|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Туна?
20.5.2009 22:58:57   
mami
некаде прочитав дека веќе можам да му давам туна со лепче, онаква од конзерва..земав на Рио маре ама се уште сум во мисла дали да му ја дадам?!
некој пробал? има некоја посебна реакција?
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Туна?
21.5.2009 19:02:58   
Боцко
можеби би можела да почекаш да наполни 1 година. ние на стефан му дадовме така откако наполни годинка. не очекувај некоја посебна реакција, туната е прилично неутрална а доста добра. рио маре поготово.

_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Туна?
22.5.2009 12:36:54   
vesna_kr
јас на Мила и имама дадено неколку пати туна од конзерва и ептен ја сака ама откако прочитав на еден форум дека не треба сега не сум и дала.
Еве што пишуваше една мајка:

"Во туната( конзерва) има еден многу штетен конзерванс кој се вика натриум глутамат, и мислам дека не би требало да им се дава на толку мали дечиња.

Што мислите вие?


(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Туна?
22.5.2009 13:50:18   
Боцко
на паштетите од туна на аргета пишува дека нема конзерванси. можеби тоа е алтернативе, ама паштетите не се прават од чисто месо. значи, треба да се читаат етикетите.

_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот vesna_kr)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Туна?
27.9.2009 15:56:33   
Markoimama
Tunata e riba koja raste golema a za toa treba dolgo vreme, kolku podolgo zivee i pliva vo razlicni predeli(zavisno od zagadenosta) tolku poveke ziva koncentrira vo svoeto meso. Prasanje e od kade poteknuva taa tuna i dali e ispitana na dozvoleno kolicestvo na stetni materii? Zatoa, sto pokasno vovedete ja vo ishranata.... Taka barem preporacuvaat pospremnite doktori

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Туна?
7.10.2009 13:54:22   
big_mama817
јас сеуште не сум му дала туна а и не планирам во скоро време некако ми шубе да му дадам бидејќи е конзерва а воопшто не сум му дала ни паштета,салама,виршли и сл. такви работи

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 7.10.2009 13:55:28 >


_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот Markoimama)
Revisions: 3 | Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Туна?
7.10.2009 13:59:14   
mother 29
jaс му дадов сега пред некој ден туна фиш рио маре и не сакаше .ја плукнаuser posted image

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Туна?
7.10.2009 14:05:12   
zami
Ribara e mnogu zdrava za ishranata na decata, posebno belite ribi (so belo meso)

No kako i za sekoja hrana taka i za ribite najdobro e da e svezo pripremena vo domasni uslovi.

Vo podobro snabdenite ribarnici mozete da najdete sekakvi vidovi na ribi morski i sl.

So garancija Vero i Ribokomerc nosat ednas nedelno sveza riba od Grcija.


(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Туна?
7.10.2009 14:11:19   
profesorica
не му давам конзервирано на Дамјан ниту туна, ниту паштета.Риба јаде но свежа и варена или печена со зеленчук и пире.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Туна?
7.10.2009 14:12:32   
mother 29
Рибите и здравјето

Рибите како прехрамбен продукт, содржат значителни количества биолошко вредни белковини, ралативно малку масти, малку јаглехидрати и големо количество многу важни минерали и витамини, поради што се многу важни во исхраната на човекот.

Од минералите рибите, најмногу содржат калиум, калциум, фосфор, натриум и магнезиум. Морските риби содржат и јод, кој го нема во другите прехрамбени продукти. Исто така морските риби содржат ОМЕГА 3 незаситени масни киселини, кои се наречени чистачи на крвните садови, поради што имаат битно влијание на намалувањето на кардиоваскуларните болести.

Од витамините, рибите, особено морските, содржат А и Д витамин, а од растворливите во вода, главно содржат витамини од групата Б.

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Туна?
7.10.2009 14:13:38   
ostoun
Smrznata riba jademe a i tuna ponekogas koga jadat mama i tato . Obicno ne i davam nisto konzervirano zatoa sto jas ne sum nekoj ljubitel na konzervirano i suvomesnatouser posted image

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Туна?
7.10.2009 14:13:56   
mami
не сака туна ни под разно, мислам риба воопшто- пробав и со туна и со домашно подготвена и само ја маткаше низ уста и ми ја плукна.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Туна?
7.10.2013 9:56:14   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Филип обожава риба, ама до сега пробал само ослич, скуша и пастрмка.
Вчера првпат му дадов туна, детево се воодушеви. Цела мала конзерва изеде со лепче.
Инаку, купив ЕВА туна на парчиња, мноооооогу беше вкусна, најубавата туна што ја имам пробано.
Какви ви се мислењата за конзервираната риба, поточно туна?



ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR

АнаМоли, ако е нешто умерено, да речеме 1 во 2-3 недели, и во некоја соодветна комбинација со зеленчук, сметам дека нема ништо лошо во конзумирање конзервирана риба.
На Т се уште не сум и дала, ние и онака многу ретко јадеме риба дома, но некоја следна прилика не би ја ни забранила.
Од свежо нема подобро, конзервансите си го прават своето, но пак ќе речам - ако не се претерува, немам против.



_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Туна?
7.10.2013 10:38:26   
vezilka RR
Јас не сум му дала туна на никола се уште, ама мислам дека веќе после третата година не би било проблем. Секако тоа да не е многу често, нели.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Туна?
7.10.2013 13:22:50   
AnnaMolly RR
Се фативме на муабет со една од мајкиве од градинка и спомна дека ќерка и јаде туна, па си викам јас никогаш не сум пробала д аму дадам. Ете вчера се изнајаде. Секако дека не планирам да јаде често, ама 1-2 во месецот може да смениме и да касне туна малку :) И веќе има скоро 3,5 години па мислам дека и не е толку страшно. Со лимон ја јадеше вчера. Следниот пат ќе пробам од оние со зеленчук што се внатре.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Туна?
7.10.2013 13:46:59   
Палешка РР
И јас на Миа и немам дадено и стварно не ми паднало на памет, може и ние дека послабо јадиме.
Незнам дали би и дала, мене лично тешка ми е за варење.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Туна?
7.10.2013 14:58:40   
AnnaMolly RR
Е баш поради тоа дека е тешка за варење не сакав да му дадам, ама ете немаше проблеми. И ние не сме големи љубители на туна, маж ми јаде само кога пости :) па затоа не ми текнало да му дадам.
А дали некаде сте виделе свежа туна?

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Туна?
7.10.2013 15:03:01   
vezilka RR
Да, имам видено во Веро Центар, не се секавам колку беше.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Туна?
1.12.2014 1:35:44   
caciana
Kako sto imam pisano na forumot za riba ... Koga prv pat mu davate riba na deteto gledajte da nema intenziven miris i vkus. A tunata ne spaga vo taa grupa na ribi. Isto taka podobro e da zemete sveza riba odkolku da koristite riba od konzerva.. Vrie od konzervansi i aditivi user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Туна?
26.3.2015 18:19:30   
lukajana RR
Л многу сака риба туна ама проблем ми е што ја сака чиста туна само со лепче да јаде.Сум пробала со лимонче ,од тие со зеленчук ама не сака ,пробав и со патлиџанце сецкано, со марула ,со пченка и ја треби,а некако ми е многу еднолично така само со лепче.Вие со што комбинирате туна конзерва не е многу здрава ама барем со нешто здраво да ја јаде.

< Поракaта ја уредил lukajana RR -- 26.3.2015 18:20:31 >


_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот caciana)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Туна?
27.3.2015 8:10:38   
Defne90 RR
Ние па многу слабо јадеме туна.Некогаш одвреме навреме ќе му текне и ќе касне ама тоа многу слабо.И ние исто ако јаде тоа е само чиста туна со лепче и толку.Мислам дека додека се мали не сакаат да им се мешаат повеќе вкусови затоа е тоа така.Со тек на време кога ќе потпораснат сами ќе си видат дека сепак е убаво некогаш и да се мешаат вкусови и да се комбинираат повеќе јадења.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Туна?
23.10.2015 15:13:44   
MamaKiki

ИЗВОРНА ПОРАКА: Markoimama

Tunata e riba koja raste golema a za toa treba dolgo vreme, kolku podolgo zivee i pliva vo razlicni predeli(zavisno od zagadenosta) tolku poveke ziva koncentrira vo svoeto meso. Prasanje e od kade poteknuva taa tuna i dali e ispitana na dozvoleno kolicestvo na stetni materii? Zatoa, sto pokasno vovedete ja vo ishranata.... Taka barem preporacuvaat pospremnite doktori


живата е штетна за организмот и покрај сите добри масни киселини сепак туната не се препорачва за малечко дете не верувам дека би му дала пред 3 години, заправо де сега нема пробано риба а сакам да дадам , јас и мм ја обожаваме туната и максимум што купувам е по 2 туни месецот и толку, во бременоста 100пати ми се направи форес за туна но дали 3 пати пробав и не по цела конзерва...

(Одговор на членот Markoimama)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Туна?
23.10.2015 16:08:24   
lukajana RR
Туна давам само на Л и тоа ако инсистира ,на Ј не сум и дала никогаш .
Инаку не купувам да има дома за помалку да бара ,јас и мм не јадеме никогаш ама ете некаде видел user posted image

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот MamaKiki)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Туна?
27.10.2015 14:32:55   
tincule
Јас мислам дека никад нема да и понудам да јаде туна од проста причина што неможам да смислам риба. Значи тешко дека ќе ми дојде баш туна да и понудам да јаде. Едино мајка ми или татко ми ако им текне мене тешко.

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 24
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?