|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Суво овошје во второто тромесечје од бременоста
5.8.2009 16:22:58   
Палешка РР
Мене вчера докторката ми препорача да јадам суво грозје, суви смокви, урми, сливи и секаков друг вид на суво овошје. Тоа ја бистрело плодовата вода.
Па нема никаква штета мамички, не е на одмет да јадете и вие кои сте во второто тромесечје од бременоста.

user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Суво овошје во второто тромесечје од брем...
6.8.2009 9:51:06   
Sara
Не сум чула за плодовата вода ама мене прво козметичарката ми препорача да јадам суво овошје поради столицата да биде поредовна, да немам проблеми.
А мојот гинеколог знам ги препорачува ако евентуално бебето заостанува во растот бидејќи содржат од тие убавите шеќери да се зема суво овошје.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Суво овошје во второто тромесечје од брем...
5.9.2009 11:07:10   
evgenija
prv pat slusam..jas i onaka od suvo ovosje jadam ananas, mango i kajsii, se drugo mi e nekako grozno, osobeno suvo grozje- toa nikako nemozam, duri i od cokolado go trwebam

(Одговор на членот Sara)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Суво овошје во второто тромесечје од брем...
23.10.2009 20:40:45   
Snowhite RR
Јас јадам сушена брусница, многу е убаво и за подобрување на крвната слика е добро

(Одговор на членот evgenija)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Суво овошје во второто тромесечје од брем...
23.10.2009 20:43:06   
arh_diz
Jas mnogu sakam suvo ovosje . Na rabota so caj sekoe utro jadam.Mnogu mi se dopagaat suvi banani,svezi ne gi sakam

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Суво овошје во второто тромесечје од брем...
23.10.2009 20:53:30   
Bile
Koga zborime za suvo ovosje vo bremenost treba da napomeneme deka pred se e mnogu korisno bidejki pomagaat na plodot za zgolemuvanje na tezinata, taka da ne samo vo vtoroto tuku i vo tretoto tomesecje od bremenosta e mnogu korisno.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Суво овошје во второто тромесечје од брем...
21.1.2010 12:27:07   
mami
трудници, јадете ли суво овошје? освен што е добро за плодот, одлично е и за регулирање на столицата а и е здрава замена за чоколадо или некои од другите висококалорични грицки

(Одговор на членот Bile)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Суво овошје во второто тромесечје од брем...
21.1.2010 12:31:01   
arh_diz
na mene isto ginekologot mi rece da jadam . Deka e mnogu pozdravo od bilo kakvi slatki.A pogotovo navecer zatoa sto sodrzi priroden seker. Inaku tuka mnogu se konzumira suvoto ovosje

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Суво овошје во второто тромесечје од брем...
21.1.2010 12:34:03   
mami
па тешко за природно таму милаuser posted image user posted image user posted image мене ананасот и мангото ми беа хит, и уште ми се додуша, купив пред некој ден па Лука грицкаше...

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Суво овошје во второто тромесечје од брем...
24.1.2010 11:59:47   
dragana_vane
Jas jadam suva brusnica, dobra e za krvta, a isto taka pijam caj od brusnica.Kakvi caevi piete vie vo tekot na bremenosta? 

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Суво овошје во второто тромесечје од брем...
8.4.2010 17:16:31   
denicka
suvata brusnica i cajot od brusnica isto taka e dobar za besikata, dokolku ste nastinati i ve pece pri mokrenje.namesto uvin caj,mnogu e podobro. isprobano provereno 100% user posted image

_____________________________

Bless and you will be blessed!

(Одговор на членот dragana_vane)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Суво овошје во второто тромесечје од брем...
8.4.2010 17:29:53   
Leonida
Мене ми рекоа урми да јадам за да сум ја зголемела тежината на плодот, а колку не ги сакам .
Па си јадев, што да правамuser posted image

(Одговор на членот denicka)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Суво овошје во второто тромесечје од брем...
8.4.2010 20:26:42   
stela
A dali suvoto ovosje e zabraneto vo prvoto tromesecie ili ne se preporacuva i zosto ako nekoj znae da mi odgovori?user posted image

(Одговор на членот Leonida)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Суво овошје во второто тромесечје од брем...
9.4.2010 9:43:51   
arh_diz
stela nema zosto da e stetno suvoto ovosje vo prviot trimestar jas jadev, toa mi bese edinstveno nesto blago sto vnesuvam vo organizam

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот stela)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Суво овошје во второто тромесечје од брем...
11.4.2010 20:12:10   
stela
Da, fala ti arh_diz user posted image , i jas si jadam pa zatoa me zbunija komentarite koi potenciraa jadenje vo vtoroto tromesecie.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Суво овошје во второто тромесечје од брем...
24.6.2010 16:59:22   
vezilka RR
Ех ова не сум знаела дека е корисно сувово овоштие, а го сакам..денес купувам и почнувам да јадам user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот stela)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Суво овошје во второто тромесечје од брем...
24.6.2010 17:01:43   
amelbebe
jas sum se davela vo suvo ovosje ajde da ne nabrojuvam ima mnoguuser posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Суво овошје во второто тромесечје од брем...
8.10.2010 23:32:38   
baby mama
И јас јадев суво овошје како на пр. сушена брусница, сушен ананас,папаја. Кога ќе излезев од дома задолжително си понесував со менеuser posted image


_____________________________

Always kiss your children goodnight - even if they''re already asleep.

(Одговор на членот amelbebe)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Суво овошје во второто тромесечје од брем...
12.3.2013 8:31:47   
arh_diz
Jadete suvo ovosje , podobro e od cokoladoto nema mnogu kalorii user posted image user posted image

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот baby mama)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Суво овошје во второто тромесечје од брем...
12.3.2013 8:35:00   
Tanjicka
a plus i suvoto ovosje e dobro ako imate problem so stolicata

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Суво овошје во второто тромесечје од брем...
24.8.2013 0:04:01   
Felly RR
Идни мамички, јадете ли суво овошје? Што ви е омилено и колку често го конзумирате?

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Tanjicka)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Суво овошје во второто тромесечје од брем...
24.8.2013 2:19:16   
bucko mal
Jas ne sum bremena da ne se razbereme pogreshnouser posted image
Samo sakam da si kazam sto jadev vo bremenosta,dodeka doev pa I den denes.
Najmnogu jadev urmi I suvi grozje,ponekogash suvi kajsii,ananas,papaja,mango.
Najmnogu sakam suvi smokvi no tuka ne se bash taze,i ic ne se vkusni.
Pred nekoe vreme probav suvi cresi,mnogu vkusni,ubavo me potsetivte da kupamuser posted image

_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Суво овошје во второто тромесечје од брем...
18.10.2013 11:59:36   
myhappiness
Јас поради честите уринарни инфелции редовно пијам чај од брусница а јадам и сушена брусница речиси секој ден по една-две раце.
Смокви повремено, но онака од што ми се убави, не знаев дека имаат некое корино дејство врз плодот или плодовата вода.
Сега кога знам ке ги зголемам колицините :) обожавам секакв вид на суво овошје.

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Суво овошје во второто тромесечје од брем...
19.11.2013 8:53:28   
LARA83
мамички јас се давам во суво овошје, најмногу сакам суви сливи (меки и сочни), кајсии и урми доколку се тазе ама знам и дека се доста калоричниuser posted image а незнам како да се воздржам да не јадам многу количински user posted image
плус со нив мешам бадеми ореви лешници и баш доаѓа како калорична бомба user posted image колку е добро за бебчето ќе видиме на наредна контрола а мамичка си расте во килажа ....... е сега сигурно е поздраво да се јаде наместо благи торти и сл,

(Одговор на членот myhappiness)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Суво овошје во второто тромесечје од брем...
16.12.2013 18:48:27   
nutelce
urmite se preporacuvaat bas vo tretoto tromesecie...pomagale za polesen poragaj...sodrzele nekoja sostojka od koja trudnicite koi redovni gi konsumirale poslednite 2-3 meseci polesno i pobrzo se otvorale....

(Одговор на членот LARA83)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

za site sto go sakaat imeto izabela
in love

za site sto go sakaat imeto izabela

najubavoto do sega (14%)

ne (39%)

mozebi na nekoj (22%)

da (19%)

go obozavam imeto izabela (6%)

site sto sakaat nekoja izabela xD (0%)


Број на сите гласови: 72

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!