|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Што и се носи на родилка во посета?
17.6.2009 22:39:33   
Палешка РР
Кога јас се породив сите ми носеа свежо цвеќе, сокови и овошје.
Сега знам дека е забрането цвеќето и плишаните мечиња.

Што носите кога одите во посета кај родилка, на болница?

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Што и се носи на родилка во посета?
17.6.2009 22:53:53   
Еца
Јас кога бев во болница не смееше ни маж ми да ме посети или тоа беше премногу кратка посета, какви цвќиња, какви мечиња.И Мартина ја виде дури третиот ден и тоа онака на скришно, преку стаклото од вратата, не им беше дозволено  на никој влез кај родилките.ќе ми донесеше само она што сум го нарачала, па се случи еднаш и др.да ми го донесе тоа, не го пуштилеuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Што и се носи на родилка во посета?
18.6.2009 8:24:26   
mami
Апсолутно ништо..мм ме виде на 5 мин а Лука само на слики додека не не пуштија од болница, на никој не му беше дозволено кај родилките а храната ја оставаа долу кај сестрите па поминуваше една од нив и ни делеше по соби

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Што и се носи на родилка во посета?
18.6.2009 21:37:05   
mis.
Во породилиштата во скопје е строги забранет влезот кај породилките и мајката и бебето можат сите да го видат откако ќе бидат со мајката пуштени од болница па така да нема и што да се однесе.За разлика од Скопје во останатите градови приступ до мајките и новороденчињата имаат сите и кој треба и кој не треба што за мене е малку необично да има посета во соба додета се носи тазе породена жена.Не е хигенски и гревота за новороденчињата.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Што и се носи на родилка во посета?
19.6.2009 16:01:23   
Боцко
покрај она што ќе го побара, свежи витамини, природни сокови и веројатно нешто за кревање на шеќерот.

_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Што и се носи на родилка во посета?
1.7.2009 21:04:20   
selma
jas koga se porodiv bev vo gineko akusersakata bolnica vo Cair i tamu nebese dozvoleno poseta i zatoa se premestiv vo apartman.Tamu non stop so mene mozese da sedi koj saka a najmnogu duri cel den od 1  do 12 na polnok sedese mazmi.Isekako mi donesuvase sokovi ovosje nesto za grickanje i taka mnogu ubavo si pominav vo bolnica kako da bev na odmnor posakuvam site zeni taka da se porodat i taka da se custvuvaatuser posted image user posted image
_____________________________

SELMA

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Што и се носи на родилка во посета?
13.11.2009 13:43:55   
profesorica
Јас кога се породив мајка ми и свекрва ми, ми донесоа сокови, овошје. А мм доаѓаше и по два пати на ден и ми носеше многу убави сендвичи домашно направени така што од болничката храна не ни пробав.

Му префрлав слики од Дамјан на мобилниот, ми ја носеше камерата да го снимам бебето, дури и два пати го виде Дамјан.


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот selma)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Што и се носи на родилка во посета?
13.11.2009 13:59:10   
Mila na mama
Мене не ми требаше ништо за јадење и пиење. Ми носеа букети кои веднаш ги праќав дома или им ги давав на сестрите зашто не се дозволени во соба. Носеа играчки за Мила кои исто така ги носеше мм дома, а за мене лично па се сеќавам ми донесе една братучедка бајадери и то.

_____________________________

love u all

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Што и се носи на родилка во посета?
13.11.2009 14:30:19   
mother 29
за јадење ништо ,се имав!без ничто не отидов во болница,од таму све!

букети не ми носеа ,зашто знаев дека таму не не дозволуваа во соба(па да не ги красат ходниците на ре-медика хихих),мм дома ми го даде букетот
плишани работи мечиња ,патчиња имаше за Марко и тоа!

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Што и се носи на родилка во посета?
29.1.2010 16:33:04   
vezilka RR
хе,хе..сестра ми кога се породи пошто после неколку саати бев да ги видам и однесов улошки, некои потпунки таму ниту знам за што и требаа и некоја инекција user posted image user posted image user posted image user posted image Тоа ми го порача систерот :)

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Што и се носи на родилка во посета?
17.6.2010 18:29:53   
Maca25
Мм го пуштија дури 3 пати да влезе кога се породив, 2 пати додека бев на интензивна нега и после уште еднаш кога ме преместија на одделение. Ми донесе сокови, вода, торбицата за бебето, улошки, бисвити, пластични чашки, цефки и еден огромен балон во вид на бебе. Тетката на мм работи на гинекологија и со неа влегуваше. Најважно од се е родилката да има многу течности покрај себе (леден чај препорачуваат) и по некоја бисвита или некое такво пециво. Јас болничката храна не ја пробав, 4 дена бев под инфузија и не ми требаше храна, но затоа многу чаеви испив. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Што и се носи на родилка во посета?
8.9.2010 23:29:40   
suzeto
mene za jadenje pienje sve a jas nisto ne probav sve im vrativ nazad,nemav sila ni da jadam mnogu bev iznemostena...
a strikomi mi dojde so mobilenuser posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Што и се носи на родилка во посета?
9.9.2010 15:14:33   
Џесика
Кога се породив прво нешто што побарав од мм беше да ми донесе мекици, и еден тон сок...

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Што и се носи на родилка во посета?
9.9.2010 17:56:40   
Martins mom
Мене ми носеа сокови и овошје, а јас умрена бев за нешто ептен благо како на пр. тулумба или баклаваuser posted image Нормално мојата желба беше исполнетаuser posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Што и се носи на родилка во посета?
9.9.2010 18:27:59   
misticia
Јас мојте пријатели добро ги знам и добро знам што сакаат во секој момент и обратно

а најкорисно е сок или млеко за да има млеко за бебето - за било која родилка

офтопик Мартинс мам - твојот потпис ми е едно од омилените стихчиња од мојот омилен поет :)

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Што и се носи на родилка во посета?
8.10.2010 23:29:55   
baby mama
Бидејќи се породив со царски рез 2-3 дена само течности требаше да пијам и тоа ми носеа. Анестезиологот ме посоветува да не пијам Ледени чаеви-купениве што се поради црниот чај што го содржат. Ама нема да ја заборавам пилешката супа со брокула што ми ја донесе мајка ми, толку со сласт ја јадев така ладна user posted image .


_____________________________

Always kiss your children goodnight - even if they''re already asleep.

(Одговор на членот misticia)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Што и се носи на родилка во посета?
8.10.2010 23:44:47   
sinolicka
se porodiv vo sistina i tamu se ti nosat sto treba a od nadvor kolku sto znam nesmee da se nosat pijaloci i hrana,a plus koga se porodiv jas pred 27 meseci poseta imase samo 2 pati dnevno i mm bese sebicen i ne dade na nikogo drug nemozese da izdrzi da ne ne vidi pa poseti duri doma

(Одговор на членот baby mama)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Што и се носи на родилка во посета?
28.4.2011 19:10:52   
mami 3.
Mene mi donesuvaja Cveke i nesto Blago, i za malite po edno mecence. A za jadenje vo bolnicata imase sva i svasta za jadenje ali mene uvek nesto mi se prijaduvase toa sto nema, i taka da maz mi bese uvek pokraj mene, duri i bese do mene carski rez koga me praveja "go cekavme zaedno maleckoto" . I uvek ako nesto mi se prijadese on bese tuka i odma ce mi donese. Inaku pred carskiot ne smeev cel den da jadem i posle toa pak, mi idese cela Krava sama da ja izedam user posted image

(Одговор на членот sinolicka)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Што и се носи на родилка во посета?
28.4.2011 20:25:09   
lukas
koga odam kaj nekogo na bolnica vo poseta obicno se javuvam da prasam dali i treba nesto posebno, a obicno nosam sok,i ovosje,a na bebceto mu ostavam parinja,ne kupuvam mecki ,igracki,takvi raboti....kaj mene nosea mecki sokovi ovosje i cokoladi..
a ednas na edna braceda moja esta ja imase fateno za pipreki peceni duri i toa odnesov,hahaha user posted image


_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот mami 3.)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Што и се носи на родилка во посета?
28.4.2011 22:03:55   
Pepelaska *
Луѓе какви убави спомени ми идат од ваквиве теми , мислам најубавите денови дека ми беа во болница и покрај сите маки ,
мене ми носеа сокови, чоколади ( собрав еден куп милки ) и мечиња за user posted image  кај нас не е дозволена посета кај родилките туку ако сакаат да те видат ако сакаш и ако можеш ќе излезеш во ходникот, што и мислам дека е правилно. Мм идеше секој ден по двапати и ми носеше се што ќе побарам , а вечерта кога с епородив бев толку гладна цел ден ништо немав јадено ми донесе и ги дал на сестрата од моите омилени пирошки со виршли и сокче, само тие ги изедов а другиот ден не можев ништо да јадам ни пијам дури и докторот ме тераше со силаuser posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Што и се носи на родилка во посета?
29.4.2011 17:29:40   
Snowhite RR
Мислев дека темава е што ние носиме кај родилка, а не што ни носат насuser posted image
Јас обично носам сок, овошје и за бебето или некое мече или последниот пат кога бев во посета, наместо мече однесов радосница
А мене ми носеа сокови, чаеви, боза, овошје, јогурт, благо, ама јас благото веднаш го праќав дома, а за бебето изнасобрав еден куп мечки, кога и да се вратев од посета в соба, се враќав со некое мече и „цимерките“ ме зафркаваа, пак мече ми велеаuser posted image


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Што и се носи на родилка во посета?
30.4.2011 15:31:55   
ikki
jas koga se porodiv doagase nikogo ne pustaa pa maz mi go molese 4uvarot da go pusti da vleze do hodnik. Mi nosese uloski, sokovi, jogurt i ovosje (t.e ona sto jas ke mu kazev).Dodeka bev vo bolnica edinstveno nesto sto jadev bea praski i nisto  drugo.  Inaku jas dosega ne sum bila na poseta vo bolnica taka da nisto nemam noseno user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Што и се носи на родилка во посета?
30.4.2011 16:52:44   
Maca25
Јас не знам дека кај нас во државните болници дозволуваат да се внесуваат мечиња?!?! Јас бев 5 дена во болница, и не видов на некој мече да му донесат. Дури и не дозволуваа толку често да се излегува на посета (кај мене на интензивна нега му дозволија на мм, ама со врски). Мене ми донесоа еден голем балон со хелиум во вид на бебе со цуцла и на визитата следниот ден ми рекоа да дојде мм и да го однесе дома, затоа што не е дозволено. Ако на една родилка и дозволат да внесува што сака, сите ќе почнат и ете ти еден куп бактерии.
Јас не сум била да посетам некоја родилка во болница, но за посете дома носам сок, овошје, нешто благо и за бебенцето некоја игралка или козметика.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот ikki)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Што и се носи на родилка во посета?
1.5.2011 14:16:38   
mama26
user posted image user posted image i jas ne sum znaela deka e dozvoleno covek da vleze a ne pak mecinja i sl..

za jadenje tamu jadev mozebi sok donese mm ama ne se sekavam ,inaku odkako se vrativ od bolnica pocnaa da mi nosat peleni mecinja i sl igracki ,garderoba ,pari user posted image

istoto i obratno od mene,a vo bolnica samo sok nosam


< Поракaта ја уредил mama26 -- 1.5.2011 14:18:13 >


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Што и се носи на родилка во посета?
2.5.2011 16:35:57   
skorpijana
jas obicno nosam sok blago i nekoja igracka zauser posted image
a za poseta i tuka vo stip ne davaat vo soba tuku vo hodnikot koga se porodi nekoja na mm mu davaat da gi vide ednas i tolku a kaj mene dovagaa mnogu i mm doagase po tri pati vo denot za da gi nose kesinjata

_____________________________

zivej go sekoj dena kako posleden

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

ТЕЛЕВИЗИЈА.
пеперутка16

Колку време вашето дете гледа телевизија дневно?