|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Напредни деца
1.9.2009 11:57:44   
profesorica
Јас знам за ова видео ама сега дојдов до него, можеби некои веќе го гледале, еве погледнете што е напредно дете

http://www.youtube.com/watch?v=r43yCiKlbCo


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Напредни деца
1.9.2009 12:19:52   
niki
Site deca se napredni i pametni, ako imaat roditeli koi im posvetuvaat vnimanie i  im gi nasocuvaat interesite normalno deka decata ke naucat poveke raboti posebno na taa vozrast koga se kako sungeri. Kerka mi e 2 i pol godini dovolno e ednas da slusne nesto i da go zapameti i da go povtoruva potoa i toa vo kakvi se ne formulacii. Pagame od smea a se ima nauceno taka popatno, bez nekoj posebno da se trudi nesto da ja nauci, tek da sedam so nea dva tri casa dnevno i da ja ucam i da i pokazuvam. I ova devojcevo ima nauceno ona sto i pokazale, nisto specijalno ne gledam, samo edno dete koe se obiduva da gi voodusevi vozrasnite, koga ke porasne i ke stane svesna za svoite zelbi i interesi moze da mrazi geografija.
Na nepolni dve godini spored mene e nemozno da se vidi nekoj talent kaj dete, premnogu e rano.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Напредни деца
1.9.2009 22:13:53   
Боцко
стефан почна попатно и постепено самиот да осознава некои работи до степен да почне да прашува и да бара да му кажуваме. никогаш ништо специјално не сум го учел, а знае многу. н.пр букви кирилица и латиница, бројки и марки автомобили. компјутерот го растура, за мобилни и апарати муабет не праиме. user posted image
но, што и како понатаму, навистина не знам...

_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Напредни деца
25.1.2011 18:59:44   
Pepelaska *
Ова ми е една од омилените теми, сакам и на постдипломски да одам за ова, што мислите дали кај нас им се посветува доволно внимание на надарените деца, дали се мотивираат да одат понатаму пример со прескокање на едно одделение тоест завршување на две во една година и слично? Дали имаме институции во кои би го покажале својот талент? Знам многу дечиња кои премногу напредуваат за своја возраст а сепак стојат во место? Треба ли малку да се форсираат или да се остават така? Имав еден другар кога бевме мали заврши така две одделенија во едно го испратија со стипендии во Италија и таму незнам што е ама е успешен.Што би правеле вие ако вашето дете е токму од тие надарените?

Или не ми е ова баш за оваа тема? Надарени деца јас мислам

< Поракaта ја уредил Pepelaska### -- 25.1.2011 19:01:12 >


_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Напредни деца
25.1.2011 19:35:37   
Џесика
Кога бев основно памтам дека наставничката ни организираше дополнителна и додатна настава, дополнителна за оние што заостануваат во совладување на материјалот, и додатна за мотивација на оние деца што одлично совладуваат... дали сеуште прават така не знам, ама треба многу ангажирање од страна на наставникот, треба да знае како да го открие надареното дете и да го мотивира да напредува.

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Напредни деца
25.1.2011 19:43:10   
mila mama
Za zal denes ne veruvam deka se posvetuva golemo vnimanie na decata vo uciliste. Porano malku poinaku bea rabotite. Da Dzesika i kaj nas imase takvi dopolnitelni i dodatni nastavi user posted image A za toa "otkrivanje na nadareni deca", eventualno ako roditelot go motivira deteto moze nesto i da stane, ama samo uceitelite ili sistemot ne veruvam. Malku se inertni... Inaku da se pofalam brat mi bese edno nadareno dete i skokna edna godina u gimnazija, ama posle se kaese, zasto coek e ednas srednoskolec user posted image


_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Напредни деца
10.8.2011 10:27:00   
Mihaela 2010
Ne za djabe rekle deka denesnive deca se ragjaat so fakultet.Sekoe dete e individualno,no ako se raboti so niv uste od mali noze normalno deka ke bidat bistri i pametni.kerka mi ima 15 meseci i mislam deka bukvalno se sto pravime ne imitira.Vcera mu vikam na mm deka ke treba na angliski da komunicirame posto bukvalno se sto ke kazam ona pravi.user posted image user posted image

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Напредни деца
10.8.2011 13:22:44   
Yummy Mammy
Kaj i da e ke pocne i na angliski da ve razbira, veruvaj user posted image
Mojava ima 2,5 god i do sega taka pravevme, ako nesto ne sakame da ne razbere na angliski zborevme, ama sega veke pocna i taka da ne razbira... ne znam, mozebi ne bukvalno vo zborovi, ama ja sfaka sodrzinata

< Поракaта ја уредил Yummy Mammy -- 10.8.2011 13:23:23 >


_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Напредни деца
10.8.2011 14:08:27   
vesna1
Go izgledav videoto i stvarno nisto posebno. Na toa dve godisno dete roditelite go ucele i bidejki malite deca imaat nevorojatna memorija bez problem go povtoruva. Znaci ima roditeli koi mnogu ucat so decata, gi forsiraat i posle gi pretstavuvaat kako mnogu nadareni.
Ima deca koi se stvarno nadareni i genij vo odredena oblast i smetam deka takvite deca treba opstestvoto da gi forsira vo taa nasoka. Jas imav vnuce koe na tri godini pisuvase i cistase i latinica i kirilica, vo skolo skroz odlicen, no nisto ne stana od nego. Na fakultet mrza, ne mu se uci i nisto ne zavrsi dabe seta intelegencija.
Isto taka na fakultet imav eden kolega(inace studirav matematika) koi bese nevorovaten matematicar i profesorot predava on mu vika imate greska. Od mrza ne go zavrsi fakultetot i raboti kako gradezen rabotnik, a da se pomacese malce ke bese nekoj profesor na fakultet.
Znaci ne e sve do intelegencijata tuku i do okolinata koja treba da gi forsira.
Ama moram da priznaam mnogu me nerviraat roditeli koi se falat vidi moeto dete prozbori pred tvoeto, znae 20 zbora poise od tvoeto, nauci pesnicka i slicno.
Kaj mali deca razvitokot e individualen, nemozes da usporeduvas dve deca. Taka moja drugarka imame deca razlika do edna nedela samo se fali masko e pa e ponapredno. I nie sega naucivme da mockame vo noksirce a ona nemoze da go nauci pa mi dojde na usta i i rekov zensko pa e ponapredno.
Ima razlika vo talent i raboti koi moze da se naucat so trud. Fakultet i glupa osoba moze da zavrsi ama ke vlozi 5 pati poveke trud od intelegentniot.
Eve kerka mi e talent za sport, ja baraa vo reprezentacija da igra kosarka,no neznam dali da jaforsiram vo taa nasoka. Smetam deka ke i odzima vreme od ucenjeto, i pokorisno bi bilo da stane nekoj inzinjer nego sportist.

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Напредни деца
25.8.2011 8:40:51   
Martins mom
Долго време се мислев дали да пишам, само за да не личи како фалбаuser posted image user posted image Пред некој ден кога го носев Мартин на развојно советувалиште, докторката ми рече дека моето дете било реткост, дека треба да се работи со него, ама штета што ни е ваква државичката, па не нуди ништо за ваквите интелегентни децаuser posted image Ајнштајн е роденuser posted image Тоа беа зборовите на докторкатаuser posted image user posted image Ало жено па моето дете има само 18 месеци и како што кажа весна погоре знае (добро не 10-тина, ама 70-тинаuser posted image ) збора повеќе од двегодишните деца, брои до 10 и собира (пр. 2 и други 3, тоа се 5 топчиња), ги знае и изговара и имитира скоро сите животни што ги имаме во албумот, рецитира и пее повеќе од 20 песнички и што ми е најчудно разликуваме веќе 5 бои:црно, бело, зелено, црвено и жолто. Зборуваме буквално се, ама баш се и знаеме форми круг, коцка...и големина, мало, помало, најмало, поголемо...Ги знае сите жители на нашата улица по име и кажува тој му е татко на тој и тој, онаа му е баба на оној, значи и сродствата ги научилuser posted image user posted image user posted image
Не сум го форсирала ништо, ама уз игра тоа што ќе му го кажам, му влегува во глава.

< Поракaта ја уредил Martins mom RR -- 25.8.2011 8:43:33 >


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот vesna1)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Напредни деца
25.8.2011 10:07:41   
arh_diz
Martisns mom treba da prevzemes nesto okolu Martin bravo za negouser posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Напредни деца
25.8.2011 11:07:15   
Pregnant
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image Bravo i od mene, treba da se posveti vnimanie na tie deca. Me potsetuva na brat mi, koj od mal delese od drugite, mu bese dosadno i vo uciliste. Sega raboti kako programer i postojano se nadograduva, ama seto toa e negov licen trud, nikoj (mislam na drzavni institucii) mu nema pomognato da go razvie toa sto go poseduva. 

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Напредни деца
25.8.2011 11:22:22   
Felly RR
Браво за Мартин, навистина е реткост на толку мала возраст да знае толку многу работи

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Pregnant)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Напредни деца
25.8.2011 11:34:10   
AnnaMolly RR
Браво за Мартин. Па за ваква работа и треба да се фалиш! Гордеј се со своето дете и работи со него уште повеќе!

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Напредни деца
25.8.2011 15:27:25   
mila mama
Martin's mum bravo za Martin! Se gleda oti mu zboruvas ne deteto user posted image user posted image user posted image Bravo za nego!user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Напредни деца
25.8.2011 17:10:25   
Natuska85
Браво Мартин user posted image user posted image user posted image user posted image .Само напред

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Напредни деца
25.8.2011 22:40:11   
Martins mom
user posted image user posted image user posted image Мамички гушки за сите вас од мене и Мартин. Мм денес ми го донесе на работа и влегува внатре фраерот и вика „Ееееј, слатка куќа“user posted image user posted image Значи си ги поврзал муабетите кога му кажував кој каде работи и знае дека мајка му работи во „Слатка куќа“user posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Напредни деца
25.8.2011 22:47:52   
Тања РР
Леле БРАВО! Навистина браво за Мартин. user posted image user posted image user posted image



_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Напредни деца
26.8.2011 17:54:47   
dzigimigi
user posted image za MARTIN bas se raduvam srce malo 

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Напредни деца
30.5.2012 9:07:20   
Bile
Темата е отворена за разговор а не за фалење, барем јас така ја толкувам. Тука можеме да кажеме се што е најдобро кај нашите деца но затоа постојат и теми каде можеме да споделиме искуства каде нашите деца имааат проблем или нешто не оди како треба. Затоа мамички слободно пишете се што е добро и невообичаено позитивно кај вашите деца.Голема подршка за Мартин и за сите деца и нивните родители.

Јас овде сум пишувала порано бидејќи имав навистина со што да се пофалам. Поголемата ќерка уште од мала црта, прави одлични цртежи, мислиш возрасен ги нацртал, на 4 години ги научи буквите, почна да пишува а денес на неполни 7 течно чита. Оди на училиште прво одделение. Во второто полугодие почнаа да учат броеви, и по некоја задача собирање и одземање. Додека децата тоа учат ќерка ми ја учи таблицата множење. Вчера правеа тест по математика нејзиниот беше најдобар прва го решила без грешки и наставничката ја пофали дека има направено најдобар тест. Знаци, букви, бројки додека сите учат таа веќе оди доста напред. При разговор со наставничката ни беше понудено да прескочи второ одделение да одиме трето од септември. Маж ми не дозволи бидејќки вели децата се мали кај почнуваат порано кај јас ке го терам да оди понапред. Мислиме дека вака ке му биде подобро да си остане таму каде што е сега а за понатаму ќе видиме како ќе се одвиваат работите. Англиски завршуваме 1 степен (лани одеше во подготвителен) за неа не претставува проблем латиница-кирилица, вади максимум поени од тестовите. Се надевам дека вака ке продолжи....user posted image

_____________________________

Gorana i Stefani

(Одговор на членот dzigimigi)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Напредни деца
30.5.2012 9:40:53   
AnnaMolly RR
Не знам како би можела самата мајка да одреди дали детето и е напредно. Мислам дека секоја мајка мисли се нај нај за своето дете. Не знам кај нас дали функционира такво советувалиште за деца, поим немам. Ајде таму има стручни лица и мислам дека тие се компетентни да кажат кое дете е напредно.

Јас колку што сум видела други деца на возраст од 18-24 месеци, кога ќе ги споредам со Филип, искрено мислам дека многу повеќе зборува и разбира од нив. Ама има и деца што разбираат и многу повеќе од него.
Филип има 23,5 месеци и веќе неколку месеци знае да разликува машки и женски род, употребува сврзници, размислува логички... Кажува цели реченици, на пример „Сега јас ќе одам да си ги земам патиките“ и тоа буквално така од збор до збор. Знае да брои до десет, разликува само црвена, зелена и бела боја (но не секогаш ги кажува точно). Памти се, раскажува случки од пред неколку месеци, раскажува приказни, знае десетина песни цели...

Си разговараме како со големо дете.
Го сметам за понапреден од некои деца, но во никој случај не мислам дека нема некој понапреден од него user posted image

< Поракaта ја уредил AnnaMolly RR -- 30.5.2012 9:41:21 >


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Bile)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Напредни деца
30.5.2012 9:42:44   
mamicki
Надарените и талентираните деца се деца кои со поголема леснотија отколку што е карактеристично за нивна возраст усвојуваат нови обрасци на однесување, но не само тоа, туку имаат и бујна фантазија и многу се креативни. Тој потенцијал на децата неретко бидува загушен од образовниот систем кој е скроен по мерка на златната средина, па најчесто, за жал, негови жртви се токму овие дечиња ( се што стрчи- се поткаструва!).
Токму поради ова многу е важно децата да добијат соодветна и безрезервна поддршка од родителите. Притоа, поддршката не подразбира да ги проектираме своите амбиции врз нив, туку да ги поддржиме на патот што тие самите ќе го изберат, без оглед дали тој пат се поклопува или не се поклопува со нашите желби/очекувања. Натаму, секојпат кога родителите ќе воочат дека детето во училиште го „гмечат“ за да се вклопи во калапот- имаат обврска да реагираат, секако, не бурно, но размно и со аргументи да предочат дека не сакаат тоа да се практикува.

(Одговор на членот Bile)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Напредни деца
1.1.2013 12:55:33   
Pepelaska *
Знае некој кај има вакво советувалиште ? Не е важно кој град?

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Напредни деца
25.6.2013 13:57:10   
vezilka RR
Ете, ники ме инспирираше во другата тема. Навистина што прави нашиот образовен систем со напредните деца. Дали воопшто успеваат да ги препознаат и како ги поддржуваат. Или, ги убива средината?

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Напредни деца
25.6.2013 14:02:36   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

mislam deka gi mesate rabotite kompletno
se raboti za poinakov obrazoven sistem kade talentirani deca imaat prilika vo ramki na sistemot da napreduvaat po sopstven ritam bez da bidat sopnuvani od grupata so koja bile zapisani
ne polagaat tie vonredno po sopstvena zelba, tuku se pravi selekcija vrz osnova na uspeh i im se ovozmozuva obrazovna programa soglasno nivnite kapaciteti
makedonskiot obrazoven sistem e daleku od ova svetlosni godini



ИЗВОРНА ПОРАКА: rina13 RR

Се сложувам Ники со тебе нашиот образовен систем не им помага на талентираните деца. Генијалци или талентирани деца најчесто се многу добри во определена област или во некои определени случаи талентирани се на повеќе полиња. Еве еден прост пример за деструктивност на системот: детето  е извонредно  талентирано да речеме за математика, географија професорката ќе му лупне 3 или 2 и по автоматизам според наши квази стандарди тоа не е добар ученик зашто кај нас важи критериумот добар си ако ти се сите петки.
Кога неможат да се договорат околу учебници, што преостанува тогаш за образовните програми.(Мислам дека покрај сите проблеми за решаvање проблемот со талентираните деца им е последен на листа)



(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?