|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   SYNAGIS
11.9.2009 20:29:03   
betpet
Zdravo na site,mi treba malku pomos.
Dali nekoj ja koristel vakcinata-injekcija SYNAGIS za zastita na bebeto od RSV-virusot.
Dali voopsto nekoj slusnal za nea i kolku kosta tuka kaj nas ili vo okolinata


_____________________________

Нашето сонце од 7 Јуни е Теодора(Божји дар)
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: SYNAGIS
11.9.2009 21:06:28   
Еца
бетпет многу ме интересира дали оваа вакцина ти ја препрача некој доктор или сама се решаваш на неа бидејќи од податоците подготвени се и првите експериментални вакцини против некои од риновирусите, но нивното практично значење е спорно поради огромниот број серотипови и недоволно проучените механизми на имунитет. Чисот се сомневам дека тука кај нас ја има, а уште помалку дека ќе успееш да ја пронајдеш.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот betpet)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: SYNAGIS
11.9.2009 21:39:32   
betpet
Da vakcinata ni ja preporacaa doktorite vo Bugarija,no momentalno i tamu ja nema .
A bila i mnogu skapa edna inekcija 370 evra,a trebalo da se pustaat 6 meseci.po edna mesecno_____________________________

Нашето сонце од 7 Јуни е Теодора(Божји дар)

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: SYNAGIS
12.9.2009 20:32:20   
Еца
бетпет денес во една аптека кај што постојано пазарам ги замолив да се распрашаат за вакцината па од понеделник ќе ми дадат информации дали воопшто можат да ја набават и по која цена.Штом дознам ти јавувам.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот betpet)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: SYNAGIS
13.9.2009 0:02:54   
betpet
Fala ti mnogu ,navistina si brza i ekspeditivna,informacijata mnogu ke ni pomogne.
Inaku kolku za informacija momentalno na forumov pisuva soprugot na Betpet zatoa sto ona e vo Bugarija i od tamu mi prenesuva sto da vi pisam.
Uste ednas ti blagodaram


_____________________________

Нашето сонце од 7 Јуни е Теодора(Божји дар)

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: SYNAGIS
16.9.2009 18:36:42   
Еца
бетпет кај нас во Македонија ниту една аптека не може да ја нарача оваа вакцина, она што ми го кажаа е да прашам во амбулантите кај што се вакцинираат децата или на имунологија.Бидејќи имам докторка на имунологија сигурно ќе дознаам дали има шанси детето тука да ја прими таа вакцина или преку нив да се нарача, а веќе оставив порака ке прашаат во Србија деновиве па ке ви пренесам што сум дознала.Поздрав.

< Поракaта ја уредил Elena -- 16.9.2009 18:37:19 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот betpet)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: SYNAGIS
17.9.2009 20:13:24   
betpet
Уште еднаш ти благодарам за помошта да ја набавиме оваа вакцина.Ние во Велес прашавме може да се набави,но за нас навистина преголема сума од 1440 евра за една вакцина.Можеби ти ке бидеш со поголема среќа па ке ја најдеш за сепак за нас прифатлива цена ако не ќе се молиме тој вирус да не биде  присутен во Македонија и да ја минеме зимата без проблеми.  

_____________________________

Нашето сонце од 7 Јуни е Теодора(Божји дар)

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: SYNAGIS
2.10.2009 0:23:17   
Еца
Бетпет дефинитвно оваа вакцина кај нас во Македонија не може да се најде, ниту на имунологија можат да ја дадат доколку се набави бидејќи не е во календарот на редовни вакцини и се оградуваат за давање на било какви други вакцини. Докторката рече дека е многу тешко дури и дека ќе се нафати некој да му ја даде на бебето и ако ја најдете. Затоа најдобро ако сте во можност да се најде, но да му се даде на бебето во Бугарија. Ете навистина ми е жал што не можев да помогнам, но така стојат работите кај нас со оваа вакцина.Ми останува уште да ми јават дали е можно во Србија да се најде, па да ви пишам.


< Поракaта ја уредил Elena -- 2.10.2009 0:24:28 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот betpet)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: SYNAGIS
2.10.2009 22:38:11   
betpet
Ushte ednas blagodaram,toa istoto ni go kaza i doktorot vo Makedonija.
Inaku si dojdovme vo Makedonija i sega sme si doma veke 4 dena


_____________________________

Нашето сонце од 7 Јуни е Теодора(Божји дар)

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: SYNAGIS
18.10.2009 17:00:38   
mami
Бетпет, што направивте со вакцината? ја примивте во Бугарија или?

(Одговор на членот betpet)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: SYNAGIS
19.10.2009 14:21:10   
betpet
Благодарам за прашњето.
Вакцината се уште не сме ја примиле, затоа што во македонија досега не ја пуштале и докторите не сакаат да ризикуваат, затоа што не ги знаат последиците од неа и како правилно би требале да реагираат. Во контакти сме до д-р. од Бугарија и најверојатно ќе ја пуштиме таму, зошто и болницата во која бевме влегла во програмата за бесплатни дадени вакцини-дадени од фондот и ќе не уфрлат во нивниот план за да ја пуштиме таму. Кога ке биде не знам но ќе Ви кажам. Поздрав


_____________________________

Нашето сонце од 7 Јуни е Теодора(Божји дар)

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: SYNAGIS
12.3.2012 10:10:17   
GAGA19
Zdravo na site,nie ja primavme ovaa vakcina vo tre fazi vo periodov koj izminuva ne e strasno nisto,ne znam zosto vo mk ne sakaat da ja pustaat?pozz

(Одговор на членот betpet)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: SYNAGIS
12.3.2012 10:25:13   
kikicka
Можеби звучи глупо ама да прашам, за што е оваа вакцина и дали по потреба се прима или важи за сите бебиња . Еве гледам и овде во Хр примаат вакцини за заштита од рота вирусот а во Мк немам слушнато.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот GAGA19)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: SYNAGIS
12.3.2012 10:55:13   
Maca25

ИЗВОРНА ПОРАКА: GAGA19

Zdravo na site,nie ja primavme ovaa vakcina vo tre fazi vo periodov koj izminuva ne e strasno nisto,ne znam zosto vo mk ne sakaat da ja pustaat?pozz


Gaga19 а каде ја прими твоето бебе оваа вакцина? јас прв пат слушам за ваква вакцина.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот GAGA19)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: SYNAGIS
15.3.2012 16:27:14   
GAGA19
Zaboraviv da napisam deka ne sme vo mk tuku vo stranstvo,i koga se rodi dusata moja mi kazaa deka treba da ja primi bidejki kaj ovie deca imunitetot e slab,i vo ovoj period koga ima virusi se zastiteni.Se meri bebeto,i spored tezinata se stava dozata koja treba,i da vi kazam ne ni prasuvaat dali se slagate da ja primi ili ne?Jas licno sum mnogu zadovolna od kontrolitei kako se sledi razvojot na deteto.Bas se zacudiv kako da ne ste slusnale za ovaa vakcina?pozzzzz

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: SYNAGIS
15.3.2012 16:30:20   
GAGA19
Najvaznoto zaboraviv da vi odgovoram,ovaa vakcina e za predvremerodenite decinja....pozzzzz

(Одговор на членот GAGA19)
Непосредна врска до пораките: 16
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:


Анкета

Dali?
Jana9

Dali nekoj vo koj ste imale golema doverba ve razocaral?

Da (100%)

Ne (0%)


Број на сите гласови: 4

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!