|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Колку чини градинката?
10.6.2009 10:57:27   
mami
Ете и на тоа треба да почнам да размислувам..дај кажете ми како се движат цените по градинкиве? секоја е различно или ?
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Колку чини градинката?
10.6.2009 11:02:21   
lide78
Sumata za cel mesec e 1490(vo Skopje),ako deteto ne odi cel mesec se plaka 521,a ako otsustvuva poveke od 5 rabotni dena za sekoj den posle pettiot se odbiva 40-50 den.dnevno.znaci za 5 i pomalku nisto ne se namaluva.

_____________________________

Колку убав ден!

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Колку чини градинката?
10.6.2009 11:07:29   
mami
тоа е во државните градинки така? пошто деверми гледале во некоја приватна најверојатно и им рекле 14.000 месечноuser posted image мислам што е многу многу е


(Одговор на членот lide78)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Колку чини градинката?
10.6.2009 11:13:42   
lide78
da,da vo drzavnite

_____________________________

Колку убав ден!

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Колку чини градинката?
10.6.2009 11:15:24   
Еца
Јас сакав да ја запишувам Мартина во Фракофонската градинка, каде учат само француски јазик и таму месечно е 6000 денари, што и не е многу со оглед на тпоа дека се зборува само на француски, значи учи јазикuser posted image но ми беше многу далеку, некде во Козле, а баш останав бремена,и немав опција за носење, па се остана на пуста желбаuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Колку чини градинката?
10.6.2009 11:17:31   
mami
И јас сакам да го пратам во некоја јазична, да се учи од маллечко, ама ке барам со некој јазик што го знам за да не испадне после детево ми збори нешто по дома а јас ништо не го разбирамuser posted image user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Колку чини градинката?
10.6.2009 11:20:30   
lide78
kaj svekrva mi imaat vo sklop na drzavnata gradinka i edna germanska grupa.ke prasam kako im se cenite

_____________________________

Колку убав ден!

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Колку чини градинката?
10.6.2009 11:46:37   
mami
Фала однапред...почнувам веќе да прибирам информации па здравје може од јануари да го пуштиме..сакам прво да научи да кажува за мочкање па после, ми е шубе да го мислам цел ден дали е преоблечен или не

(Одговор на членот lide78)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Колку чини градинката?
10.6.2009 15:40:31   
natasha
mozes da ja posetis stranicata www.sezabebe.com tamu imas informacii za del od nasite drzavni gradinkiuser posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Колку чини градинката?
13.8.2009 12:53:29   
ANETKA
nie od septemvri ke go davame izgleda damjan vo gradinka i kako sekoe dete znam deka ke pravi problemi samo se prasuvam, kako gi cuvaat tamu sekoj posebno da ne stavi u usta nesto so netreba i kako gi ranat i uspivaat.posto damjan se u race zaspiva i se so lazenje jade.mnogu e temperamenten so specificni baranja i se plasam deka nema da uspeeme.

(Одговор на членот natasha)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Колку чини градинката?
13.8.2009 12:57:13   
mother 29
i jas go imam istiot pr.i nie Marko ke go prakame od septemvri vo gradinka a i toj e od specificen- pospecificen...Anetke koga te citam tebe i za ova a i za spienjeto so si pisavme....abe isto kako jas da se gledamuser posted image

(Одговор на членот ANETKA)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Колку чини градинката?
13.8.2009 12:59:06   
natasha
cenite vo drzavnite gradinki se isti 15ooden mesecno,dodeka vo privatnite variraat cenite od 6000-10000zavisi,na sekoe dete mu e potrebno vreme za da se adptira na novata sredina i na lugeto vo nea,toa deka ke zaspiva vo race kaj vospituvacot da ne se lazesme tamu se site isti deca i vazat paravila podednakvo za site,vnimavaat na decata,ama nee kako doma.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Колку чини градинката?
13.8.2009 13:02:51   
big_mama817
da toa e tocno deka ne e kako doma no jas da vi kazam iskreno sega za sega fala bogu sum zadovolno od gradinkata kako go gledat maliot a za cenite se iznesuva 1500 den. vo drzavnite

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот natasha)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Колку чини градинката?
13.8.2009 13:09:49   
ANETKA
pa znam deka nema sansi vo race da go uspivaat ama prvite 2 nedeli izgleda nema da spie.a za jadenjeto kako gi ranat.i mi e strav od opasni igracki i mali delcinja sto moze da se progoltaat ili tie se otstraneti od upotreba kaj so ima pomali deca do 2 godini.i isto mi e strav nadvor koga ke gi nosat da ne pikne nekoe kamce vo usta i da se zadavi posto ne gi pazat sigurno sekoe dete posebno so ima vo racete.

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Колку чини градинката?
13.8.2009 13:10:41   
ANETKA
mother 29 a kolku meseci ima marko?

(Одговор на членот ANETKA)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Колку чини градинката?
13.8.2009 13:14:27   
mami
Анетке колкав е Дамјан? Мислам во градинките ги пазат колку толку, значи сигурно дека не им даваат играчки со ситни делчиња бидејќи знаат со кого си имаат работаuser posted image ЈАс имав можност извесно време да престојувам во градинка пред две години, ги учевме децата на некоја кореографија и таму сите играчки беа безбедни, немаше некоја што може да ја лапнат. Не ми се допадна тоа што спијат во иста просторија каде што играат ама тоа е друго веке. А дека ке го заспиваат во раце мислам тешко. Ке му биде проблем додека се навикне ама после ке биде супер

(Одговор на членот ANETKA)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Колку чини градинката?
13.8.2009 13:15:50   
big_mama817
anetka nemoj da se plasis vervaj deka vnimavat na niv i sigurno tvoeto ke bide vo jasli a tamu ne gi iznesuvat nadvor i poveke vimavaat jas mojot pocnav da go nosam od 11 meseci a sega ima 22 meseci normalno ke mu treba adaptacija no mislam deka ke ti se navikne nemoj da bides samo tolku zagrizena user posted image user posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот ANETKA)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Колку чини градинката?
13.8.2009 13:17:08   
ANETKA
Damjan ima 14ipol meseci.A kako gi uspivaat ke postavat krevetcinja i gi legnuvaat?taka nema sansi da zaspie damjan ke stanuva i ke se prevrtuva od krevet ne znaete so pravi skroz stanuva i odi na krevetot niednas do sega otkako e roden nema zaspano sam, sve u race i toa sega e dobar za 5-10 minuti zaspiva iako nekogash pravi problem a porano po pola saat-saat sum go uspivala.a za jadenjeto kako gi ranat?

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Колку чини градинката?
13.8.2009 13:20:30   
big_mama817
za spenje zaspivat samite deca koga sakat bidejki se seuste mali a za jadenje gi ranata ucitelkite sekoe dete posebno ke vidis ke se navikne samo ti zboruvajmu kolku e ubavo vo gradinka pa kako ke si igra so decinjata pa kako ke nauci pesnicki oni veruvaj se razbirat i slusat no samo ti bidi pozitivna i se ke bide okuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот ANETKA)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Колку чини градинката?
13.8.2009 13:21:56   
ANETKA
ke vidime na pocetok moze do 12 ke sedi pa ke go zima baba mu(majka mi) pa ona ke si go uspiva i rani za rucek.pak mislam deka za pocetok polesno ke bide.

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Колку чини градинката?
13.8.2009 14:05:22   
mother 29
ejjj sum ispustila...Marko vo oktomvri ke polni 2 godinki

(Одговор на членот ANETKA)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Колку чини градинката?
13.8.2009 14:13:03   
mother 29
jas sum od Kocani, mal grad site se znaeme i edna utesitelna rabota za vo gradinkata ,mi e toa sto, vospituvacka ke mu bide moja dobra prijatelka(Marko ja znae i ja saka)...taka si se tesam..inace nie go zapisavme vo prva mala(kaj nas se pocnati so zapisuvanjto)...a i sestra mi se nadevam deka posle nova god.... ke ja zaposlat bas vo taa gradinka kade ke odi i Marko i ke bide superiska

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Колку чини градинката?
2.11.2009 23:20:08   
biljanaM
Воислав оди во градинка скоро месец дена едвај се будиме насабајле...не сака да слушне за градинка, ама се тешам дека ке се навикне....ние плакаме 1500 денари месечно ама во државна градинка, кај нас нема приватни....

_____________________________

Ил смо само ту због рамнотежа меџу звездама.....

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Колку чини градинката?
3.11.2009 16:06:27   
profesorica
хаха анетка тука ептен ја имало во дискусии user posted image user posted image user posted image хахаах -епа ама не го дадовме Дамјан во градинка - одлучивме да го чува жена.

< Поракaта ја уредил profesorica -- 3.11.2009 16:10:10 >


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот biljanaM)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Колку чини градинката?
10.1.2010 15:17:16   
mother 29
1 500 denrai mesecno

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

ime za moeto bebe
babymila (67%)

sara (33%)


Број на сите гласови: 27

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!