
17.8.2012 12:20:00   
bate
Zdravo user posted image user posted image ..
I jas sum bremena so dvojajcani bliznacinja i sum 20 nedela. Moze li nekoj da mi kaze koi tableti gi zema, bidejki jas odam i na drzavni i na privatno i mi davaaat razlicni i ne znam sto da pravam. A pijam onie multivitamini za trudnici, Zelezo so folna, i ne znam dali da pocna i kalciumuser posted image . A za magnezium mi rekoa deka ne treba.(a za sto se pie Mguser posted image ). Nekoj mi spomna i caj od brusnicauser posted image , ve molam za sovet....
Inaku ziveam vo stransto , a planiram da se porodam vo sistina na privatno. Moze li nekoj da mi kaze kolku e skeningot vo 22 nedela sto se pravi na privatno vo sostina?
vi posakuvam lesna i prijatna bremenostuser posted image

(Одговор на членот mammica)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Бременост со близнаци!
19.8.2012 12:09:21   
sandra 984
Zdravo bate...Jas vo 22 nedela pravev skrining vo sistina i mi naplatija 4000,no jas celata bremenost ja kontrolirav tamu...E sega ako odis prv pat oni ti vadat i kartica po koja te vodat i taa kosta 500 taka da pregledot ke ti ispadne 4500...
Inaku za kakvi lekovi da si primas naj ubavo e da si go prasas ginekologot koj ti ja vodi bremenosta a za magneziumot mislam deka se zadolzitelni zaradi grcevi,licno od moe iskustvo jas cela bremenost imam problemi so grcevi i mnogu mi trnat racete pa primam dupla doza na magnezium pa malce e po dobro...user posted image

(Одговор на членот bate)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Бременост со близнаци!
19.8.2012 13:59:06   
bate
sandra fala ti mila...
jas za toa se mislev , bidejki ne pijam Mg, ama nemam grcevi, mozebi e rano 20 nedela sum.
a ti koj nedela si i kako si?
pozdravce

(Одговор на членот sandra 984)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Бременост со близнаци!
25.8.2012 21:51:09   
sandra 984
Zdravo bate...Nema potreba od falauser posted image user posted image user posted image Ke se sovetuvetuvame mila za ona sto sme informirani i ke si pomagame barem vaka.Mozebi ti e rano za grcevi a moze i voopsto da ne ti se pojavi takov problem(daj boze).Inaku jas sum vo 36 nedela i veke se potesko i po tesko mi e od den na den...Beblacinjava se mnogu nemirni i izgleda odvaj cekaat da izlezat a jas kako se blizi vremeto nekako se poveke me faka panika...znam deka ne e ubavo da panicam ama priroda -sto da se praviuser posted image ...Pozdrav i do drugite mamicki pa pisuvajte do kaj ste i kako butkateuser posted image

(Одговор на членот bate)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Бременост со близнаци!
3.9.2012 16:48:50   
mamiko
Zdravo mamicki, ve sledam uste od mojata vtora bremenost a toa bese 2010 godina, sega ostanav bremena kobajagi na treto da odime ama nosam bliznaci, taka da ke si imame 4 bogatstva doma. Mene mi e seute rano za sekakvi ispituvanja no dobro e da se znae sto da se ocekuva vo bremenost so bliznaci. Vo reda sum na ginekolog pa ke vidime sto ke mi kaze.

(Одговор на членот sandra 984)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Бременост со близнаци!
18.9.2012 15:02:53   
mamiko
user posted image user posted image nisto od moite bliznacinja, sepak ostanalo samo edno, ama sepak ke si imam tri bogatstva doma, bas mi e zal sto ne se bliznacinja i sum tazna za toa user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mamiko)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Бременост со близнаци!
18.9.2012 15:06:55   
kikicka
НЕка ти здраво и живо тоа мамико,па се друго ке се среди! user posted image user posted image Имај си лесна бременост!

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот mamiko)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Бременост со близнаци!
21.9.2012 15:13:45   
sandra 984
pozdrav do site mamicki...eve jas da vi se pofalam - na 09.09.vo 19h se porodiv i gi donesov na svet moite mili Teo i Ace...site trojca sme dobri fala mu na Boga i sega imame polni race rabota niz domauser posted image pozdravce do site pa neka im e na site so lesno

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Бременост со близнаци!
21.9.2012 18:02:11   
Barbicki2
zdravi i zivi neka ti se bliznacinjata!

(Одговор на членот sandra 984)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?