|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Исхрана на децата во лето
8.7.2009 19:27:58   
Еца
Со оглед на тоа дека во летото мора да се примаат многу повеќе течности, дали им го менувате начинот на исхрана кај вашето дете и што најмногу форсирате? Дали им купувате горова храна, или овој период малку повеќе внимавате поради квалитетот, бидејќи е премногу топло, па храната брзо и се расипува?

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Исхрана на децата во лето
8.7.2009 20:28:13   
mami
па со оглед на тоа дека лани форсиравме само млеко овој периодuser posted image user posted image user posted image user posted image годинава го користиме да ги проба сите овошја и зеленчуци во сирова форма колку што е можно...јаде полесна храна како и ние, ама дека нешто особено му менувам не, а и нема што да менувам, дури сега факаме некој ритам за јадење

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Исхрана на децата во лето
27.8.2009 10:16:18   
mami
син ми е заљубен во дињи и праски..луѓе се тресе кога ке ги види, и ако не му дадеш почнува да хистеришаuser posted image user posted image user posted image user posted image во состојба е да изеде две праски и три резанки диња во една порција
и после нормално пелената тежи еден тонuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Исхрана на децата во лето
25.6.2012 21:45:46   
Pepelaska *
Незнам дали му е од жешково или којзнае ама ич не ми јаде како што треба.
Што им давате вие на дечињата на возсраст од околу 2 години во овие жештини ??
Моето одбива секакво овошје, за разлика од лани кога само овошје јадеше?user posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Исхрана на децата во лето
26.6.2012 2:15:35   
kikicka
Пепелашке,големи се разбираат и почнуваат да прибираат јадење.Еве и Л е тука некаде со М,исто прибира јадење не толку многу ама сепак нејаде мнгколичински за разлика што јадеше кога беше поладно.Башка избегавај често да се заситува со грицки.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Исхрана на децата во лето
26.6.2012 13:58:01   
vezilka RR
Ние зголемивме на течности. Конечно детево почна да пие!! Додека не фатија жештиниве Никола освен млекото, друго течности скоро и да не внесуваше, вода па никако. Сега пие ладен чај скоро 300 мл. дневно плус 150мл. вода и некогаш уште толку сокче. Со количината на храната не сум приметила некоја разлика. Инаку да, сега почна да прави разлика што му се свиѓа, а што не user posted image

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Исхрана на децата во лето
26.6.2012 14:05:15   
Mihaela 2010
Eh nie so tecnosti nemame nikakvi problemi,denot so cajce ni zapocnuva,preku den sokcinja,voda so isceden limon ,a popladne obavezno svezo isceden sok,i mleko se razbira...
Okolu jadenjeto ne sum i smenila nisto,pak si terame so isto temno,za rucek zelencuk so meso,vecera lepce so nesto namackano.Ovie nekolku dena mi se budese preku nokj i mi barase voda,izgleda od zeskovo i zedna stanuvase...

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Исхрана на децата во лето
26.6.2012 14:10:15   
arh_diz
Vo ishranata nemam mnogu promeneto, a tecnosti pie premnogu se slucuva da ispie i po 1,5 l voda dnevno sokovi izbegnuvam da mu davam.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Исхрана на децата во лето
26.6.2012 14:27:13   
Felly RR
Ние јадиме многу повеќе свежо овошје и зеленчук.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Исхрана на децата во лето
20.6.2013 21:55:40   
Felly RR
Дали ја прочитавјте вчерашната статија за исхрана на децата во лето. КЛИК
Ние пиеме многу вода, јадеме помали а почести оброци, повеќе овошје и сега за сега немаме проблем со јадењето...

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Исхрана на децата во лето
21.6.2013 12:13:19   
Bethany
И ние немаме променето многу во исхраната... Овошје секојдневно внесува, е сега ни е проблем свежи салати да јаде, ептен јаде кога на него му кликне да јаде. Знае да поједе пример цел патлиџан, исечен на коцки, а утредента кога му понудам сврти глава за друга страна и нејќе и нејќе. Вода пие нон-стоп, тоа му е единствена течност. И јас плус нонстоп го потсетувам сега во овие денови, пиј вода, пиј вода!
До сега не приметив дека има влијание жешково на јадењето, периодов има апетит, се надевам и ќе остане така.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Исхрана на децата во лето
22.6.2013 13:15:08   
Snowhite RR
М општо многу пие вода, а јаде и зеленчук и овошје, немам многу променето во исхраната, освен што го нудам со повеќе салати и овошје, вчера на пример се изнајаде тартатур, а инаку млеко и млечни производи не сака, а краставици можеш да го закопаш во нив и ќе излезеuser posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Исхрана на децата во лето
22.6.2013 13:38:27   
mila28
Исто и кај моето(18 м) нема некоја драстична промена во однос на јадењето, апетитот е тој. Шопска обожава user posted image му сецкам краставичка, домат без лушпа, пиперка и моцарела на парчиња со малку маслиново и ужива да ги боцка со виљувче , најверојатно дека не гледа нас, ние горе доле секој ден јадеме шопска или рендан морков со цвекло. Исто овошни салати сака, што и да е само да го оставиш сам да јаде ќе јаде, ако пробам јас да му дадам нема шанси. Сега ни се фаворит цреши и праски user posted image Е да и сладолед одвреме навреме давам обичен млечен сладолед на стапче. Сокови природно цедени редовно пие и зимно и летно време нема некоја промена. Вода исто ни е незаменлива(му стиснувам по неколку капки лимон или портокал) Од секогаш пиел многу вода, а сега со горештиниве уште повеќе. Избегавам да му давам пржена и зачинета храна, гледам јогурт секој ден да пие(млеко не пие) месо 2-3 пати неделно-телешко и риба лосос исто 1-2 пати недлно обавезно, Супи варам 2-3 пати неделно или со мешан зеленчук или пак со кнедли со гриз и јајца, бидејќи е 300 на саат и огладнува на секој 1:30-2 саати па постојано мора да имам нешто брзо а здраво.

_____________________________

Your children will become what you are; so be what you want them to be

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Исхрана на децата во лето
22.6.2013 14:16:33   
vezilka RR
Па кога ќе видиш и ние немаме сменеро многу во исхраната. Мене само не ми јасно како детево издржува со толку малку течности во жештиниве. Абе не пропи вода никако. Цел ден сум со шишето вода и го прашувам нон стоп, а тој една голтка две ќе шмркне и толку.

(Одговор на членот mila28)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Исхрана на децата во лето
22.6.2013 14:32:13   
deluxe
Во жештиниве бебушко(10 мес.) го покачи апетитот за вода,сега пие по две шишенца вода (вкупно 250мл) и многу сака да јаде јогурт дробено со лебче,овошни јогурти,цреши додека кашичките со месо почна да ги избегнува,најверојатно не му одговараат на времевоuser posted image .Исто така млекото почна поретко да го пие,само наутро и на вечер,а измеѓу сме со секаква храна.
Пред некој ден и лубеница си ручкаше ,убаво си се освежиuser posted image

< Поракaта ја уредил deluxe RR -- 22.6.2013 14:33:22 >


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 15
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?