|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Забранете им го преработеното месо?!
18.8.2009 15:00:43   
mami


Родителите не треба да ставаат шунка во сендвичите на своите деца, предупредува WCRF  -  Светскиот фонд за истражување на рак

Се верува дека децата не треба да консумираат обработено месо како шунка, салами, виршли и сланина.

Според светскиот фонд за истражување на рак, постојат „убедувачки докази “ дека јадењето на обработено месо го зголемува ризикот од рак на цревата.

Иако не постои специфично истражување за јадењето на месо во младоста, организацијата вели дека доказите кај возрасните се толку очигледни што едноставно не може да се игнорираат. Поради ова децата треба да стекнат здрави навики во исхраната уште од пет годишна возраст и да избегнуваат преработено месо.

-Подобро е децата да го сфатат преработеното месо како нешто што се јаде повремено, доколку истото им е достапно во исхраната, вели Марни Крејз, од WCRF.

Организацијата предупредува да се избегнуваат и нешта кои содржат многу калории, како што се слатките пијалаци.

Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Забранете им го преработеното месо?!
27.8.2009 10:17:35   
mami
мојов од се ова пробал само виршла, варена и не му се допадна баш многу па и не му ја ни нудиме нешто посебно, ама затоа мелено месо обожава, особено ако е во мусака

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Забранете им го преработеното месо?!
27.8.2009 10:23:53   
Еца
Мартина има 3 год и 9 месеци, и прв пат проба салама претходниот месец (пилешка на перутнина) и паштета исто така. Јас како дете не сум знаела што е оваuser posted image моите не јаделе вакви работи воопшто, па не сум јадела ни јасuser posted image   И на Мартина и давам салама и паштета многу ретко, колку да разбие монотонија. Поптво би и сварила палента, гриз, или корнфлек, експандирани житарици, отколку овие производи, кои и јас многу ретко ги козумирам.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Забранете им го преработеното месо?!
7.10.2009 14:35:40   
big_mama817
се сложувам со тебе Елена user posted image

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 7.10.2009 14:36:01 >


_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот Еца)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Забранете им го преработеното месо?!
12.11.2009 14:14:17   
profesorica
Билјана_Г еве и тука имаш нешто за темата што сакаше да ја отвориш.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Забранете им го преработеното месо?!
12.11.2009 15:50:30   
arh_diz
Jas sum vozrasna pa mozam da kazam deka sunka jadam samo vo pizza a salama slanina virsi mnogu mnogu retko ne se sekavam koga imam jadeno.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Забранете им го преработеното месо?!
26.11.2009 13:18:25   
mother 29
јас му давам од тие малите виршлички по една ,понекогаш  и аргета паштета! а со пицата си ја јаде шунката!

< Поракaта ја уредил mother 29 -- 26.11.2009 13:19:04 >

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Забранете им го преработеното месо?!
15.12.2009 21:57:39   
mami
мојон во последно време му е хит виршла...има така периоди кога јаде нешто, па после несака ни да го види...ама засега јаде само виршли и кебапчиња, салами не ми се даваат, не ги јадеме ни ние. а во пица мм си јаде, јас несакам пица со салама

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Забранете им го преработеното месо?!
12.4.2010 0:01:07   
sinolicka
znae li nekoj da mi kaze dali e pravilno sekoj den da mu se dava meso na deteto.inaku imame 20.meseci i od koga sme vovele meso vo ishranata sekoj den mu gotvam jadenj so meso 5dena telesko 1den pilesko i 1 den riba.inaku matej e mesar se budi i vika meso mamo.baram samo sigurni mislenja a ne pretpostavki.ako slusnal nekoj od dr.ili procital nekade,

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Забранете им го преработеното месо?!
12.4.2010 0:25:03   
Mila na mama
Па за сигурно најдобро прашај си го вашиот педијатар.
И на возрасен не му треба секој ден месо не знам зошто за дете би било препорачливо. Ќерка ми на 21 месец јаде речиси се што има дома за ручек што значи 3-4 пати неделно месо секогаш различно пилешко, мисирка, телешко, свинско, риба 1 месечно и тоа со сила, а другите денови си јаде грав, леќа, грашок, макарони, супи, салати и сл. Нашата доктрка е повеќе за овошје и зеленчук па веројатно по нејзините совети јас ја хранев ила и ја навикнав да бара само краставица, патлиџан, јаболко, а сама никогаш не ми побарала месо.

_____________________________

love u all

(Одговор на членот sinolicka)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Забранете им го преработеното месо?!
12.4.2010 8:37:57   
BEBICA
Od sevo ova gore navedenoto mojava nisto nejade.Znaci ne sakam da se pravam pametna tuku samo go kazuvam moeto mislenje.user posted image
Inaku Monika e na zitarici, kako sto napisa gore Eca, griz, palenta i sl.



_____________________________

Дајте и на жена десет добри совети, таа ќе го следи само еднинаесеттиот - својот.

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Забранете им го преработеното месо?!
12.4.2010 8:58:10   
profesorica
дамјан пробал виршли 2 пати ама не ги јадел туку само пробал.забранив да му даваат. а инаку со пица јаде печеница.салама не пробал

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Забранете им го преработеното месо?!
12.4.2010 10:55:24   
mami
ИЗВОРНА ПОРАКА: Mila na mama

Па за сигурно најдобро прашај си го вашиот педијатар.
И на возрасен не му треба секој ден месо не знам зошто за дете би било препорачливо. Ќерка ми на 21 месец јаде речиси се што има дома за ручек што значи 3-4 пати неделно месо секогаш различно пилешко, мисирка, телешко, свинско, риба 1 месечно и тоа со сила, а другите денови си јаде грав, леќа, грашок, макарони, супи, салати и сл. Нашата доктрка е повеќе за овошје и зеленчук па веројатно по нејзините совети јас ја хранев ила и ја навикнав да бара само краставица, патлиџан, јаболко, а сама никогаш не ми побарала месо.


потполно се сложувам...Лука јаде што и ние, но ако треба да бира меѓу месо и овошје или зеленчук(строго свежо) ќе го бира ова второво...Така е навикнат а и педијатарот ни рече дека е поубаво така...

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Забранете им го преработеното месо?!
12.4.2010 10:58:50   
caci20
Petar jade se. Rucekot mu e najomilen. Jade od naset_o gotveno. Razlicno meso osven svinsko. Zelencuk obozava i riba. Jade sekakva i toa sto pocesto moze. Ednas nedelno pastrmka, oslic, losos. Nikogas ne pravi problem.
Retko za dorucek jade virsla pileska. A suvomesnato ne.

< Поракaта ја уредил caci20 -- 12.4.2010 10:59:32 >


_____________________________

Zivej kako sto mozes koga veke ne mozes kako sto sakas... vazno zivej...

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Забранете им го преработеното месо?!
12.4.2010 11:01:18   
mother 29
јас имам приметено дека се му е на периоди ,еден период ке ми бара месо и такви ствари,друг јаболко,пиперка.....
се заситува од едното ,бара друго...нема некој ред и првило кај мојот...битно е да јаде се ,да ужива во вкусот на истото...


(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Забранете им го преработеното месо?!
12.4.2010 22:45:36   
sinolicka
se javiv denes kaj nasiot pedijatar i ni kaza deka moze meso sekoj den (telesko) na 7-10 dena 1 pilesko sekakvo meso moze samo ne svinsko.a za drugite raboti nemame problem jademe se i zitarici i ovosje i zelencuk .skoro se sto sum mudala jade.samo mi bese strav da ne e stetno da se jade sekoj den meso 

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Забранете им го преработеното месо?!
13.4.2010 11:44:20   
matushka
Mateja od 7 dena, 5 jade meso ( pileshko ili teleshko) eden den mesan zelencuk, i eden mesan zelencuk so jajce.

(Одговор на членот sinolicka)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Забранете им го преработеното месо?!
15.4.2010 1:09:33   
Maca25
Нина не сака месо. Кога почнав да и воведувам месо, го јадеше, ама еве ја веќе некое време не сака да јаде многу месо. Не е многу ни по зеленчукот, ама затоа овошје би можела да јаде по цел ден. Со овошје и почнува денот. Јас не сум и дала ништо сувомеснато, мислам дека мм еднаш и даде пршута и многу и се допадна, цел ден после правеше мммм... мммм...., ама само еднаш и толку, не сакам да се научи на сувомеснато, а и мала е многу за преработено месо. И имам дадено мусака со мелено месо, ама јас си бирам парче месо кое ќе ми го сомелат. Во меленото месо може да стават се и сешто, вака јас ќе си одберам и знам што ќе јадам.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот matushka)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Забранете им го преработеното месо?!
5.6.2011 18:28:26   
Snowhite RR
Од преработено месо има јадено само пилешка виршла варена неколку пати, салама и паштета има пробано, мм му има дадено, односно ќе извади на маса и тој бара, а јас ич не сакам да јади такви работи

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Забранете им го преработеното месо?!
6.6.2011 11:29:18   
AnnaMolly RR
Од преработено месо има пробано само мелено, но јас купувам парче кртина и ми го мелат, не од веќе сомеленото месо. Виршли, паштети, колбаси, сувомеснато ни јас не јадам, не па него ќе му нудам. Тоа не се неопходни намирници, може и без тоа.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Забранете им го преработеното месо?!
7.6.2011 22:50:09   
suzeto
jas ne gi jadam bas tie raboti i ne mu gi nudam mnogu retko za porucek ili vecera pasteta ...ama jade mm i toj mu nudi i koga ne bara a jas mu davam stom pobara

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Забранете им го преработеното месо?!
16.1.2012 14:43:16   
AnnaMolly RR
Кај нас дома во секое време има некоја салама во фрижидер, а најчесто и кулен и печеница. Мм се дави во сувомесни производи, а јас пак не ги јадам. Неколкупати му има дадено на Филип салама и тој многу ја бендиса, ама па не сакам да јаде салама. А тој кога ќе види вреска „мевце, мевце“ и ми е жал да не му дадам.
Па си викам подобро печеница да јаде отколку салама. user posted image
Господинот научи сам да си отвара фрижидер и да си се послужува.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Забранете им го преработеното месо?!
16.1.2012 15:27:07   
Maca25
Сега читам што сум пишала пред една година. Е многу работи се сменија. Н. сега обожава месо, се јаде, а омилени и се виршлите. Ретко купувам, за да јаде поретко, но ги обожава. Сака и печеница многу. Со мм можат за вечера се сувомеснато од фрижидер да изедат.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Забранете им го преработеното месо?!
16.1.2012 15:34:13   
Pepelaska *
И јас не сакам да јаде вакви работи ама еднаш бевме на гости и му дадоа салама , многу му се допадна ама јас сепак дома не му давам, а пред некој ден свекор ми му дал виршли , тој јаде исклучиво такви работи и тоа се пржено и му дал и тоа огромни парчиња одвај ги доџвака.Во последно веме само глупости му даваат дома вчера го направив лом мм да ги искара малку дека има време за пржени колбаси, виршли и слични работи

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Забранете им го преработеното месо?!
16.1.2012 16:13:59   
Felly RR
Јас избегнувам да и давам вакви работи на Матеа. И Матеа на гости прв пат проба салама, па после и дома неколку пати јадеше- и ја сака. Исто и печеница има јадено, и тоа сака. А виршли и немам дадено.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?