|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Очајна состојба во прилепските градинки
7.9.2012 11:17:01   
Палешка РР
Последниве два месеци се трудам да ја запишам ќерка ми во една од прилепските градинки. Ме информираа дека нема место, дека ќе биде на листа за чекање и не се знае кога и дали ќе биде примена. Групите беа полни со по 20 деца во група и се надевав дека некое ќе се откажи, па да се обидеме и ние.
Но во септември ситуацијата стана многу комплицирана. Групите се наполнија со двојно повеќе деца од предвиденото , две деца на столче, две деца во креветче, значи 40 деца во група. И сега се чудам како кога пред два месеци рекоа дека капацитетите се полни, а примија уште двојно повеќе деца?
Ми велат – фати врски кај Градоначалникот, ќе го примат и твоето дете.
???
Да биде 41? Па воспитувачките нема да можат да ги избројат децата, а не да ги воспитуваат, учат, проверат дали имаат температура....
Не знам кој е виновен за ситуацијава и дали постои решение, но сакам проблемот да се искаже и јавно, бидејќи навистина во Прилеп е хаос во градинките,посебно во Тризла и Бончејца.


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Очајна состојба во прилепските градинки
7.9.2012 11:38:13   
majmunce
za ova si vopravo vo gupata na matej ima 18 deca site krevetcinja se polni ima i dosta bebinja ucielkite gi drzat v race i pogolemite placat i ne si igraat nema koj da mu pokaze so kako epten se prezafatenii ne mu e ubavo na decata nema vospituvanje nema igranje samo slekuvanje oblekuvanje i hranenje mnogu deca se.jas vrski fativ epten bliskii go primija od 1 avgust inaku se molam od 11.2010g,
Za ovoj problem (nema mesto) se obrativ do ministerstvo za trud i socijala i mi odgovorija deka za formiranjeto na grupi i prostorot vo gradinkite treba upravniot odbor na gradinkata da dostavi baranje do opstinata deka ima pregolema zainteresiranost za zgizuvanje na decata sto e isklucitelna obvrska sekoe dete da bide zgrizeno bez razlika dali roditelite se vraboteni ili ne, zaradi nivno vospituvanje razvoj i socijalizacija, i opstinata da dade odobrenie da se izgradi drug prostor i i da se vrabotat uste pedagozi i sociolozi i negovatelki....
i plus detalno mu objasniv deka postoi kapacitet i deca za zgizuvanje neli gradinkata kaj tutunski stoi taka i nekoj prostor imalo kaj industrisko za gradinka ama ne se iskoristeni..... cela tocila cel varos nema gradinka a bre aloooooooo kako taka kolku deca ima zamisli dve naselbi ima kompletno uste edna gradinka a jas go nosam trizla koja epten e natrupana a kolku amjki se zalaat nemozat da gi zapisat ja sgo izgubiv moeto rab mesto zaradi toa si nemozev da gopiknam v gradinka HAOS EJ ragajte zeni deca pa ke gi pustime da prosat na ulica ........... uffffffffff problemov epten me zasega i plus detevo nemoze da se privikni bidejki mnogu deca se ne mu se posvetuva dovolno vnimanie za da mu bide ubavo.........zboruvam za jasli a vcera jasli malata grupa bese nadvor izlezena ej kolku deca bea luge sigurni 23-5 deca mnogu se kaj mozis da gi sredis site......... obrati se so molba do kaj gradonalcalnikot ako treba podrska idam da se otvori pod itno drugava gradinka


_____________________________

И кога ти е најтешко не покажувај слабост. Има лоши луѓе кои од рушевините на твојата среќа ќе изградат споменик на нивната победа!

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Очајна состојба во прилепските градинки
7.9.2012 11:42:31   
majmunce
snowhite pomagaj be za paleska urgiraj ajde

_____________________________

И кога ти е најтешко не покажувај слабост. Има лоши луѓе кои од рушевините на твојата среќа ќе изградат споменик на нивната победа!

(Одговор на членот majmunce)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Очајна состојба во прилепските градинки
7.9.2012 13:52:01   
Палешка РР
Не, па не сакам да ја пуштам во таква средина, каков квалитет ќе има времето поминато таму?
Само сакам да апелирам до надлежните дека нешто треба да се преземе.
Само 13% од децата кои се запишани се примени user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот majmunce)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Очајна состојба во прилепските градинки
7.9.2012 16:33:31   
Snowhite RR
Па јас и кажав на Палешка во друга тема ако има потреба за ургирање слободно нека каже за во која градинка сака.
Инаку свекрва ми кога ќе си дојди од работа не знае главата кај и е, 17 - 18 деца, сите на сабајле да ги прими, да ги преслечи, да ги среди, се чудам вика како ќе запамтам кој ранец од кое е, кое шише од кое дете е. Јас цело време и велам дека треба нешто да превземат, да се отвори уште групи, да се вработат уште воспитувачки, посекако има еден куп кадар кој се невработени, ама вика директорката не можела ништо, од Скопје зависело.
Јас потслушнав од други извори дека се планирало да се отвори уште една градинка во Точила, е сега колку е вистина не знам.
Инаку да само во Тризла и Бончејаца, посебно за Тризла имало најголем инерес, а во Гоце Делчев најмалку

< Поракaта ја уредил Snowhite RR -- 7.9.2012 16:34:35 >


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Очајна состојба во прилепските градинки
11.9.2012 10:41:27   
vezilka RR
Ситуацијата е исто толку очајна во 90% од градинките во Македонија. Според едно неофицијално истражување, мислам дека беше на Европска Комисија, македонските градинки покриваат само 13% од вкупната бројка на деца кои се на возраст да посетуваат градинака, односно од 9 месеци до 5 години. Тоа истражување беше за лани, ама верувам дека и оваа година е иста ситуацијата со бројките. Скоро во сите грасдинки има над 25 деца, скоро во сите јасли има исто над 20 деца а законот за заштита на децата дозволува 8-10 деца во јасли на пример. Тие учителки физички не можат да постигнат да ги пресоблечат, наранат и да ги занимаваат сите деца. Јас кривицата не ја гледам кај нив туку во малиот број на градинки. Не да ургираме и да фаќаме врски да го запишеме детето во и така преполнетите градинки, туку да бараме да ни изградат нови. Јас планиран тоа да го направам Сега во септември во Општина Аеродром каде јас живам ќе има форумска сесија со граѓаните каде ние ќе можеме да ги искажеме нашите потреби. Јас ќе одам..бујрум, сите загрижени родители нека ми се придружат.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Очајна состојба во прилепските градинки
11.9.2012 14:52:24   
sandriana RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Ситуацијата е исто толку очајна во 90% од градинките во Македонија. Според едно неофицијално истражување, мислам дека беше на Европска Комисија, македонските градинки покриваат само 13% од вкупната бројка на деца кои се на возраст да посетуваат градинака, односно од 9 месеци до 5 години. Тоа истражување беше за лани, ама верувам дека и оваа година е иста ситуацијата со бројките. Скоро во сите грасдинки има над 25 деца, скоро во сите јасли има исто над 20 деца а законот за заштита на децата дозволува 8-10 деца во јасли на пример. Тие учителки физички не можат да постигнат да ги пресоблечат, наранат и да ги занимаваат сите деца. Јас кривицата не ја гледам кај нив туку во малиот број на градинки. Не да ургираме и да фаќаме врски да го запишеме детето во и така преполнетите градинки, туку да бараме да ни изградат нови. Јас планиран тоа да го направам Сега во септември во Општина Аеродром каде јас живам ќе има форумска сесија со граѓаните каде ние ќе можеме да ги искажеме нашите потреби. Јас ќе одам..бујрум, сите загрижени родители нека ми се придружат.


Каде и кога ќе се одржи таа сесија Везилка? Ако треба префрли пост во нова тема, имаме многу РР-јки од општина Аеродром, верувам ќе сакаат да присуствуваат. Еве,и јас би сакала да појдам и присуствувам user posted image



< Поракaта ја уредил sandriana -- 11.9.2012 14:53:25 >

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Очајна состојба во прилепските градинки
11.9.2012 14:57:33   
vezilka RR
Општина Аеродром ќе го реализира проектот „Буџетски форуми“, што значи дека преку неколку форумски сесии, буџетот во висина од околу пет милиони денари ќе биде донесен во соработка со граѓаните. Форумските сесии се така замислени да на нив граѓаните треба да ги искажат своите потреби и буџетот да се потроши во согласност со тие потреби. Форумските сесии ќе почнат да се одржуваат од 19 септември. Точниот час сеуште не го знам но, штом дознаам ќе пишам.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Очајна состојба во прилепските градинки
22.9.2012 11:38:01   
liberta
ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite RR

Јас цело време и велам дека треба нешто да превземат, да се отвори уште групи, да се вработат уште воспитувачки, посекако има еден куп кадар кој се невработени, ама вика директорката не можела ништо, од Скопје зависело.
Јас потслушнав од други извори дека се планирало да се отвори уште една градинка во Точила, е сега колку е вистина не знам.


snowhite svekrva ti e vo pravo. direktorkata na gradinkite so site sili se bori ,podava baranja do ministerstvo za otvaranje na novi grupi, primanje na novi vospitackii, restartiranje na gradinkata Tutunski kombinat..... no nisto ne i se odobruva.
namesto toa ke se gradat gradinki vo ruralnite sredini.
ne sum protiv toa, no smetam deka prvo vo gradovite treba da se zgolemat kapacitetite pa posle cekor po cekor da se odi ponatamu.
vcera koga si go zemav moeto dete od gradinka bas edna majka izrevoltirana rece :" neka otvorat gradinki vo selata i tamu ke go nosam moeto dete. barem inventarot ke bide nov i grupite ke bidat pomali od desetina deca a ne ovde 40 deca se vo grupata."
gi zalam i decinjata sto vo zanimalnite nemaat ni vozduh za dishenje, pa kamo li prostor za igra i obrazovanie.
gi zalam i novite ambiciozni ucitelki , koi se zelni za rabota, da se dokazat ....a ne mozat so tolku mnogu deca vo grupa

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Очајна состојба во прилепските градинки
4.9.2013 18:20:53   
Felly RR
Да споделам само едни податоци кои денес на родителската ни ги кажаа. Градинката има капацитет за 160 деца, моментално примени се 200, а 80 се на листа на чекање. Па добро е, јас очекував дупло повеќе дека има примено.user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот liberta)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Очајна состојба во прилепските градинки
4.9.2013 18:28:53   
mommy_angels RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Да споделам само едни податоци кои денес на родителската ни ги кажаа. Градинката има капацитет за 160 деца, моментално примени се 200, а 80 се на листа на чекање. Па добро е, јас очекував дупло повеќе дека има примено.user posted image

ах Фели па вие сте супер,кај нас се 400 деца на листа на чекање user posted image и сеуште никој да не се свести дека низ градов треба да се прават градинки,а не коњи user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Очајна состојба во прилепските градинки
5.9.2013 0:06:09   
Bilence2

ИЗВОРНА ПОРАКА: mommy_angels RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Да споделам само едни податоци кои денес на родителската ни ги кажаа. Градинката има капацитет за 160 деца, моментално примени се 200, а 80 се на листа на чекање. Па добро е, јас очекував дупло повеќе дека има примено.user posted image

ах Фели па вие сте супер,кај нас се 400 деца на листа на чекање user posted image и сеуште никој да не се свести дека низ градов треба да се прават градинки,а не коњи user posted image


Potpis za postov!!!


_____________________________

A baby makes love stronger, the days shorter, the nights longer, savings smaller and a home happier.

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 12
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?