|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Газирани пијалоци
15.7.2009 0:52:00   
mis.
Дали вашите деца пијат газирани пијалоци?

Мартин не пие газирано.Има само еднаш се напиено фанта по грешка мислејќи дека е сок од портокал и се исповрати.Ако некој му тури сам си вика дека он таков сок не пие.Мислам дека нема некоја корис од нив па и добро ми паќа што не пиеuser posted image
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Газирани пијалоци
15.7.2009 0:55:23   
Еца
Мартина до скоро не бараше, но по неколку посети на дечиња кај нас кои уабво го тамант газираниот сок, аи газираната вода, почна и таа да бара.И давам, но не секогаш и тоа обавезно да е на собна тем. и со шеќер внатре.Но и тоа е многу ретко.Дефинитвно сум против нив и не гледам зошто и таа би пиела.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Газирани пијалоци
15.7.2009 1:17:27   
katence
kerka mi po koka kola e luda tolku i se svigalo sto i bilo poslatko od cokolado user posted image taka samo vika.
i davame da se napie vo nekoja posebna prilika obicno rodenden,nova godina ili ako nekade sme iskoceni,a sinot ne pie nisto gazirano,nema ni izrazeno zelba i taka podobro.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Газирани пијалоци
15.7.2009 9:06:17   
Палешка РР
Дури ви се мали децата не ги оставајте да пијат газирано. После нема да имате шанса да ги сопрете. user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот katence)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Газирани пијалоци
15.7.2009 9:43:12   
mami
Лука кога првпат се запознав со Анушка првпат и проба Кока Кола ама морав да му дадам зошто сепотепа по неа и му се згади па сега само кога ке ја види бегаuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Газирани пијалоци
4.1.2010 11:22:57   
mami
дефинитивно не пие такво нешто..еве и денес да му дадеш билокаков газиран сок, само ке го помириса и се мршти

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Газирани пијалоци
4.1.2010 11:25:07   
Iva
И Михајло не изразил желба за газиран сок, не сум му ни дала а и он не сакал да проба. На старосватицата моја детето е колку Михајло, тоа уште на две години пиеше Кока Кола. Мене ми беше малку чудно како му дозволуваат. Шишето со него си го влечеше со Кока кола.user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Газирани пијалоци
4.1.2010 11:25:30   
profesorica
Дамјан не пие, а ни јас ни мм не пиеме газирано.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Газирани пијалоци
4.1.2010 11:29:00   
profesorica
исто и на наши пријатели детето е колку ДАМЈАН А ОНИ ПИЈАТ МНОГУ КОКА КОЛА И РЕДОВНО МУ ДАВААТ БРЕ И НА ДЕТЕВО, мислам дека не чини тоа.ај еднш два пати да проба ама толку на 20 месеци.user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Газирани пијалоци
4.1.2010 11:32:23   
mami
Братучетка ми на малиот му даваше фанта растворена со обична вода 50-50 во шишето, и цело време така..и неа тоа и е најнормално, а јас во никој случај не би го направила..од газирано пијам само пивоuser posted image и кока кола, но заради општата состојба на организмот- незнам што е- дали притисокот дали шеќерот но после неколку голтки кока кола јас сум како нова..ама на Лука- не

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Газирани пијалоци
14.11.2011 9:29:57   
Felly RR
И ние дома многу не пиеме газирани сокови, па и на Матеа и немаме дадено да проба, а мислам и нема потреба да и давам. Како што пишала Палешка погоре, кога ќе биде поголема ќе не можам да и забранам, барем сега додека е мала можам да и давам она што е поздраво.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Газирани пијалоци
14.11.2011 10:53:32   
kikicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

Братучетка ми на малиот му даваше фанта растворена со обична вода 50-50 во шишето, и цело време така..и неа тоа и е најнормално, а јас во никој случај не би го направила..од газирано пијам само пивоuser posted image и кока кола, но заради општата состојба на организмот- незнам што е- дали притисокот дали шеќерот но после неколку голтки кока кола јас сум како нова..ама на Лука- не



исто и јас ....дома многу ретко имаме газирано само гости кога ни доаѓаат набавувам,некогаш и само цедевита ...а Леона е она а виде шише од пиво или кока кола стаклените многу сака да си игра со нив и така да пие демек ...затоа секогаш барам голема чаша да ја истурам цела течност па на неа да и го дадам шишето.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Газирани пијалоци
14.11.2011 14:04:15   
mila mama
И јас досега не сум дала газиран пијалок на user posted image , имаме 13 месеци и мислам усте долго да не двам, додека не почне сама да разбира и да оди сама по родендени, па да ги гледа таму другарчињата user posted image

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Газирани пијалоци
5.12.2011 11:57:22   
arh_diz
Mu nemam seuste dadeno gazirani sokovi, a voda mu davam

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Газирани пијалоци
22.8.2012 15:01:39   
vezilka RR
Моево дете обична вода нејќе ни да помириса, ама затоа дај му газирана, ако не го сопреш може да испие цела чаша. Очињата ќе му се насолзат од газираното, ама тој не ја пушта чашата, трга ли трга. И пиво обожава, кога ќе види некој од нас да пие, го мести муцето и вика дај, пиво пијам user posted image . Газиран сок не сум му дала, не ми запнал..ама како што гледам дека се е по нездравата храна, гарант ќе го сака вкусот.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Газирани пијалоци
27.10.2012 11:10:26   
Maca25
Газирано има пробано и тоа кока-кола, сега кога имаше стомачен вирус. Од една мала чашка кока-кола одма и се смири стомачето и одма ја крена. Од тогаш па наваму не сум и дала. Мисли дека газирано се пие само кога си болен user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Газирани пијалоци
27.10.2012 11:30:30   
Bethany
мм многу сака газирани сокови, јас не, посакам понекогаш една чашка и толку. Нон стоп му дробам на мм дека е и штетно толку да се пие, понатаму кога син ни ќе одрасте сигурно и тој ќе сака да пие, ама неееее, нејќам да му давам такви работи воопшто, ама тој ќе гледа од татко му па и тој ќе бара.... така јас размислувам, затоа му и зборам на мм, ќе треба да се крије и да пие изгледа user posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Газирани пијалоци
14.3.2013 18:21:56   
Maca25
ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite

Одамна сакав да отворам ваква тема, а еве денес и статија на рр за тоа.
Михаил се уште нема пробано и се надевам ќе потрае. Јас лично сум против, тие се штетни за возрасните а камоли за децата. Од друга страна си велам дека можеби сега веќе кога наполни 3 г да му дадам летово да пробува по малку,да се навикнува, зашто кога тогаш ќе проба, па да му биде шок на грлото и на организмот. А може да се искористат предлозите од статијата, добри се.
Што мислите вие и кога за прв пат пробаа вашите деца газирано?


ИЗВОРНА ПОРАКА: hopeless

Јас не пијам газирано, а ни Филип. Не сум размислувала дали да му дадам или не.
За додуша има лизнато неколку пати кај дедо му ама да пие не.



_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Газирани пијалоци
14.3.2013 18:27:24   
sandriana RR
Ако се дружи со татко и, и го има неговиот вкус - е тогаш ќе имам проблеми со газираното, бидејки мм е зависник од газирани пијалоци. До сега не пробала, не побарала, а и кога се пие пред нејзе, јас и ставам во нејзината чашка вода, чај или негазиран сок, и ми успева камуфлажата. Како ќе се справувам кога ќе разбира повеќе- не знам.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Газирани пијалоци
14.3.2013 19:33:37   
Bububebe
Газирано немам уште дадено,и за брзо немам намера.Мала е уште за такви работи.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Газирани пијалоци
14.3.2013 19:54:05   
ole2004
Не пробала,а и не побарала.Ние дома не пиеме газирани пијалоци,освен ако имаме гости,но и тогаш не бараuser posted image

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Газирани пијалоци
24.3.2013 23:15:33   
Snowhite RR
Сега се сетив за детето од едни роднини кое се роди на ист ден со М, пред една година на една свадба го носеа и пиеше дали пиеше газиран сок кока кола, значи имаше две год од прилика, баш ми беше чудно. Јас не му давам додека можам, сега за сега не ни бара, ако има во чаша турено, сам ќе ме праша, мамо ова газирано е? Да ќе му речам и толку, вода ќе си побара, тој и негазирани сокови слабо пие, само вода најмногу

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот ole2004)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Газирани пијалоци
25.3.2013 7:37:48   
Pepelaska *
И Мартин не сака газирано, понекогаш кога имаме за празник или на гости ќе побара ама кога ќе му дадам да проба не му е убаво и се кисели.Вика кисело е ова сокче дај ми од моето.И подобро што е така.
Ич не ми оди газиран сок со две годишни дечиња.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Газирани пијалоци
25.3.2013 9:21:35   
Felly RR
И Матеа не сака газирано. пред некој ден си имав купено шише газирана вода, таа кога виде сакаше да проба, ама кога и реков дека е газирана, само ми рече - да си купиш негазирана.user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Газирани пијалоци
25.3.2013 9:25:00   
Maca25
Нормално пепелашке дека не ти иде газиран сок да се дава на две годишни деца, полн со шеќер, само забите да им се расипат. додуша не е ок ни за возрасни, камо ли за деца.
Погоре имам пишано дека на Н. и даваме малце кока кола кога има стомачен вирус и многу повраќа, значи кога е болна и вчера срцкава моја ми вика: мамо нели сега сум болна, сега може да се напијам малце од тоа големото сокче? user posted image За да ми биде подобро? user posted image
Детево стварно мисли дека тоа е лек user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?