|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Убод од инсекти
10.6.2009 11:12:52   
Еца
Еве драги мои вчера завршивме на дежурен. Мартина во неделата вечер ја искаса болва, но со оглед дека не беше прв пат, ја мачкав само со пудра.Вчера сабајле кога стана што да ви кажам имаше околу 50 тина убоди од болва(сигурна сум дека е болва зошто имаше црни дамки по пижамките, а тоа се серки од болва)и ништо цел ден се мачкавме со течна пидра да не ја чешка.Кога вчера ја избањав, местото каде што беше касана и беше потечено.Имам многу читано за тоа , па се јавив кај нејзината др.која ми рече за секој случај да ја носам на дежурен.И добро што ја однесов, покажала алергија.И дадоа Летизен, и така ме интересира како вие ги заштитувате децата од убод од инсект.(пчела, оса, комарец, болва, пајак)Инаку еден, бва три убода, може не се опасни, но за 50 тина барајте лекар.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Убод од инсекти
10.6.2009 11:16:11   
mami
добро бе кај најдовте болви? незнам нас не ни се случило до сега да не касне нешто...ниту комарче, лани спиевме со отворен прозорец ама со уклучено апаратче на раид цела нок...

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Убод од инсекти
10.6.2009 11:18:37   
lide78
do sega samo so komarci si imame rabota.ja mackam so Autan.a za ubodi od insekti ima i kremi vo aptekive i toa se mackaat posle ubodot,znaci ne se za prevencija.zatoa ne e loso vo ovoj period,a posebno na odmor da imame takvo nesto pri raka i obavezno Letizen ili Zyrtek za alergija

_____________________________

Колку убав ден!

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Убод од инсекти
10.6.2009 15:37:14   
natasha
luka e alergicen na komarci,vcera i jas go nosev na lekar mi prepisaa autan,krema sinopen kalcium sumeci za deca.Denesnive komarci se opasni osobeno tie golemite i predizvikuvale alergii

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Убод од инсекти
11.6.2009 14:51:27   
mami
ете ме испоплашивте вчера и ко блесава некоја додека Лука спиеше јас бркав еден комарец низ соба и ке се испотепав качувајќи се на се што можам и на крај пак не го уловивuser posted image ама не го каснал, ке видев сигурно

(Одговор на членот natasha)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Убод од инсекти
11.6.2009 14:55:16   
Еца
Да да комарциве се денес мутирани и навистина знаат да бидат опасни.Ние вцера кога бевме кај матичната да ја види Мартина имаше едно девојче со неколку рани по нозете и мајка и вика ова се плици од комарецuser posted image user posted image user posted image страшно.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Убод од инсекти
11.6.2009 14:58:00   
mami
леле на внука ми лани цела глава и беше испокасана..и тоа само главчето,душичка цели рани и се направија...

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Убод од инсекти
15.7.2009 1:00:20   
Еца
Одбивање на комарци на природен начин:
-мирисот на лаванда нанесете го на местата каде што пулсот е најсилен (зглобовите, вратот, ушите, колената);
-ефикасно средство е и јаболковиот оцет;
-излупете краставица, исечкајте ја ситно и потоа изгмечете ја или сомелете ја. Сокот замрзнете го во сад за мраз. Со замрзнатите коцки сок од краставица мачкајте ја кожата на лицето и рацете;
-можете да го подготвите следниот препарат: 20 капки масло на еукалиптус, 20 капки кедрово масло, 10 капки масло на гераниум и 60 мл јојобово масло. Состојките добро измешајте ги во чинија, а потоа оставете да се замрзне. Вака подготвениот препарат дејствува врз кожата околу 3 часа.

Еве што природата дала за заштита од комарци:

Цвет на невен
Најкорисен начин за одбрана од комарци на отворено е околу Вас да има цвет на невен или свеќи со негов мирис. Посадете невени во својата градина или двор и ќе ги обесхрабрите комарците да се приближат. Можете да користите масло од невен врз кожата како непријател на комарците.

За заштита на децата користете чај од ајдучка трева или столисник. Можете да им го истриете на децата врз кожата. Ова е сигурен и ефективен начин на заштита на децата. Како алтернатива можете да користите матичник.

Оригинална ванилија
Верувале или не, чистата ванилија исто така ги одбива комарците. Немојте да користите копија на ванилија зашто нема да дејствува. Комарците не се единствените инсекти кои не ја сакаат ванилијата, па затоа е добро да ја имате при рака.

Лаванда
Кој би помислил дека лавандата, како што убаво мириса, е и природен заштитник од комарци. Користете го цветот на лавандата да го втриете врз кожата или користете масло како да користите парфем. Ова е доказ дека не морате да смрдите на хемикалии за да ги избркате комарците.

Босилек
Засадете босилек оти комарците не го поднесуваат неговиот мирис.

Лук
Можеби звучи смешно, но со конзумирање на лук ги одбивате комарците. Тие не одат ни близу до него.

Се надевам ќе помогнам некому за спас од овие напасти.


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Убод од инсекти
15.7.2009 10:32:40   
mother 29
Марко пред некое време за прв пат го касна оса на прстето.бидејки татко му е алергичен на убоди од оси,знаев ,и му дадов веднаш летизен и го мачкав со гелот фенистил(многу е добар за убоди од секакви инсекти) го лади местото ,не чеша и поминува црвенилото.така добро минавме.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Убод од инсекти
15.7.2009 10:36:35   
chicco
mother 29 me interesira dali tvojot soprug e alergicen uste od dete ili podocna mu se pojavila alergijata? Pred nekoj den vo vesnik citav deka takvata alergija e nasledna. I mojot soprug e alergicen ama ne od dete tuku nekade od okolu 20 godini. Decinjata uste (fala bogu) gi nema kasnato nisto.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Убод од инсекти
15.7.2009 10:43:52   
mother 29
otposle mu se javi ama zaradi pretpazlivost (so konsultacija so maticnata) na deca koi imaat takva genetska predispozicija za alergii im se  dava antihistaminik

(Одговор на членот chicco)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Убод од инсекти
18.7.2009 0:20:59   
ivon
JAS IMAM UBODI OD KOMARCI IZLEA BEV NA LEKAR MI DADE KREMA AFLODERM I SUMECI KALCIUM AMA SAKAM DA ZNAM ZA KOLKU VREME KE MI POMINE ALERGIJATA I SE MACKAM SO PUDRA NENORMALNO ME CESAAT CEKAM DA MI POMOGNE NEKOJ

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Убод од инсекти
18.7.2009 13:04:46   
Еца
Ивон продолжи да се мачкаш со пудра, чешањето ќе потрае уште некој ден сигурно.4 до 5 дена отприлика. Можеш да ставаш и зобна каша дза да го намалиш чешањето, и ладни облоги на местот каде се убодите.Поздрав, се надевам брзо ќе помине.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот ivon)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Убод од инсекти
18.7.2009 19:27:30   
ivon
ELENA FALA TI MNOGU MI ZNACI OVA DEKA TREBA DA IDAM NA ODMOR ZA 7 DENA PA DA SE NADECVAME DEKA KE MI POMINE FALA I POZ

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Убод од инсекти
3.8.2009 20:54:41   
mami
Луѓе па ова не се издржува..мојата алергија на пајаци е се полоша- вчера отидовме во Катлановска Брезица и таму нормално имаше пајажина и морав да зачистам пред да влезе Лука внатре- значи буквало секаде каде што ме допре пајажината имам ситни пликчиња а таму каде што ме допрел пајакот големи и цели нозе ме чешаат ненормално и ке полудам. Не ми е јасно како може дури сега да ми се појави- до пред 2 години немав никаква реакција на пајаци а сега е секојпат се полошо

(Одговор на членот ivon)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Убод од инсекти
12.10.2009 12:45:34   
mother 29
Какви креми или сл. ставате на децата на оток од каснат инсект?

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Убод од инсекти
12.10.2009 12:46:59   
mis.
ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

Марко вЧера имаше температура,нокта.од отокот на увцето(ОД ОСА)..лелел ако не се смири до пладне барем малку,сега ставаме ладни облоги..ке се боцкаме на брза помош..лелел луге
ајде што друго да ставаме ---лед...  друго?како?
пие летизен за алергија ,се слушнав сега со др....ни даде фора до пладне малку да го намалиме отокот......ПОМОШ

ИЗВОРНА ПОРАКА: anica

леле мотхер 29 жал ми е ама не знам како да ти помогнам, зашто фала богу не сум имала ваков проблем. И мене многу ми е страв да не го касне син ми оса, летово постојано внимавав да не се најде некој инсект покрај него, поготово зашто не знам како ќе реагира.


ИЗВОРНА ПОРАКА: mis.

Мислам дека со ладни облоги и летизен ќе завршуш работа.Старите препорачуваат местото кај е убодот да го протриеш со босилок,поминувало.Пробај немаш штета.ако најдеш се разбира.Пиши како си поминала.


Мотхер 29 како е Марко,му спадна ли отокот?user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Убод од инсекти
12.10.2009 12:48:25   
mis.
Педијатарот на нас ни има дадено крема kamagel таа е за убот од инсекти.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Убод од инсекти
12.10.2009 12:52:15   
mother 29
ЗАВРШИВМЕ СО УРБАЗОН ИНЕКЦИЈА. user posted image   user posted image
сега спие.

страшно..мозокот ми е компот

пишав и таму,ама еве и овде

а синопен?од кога возраст се мачка дали знае некој?гуглав ама неможам да најдам?

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Убод од инсекти
12.10.2009 13:00:41   
BEBICA
Jas koristam HIPERHAMA GEL protiv ubod od insekti.Tuka spagaat:komarci,pajaci, pcela osa i meduza.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Убод од инсекти
12.10.2009 13:05:10   
mother 29
бебица, тоа на природна база ли е или е кортикостероид,ај провери па кажи ми ?помага? 

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Убод од инсекти
12.10.2009 13:10:21   
BEBICA
Na prirodna baza e.eve go sostavot: Hamamelis, aloe, Pantenol i Mentol.Deluva momentalno i nema otok.Inaku e srpski proizvod.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Убод од инсекти
12.10.2009 13:10:49   
BEBICA
Ova mi e dadeno po preporaka od pedijatar.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Убод од инсекти
12.10.2009 13:12:19   
mother 29
добро,фала.прашувам зашто неможам да го најдам на интернет~овде го има,претпоставувам или?

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Убод од инсекти
12.10.2009 13:12:55   
mother 29
совет од др.



Vo slucaj na ubod od pcela ili osa:1. prvo i najbitno e da go izvadite osiloto.Poleka i bez nepotrebno pritiskanje na bolnoto mesto.
2.potoa izmite go mestoto so sapun i voda
3.led zavitkan vo krpa,platneno samivce ili slicno drzete go na mestoto od ubodot 10 min,a potoa 10 min pauza.Povtorete tolku pati kolku sto e potrebno.
4.Ako e otokot golem,dadete antihistaminski sirup(sirup za alergija-Zirtek,Letizen,Loratadin i sl) ili lokalno namackajte krema so antihistaminik(Phenergan,Synopen,Fenistil gel.
5.Vo narednite nekolku dena nabljuduvajte dali ke se pojavat znaci na infekcija na mestoto na ubodot(crvenilo,zagnojuvanje) i ako ima potreba pobarajte pomos od doktor

< Поракaта ја уредил mother 29 -- 12.10.2009 13:13:17 >

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?