|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Маслинки и печурки
28.11.2009 17:11:54   
Mila na mama
Јадат ли вашите деца маслинки?
Никаде не сум сретнала од која возраст треба да им се понудат маслинки. Мила последниве 4-5 месеци ги обожава црните несолени маслинки без семка. Не сум приметила да и штети. И
ма ли некој информации, позитивни или негативни искуства со маслинките?
Кога сме кај маслинките, а печурки кога почнавте прв пат да им давате и во каква форма? Ги сакаат ли?

< Поракaта ја уредил Mila na mama -- 5.12.2009 11:20:43 >


_____________________________

love u all
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Маслинки
28.11.2009 17:22:12   
mother 29
Марко не ги сака...сигурно му горчат,ке направи фаза и ке плукне!user posted image

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Маслинки
5.12.2009 13:29:03   
Mila na mama
Денес сакам прв пат да и дадам на Мила сос од печурки. Има некој совет на што треба да внимавм? Имате искуство со печурките?

_____________________________

love u all

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Маслинки
5.12.2009 13:59:08   
Еца
Не се сеќавам каде прочитав, но знам дека печурките се вбројуватво алергени и не се препорачуваат на деца под 18 месеци. Јас на Мартина сеуште не сум и давала печурки, се некако ми е страв, а маслинки почнав да и давам кога наполни една година. Баш ќе побарам информации и за маслинките и за печурките.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Маслинки и печурки
5.12.2009 14:15:05   
Еца
Совет од педијатар: печурките во исхраната на детето може да се воведат во многу мала количина на 12 навршени месеци, и тоа од сортата шампињони, но да бидат добро сварени. Се вбројуваат во храна која може да предизвика алергија.

Јас пак би советувала, не давајте печурки пред 18 месеци. Сепак секој најдобро си знае што и како ќе му даде на своето дете.

< Поракaта ја уредил Еца -- 5.12.2009 14:21:51 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Маслинки и печурки
9.12.2009 9:58:18   
BEBICA
Vo pecurkite ima mikotoksini koi se otrovni.Za vozrasnite vo taa kolicinina ne se stetni, no za decata da.so pecenjeto mikotoksinite se unustuvaat duri na temperatura od 240 do 270 stepeni.
Inaku kaj decata pecurkite se preporacuvaat da se davaat posle 12 godina poradi toa sto jetrata duri togas e sposobna da gi svari mikotoksinite od pecurkite.
Znam deka moze da izgleda glupo no ova e preporaka od nutricionista, ne sum go izvadila od rakav.


_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Маслинки и печурки
9.12.2009 10:03:54   
profesorica
На Дамјан не сум пробала да му дадам ни маслинки ни печурки а оние печурки што се во тегла ни јас ни мм не ги јадеме.Соджат лимонска киселина.Значи јадеме само свежи-свекрва ми прави многу вкусна каша.Но сеуште Дамјан не пробал.Еве има 18 месеци па можеби ќе пробаме.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Маслинки и печурки
9.12.2009 10:06:45   
mother 29
јас работам со печурки извоз,многу често!и да споделам нешто со вас ,што ми го има кажано сопственик на фарма за култивирани печурки -шампињони...јас такво губре во уста немам ставено и никогаш дома немам однесено(тоа се негови зборови)!па не сте свесни колку пати пред зреење се прскани!

инаку на Марко му неме дадено и немам намера..тој си ручка пица без печурки

< Поракaта ја уредил mother 29 -- 9.12.2009 10:07:38 >

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Маслинки и печурки
9.12.2009 10:07:15   
mami
ние јадеме секакви, пржени, печени на жар, свежи...особено ги сакам со лазањи а бидејќи и Лука јаде лазањи значи пробал и некоја печурка- досега на плукнал ништо- значи му се допаѓаат, а маслинки не сме му дале, горчат па ке почекам уште малку

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Маслинки и печурки
9.12.2009 10:51:50   
profesorica
ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

јас работам со печурки извоз,многу често!и да споделам нешто со вас ,што ми го има кажано сопственик на фарма за култивирани печурки -шампињони...јас такво губре во уста немам ставено и никогаш дома немам однесено(тоа се негови зборови)!па не сте свесни колку пати пред зреење се прскани!

инаку на Марко му неме дадено и немам намера..тој си ручка пица без печурки


фала ти за информацијава, сега сум сигурна дека нема повеќе да ги јадам а не па на Дамјан да му давам!!!


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Маслинки и печурки
31.3.2010 11:09:21   
TRANSTAR
na sampinjonite im stavaat i varakina, toa gubre ni pod razno nie a kamo li nikodim, a maslinki DA, bidejki distribuirame dojranski maslinki nikodim uste pred da dobie zabi gi projade.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Маслинки и печурки
31.3.2010 11:56:00   
big_mama817
печурки сеуште не сум му дала а по ова што прочитав не ни планирам а маслинки од скоро почнавме и му се допаднаа user posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот TRANSTAR)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Маслинки и печурки
31.3.2010 12:06:25   
Еличка
Ќерка ми многи ги јадеше печурките, со пица, а дури ја правевме пицата си ги јадеше и така без ништо. Ама еднаш изгледа многу изеде па почнаа да ја чешаат очите многу и и потекоа. И поврати. Не бев сигурна дали е од печурките. После некое време пробавме пак, не и потекоа очите ама поврати и тоа само печурките, значи само тие не се свариле. Дали е некоја алергија или тешко се варат не знам, ама веќе не и давам. А маслинки кога како, порано повеќе ги јадеше.

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Маслинки и печурки
31.3.2010 12:49:33   
nadica
ниту јас ниту мм не јадеме маслинки ни се лоши од самиот мирис па и надица нема пробано маслинки до сега
а за печурки сеуште не сум и дала но можеби има пробано од пица и не ми јавила реакција

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Маслинки и печурки
31.3.2010 14:22:55   
profesorica
пааа сеуште не сме пробале. ни тоа ни тоа.

баш пред некој ден свекор ми рече дека зетко имал некој познат што продава свежи печурки- такви може да пробам да му дадам да видам длаи ќе сака а за маслинки, незнам некакоuser posted image user posted image user posted image ај може ќе пробаме деновивеuser posted image


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Маслинки и печурки
7.4.2010 23:36:52   
Maca25
Нина многу сака маслинки, секакви, тврди, меки, солени, несолени, црни, зелени, сите ги сака. Ако види дека некој јаде маслинка одма се стрцува накај него. Тоа обично сум јас, обожавам маслинки. Како мала не поминувал оброк кај мене без УНКУН - така сум ги викала маслинките.

А за печурки не знам дали би и дала до 2 години. Јас еднаш неделно готвам нешто со печурки, ама на нина од тоа не и давам.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Маслинки и печурки
7.4.2010 23:44:09   
sinolicka
matej obozava maslinki, imu kupuvame crni,bez semka i nesoleni .jade od 1god. se konsultirav so nasiot pedijatar i ni rece deka moze da jade veke se.a pecurki sum probala da mu dadam ama ne gisaka.koga ke mu gi pokazeme maslinkite, tolku e radosen i samo vika macinki,po cel den bara maslinki i meso.bez toa na smee da sme doma.user posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Маслинки и печурки
14.5.2010 16:08:28   
Џесика
Борјан секој ден си конзумира по 1-2 маслинки дневно, ги обожава... уште од негови 2-3 месеци му давав да лизне се што јадам јас, и приметив дека скоро се од тоа што пробал денес многу сака... а за печурки не сум ни помислила да му давам, не дека знаев дали се штетни или не, некако и мене ми се тешки, па ретко ги имаме на мени за оброци

(Одговор на членот sinolicka)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Маслинки и печурки
29.3.2011 17:52:05   
Felly RR
Матеа сега брзо проба маслинка, ама толку многу и се бендиса, што не ја испушташе од раце, и само по малсинките трчаше, а другото на маса што беше ич не ја интересирашеuser posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Маслинки и печурки
30.3.2011 13:48:13   
Maca25
Ние почнавме и со печурки, свежи шампињони, и нешто посебно не ги сака. Првиот пат кога проба, убави и беа, после тоа кога како ги јаде.
А за маслинки - тие ни се на сите дома омилени. Мора да имаме секогаш маскинки во фрижидер.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Маслинки и печурки
30.3.2011 13:58:32   
mama26
voopsto ne sum jadela maslinki,se nekako mi gorcea i taka jas izrasnav bez nivuser posted image . za mojot 4 godisensin projadov [ morav] zatoa sto sakam da jade i proba se,za da ne mu stvoram odbinost..duri i ovosjeto so sila go jadev za da i toj jade [anti fruit sum isto taka ]user posted image ..i pecurki jademe samo taka poprzeni na skarata so sol,ne gi saka mesani vo salata ili sl.


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Маслинки и печурки
5.6.2011 16:41:49   
Snowhite RR
Маслинки има пробано, ги сака да ги јаде, а освен крем супа од печурки, други нема пробано

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Маслинки и печурки
18.1.2013 14:42:43   
vezilka RR
Уф, ние маслинки јадеме од многу мали, од пред гонинката, и тоа во сите форми и во сите бои user posted image user posted image .

А печурки пред три дена му дадов за прв пат, значи на две години и еден месец. Ние дома често јадеме печурки и досега едвај избегнував да му дадам. Е завчера не избегнав. Му дадов шампињони, свежи, пржени со јајце и кашкавал. Ги бендиса и си изручка неколку. Немаше реакција.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Маслинки и печурки
18.1.2013 14:49:06   
Annet
maslinkite ne gi sakame,a pecurki pred nekoj den i dadov,vednas se nafrla na obrazite,i taka nema da i davam do kaj 3-4 godinki izgleda

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Маслинки и печурки
18.1.2013 15:15:38   
princessa
i Natalija mnogu saka maslinki ama jas gi krijam i ne jademe pred nea zasto ako na masata ima maslinki koga se ruca taa samo maslinki jade i nisto drugo. Kupuvame maslinki bez semka i vnatre imaat blaga piperka. Mene mi e najveke za toa sto se navistina soleni iako za nea posebno gi stavam vo voda da se otsolat ama ne biva, tie si se soleni.
Pecurki ne gotvam mnogu, epten retko, mnogu mi se teski za digestivna obrabotkauser posted image a iance sum i dala da proba ma da ne gi obozava mnogu.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?