|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Дете термит
21.8.2009 23:31:48   
niki
Veke podolgo vreme edno devojce me zacuduva so svojot odnos kon hranata i toa denes go dostigna svojot vrv, prosto ostanav sokirana.
Za da bide celosna prikaznava da kazam deka se raboti za devojce od godina i pol, koja pred dva meseci na kontrola imasse 12 kg. pedijatarot sovetuvase da se vnimava na nejzinata ishrana bidejki za nejzina vozrast ima prekumerna kilaza. Inaku da ja vidite ne bi rekle deka e mnogu debela, ama sigurno bi i dale poveke od dve godini.
E sega da kazam kako se hrani: nautro pie mleko, vo 12:00 obrok od varen zelencuk i meso, riba, jajca ili testenini, polno tanjirce, i za dessert ovosen jogurt 100 grama, vo 16:00 ovosna kasicka ili puding, vo 19:00 zelencukova supa i pred spienje pak mleko, pomegu obrocite moze da izede ton biskviti, leb koj posebno go obozava i se drugo sto ke i padne vo race, edinstveno odbiva da jade ovosje i zelencuk koi se nepasirani, ako se pasirani nema maka jade se.
Uste pointeresno e kolku se raduva na hranata, cim ke vidi deka vo kujna se raboti tropaat lazici se podgotvuva rucek ona pravec tamu ko kucence nekoe i tolku izraduvana i voodusevena, nemozete da si zamislite, nisto drugo ne ja raduva tolku kolku hrana. Ako nekoj sednuva da jade, i ona ke se nacrta na masa i ceka i nejze da i se dade bez ogled na toa sto pred pet minuti ona go dobila svojot obrok i go izela do posledna kapka. Lebot ne go grize, tuku go pika vo usta, ako zalakot i e mal ne djvaka tuku bara uste da ja napuni ustata do daska i posle djvaka naduena u facata ko balon i stalno ja predupreduvame da ne pika tolku ke se udavi ama ona ic maka nema pika edvaj ke sodjvaka i uste negoltnato bara uste. Cel den da i davas, cel den ke jade, luge ja nemam videno da odbie hrana.
Denes kulminacija, samosto jadese i im staila svekrva mi smoki vo tanjirce na masa, kerka mi si zima 1 i odi da si igra, a ova termitcevo zastanalo i so dvete race pika li pika u usta ko da ne videla nikad jadenje, dodeka se svrtime nie ona ja napunila ustata i pocnuva da se davi, ama pika uste i koga se ispovrati na sred soba povrakanica imav vo radius od eden metar. Ke mislite deka lazam, ama i mene ne mi e jasno tolku malo dete kako mozese ova da go napravi i kako e mozno da nema kontrola na jadenjeto, nema sitka, ova ne e lakomost, neznam kako da go narecam.
I eve me cel den se cudam i se prasuvam sto e toa sto ja tera taka da se odnesuva, normalno nikako ne mi izgleda, vakvo dete dosega vo zivotot nemam videno.
Izvinete za dolgiot post, bravo za onie sto ne gi mrizi da go citaat i za onie sto ke dadat nekoj sovet sto da se pravi so detevo.

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 1.10.2009 16:04:40 >


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 1
   Дете термит
21.8.2009 23:47:35   
mami
Вауууу..Ники, го прочитав и препрочитав едно 2 пати сигурно и неможам да се начудам...се убаво она што сака да јаде ама мислам дека тоа е претерано. Дури и да и се радува на храната и да сака да јаде, јас би и ги намалила оброците, но не бројчано туку количински, таа нека јаде 5 пати во денот но помалку..
Прв пат слушам вакво нешто..мислам и внук ми многу јадеше и сеуште јаде и е дебел ама тоа е затоа што нон стоп му бутаа сокови и банани и имаше период кога пиеше по 3 литра сок на ден, или јадеше 2 големи чинии сутлијаш и бараше уште.
Па добро како реагираат нејзините на ова? Неможам да се изначудам, мора да превземат нешто

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 1.10.2009 16:05:09 >

(Одговор на членот niki)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 2
   Дете термит
21.8.2009 23:58:11   
niki
Samohrana majka, koja prilicno mnogu raboti, pa verojatno i ne primetuva kolku i jade detevo, no poentava ne e kolku jade ama kako jade. Neznam sto da recam utre ke ja vidam i ke i kazam za povrakanjevo ona i neznae sto se slucilo. Inaku majkava mi e cudna malku, detevo i e godina i pol veke skoro site zabi gi ima i seuste seta hrana i ja dava pasirana, ednas ja prasav zosto mi vika cekala petkite da i izlezat pa da pocne.
Jas mislam deka tuka pocnuva problemot, sto detevo ne e nauceno da djvaka samo pika u usta i golta i za zal taka pravi i so lebot i so se sto e cvrsto i sigurno vo nedostatok na vreme za da i posveti vnimanie i nadopolnuva so hrana pa i detevo taka se uci i reagira.

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 1.10.2009 16:05:58 >


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот mami)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 3
   Дете термит
22.8.2009 0:05:03   
mami
епа ете го проблемот..на детето мму треба цврста храна, на таа возраст пасираната веке не ја задоволува нејзината глад и таа си нашла начин, замисли, полна уста пасирана храна изгледа одвратно но неа и е тоа како едно мало залче.
инаку сум голем противник на тоа пасираната храна до 5 години, мислам така е зборот но, еве бевме на роденден кај газдата, малечкиот полнеше 1 годинка и сеуште јаде само пасирано, иако има повеке заби од Лука, мајка му вели- се дави од парчиња храна...

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 1.10.2009 16:06:44 >

(Одговор на членот niki)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 4
   Дете термит
22.8.2009 0:23:10   
niki
Pa site na pocetok se davat ne se eksperti im treba ucenje, no ne i do tolku odolgovlekuvanje.
Jas malava ja gledam i sega cisto sumnjam deka ke prifati da jade nesto nepasirano. Ja nudime nie so ovosje na primer, iseckano na parcinja, ic ne go recka, ke go zeme ke go izgnjavi u race, ke napravi berbat nasekade i nema da go lizne a ne da go jade, istoto pasirano go jade. A leb, biskviti makaroni, cokoladi, kroansani samo pika vo usta bez merka, bozem e torba toa ustata i buutaaajjjjjjjj.
Bog da cuva se ispanicivme denes ke se udavi ni krivi ni dolzni na dusa ke ja nosime i stalno taka pravi samo povrakanjeto denes bese prv pat.

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 1.10.2009 16:07:16 >


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот mami)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 5
   Дете термит
22.8.2009 0:35:39   
Еца
Леле ова што го прочитав се запрепастивuser posted image Значи не е секој за родител, па кој што сака нека ми каже.Мислам, ало, таа мајка од небо да не паднала?Нависитна се изнервирав, нека ми извини некој ако се пронајде тука ама стварно луге.Децата се она ,ние што ќе направиме од нив.Ако веќе Ники навистина сакаш да помогнеш посоветувај ја некое време да и дава само со вилушка малку изгмечено или помали парченца.(само внимавај да не бидеш погрешно сватена мила)штом толку јаде еднаш ќе одбие, два пати ке одбие, трет пат гладна душа, ќе јаде, и ако се задави, еднаш, два пати трет пат веќе ке почне да жвака,мајка и нека и покажува со својата уста и нека ја тера истото да го прави.Дете на таа возраст е како сунгер и не верувам дека нема да ја имитира.Значи не е до детето, до мајката е.Ако грешам нека ме поправи некој.

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 1.10.2009 16:07:44 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот niki)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 6
   Дете термит
22.8.2009 0:47:40   
niki
Se slozuvam so tebe Elena vo potpolnost, jas na mojata od sest meseci pocnav da i davam prvo izrendano krupno i vareno, pasirano mesec dva jadese, posle se sto mozese so prsti i seckav sitno i so prsti si jadese, za merak, ni da se davi ni da povraka.
A gledam mnogu majki tuka nikako da prestanat so blenderot, neznam dal e od pregolem strav, dali im e polesno taka, no ne se ni svesni kolku loso si pravat za decata.

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 1.10.2009 16:08:16 >


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Еца)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 7
   Дете термит
22.8.2009 8:42:43   
Боцко
ух, интересно...
читам, препрочитувам и размислувам.
што се однесува до тежината, стефан имаше слична тежина. се започна при премин од млеко кон друга храна, но со време се регулираше преку трошење на енергија. навистина не изгледаат дебели, поготово ако се и високи. добо, тој е момче, ок ама сепак.

според мене не е проблем каква е храната. пасирана, рендана или цела, таа си има енергетска вредност, го полни желудникот, се вари, итн. бројките се јасни. тоа е само мал дел од проблемот.
главната работа е недостаток од љубов и внимание од родителите. сега е тоа само мајката која многу работи и љубовта може да ја искаже со тоа што ќе купи нешто убаво за јадење. кутрото девојче нема како да привлече внимание на себе па нашло начин. кога ќе порасне и ќе сфати дека нема татко покрај себе, ќе има нова серија на незадоволство изразена на сличен или друг начин, веројатно таков што ќе ја излудува мајката за да ја казни.
но, и медицински штетата е веќе направена бидејќи желудникот најверојатно е проширен.
тука е потребна посеопфатна акција на повеќе полиња, но за тоа нема услови. мајката нема средства и другото се врти во круг. настрана родителската суета кога ќе кажете некому за неговото дете. би требало брзо да се вклучи и таткото. можеби на крајот ќе излезе нешто добро од сето ова.
ама, изгледа дека ова е еден од оние случаи кои бара да решите дали да се вклучите да помогнете и бидете жестоко одбиени, или да гледате отстрана со скршено срце.

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 1.10.2009 16:08:46 >


_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот niki)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 8
   Дете термит
23.8.2009 0:13:00   
niki
Tuka nema sansi da se vkluci tatkoto, bidejki koga dozna deka e trudna iscezna od nejziniot zivot so obrazlozenie deka ne saka nikakvi obvrski.
Dali da pomognam ili ne, mislam deka nemozam, moze da i dadam sovet, no se prasuvam dali i toa da go pravam bas poradi taa roditelska sueta sto site ja imame, no ke i raskazam sto se sluci, pa sama neka izvlece zaklucok, neka razmisli i sama neka se preispita. Koga se decata vo prasanje a i se drugo vo zivotot bi rekla, kolku god soveti da dobivame, kolku god neka se dobronamerni, se dodeka sami ne sogledame ne menuvame nisto. Moze ke bide docna, ama sepak taka mi se cini deka  e podobro, sepak ne bi da se mesam kaj sto ne mi e mestoto.

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 1.10.2009 16:09:24 >


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Боцко)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Дете термит
12.1.2010 9:17:17   
mami
Ники, гледам дека си тука, што се случи со девојчето? како реагираше мајка и кога и кажа за инцидентот?
леле повторно го препрочитав постот и повторно си останав зачудена како може мајка да дозволи такво нешто кај своето детеuser posted image user posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Дете термит
12.1.2010 9:40:02   
niki
Леле истото тоа уште еднаш ни се повтори со повраќањето, кога и беше спремила лосос за ручек, и тогаш и кажав. Таа се чудеше зошто повраќала инаку си знае дека многу и јаде детето, но нешто посебно не презема. А и што да прави, зар ќе му забрани на детето да јаде?
Сега едно месец дена не сме се виделе, отидена е кај нејзините на одмор, па така незнам што се случува на тој план инаку последен пат кога се видовме уште на пасирана храна и беше девојчето, а еве ја 2 години полни во Февруари.


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Дете термит
12.1.2010 9:44:38   
arh_diz
Mora da prevzemat nesto so devojceto toa e premnogu hrana tolku hrana nemozam da izedam jas kako vozrasna. Mozebi bi bilo podobro uste sega da pocnat roditelite da baraat pomos za ponataka da niebide premnogu kasno sepak zeludnikot se prosiruva i bara hrana

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Дете термит
12.1.2010 9:45:15   
mami
тука морам да се сложам со Боцко дека детето изведува заради недостаток на внимание и желба да се сврти мама да го види...греота девојчето кога ке порасне ке си продолжи да бара прекумерно храна и само ке си навлече други проблеми

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Дете термит
12.1.2010 9:49:48   
mother 29
ja imam komsika sega pred nekoj den napolni 3 godini i ima okolu 30 kg.buldog,samo jade i ni gazot ne go pomrdnuva ,samo sedi!

bas sega koga i bevme ne rodenden,jas sedev so decata na masa deka go ranev mojot i taa so majka i,luge izede cetvrt parce pizza i celo debelo parce torta ,a vo meguvreme 2 casi sok so slamka..vo period od 40 -tina minuti..jas ostanav so otvorena usta!???????????i so e najkrvavo ne mozese da ja dojade tortata i ostana taka kolku dve zalcinja i majka i spuka ,ej i se razvika da gi dojade..leleellel

moze pak i se cini ,slabicka!????????????

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Дете термит
12.1.2010 9:52:37   
niki
Еднаш шетаме со неа и со ќерка ми и не сретнува една жена и ми вели за неа дека е постара од ќерка ми а разлика се 1 година и тоа ќерка ми е поголема. Неблагодарно е да ги споредуваш ама user posted image

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Дете термит
12.1.2010 10:38:19   
profesorica
ве читам и и не ми е чудно за девојчево. па ние имаме едно такво во фамилија.малата на братучетка од мм има 15 месеци и така прави.секој што јаде на маса бута и она, цели корки леб бута, по цели банџи чоколатца и што не.дамјан ке изеде 2 коцки животинско царство она цело го збутала у уста.јадела и кромид и луто пиперче барем така зборат user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Дете термит
12.1.2010 15:04:05   
ripce
Za da bide celosna prikaznava da kazam deka se raboti za devojce od godina i pol, koja pred dva meseci na kontrola imasse 12 kg.


син ми има 10 ипол месеци и има 10 кг и нешто., сака да јаде детето едноставно има желба за јадење.. и што тоа го прави термит?

_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Дете термит
12.1.2010 15:09:41   
arh_diz
Na brat mi kerkata ima 5 godini a ima okolu 19 kg zatoa mie cudno taka malo dete spored godinite a tolkava kilaza,.
Jas imam bratuced koj nekade od 2 godini pocna da se debeli no roditelite navreme go odnesao na lekar i sega ja namali kilazata i izrasna dosta visok

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Дете термит
12.1.2010 15:10:05   
mami
Ako nekoj sednuva da jade, i ona ke se nacrta na masa i ceka i nejze da i se dade bez ogled na toa sto pred pet minuti ona go dobila svojot obrok i go izela do posledna kapka. Lebot ne go grize, tuku go pika vo usta, ako zalakot i e mal ne djvaka tuku bara uste da ja napuni ustata do daska i posle djvaka naduena u facata ko balon i stalno ja predupreduvame da ne pika tolku ke se udavi ama ona ic maka nema pika edvaj ke sodjvaka i uste negoltnato bara uste. Cel den da i davas, cel den ke jade, luge ja nemam videno da odbie hrana.
Denes kulminacija, samosto jadese i im staila svekrva mi smoki vo tanjirce na masa, kerka mi si zima 1 i odi da si igra, a ova termitcevo zastanalo i so dvete race pika li pika u usta ko da ne videla nikad jadenje, dodeka se svrtime nie ona ja napunila ustata i pocnuva da se davi, ama pika uste i koga se ispovrati na sred soba povrakanica imav vo radius od eden metar. Ke mislite deka lazam, ama i mene ne mi e jasno tolku malo dete kako mozese ova da go napravi i kako e mozno da nema kontrola na jadenjeto, nema sitka, ova ne e lakomost, neznam kako da go narecam.


еве ова..не е до тоа дека сака да јаде, туку како и колку јаде...едно кога дете има апетит како твојот Рипче или Мартина на Елена или Дамјан на Професорица, а друго е кога имаш дете кое прекумерно бута во уста се

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Дете термит
12.1.2010 15:25:08   
zami
Kilazata kaj mali deca ne e merilo za debelina, bidejki e situacija koja moze da se promeni preku nok, decata se izvisuvaat, i za mesec dena ni traga od debelinata.

No prekumernoto jadenje e navika za cel zivot, i toa nemoze da vodi kon nisto drugo sem kon bolest.

I edna od najgolemite greski koj nie majkite ja pravime i koga mislime deka buckasto, dete so polni obravcinja e i zdravo dete.

No da bideme realni, koja od vas e spremna da go stavi deteto na dieta ili ako pobara da mu kaze nemoze dosta ti bese jadenje.

Jas eve da si kazam za mene, mu zabranuvam samo prekumerni dozi na cokolado (koj i ne gi jade bas mnogu), za drugi raboti ne bi mozela da mu zabranam.

A za ostanatoto ke si kazam po mene, majka mi veli deka koga sum bila mala, stanuvam od krevet i prvec kon friziderot, nisto ne sum odbivala i nikogas ne sum bila slaba (sega sum vo vrvot na sopstvenata kilaza), dieta neznam kako se drzi, sakam da jadam i recisi sekoe zimo barem ednas sum nastinata, a koga bev pomala bese sekoe zimo po dve dozi na antibiotik min.
Za sreka sin mi ne mi e metnat na mene po jadenjeto, jade se, ama so molenje.Obozava, tostovi, gumeni bomboni no i supi, madzi i dr.


_____________________________

Allways look on the bright side of life!

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Дете термит
13.1.2010 9:13:16   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: ripce

Za da bide celosna prikaznava da kazam deka se raboti za devojce od godina i pol, koja pred dva meseci na kontrola imasse 12 kg.


син ми има 10 ипол месеци и има 10 кг и нешто., сака да јаде детето едноставно има желба за јадење.. и што тоа го прави термит?


Рипче незнам како ти јаде детето, но килограмите не се најважни во приказнава. Мене пресуден ми е односот кој таа го има кон храната, радоста што ја чувствува и покажува за храна, а притоа за ништо друго не е до толку изразена. Детето кое и за мајка заборава кога ќе види храна, е она што ме навело да ја наречам термит, не ми е целта да навредам, ама се чудам.... Јас сум видела и други деца кои јадат, кои се дебелки, но и тие јадат, јадат, ќе се претупанат и ќе престанат. Ова дете не престанува и тоа е тоа што ме фасцинира, што ме чуди и загрижува. А Зами што вели, толку мало го гледаш и неможеш да го ставиш на диета, неможеш да му забраниш да  јаде, ти е жал и мака за него. Колку пати ќе речам еј па доста ти е веќе, а таа само ќе ме погледне и ќе рече уште и немам срце да не и дадам нешто.


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Дете термит
13.1.2010 11:04:26   
ripce
Ники веројатно не сум сретнала ваков случај досега... и не сум, па затоа колку и да ми кажуваш како е што е, искрено нема да успеам да те разберам, или тоа ќе биде половично! И не знам како јас би постапила ако сум не дај боже мајка на такво дете, или во најмала рака сум во контакт со такво дете... веројатно нема да имам срце да ја одбијам, или да ја ставам на диета, ама на се си има граница. Знам на мм една роднина од Австралија, беа дојдени тука и ќерката (14-15 години) имаше таков проблем, да бута се во уста, и мајка и буквално нон стоп и викаше како е подебела од неа, колку многу килограми има... и ја беше ставила на диета додека беа тука. Девојчето ослабна малку, ама како минуваше време (седеа тука околу 2 месеци), беше се потажна, помолчелива, понервозна...

< Поракaта ја уредил ripce -- 13.1.2010 11:06:35 >


_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 22
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?