|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Риба во детското мени
26.3.2009 10:59:45   
vesna_kr
Колку често му давате риба на детето? НА кој начин ја приготвувате за детето?Од кога почнавте да му давате риба и каква риба давате?
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Риба во детското мени
26.3.2009 11:04:56   
Еца
Па за рибата ние правевме и алерго тест зошто сме малку проблематични со алергија, но знам дека на детето се дава риба по наврршена една година и тоа  за почеток ослич,добро сварен(не пржен),за понатака консултирај се со педијатар.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот vesna_kr)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Риба во детското мени
6.12.2009 9:41:02   
ripce
Која риба е најздрава
Едно неодамнашно истражување покажа дека редовното конзумирање на риба може дури да го преполови ризикот од инфаркт. Освен тоа, по сé изгледа постои врска меѓу конзумирањето на риба богата со омега-3 масни киселини и депресијата. Имено, некои студии покажаа дека масните состојки присутни во рибата му помагаат на мозокот подобро да го користи серотонинот, хормон кој позитивно влијае на расположението.

Виенскиот професор Hademar Bankhofer открива дека најздрави видови на риба се оние кои содржат најголема количина на драгоцените омега-3 масни киселини, а такви се харингата, туната, скушата, црниот бакалар, листот, лососот и гргечот.
Процентот на масност варира од вид до вид, а на основа на овој процент се разликува немасната риба со помалку од два проценти липиди (како бакаларот, осличот и глушчата), малку масната риба со два до пет проценти липиди (зубатацот, сарделата и пастрмката), полумасната со пет до десет проценти липиди (како туната и сабјарката) и масната со повеќе од десет проценти липиди (како лососот, скушата и јагулата).

Апсолутно најдобра риба е харингата, тврди професорот Bankhofer. Оваа вкусна риба од Северното море, освен што може да се подготви на многу начини, содржи и многу омега-3 и омега-6 масни кислеини. Нејзината содржина на белковините кои го јакната имунитетот и ги елиминираат последиците од стресот е просечна, но уделот на омега-3 и омега-6 масните кислеини е навистина голем. Од друга страна пак, оваа риба и не е погодна за слабеење бидејќи 100 грама харинга содржат 233 калории.

Риба која ќе помогне во слабеењето е туната, која во 100 грама содржи само 76 калории. Таа не снабдува со значајна количина на белковини и затоа е идеална за луѓето кои се изложени на стрес.
На ранг листата на најздрави риби на третото место се наоѓа скушата, која порано важеше за риба за сиромашните. Оваа риба со 182 калории и висок удел на омега-3 масни киселини е идеална намирница за регулирање на крвниот притисок, бидејќи протеините од скушата ги прават крвните садови еластични, смета Hademar Bankhofer.

Останатите риби кои поволно влијаат на здравјето се црниот баклар, листот, лососот и гргечот. Инаку, рибите се повеќекратно корисни за организмот. Тие не само што содржат незаситени масти кои штитат од кардиоваскуларни болести, се борат против стресот и ја подобруваат концентрацијата, претставуваат и богат извор на минрални соли.

Морската риба е богата со јод, калиум, натриум и бакар, додека слатководната содржи нешто помалку натриум и јод. Сите видови на риби содржат витамини Б1, Б2, Б6 и Б12, кои се драгоцени за правилната работа на нервниот систем. Рибата е богата и со калциум, но тој воглавно е концентриран во крлушките на рибата, па зато е корисно повремено да се конзумира и ситна риба.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Риба во детското мени
9.12.2009 11:36:27   
matushka
na moeto sonce m davam riba od 7 mes i toa samo Panga, najubava e i nema miris. Mu ja varam zaedno so kompir, morkov i karfiol.

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Риба во детското мени
9.12.2009 11:37:53   
matushka
na moeto sonce mu davam riba od 7 meseci i toa samo Panga fileti, mu ja varam zaedno so kompir, morkov i karfiol

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Риба во детското мени
9.12.2009 11:38:02   
profesorica
Дамјан јаде риба но ретко - еднаш во две недели, обично бела риба заедно со зеленчук.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Риба во детското мени
9.12.2009 11:50:23   
mami
Лука не јаде риба. Му понудив вчера пак по којзнае кој пат и само си ја провртка низ уста и ми ја плукна во рака

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Риба во детското мени
9.12.2009 11:53:58   
Mila na mama
Ај кажете рецепт каква риба, како подготвена печена  во рерна или на скара ставате некој зачин? Немам идеи па затоа ретко и давам на Мила и дадов едни филети осллич проба 1-2 залчиња и не беше воодушевена ми рече Нету, дај тиенце превод Неќам тоа дај ми сиренце.

_____________________________

love u all

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Риба во детското мени
9.12.2009 11:55:36   
BEBICA
Monika prv pat proba riba na 7 meseci, i toa bela siba(na pr. oslic) bez konzervansi i dodatoci kako sto e maslinovoto maslo, tuku samo pecena ili na skara so malku puter ili varena i kako dodatok zelencuk po izbor.
Inaku nas pedijatarot ni ja preporaca od 7 mesec no samo ako nikoj vo semejstvoto(jas i mm) ne sme genetski skloni kon alergija na riba, a poradi toa sto nemame nikakov problem so ribata pa taka da i na Monika i ja vovedovme od 7 mesec.
Inaku Monika jade rebia ednas nedelno so zelencuk.A normalno ribata e zdrava poradi toa sto e polna so OMEGA 3 masti.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Риба во детското мени
9.12.2009 11:56:13   
profesorica
Ние освен варена сме пробале и печена во рерна со компири.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Риба во детското мени
9.12.2009 12:07:34   
mis.
на Стефан прв пат риба му дадов на 1 годинка скуша и да ви кажам колку ја сакаше дури не ми се верува.Морав само малку да му дадам како за прв пат а тој плачеше и бараше уште и уште.Ние дома многу често јадеме риба,ја обожаваме а гледам дека тоа се пренесува и на нашите деца

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Риба во детското мени
9.12.2009 12:09:51   
Mila na mama
Фала Бебица ќе пробаме деновиве па ќе ви кажам реакција.

_____________________________

love u all
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Риба во детското мени
9.12.2009 12:11:56   
BEBICA
poveli i drug pat mila na mama.user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Риба во детското мени
9.12.2009 12:13:37   
mis.
бебица знам дека риба со млечен производ не се комбинире бидејќи има реакција и се создаваат токсини.Дури и ние возрасните дома не ги комбинираме.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Риба во детското мени
9.12.2009 12:18:31   
BEBICA
Dobro.Ovoj recept ne go imam izmisleno.Go ima vo bebi kuvar koj go ima napisano doktor nutricionista.No sekoj ima pravo na izbor a jas poveke ne pisuvam za da ne dojde do trovanje na nekoe dete.

_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Риба во детското мени
9.12.2009 12:21:24   
mis.
Добро тоа е мое мислење кое и јас не сум го измислила но ако јас го искажав мојот став не значи дека ти не треба да пишуваш.Овој е отворен форум сите имаат право да го искажат своето мислење.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Риба во детското мени
9.12.2009 12:23:29   
mother 29
и јас знам за ова дека не се мешаат млечни производи со риба и избегнувам!а инаку далеку е работата од труење!?user posted image

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Риба во детското мени
9.12.2009 12:39:53   
BEBICA
Vo red e.No ke gi zamolam moderatorite da go izbrisat receptot so ribata.Nesakam nikogo da nosam na dusa niti da mu se sluci nesto na nekoe detence.Inaku blagodaram za sovetot mis i mother 29.

_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Риба во детското мени
9.12.2009 12:47:41   
profesorica
bebice нема потреба од бришење, еве јас ќе го пробам рецетпот а и мила на мама исто.а кој не сака нека не го пробува. и секој нека прави како што мисли дека е во ред за своето дете.нема тука љутишuser posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Риба во детското мени
9.12.2009 13:00:11   
evgenija
Nie ne sakame riba voopsto..i da ne se mesa so mlecni proizvodi, i nema potreba od lutenje, kako sto ti posocuvas deka nekoi raboti treba ili ne treba, taka i tebe ti posocuvaat- kolku sfativ zatoa sme tuka...a ribata vo kombinacija so mlecni proizvodi e mnogu teska za varenje

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Риба во детското мени
9.12.2009 13:11:53   
mother 29
ИЗВОРНА ПОРАКА: BEBICA

Inaku blagodaram za sovetot mis i mother 29.


нема проблем,повели и друг пат,затоа сме овде ,нели?!

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Риба во детското мени
17.12.2009 17:59:56   
Mila na mama
Мила не сака риба ни под разно. Еве 2 дена ја убедувам и ми вели  не тоа, епте тиенте (лепче и сиренце) сакала.
Совет?

_____________________________

love u all

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Риба во детското мени
17.12.2009 19:11:33   
Mila na mama
Успеав. Изеде порција риба со зеленчук ама со уцена - ако изеде се ќе ги бањаме играчките. Претпоставувате до сега бањав и сушев играчки. Лудница!

_____________________________

love u all

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Риба во детското мени
17.12.2009 19:25:06   
Палешка РР
Внука ми јаде рибја чорба, инаку не ја сака рибата. Ете еден предлог.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Риба во детското мени
17.12.2009 19:26:27   
bojanas
Каква риба им давате на вашите деца? Јас досега им давав само Панга ама откога слушнав дека тие се риби кои најмногу содржат хормони и дека туната од конзерва е преполна со конзерванси не сум сигурна каква риба да им дадам?

_____________________________

Кајче мама тато дада јас и бато секој среќен пее дури ветре вее

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?