|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   алергија на пеницилин
2.10.2009 13:15:09   
mother 29
Марко е алергичен на пеницилин.околу год. исфрли на првиот пеницилински сируп,хиконцил.само што му ја дадов првата лажичка ,после пола саат исфрли.да му го сменам памперсот и приметив брумчинња на препоните.веднаш ми текна, и во кола правец кај др.за 5 мин. до дека стасавме таму целиот се исфрли!фули невидени!почнавме со авил,завршивме со урбазон инекции.страшно...од тогаш строго внимание со докторката со изборот на сирупите.....мал е за алерго тест,такви правеле после 3 год(прашував ,тогаш биле веродостојни резултатите),мегутоа др. вели дека може било инцидентно,но нема проба,нели,додека не се направи пениц.алерго тест!

дали некоја од вас има во фамилијата ваков случај?искуства?
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: алергија на пеницилин
18.12.2009 14:12:02   
ripce
Д-р Докиќ вели дека еден од големите стравови на многу пациенти при прием во болница е и страв од алергија на лекови, особено на пеницилинот.
,,Што се однесува до алергии на лекови, како што е пеницилинот, тоа се алергии што се јавуваат на која било возраст, но не се јавуваат при првиот контакт со таа хемиска супстанција, туку се јавуваат по повеќе контакти, бидејќи е потребно време организмот да се сензибилизира, да создаде антитела од типот на ИГЕ против таа супстанција. Значи, никогаш не се добива пеницилински шок од првата инјекција пеницилин, туку се добива подоцна, кога пациентот ќе создаде доволно количество ИГЕ-антитела кои би реагирале со пеницилинот во некоја следна средба. Од друга страна, понекогаш има реакции кај пациенти при првиот контакт со пеницилин, а тоа се објаснува со тоа што, всушност, организмот на пациентот се сретнал со супстанцијата на пеницилинот преку исхраната, затоа што на домашните животни им бил даван пеницилин кој овозможил преку исхраната кај некои луѓе да се создадат ИГЕ-антитела против пеницилинот. 

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: алергија на пеницилин
18.12.2009 14:18:41   
majka 79
jas sum alergicna na penicilin, koga sum bila mala sum primila inekcija ( ne prva) i sum se nafrlila, po edno crveno brunce pod dvete oci. doktorot vednas konstatiral alergija koja ponatamu preku alergotest e potvrdena itoa na najmala mozna doza.
nisto strasno,  cel zivot primam lekarstva od grupata cefalosporini

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: алергија на пеницилин
18.12.2009 14:28:49   
arh_diz
jas sum alergicna na penicilin samo na zbor ( nekogas lazam za da ne mi stavat inekcija mnogu se plasam od inekcii
ama sega se naviknav i cekam

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: алергија на пеницилин
9.6.2010 23:21:30   
Палешка РР
Мили мои, Миа се исфрли од Алмацин и докторката констатира алергија на пеницилин. Прв пат и дадов околу 17,45 часот и околу 20,30 приметив алергиска реакција на рацете user posted image Добро е што и дадов дупло помала доза од пропишаната и алергиската реакција не беше многу изразена. Сега и се смирува исипот, но има уште два часа додека комплетно не престане дејството на лекот. Јас се мрднав, ја побудалев и матичната и домашните user posted image Се уште има брумчиња на рачињата. Докторката ми препорача само чај, цицање не до 1,45 бидејќи и јас сум алергична на пеницилин.

user posted image user posted image user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: алергија на пеницилин
9.6.2010 23:26:36   
jovanka
Izdrzite i dvete uste malku dodeka pomine dejstvoto.Bez panika ama i ti si kako mene vednas alarm.Ah nie majkite se sto prezivuvame.

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: алергија на пеницилин
9.6.2010 23:26:58   
Julie1
Ах, Миичка, жал ми е навистина! Но најлошото поминало, добро е што се исфрлила надворешно, лошо би било ако внатрешно направело проблеми (потешкотии во дишење и слично)... како што поминува времето, се намалува ефектот на лекот и ќе и помине како на кутре. user posted image за Миа

_____________________________

And this is my beautiful life ...

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: алергија на пеницилин
9.6.2010 23:28:40   
Тања РР
Леле Палешка немој да се грижиш повеќе. Ако поминало со осип, нема опасност да развие помасивна форма на алергијата сега. Ќе биде добро, ќе пиете непеницилински сируп ако има уште потреба.
Баш ми е жал за Миа. Гушки за вас две.


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: алергија на пеницилин
9.6.2010 23:30:20   
Палешка РР
До кога ќе трае осипот на рацете? Осум часа по примањето, или и уште? Не може да се влоши?
Леле колку е гладна....user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: алергија на пеницилин
9.6.2010 23:35:45   
Тања РР
Палешка само да ти кажам дека за околу еден час концентрацијата на амоксицилинот во крвта се намалува на половина, наредниот час таа половина се намалува за половина (=25 % од почетната).... така што Миа веќе во организмот има незначителна количина од лекот.
Ти го пишувам ова за да се смириш, поминало страшното user posted image


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: алергија на пеницилин
9.6.2010 23:37:09   
jovanka
Ako si i dala kako sto velis pomala doza brzo pominuva i kako sto ke cica taka ke se izlaci preku urinata.Dobro e sto lesno ste pominale.Izdrzete uste malku!

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: алергија на пеницилин
9.6.2010 23:38:27   
Палешка РР
Ти благодарам Тања, сега се веќе 6 часа од лекот. Го исфрливuser posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: алергија на пеницилин
9.6.2010 23:39:12   
Тања РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

До кога ќе трае осипот на рацете? Осум часа по примањето, или и уште? Не може да се влоши?
Леле колку е гладна....user posted image



Сега го видов постот. Осипот може да остане неколку дена ама нема да се влошува.  И мм е алергичен на пеницилин, и кај него се манифестира со осип на рацете, осипот му трае неколку дена па потоа му се лупи кожата која била зафатена. Ама реакцијата е индивидуална, не значи дека Миа е толку осетлива на алергенот па исто ќе трае. најважно е дека нема да се влошува.


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: алергија на пеницилин
9.6.2010 23:44:16   
Julie1
Палешка јас имам од мала проблеми со алергија на многу лекарства, сега не толку, но се сеќавам каков совет и давале и тогаш на мајка ми да не се грижи не е страшно штом е надворешно, исто така не мора да значи доколку сеуште стои осипот дека има некој проблеми, осипот може постепено да се повлече, немора наеднаш, но тоа не треба да те загришува...

_____________________________

And this is my beautiful life ...

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: алергија на пеницилин
9.6.2010 23:49:11   
Палешка РР
Ви благодарам мили мои, ме смиривте. Леле колку бев вон себеuser posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: алергија на пеницилин
10.6.2010 10:22:02   
Палешка РР
Помина user posted image
Дури во 5 часот сабајле се повлече осипот на рацете и тогаш заспав. Оттогаш и почна помирно да спие...и сеуште спие user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: алергија на пеницилин
10.6.2010 10:30:45   
Maca25
Добро е Палешка, поминало веќе! Среќа не било толку изразено. Кај мене кога за прв пат ми дале антивиотик на пеницилинска база, освен што сум се исфрлила, сум почнала и да се гушам, па 2 дена сум лежела во болница. Сега ми е страв и нина да не е алергична, па затоа  не и давам антобиотик на пеницилинска база. Мила срцката мала ќе биде добричка!!
а зошто и даде Алмацин? И зошто ти рекле да не ја доиш? не разбирам! 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: алергија на пеницилин
10.6.2010 10:38:05   
Палешка РР
Малку е поднастината, па и даде Алмацин. Јас сум исто така алергична на пеницилин, па антителата од моето млеко можеле да и ја влошат состојбата. И дадов да цица дури по осум часа откако ја испи првата доза.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: алергија на пеницилин
13.10.2010 9:34:39   
Sara
Ние сме на терапија со Оспен веќе 5 дена , и од вчера приметив како околу вратот црвенило баш како од алергија и тој почна да се чеша и незнам дали од чешањето, но се прошири црвенило и на градите надоле, дали е можено да е од Оспенот и реакцјата да се јави после 5 дена?????

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: алергија на пеницилин
14.10.2011 10:33:35   
Bubba
Prvata alergiska reakcija ja imase na Cefaklor, na vratceto. PO dve nedeli i se pojavi crvenilo na genitaliite, ama mislam deka od pampersot, t.e. od potpareno. Taman pocna da se smiruva pocnav da i davam Almacin po preporaka na doktorot i sega toa crvenilo se prosiri i se zasili. Ne znam sega sto da pravam, so sto da ja mackam dali da prekinam so sirupot..

(Одговор на членот Sara)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: алергија на пеницилин
14.10.2011 10:50:58   
anedespo
Sara i Buba, kontaktirajte si gi maticnite, najdobro ke ve upatat. 

(Одговор на членот Bubba)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: алергија на пеницилин
14.10.2011 12:08:49   
Felly RR
Бубба, јас мислам да не и се јавило кандида од антибиотиците. Ајде еве кликни тука, има нешто да прочиташ.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: алергија на пеницилин
15.10.2011 20:50:36   
Bubba
Duri ponedelnik ke ja nosam da vidi maticnata dali e kandida, ama mislam deka e. Pa i sirup uste pie nema sansi da se izleci , zasega ja mijam so kamilica ama crveniloto si stoi. Ima i vo ustata, tamu so nistatin. Kazete mi do ponedelnik kako da izdrzime so sto smeam bez konsultacija so lekar da ja mackam? user posted image user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: алергија на пеницилин
6.6.2013 14:29:35   
Annet
Денес ни дадоа сируп ОПСЕН,пишува дека припаѓа на пеницилинската група на антибиотици.Воопшто се дава ли ова,јас незнам детето ми е болно 2 месеца и сега овој сируп да и го давам!! неее,уште па ако се искомплицира,што ќе правиме,прв пат ваков ни даваат.user posted image user posted image

(Одговор на членот Bubba)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: алергија на пеницилин
6.6.2013 14:35:27   
Ring
Nie pievme Ospen 10 dena pred 3-4 nedeli za gnojna agina , mnogu ni pomogna....i nemase nikakva reakcija
Annet ako prethodno piela Amoksiklav, Almacin, Hikoncil ne bi trebalo da projavi reakcija , zatoa sto i tie se penicilinski preparati , pa ako e alergicna na penicilin ke reagirala i na niv.

_____________________________

Your children will become who you are...so be who you want them to be !

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?