|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите праш...
8.11.2012 18:51:42   
Палешка РР
Рингераја секогаш се труди да допре до своите корисници, да им помогне колку може, да биде пријател и топла прегратка.

Корисниците на Рингераја секогаш меѓусебно си даваат совети, со кои може да го подобрат здравјето и животот на своите најмили.

Бидејќи секогаш тука недостасува и стручно мислење, Рингераја Ви нуди единствена можност да бидете во постојан контакт и да добиете одговор на Вашите прашања, совет или стручен упат, од докторките на ПЗУ Др. Ирена Москова - Прилеп.

Др. Ирена Москова - специјалист педијатар неонатолог
Др. Билјана Спиркоска - лекар по општа медицина


Повелете, поставувајте прашања од областа бебе, Др. Билјана и Др. Ирена ќе се трудат да Ви одговорат што побрзо.


Ваша Рингераја< Поракaта ја уредил Палешка РР -- 8.11.2012 18:52:31 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
8.11.2012 21:43:12   
meU87
Почитувана доктортке, ви благодарам што сте дел од овој форум и што несебично ќе одвоите од вашето драгоцено време за да поделите совет на нас мајките со вечни дилеми околу нашите бебушки.
Би сакала да се консултирам со вас.
Моментално имаме проблем со затнато носе, веќе две недели, изразено е наутро кога малата се нервира од што и се насобрало и како да хрчи(незнам како да го објаснам). Правевме брисеви има Staphylococcus aureus, па ни кажаа да користиме цитерал капки со физиолошки раствор 2:1 и Хлорафеникол маст, од која многу малку ставам на почеток на носето и ја размачкувам, а правиме и инхалации дома со тенџере со зовриена вода и една лажица сол. Денес бевме на контрола, се друго е во ред, но не ми кажаа конкретно дали да продолжиме со оваа терапија.
Ве молам за совет???

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
8.11.2012 21:49:09   
deluxe
pozz za doktorkite tie se nasite maticni lekarki t.e na sin mi user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
8.11.2012 22:18:38   
tonci
najprvo pozdrav za d-kite...nie imame malku poseriozen problem znaci moeto bebe sega ima 8 meseci na 2 meseci bevne so dijagnoza tortikolis odevne na fizikalna imase podobruvanje ama ne celosno otsranuvanje na problemot pred 2 meseci bevne kaj fizijatar na pregled pa ni otkri deka vsusnost celata leva strana na bebeto treba da se vezba mu bila stegnata (taka rece d-kata) i do denes sne bez dijagnoza odime na fizikalna i sega ama na momenti mu e podobro drzenjeto na glavceto na momenti se iskrivuva.Vsusnost toa mi e i prasanjeto dali bi mozelo da se sredi celosno ovaj nas problem ili ne? od vase iskustvo kako vi izgleda ? fala vi odnapred i pozdrav uste ednas

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
9.11.2012 9:29:27   
eli07
Golem pozdrav do d-rkite.Nekoi smetaat deka mojov problem i ne e tolku seriozen, no navistina bi sakala da cujam vase mislenje i sovet kako da postapam vo vrska so istiot.Moeto since se rodi 3.750 kg sega imame skoro 4 meseci,isklucivo na majcino mleko e.Problemot e sto tezime duri 8 kg na 3 meseci sto dosta otstapuva od normalnite tezini vo ovoj period.Prviot mesec kacivme duri 1.800, vtoriot 1.500 a tretiot 1.100.Navistina ne znam zosto tolku kacuva? Dali mozebi moeto mleko e dosta kaloricnouser posted image Pedijatarot me sovetuvase da drzam kontrola na hranenjeto,deka ponataka bi mozelo da ima poteskotii vo dvizenje,lazenje i dr. motorni aktivnosti ako prodolzime so ova tempo,no jas navistina ne znam kako toa da go postignam so malo bebce od 4 meseci.Da napomenam deka se hranime na sekoi 3 casa.Vi blagodaram odnapred za vaseto odvoeno vreme.

(Одговор на членот tonci)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
10.11.2012 23:01:23   
Dr.BiljanaSpirkoska
ИЗВОРНА ПОРАКА: meU87

Почитувана доктортке, ви благодарам што сте дел од овој форум и што несебично ќе одвоите од вашето драгоцено време за да поделите совет на нас мајките со вечни дилеми околу нашите бебушки.
Би сакала да се консултирам со вас.
Моментално имаме проблем со затнато носе, веќе две недели, изразено е наутро кога малата се нервира од што и се насобрало и како да хрчи(незнам како да го објаснам). Правевме брисеви има Staphylococcus aureus, па ни кажаа да користиме цитерал капки со физиолошки раствор 2:1 и Хлорафеникол маст, од која многу малку ставам на почеток на носето и ја размачкувам, а правиме и инхалации дома со тенџере со зовриена вода и една лажица сол. Денес бевме на контрола, се друго е во ред, но не ми кажаа конкретно дали да продолжиме со оваа терапија.
Ве молам за совет???


Znachi terapija za pronajdena baketrija vo nosot e 10 dena ...Citeral kapkite kje gi stavate 7-10 dena 3x1 kapka vo nose.., a masta Chloramphenicol kje ja machate vo noset_o ednash dnevno navecher vo rok od 10 dena.Posle 10 dena kje napravite mala pauza od 3 dena i kje napravite kontrolen bris...Pa kje vidime dali kje bide sterilen ili kje se pronajde pak nekoja bakterija...Se nadevam na iskorenuvanje na Staphylococcusot ..Pozz i sekoe dobro ..;)

< Поракaта ја уредил Dr.BiljanaSpirkoska -- 10.11.2012 23:10:33 >

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
10.11.2012 23:11:52   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe

pozz za doktorkite tie se nasite maticni lekarki t.e na sin mi user posted image user posted image user posted image

Blagodarime za pozdravot..Kje i go prenesam na Dr Moskova samo shtom ja vidam,a toa e vo Ponedelnik ...Baknezh do sincheto ..:*

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
10.11.2012 23:15:30   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: tonci

najprvo pozdrav za d-kite...nie imame malku poseriozen problem znaci moeto bebe sega ima 8 meseci na 2 meseci bevne so dijagnoza tortikolis odevne na fizikalna imase podobruvanje ama ne celosno otsranuvanje na problemot pred 2 meseci bevne kaj fizijatar na pregled pa ni otkri deka vsusnost celata leva strana na bebeto treba da se vezba mu bila stegnata (taka rece d-kata) i do denes sne bez dijagnoza odime na fizikalna i sega ama na momenti mu e podobro drzenjeto na glavceto na momenti se iskrivuva.Vsusnost toa mi e i prasanjeto dali bi mozelo da se sredi celosno ovaj nas problem ili ne? od vase iskustvo kako vi izgleda ? fala vi odnapred i pozdrav uste ednas

Torticolisot e chest problem kaj bebinjata..Toa e vsushnost skratuvanje na muskulnite vlakna na eden musklul narechen m.sternocleidomastoideus i ovozmozhuva dvizhenje na vratot prema levo i desno ,prema napred i nazad...Znachi e dosta biten...Nashite iskustva se zadovoluvachki..Bi trebalo edna poseta da se napravi do Zavod za fizikalna terapija i medicinska rehabilitacija so upat od matichen pedijatar ...Samo bidete trpelivi...Kje se reshi ...Pozz do bebushot i do Vas..:)

(Одговор на членот tonci)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
10.11.2012 23:22:17   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: eli07

Golem pozdrav do d-rkite.Nekoi smetaat deka mojov problem i ne e tolku seriozen, no navistina bi sakala da cujam vase mislenje i sovet kako da postapam vo vrska so istiot.Moeto since se rodi 3.750 kg sega imame skoro 4 meseci,isklucivo na majcino mleko e.Problemot e sto tezime duri 8 kg na 3 meseci sto dosta otstapuva od normalnite tezini vo ovoj period.Prviot mesec kacivme duri 1.800, vtoriot 1.500 a tretiot 1.100.Navistina ne znam zosto tolku kacuva? Dali mozebi moeto mleko e dosta kaloricnouser posted image Pedijatarot me sovetuvase da drzam kontrola na hranenjeto,deka ponataka bi mozelo da ima poteskotii vo dvizenje,lazenje i dr. motorni aktivnosti ako prodolzime so ova tempo,no jas navistina ne znam kako toa da go postignam so malo bebce od 4 meseci.Da napomenam deka se hranime na sekoi 3 casa.Vi blagodaram odnapred za vaseto odvoeno vreme.

Sekoe doenche si ima sopstvena regulacija vo odnos na toa kolku mleko iscicuva..Znachi mozhebi se raboti za nasledna konstitucija (nekoj od Vas) bil doen i cical, i povekje napreduvall...No najdobro e da se napravi Percentilna kriva za rast i razvoj, shto mozhe da go napravi Vashiot pEDIJATAR I da pogledne kako napreduva za vozrasta...Inaku sekoe beb si ima potrebi takvi za toj den ...Bitno e toa ,shto napreduvanjeto koe bilo mnogu pogolemo prvite meseci nema da se odviva so ist intenzitet ponatam,u kako nagolemuvaat mesecite...Bez grizha...Bebcheto ne mozhe da iscica povekje od ona shto mu treba...Ako e toa navistina taka i otstapuva od normalnite vrednosti za tezhina i dolzhina za konkretniot mesec togash kje se prevzemat dopolnitelni ispituvanja koi se neophodni...Dali Vie( majkata mislam) imala nekoe hronichno zaboluvanje vo tek na bremenost i piela nekoi tableti ...Ako ne piela nishto ,bebcheto mozhe da si e zdravo..I kako shto kazhuvate deteto napreduva [omalku kako nagolemuvaat mesecite..Shto e i normalni ...No percentilna kriva treba da se napravi obavezno ...Pozz i ako imate nekoi nejasnotiii slobodno konatktirajte ne ...Sekoe dobro ..:)

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
11.11.2012 22:39:05   
boni25
Moeto bebe ima 7 i pol meseci, od prv den koga si dojdovme doma primetiv deka mnogu povraka, znaci ne zborime za bljuckanje posle jadenje tuku klasicno povrakanje vo mlazevi bez pritoa malata da bide voznemirena, tuku onaka vo bilo koj moment si znaese da si povrati, posle mnogu poseti kaj razlicni pedijatri site ke mi recea , deteto super si napreduva, refluksot e, ke se sredi samo od sebe koga ke pocne so kasicki, pocnavme so kasicki od 6 meseci , malata gi povraka i niv i cudo nekoe si napreduva super na 7 meseci, 8.350 kg, posleden pat koga ja odnesov vo re medika na rutinski pregled pak go postaviv ova prasanje i mi rece doktorkata ne se sekiraj so polni 8 meseci ke prestane, sto znaci deka za 14 dena od sega preku nok deteto nema da mi povraka?????? Nikoj ne me upatil do sega da napravam nikakvi ispituvanja, ne znam zasto. Inaku malata si e srekno bebe, ne pokazuva znaci deka si ima maka, ama pak ne mi e normalno tolku mnogu da povraka.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
13.11.2012 11:15:53   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: boni25

Moeto bebe ima 7 i pol meseci, od prv den koga si dojdovme doma primetiv deka mnogu povraka, znaci ne zborime za bljuckanje posle jadenje tuku klasicno povrakanje vo mlazevi bez pritoa malata da bide voznemirena, tuku onaka vo bilo koj moment si znaese da si povrati, posle mnogu poseti kaj razlicni pedijatri site ke mi recea , deteto super si napreduva, refluksot e, ke se sredi samo od sebe koga ke pocne so kasicki, pocnavme so kasicki od 6 meseci , malata gi povraka i niv i cudo nekoe si napreduva super na 7 meseci, 8.350 kg, posleden pat koga ja odnesov vo re medika na rutinski pregled pak go postaviv ova prasanje i mi rece doktorkata ne se sekiraj so polni 8 meseci ke prestane, sto znaci deka za 14 dena od sega preku nok deteto nema da mi povraka?????? Nikoj ne me upatil do sega da napravam nikakvi ispituvanja, ne znam zasto. Inaku malata si e srekno bebe, ne pokazuva znaci deka si ima maka, ama pak ne mi e normalno tolku mnogu da povraka.

Mnogu e bitno vo kakva polozhba go postavuvash bebeto posle jadenje...znachi celo telo na grb, treba da bide postojano duri i pri spienje vo edna zakosena polozhba ( postelcheto na koe spie da bide pod povisok agol - primer nakaj 60 stepeni , znachi ne samo glavcheto tuku celo telo )...Inaku vo prilog na ova odat nekolku dijagnozi : znachi t.n. GER koj ti go kazhale regluks( vrakjanje ) na sodrzhinata od zheludnik kon gore,kon usta , ponatamu stesnuvanje na otvor megju zheludnik i dvanaesetpalechno crevo( no pritoa deteto kje povrakja vo mlazevi i kje GUBI vo telesna tezhina( shto kaj vas ne e sluchaj), hijatus hernija( del od hranoprovod e nad dijafragma) no pak pritoa deteto ne napreduva a povrakja vo mlazevi .I jas se slozhuvam deka e GER , no sekogash pazi na polozhba na deteto ,celo vreme ...I posle jadenje i vo spienje da ima polozhba kako vo relaksator ....Se veli deka dodeka deteto napreduva i e srekjno bebe , iako povrakja ne pravime nikakvi ponatamoshni isleduvanja,osven sovet za higieno -dietetski rezhim ..Pozz

(Одговор на членот boni25)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
13.11.2012 11:32:54   
Marijan2012
Zdravo Doktorke,

Imame prasanje vo vrska so ishranata:

Eve go naseto meni za jadenje:

7-8 cicanje
9-10 ovosna kasicka na hipp (120 - 150 gr)
12- cicanje
13-14 zelencukova kasicka (kompir, brokula, morkov, tikvicka) okolu 150-180 gr
16 cicanje
18-19 baby rise od hipp okolu 100 gr
20-21 cicanje

vodicka okolu 50-60 ml, sokce 30 ml

Nie sme na vozrast 7 meseci i 15 dena, kilaza 10 kg, i me interesira dali ovaa kolicina na hrana odgovara spored vozrasta. Inaku toa uste bi jadelo, znaci jas prestanuvam da mu davam do gorenavedenite kolicini. Me interesira dali da mu davam hrana dodeka mu se jade ili mora da bidat tocno odredena kolicina (bi jadelo poveke).
Dali moze da se prejade toa, i da ima problemi so meseto ili zeludniceto?

Pozdrav

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
14.11.2012 11:59:32   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: Marijan2012

Zdravo Doktorke,

Imame prasanje vo vrska so ishranata:

Eve go naseto meni za jadenje:

7-8 cicanje
9-10 ovosna kasicka na hipp (120 - 150 gr)
12- cicanje
13-14 zelencukova kasicka (kompir, brokula, morkov, tikvicka) okolu 150-180 gr
16 cicanje
18-19 baby rise od hipp okolu 100 gr
20-21 cicanje

vodicka okolu 50-60 ml, sokce 30 ml

Nie sme na vozrast 7 meseci i 15 dena, kilaza 10 kg, i me interesira dali ovaa kolicina na hrana odgovara spored vozrasta. Inaku toa uste bi jadelo, znaci jas prestanuvam da mu davam do gorenavedenite kolicini. Me interesira dali da mu davam hrana dodeka mu se jade ili mora da bidat tocno odredena kolicina (bi jadelo poveke).
Dali moze da se prejade toa, i da ima problemi so meseto ili zeludniceto?

Pozdrav


Znachi,posle 6-ot mesec zamenuvame 3 mlechni obroci so drugi ...Toa znachi dosegashnata ovoshna kasha plus dve meleni plazma biskviti za da stane obrok ( kje bide pogusta i kje go zasiti ), zelenchukova koja vie ja praktikuvate i mlezhna kasha koja vie ja davate baby rise - znachi vo ovaa kasha novina e trajno mleko iako vie i ponatamu odite so adaptirano mleko od Hipp...Znachi ovde mozhe da davate trajno mleko na pochetok 2/3 voda so 1/3 mleko , po dva dena 1/2 mleko so 1/2 voda i na kraj samo so trajno mleko ...Znachi poleka poleka go naviknuvame so mleko se so cel da vidime dali kje razvie ili ne ,alergija na mleko...Mozhe da e bilo koe trajno mleko samo ne Bitolsko....Okolu napreduvanjeto Vie ste dosta gledam naprednati...No,ne smeete da mu ja ogranichite kolichinata..Toa ( bebeto) si ima sopstvena regulacija na negovite potrebi..denes kje jade kolku shto denes mu se jade,utre kolku za utreshniot den ....Super ste i prodolzhete taka...Golem pozdrav do Vas i bebushot ...user posted image

(Одговор на членот Marijan2012)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
14.11.2012 12:41:24   
Kockicka
Malku moze sum oftopik no mene me interesira zosto samo Bitlsko ne i na primer koe bi go preporacale nie do skoro pievme Bitolsko sega sme na Moja Kravica.

(Одговор на членот Emmy)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
14.11.2012 14:34:02   
bushavka
Pozdrav do doktorkata
Jas imam 20 mesecno since. Bi sakala da znam, bidejki jas imam skolioza, dali taa e nasledna,koga najrano moze da se otkrie dali i sin mi ke ja ima,dali treba da go nosam na ortoped ili seuste e rano?
Blagodaram

(Одговор на членот Elce)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
14.11.2012 18:15:23   
raklav
zdr.imam edno prasanje posto pedijatarot kaj sto odam mi rece nema potreba od antibiotik a moevo bebe kasla i slaemce ima i noseto i tece ni prepisa samo za noseto akva maris i vitamin c
ja slusase i rece nema nisto na pluka a mene mi e strav da ne se simne slaemceto na pregled bevme na 14.11 a na 21.11 ke pravime 5 polni meserci i tezime 7700 a na 16.1`0 tezevme 7250 dali o.k so kilazata a bebuska si e normalna se smeska si igrame pozz.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
14.11.2012 20:59:28   
Felly RR
Темата е за прашања до докторките од ПЗУ Др. Ирена Москова и затоа ќе ги замолам корисниците кои немаат директно прашање до докторките своите мислења да ги изнесуваат во соодветните теми.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот raklav)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
14.11.2012 21:45:48   
raklav

ИЗВОРНА ПОРАКА: raklav

zdr.imam edno prasanje posto pedijatarot kaj sto odam mi rece nema potreba od antibiotik a moevo bebe kasla i slaemce ima i noseto i tece ni prepisa samo za noseto akva maris i vitamin c
ja slusase i rece nema nisto na pluka a mene mi e strav da ne se simne slaemceto na pregled bevme na 14.11 a na 21.11 ke pravime 5 polni meserci i tezime 7700 a na 16.1`0 tezevme 7250 dali o.k so kilazata a bebuska si e normalna se smeska si igrame pozz.

muabetot mi bese dali da i dadam sirupce i koe pozz

(Одговор на членот raklav)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
15.11.2012 8:52:30   
Luci
Син ми(22 месеци) премногу се поти и тоа најчесто во текот на спиењето. Еве на пр. ноќеска спиеше во тенки долни пижами и тенко боди по долги ракави, без чорапчиња на нозете и покриен со ќебе, кога го проверив во текот на ноќта беше жива вода на грбот. Некое решение за потењето има ли?

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот raklav)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
15.11.2012 9:11:04   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: luci RR

Син ми(22 месеци) премногу се поти и тоа најчесто во текот на спиењето. Еве на пр. ноќеска спиеше во тенки долни пижами и тенко боди по долги ракави, без чорапчиња на нозете и покриен со ќебе, кога го проверив во текот на ноќта беше жива вода на грбот. Некое решение за потењето има ли?

Istovo prasanje i mene me interesira...Zime.lete kerkami e ziva voda...

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
16.11.2012 9:33:59   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: Kockicka

Malku moze sum oftopik no mene me interesira zosto samo Bitlsko ne i na primer koe bi go preporacale nie do skoro pievme Bitolsko sega sme na Moja Kravica.

se dokazha deka Bitolskoto mleko i jogurt sozdavaat alergiski kashlici i isipi kaj povekjeto deca...Istoto e zabraneto i od Institutot za Belodrobni zaboluvanja kaj decata Kozle skopje....znachi ima nekoja sostojka koja se dodava za gustina kaj jogurtot i mlekoto ...Mozhe bilo koe...Moja kravica,Zbregov,Alpsko,Vindija i bilo koe drugo kravjo traqjno mleko ...Pozzuser posted image

(Одговор на членот Kockicka)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
16.11.2012 9:40:29   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: bushavka

Pozdrav do doktorkata
Jas imam 20 mesecno since. Bi sakala da znam, bidejki jas imam skolioza, dali taa e nasledna,koga najrano moze da se otkrie dali i sin mi ke ja ima,dali treba da go nosam na ortoped ili seuste e rano?
Blagodaram

deteto mozhe da e predisponirano za da razvie , no , rano e sega da se misli na toa...Sigurno kje si gi sledite site sistematski pregledi i prvo na 4 godini a potoa ponatamu ( za vreme na intenziven rast i razvoj )kje treba da se sledi sostojbata na deteto...osobeno nachinot na zhivot( nosenja na tashna na edna raka , prekumerno sedenje,znachi neaktivnost) mozhe da dovedat do pojava na skolioza ....Zatoa sledete go sincheto ponatamu...Od 4 god pa natamu...Preporachajte fizichka aktivnost za vreme na negov pubertetski razvoj ...user posted image

(Одговор на членот bushavka)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
16.11.2012 9:42:06   
bushavka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Dr.BiljanaSpirkoska


ИЗВОРНА ПОРАКА: bushavka

Pozdrav do doktorkata
Jas imam 20 mesecno since. Bi sakala da znam, bidejki jas imam skolioza, dali taa e nasledna,koga najrano moze da se otkrie dali i sin mi ke ja ima,dali treba da go nosam na ortoped ili seuste e rano?
Blagodaram

deteto mozhe da e predisponirano za da razvie , no , rano e sega da se misli na toa...Sigurno kje si gi sledite site sistematski pregledi i prvo na 4 godini a potoa ponatamu ( za vreme na intenziven rast i razvoj )kje treba da se sledi sostojbata na deteto...osobeno nachinot na zhivot( nosenja na tashna na edna raka , prekumerno sedenje,znachi neaktivnost) mozhe da dovedat do pojava na skolioza ....Zatoa sledete go sincheto ponatamu...Od 4 god pa natamu...Preporachajte fizichka aktivnost za vreme na negov pubertetski razvoj ...user posted image

Blagodaram na odgovorot...user posted image

(Одговор на членот Dr.BiljanaSpirkoska)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
16.11.2012 9:43:41   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: raklav

zdr.imam edno prasanje posto pedijatarot kaj sto odam mi rece nema potreba od antibiotik a moevo bebe kasla i slaemce ima i noseto i tece ni prepisa samo za noseto akva maris i vitamin c
ja slusase i rece nema nisto na pluka a mene mi e strav da ne se simne slaemceto na pregled bevme na 14.11 a na 21.11 ke pravime 5 polni meserci i tezime 7700 a na 16.1`0 tezevme 7250 dali o.k so kilazata a bebuska si e normalna se smeska si igrame pozz.

odlichni ste so kilazhata .......Ako Vashiot pedijatar procenil ( shto e verojatno sigurno) deka samo e vo prashanje zatnato nose a nema spushteno nadolu togash i treba d amu veruvate...Znachi ste dobile vo kilazha 450 gr shto e odlichno,zashto napreduvanjeto vo podocnezhnite meseci ne e podednakvo i isto kako prvite tri..Znachi ponatamoshnite merenja kje bidat chista formalnost,bidejkji bebushot dobiva vo dolzhina da ne zabpravime ..Super ste ..user posted image

(Одговор на членот raklav)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: ПЗУ Др. Ирена Москова одговара на Вашите ...
16.11.2012 9:47:24   
Dr.BiljanaSpirkoska

ИЗВОРНА ПОРАКА: luci RR

Син ми(22 месеци) премногу се поти и тоа најчесто во текот на спиењето. Еве на пр. ноќеска спиеше во тенки долни пижами и тенко боди по долги ракави, без чорапчиња на нозете и покриен со ќебе, кога го проверив во текот на ноќта беше жива вода на грбот. Некое решение за потењето има ли?

Najverojatno e konstitucija vo prashanje( shto znachi nekoj od vAS ili bliskite ima takov metabolizam ...)...Dali gi davate kapkite za koski i po kolku...Ako ne e dovolen brojot treba da se zgolemat a se vo dogovor so Pedijatar ili Ortoped ...Zashto mozhno e od nedovolno vnes na Colecalcipherol( vitamin D3 ) da se javi potenjeto...Ako Bebeto nema neshto drugo( nastinka nekoja i sl)...Pozz

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?