|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Училишен прибор
1.9.2011 23:32:39   
Felly RR
Бидејќи е почеток на учебната година, а на нашите ученици ќе им требаат многу други работи освен учебници и тетратки, овде може да разменуваме информации за тоа каков прибор и какви материјали користат нашите деца во градника/училиште каде да се најде нешто, за која цена и сл.
Тука ќе ги префрлам и постовите на bojanas и Octavia кои се однесуваат токму на тоа.< Поракaта ја уредил Felly RR -- 10.10.2011 10:45:31 >


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Училишен прибор
1.9.2011 23:33:13   
Felly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: bojanas

Лука е прваче од утре во Ѓорѓија Пулески.
Мноооооооооооогу сум возбудена и преплашена како ќе се снајде, но како за сите така и за моето.
Гледам дека нема дискусија за училишна торба.
Ајде некој совет од поискусните марки-каква торба , со тркалца или без, марка, кај ја има ???
_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Училишен прибор
1.9.2011 23:35:07   
Felly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Octavia

Јас барав, барав ама не најдов тема за ова, па да си прашам тука . Денес на училиште ни кажаа дека треба да купиме блок флејта за музичко . А искрено, врска немам каде да барам, дали во продавници за инструменти, дали по книжари... Ако знае некој, нека помага, pretty please.
И да, да не знаете колку пари се? Јас знам на времето дека беа скапички инструментите.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Џесика РР

Блок флејта мислам дека најлесно ќе најдеш по книжари, за цена не знам, ако се скапи имам јас една од стаж, ќе ти ја позајмам 
_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Училишен прибор
4.9.2011 22:04:39   
Maca25
сега дознав дека и за во градинка треба да се однесе прибор. пресреќна почнав да купувам по нешто, иако уште не сме имале родителска и не знам што ќе ни речат да однесеме. Купив водени боички, дрвени, мрсни, темперни, четкички, блокчиња бр. 3 и 5, неколку тетратчиња за цртање дома и пластелин. Додуша и да не ни ги побараат овие работи, Нина или мм ќе си ги користат дома. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Училишен прибор
10.10.2011 10:51:55   
Felly RR
Маца, почнаа ли кај Нина да работат со приборот? Ви побараа ли вас росици?
Кај нас ништо ни немаат речено, ни немаат побарано никаков прибор, најверојатно зошто се уште мали, па може понатаму ќе почнат со боење и цртање.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Училишен прибор
10.10.2011 11:06:38   
Maca25
Почнаа со цртање. Баш во петокот видов дека цртале ѕвездички и спаунче, па учеле и песничка за сапунчето. Ние однесовме само дрвени боици, острилка, 4 блокчиња и самолеплива хартија. За росица ништо не ми спомнаа.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Училишен прибор
27.8.2013 9:58:09   
Felly RR
Мамички на што внимавате кога купувате прибор?
НАс во градинка лани ни имаа пишано на огласна табла и која марка да бидат фломастерите и каков пластелин да купиме.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Училишен прибор
27.8.2013 10:06:39   
miana
Nas vo gradinka ni davaa spisok na livcinja i si pisuvase koi marki da bidat i tie i gi nabavuvavme.Se sekavam deka GIOTTO bese najzastapena marka user posted image i BIG

< Поракaта ја уредил miana -- 27.8.2013 10:07:48 >

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Училишен прибор
27.8.2013 10:11:18   
miana
Seuste ne sme kupile nisto od pribor posebno za na uciliste,pa duri ni ranec.|Se mi e rano i nekako cekam da pojde,da mi kazat sto se ke treba da nosi deteto pa po toa i da kupam ranec. Znam deka nema od vtoriot den da nosi ranec ,pa zatoa i ne se brzam. |Planiram vo petok da izlezam so nea,pa i da ja odnesam da si razgleda rancinja i nesto od garderoba da ja podnovam..

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Училишен прибор
27.8.2013 10:29:04   
Annabel
Кога ја запишував ќерка ми во училиште, педагогот ни нагласи да не купуваме ништо освен ранец. За училишен прибор ќе се договориме на првата родителска средба на 3-ти септември.

Ранче купија баба и дедо, а останатото ќе го купат мама и тато user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Училишен прибор
15.9.2013 22:07:24   
niki
Pred pocetok kupivme ranec.
A vikendov otkako dobivme lista go kupivme ostanatiot pribor
5 tetratki, 3 molivi HB, ostrilka, guma, linijar, nozicki, drveni boicki, flomasteri, lepilo, lepilo glitter, 1 karton, kutija plastelin, blok, 1 pakuvanje A4 hartija, abakus, 1 papka, kniga so prikazni, plastificirana samolepliva folija za vitkanje na ucebnicite, nalepnici
i se sose ranec ne iskosta 90 evra
sega sledi roditelska da vidime uste kolku ke ne kosta besplatnovo drzavno obrazovanie


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Училишен прибор
26.9.2013 15:14:40   
Felly RR
Еве го нашиот список за оваа година:
боенка
2 блок бр 5
фломастери giotto
дрвени боички bic/maped
оштрилка maped
светликава хартија
пластелин toz penkala
фланелограф
чаша пластична за боичките
цветна хартија А4 форма жолта боја
жолт хамер

и плус ако одобрело Министерството Математика за средна група.

Што мислите за фактот што на многу списоци се наведни и марките од кои треба да биде приборот. За фломастери и боички секако истите ќе ги купев, зошто гледам да бидат поквалитетни, не да се исушат на две отворања, или боичките па нон стоп да се поткршуваат, и да се оштрат. Ама за пластелинов и оштрилкава ствано не знам што се овие посебни user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Училишен прибор
26.9.2013 23:51:42   
Snowhite RR
Кај нас само
Боенка,
блок бр.2
дрвени боички,
фломастери и
пластелин,
марки немаше пишано

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Училишен прибор
4.10.2013 12:22:16   
Felly RR
Ете стигна и известувањето за Математика - Вовед во математиката за средна група 4-5 години. Само што во ниедна книжарница кај нас го немаше. Во другите градинки не се користел учебникот, само во нашата, па вработената во една книжарница ми рече дека може да порача ако се собереме повеќе родители што ни треба.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Училишен прибор
15.9.2014 14:25:12   
Felly RR
Ние веќе го добивме списокот со потребен прибор за во градника - и оваа година има дупли повеќе од лани.


Математика за голема група од 5-6 години
2 блока бр 5
фломастери giotto
дрвени боички bic/maped
оштрилка, молив, гума
светлива хартија
пластелин toz
фланелограф
водени боички и четка toz
чаша пластична за боичките
тетратка со коцки
2 тетратки за почетно пишување
бела папка
листови А4 формат
ножички со тап врв


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Училишен прибор
15.9.2014 15:05:21   
Палешка РР
Арно малку user posted image

Лелееее, математика зар ќе учат user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Училишен прибор
15.9.2014 15:12:11   
Mihaela 2010

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Ние веќе го добивме списокот со потребен прибор за во градника - и оваа година има дупли повеќе од лани.


Математика за голема група од 5-6 години
2 блока бр 5
фломастери giotto
дрвени боички bic/maped
оштрилка, молив, гума
светлива хартија
пластелин toz
фланелограф
водени боички и четка toz
чаша пластична за боичките
тетратка со коцки
2 тетратки за почетно пишување
бела папка
листови А4 формат
ножички со тап врв


Auuu masala bre sto e ova,molivi matematiki...nie ke imame kraj na mesecov roditelska pa bas me interesira nasava ucitelka sto ke kaze...

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Училишен прибор
15.9.2014 15:16:26   
Melanija RR
Офтопик ама комшиче ни е прваче ташната и е тешка како вреќа со компир,домашно и кој знае што друго уште од втората недела user posted image неверојатно

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Училишен прибор
15.9.2014 18:02:20   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка РР

Арно малку user posted image

Лелееее, математика зар ќе учат user posted image

Ехе, тоа им е познато, и минатата година имаа математика. Лани М дури се научи што е, ми велеше - Мамо, како се викаше таа книгата што ја купивме? Јас: Математика. М: Е од неа учевме денеска user posted image


ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010Auuu masala bre sto e ova,molivi matematiki...nie ke imame kraj na mesecov roditelska pa bas me interesira nasava ucitelka sto ke kaze...


Па и мене ми дојде како многу, посебно во тетратките со коцки не знам што ќе прават, па и овие за почетно пишување - 2 ?!? Ама па од друга страна си велам, барем за на училиште ќе бидат поспремни.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Училишен прибор
16.9.2014 13:33:59   
Mihaela 2010
Sepak smetam deka prvo odd e vreme koga treba da zapocnat so tie aktivnosti...poslednive dve godini vo gradinka bi trebalo povekje da uzivaat, da bidat aktivni vo pretstavi pesnicki da ucat..da ne se zamaraat mnogu so matematiki..

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Училишен прибор
18.9.2014 16:31:24   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Јас бев на родителска, списокот ќе ви го испратам што се треба..Моето дете има две ипол години а списоков е пренатрупан, но рекоа дека ке им биде и за наредната година.user posted image_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Училишен прибор
19.9.2014 14:43:02   
Felly RR
И така, ние се опремивме за во градинка, појде едно илјадарче, арно што некои работи може од лани да ги искористиме па заштедивме некоја стотка.user posted image Инаку математиката е поголема од лани, ама сепак во боја е, интересна за деца, не е со многу активности, 3-4 активнсоти има на страна, и се учи за формите, броевите 1-10 (само препознавање и поврзување - нема пишување) десно-лево, горе-долу и сл. групирање на предмети во множества. Точно е за нивна возраст „Вовед во математика за 5-6 години“ само што М уште нема наполнето 5 user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Училишен прибор
25.9.2014 11:59:31   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

еве ви го списокот

user posted image


user posted image Жити се! Ова за деца од 2,5 години? Па јас на ќерка ми уште не сум и дала ножички во рака. Хамери,селотејпи, чуда...па 1.000 ден кошта списоков сигурно. Како и да е, ќе си купите што ви кажале ама за мене ова е чудно и премногу. Фамилии што имаат минимални примања и две-три деца во градинка,школо тешко дека можат ова да го остварат.
Мене друго не ми е јасно, на 19 деца има 19 пакетчиња боици, нели е попаметно да се соберат пари и они да купат прибор што им треба на децата, безпотребно е толку многу, не верувам дека успеваат после цртање да ги соберат сите тие боици па и да ги сместат во соодветните кутии за секое дете да црта со свои.


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana


ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

еве ви го списокот

user posted image


user posted image Жити се! Ова за деца од 2,5 години? Па јас на ќерка ми уште не сум и дала ножички во рака. Хамери,селотејпи, чуда...па 1.000 ден кошта списоков сигурно. Како и да е, ќе си купите што ви кажале ама за мене ова е чудно и премногу. Фамилии што имаат минимални примања и две-три деца во градинка,школо тешко дека можат ова да го остварат.
Мене друго не ми е јасно, на 19 деца има 19 пакетчиња боици, нели е попаметно да се соберат пари и они да купат прибор што им треба на децата, безпотребно е толку многу, не верувам дека успеваат после цртање да ги соберат сите тие боици па и да ги сместат во соодветните кутии за секое дете да црта со свои.

Јас ваков список имав и за поголемата керка сега и за малата... Во групата имаме и блиначиња и на мајката и рекоа не мора се да купува дупло...Инаку списоков чинеше околу 900 денари со тоа што имав и некои работи од дома ( моливи, гуми од поголемата керка ) па такада врти сучи - 1000 денари.
Плус да носиме секој месец по едно пакечтче марамици. Уплатници за смешко и нас ни дадоа на 600 денари и 100 денари за осигурување...За англиски не прашаа, сите се согласивме дека нема потреба ( деава уште ме зборуваат како што треба па и англиски да учат нема логика ) Птипишав и изјава за кој да ја зема од градинка освен мене и мм.

Ни рекоа да не се чудиме за списоков што е голем, тој ке им биде и за идните години, односно од наредата година списокот ке се намали..И јас се прашувам што им прават на толку боички, на толку ножички и слично ама тоа е.. Еве секоја година по две групи поаѓаат на училиште, па каде одат нивните работи? Мене за големата керка освен папката со нејзини изработки не ми вратија ништо друго и сега пак купувам нови рботи.. Се прашувам каде одат пвие работи? Да знам дека ги даваат на деца што немаат, нема да ми биде мака, ама вака не ми е јасно, а не сакам да се расправам, имам многу убав однод со учителкиве ( истите ни се со на дада ) такада, јас купив се, купував од Локо Кроко и се ме чинеше околу 900 денари, ама не купував бели листови, тетратка А4, гума, моливи, ножички и с. зошто имав дома, а ако купував и тоа - ке ме чинеше сигурно 1000.._____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Училишен прибор
25.9.2014 12:05:09   
Felly RR
Прво и јас се чудев како ќе ги исчува учителката толку деца да не си ги замешаат боичките и секој да си остане со својот прибор - но затоа пак сите купуваме исти, па и да си смешаат нешто ќе види кој има две жолти боички на пр, па ќе ги подели на оној што нема. И на крајот на годината, лани ни вратија боички, фломастери, оштрилка, фланелограф, па дури и пластелинот ставен во пластична чашка. Исто и Математиката во која работеа, ни ја вратија за дома. Пластелин купивме нов за оваа година, исто и фломастери, но другите работи ги искористивме од лани.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Училишен прибор
25.9.2014 12:21:50   
miana
Mене ништо не ми вратија...Дури и папката за портфолијо и ја дадоа од некое друго дете..Сите им беа измешани.

_____________________________

Животот е краток. Крши ги правилата, простувај брзо, бакнувај бавно, сакај вистински, смеј се неконтролирано и никогаш не жали за нешто што те насмеало.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Dali ste humani luge?
Jana9

Dali ste humani luge?

Da (33%)

Ne (0%)

Ponekogas (67%)


Број на сите гласови: 6

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!