|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Бременост и зголемување на тежината
9.3.2009 15:43:04   
Julie1
Како да не се добие премногу на тежина во тек на бременоста а сепак да се внесува доволно количество на храна за развој на плодот.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Бременост и зголемување на тежината
9.3.2009 18:23:49   
Еца
Odlicna tema Julie! So ogled na toa deka sum veke petti mesec trudna temava mi e na mestouser posted image user posted image user posted image Znaci spored mene najvazno e da se vnesuva mnogu tecnosti(najcesto voda)do 3 litri dnevno,da se jade mnogu ovosje i zelencuk i vecerniot glad da se zadovoli so jogurt so namaleni masti.Jas veke imam edno dete od tri god i so nea se popraviv samo 13 kg,zatoa sto jadev umereno,a ne za dvajca kako sto se velelo nekogas,za da ne bi dosla do situacija user posted image
Mislam da ne me svati nekoj clen pogresno,mislam nemam nisto protiv lugeto so zgolemena tezina,no sepak mislam i se drzam do edna pogovorka "Jadi pomalku,zivej podolgo",taka da bremeni ili ne treba da se vnimava na ishranata,a ne velam deka ne jadam blago,no sepak se vo normala user posted image

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Бременост и зголемување на тежината
13.3.2009 8:06:55   
Sanja
Eve nesto sto mislam deka ke gi interesira zenickive na forumot

Исхраната на мајката и полот на детето

Жените кои се на диета во периодот на забременување може да влијаат врз полот на бебето, тврдат научниците.
Студијата, објавена во магазинот „Royal Society journal Biological Sciences“ покажува дека високо калоричната исхрана и редовното појадување може да ги зголеми шансите бебето да биде машко.
Научниците од универзитетите „Exeter“ и „Oxford“, велат дека модерните трендови на ниско калорични диети може да бидат објаснување зошто во развиените земји повеќе се раѓаат девојчиња.
Истражувањето се фокусирало на 740 британски прворотки, кои имале за задача да водат евиденција што јадат пред и во раната фаза на бременоста. Истражувачите откриле дека 56 отсто од жените кои јаделе високо енергетска храна добиле син, додека машко добиле само 45 отсто од жените кои биле на ниско енергетска исхрана.
Жените кои добиле син исто така јаделе големи количини на житарки и друга разнолика храна, богата со калиум, калциум и витамин Ц, Е и Б12.

Научниците веќе имаат докажано дека машко потомство се раѓа и кај повеќето животни кои јадат разнолика храна или храна со  голема енергетска вредност. Овој феномен најдлабоко е истражуван кај безрбетниците, но е тестиран и кај коњите, кравите и некои видови  на срни.
Научниците истакнуваат дека постојат докази кои укажуваат дека природата има свои начини со кои суптилно влијае на соодносот на половите. Сепак, порачуваат жените да не се прегладнуваат или да се прејадуваат со цел да влијаат на полот на нивното се уште неродено дете.
„Истражувањата направени врз животни укажуваат дека промената во исхраната за време на бременоста може долгорочно да влијае врз здравјето на подмладокот. Затоа е особено важно мајките да имаат соодветна разнолика храна богата со хранливи материи пред и за време на бременоста“, вели доктор Ален Паси, експерт за плодност.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Бременост и зголемување на тежината
4.4.2009 18:22:19   
zoka
jas sum enos vtori ama jadam se.mm mi vika oti sum kako malo user posted image jadam ali ni mi se losi se se faka .inace vo prvata bremenost se popraviv 20kila a gi snema za 3meseci a sega vikam da se popravam samo 10 ama kako sto jadam ke minam i 20user posted image

(Одговор на членот Sanja)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Бременост и зголемување на тежината
4.4.2009 18:27:16   
Еца
Зока јас нешто сум пропуштила?user posted image Ти си трудница?user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот zoka)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Бременост и зголемување на тежината
30.4.2009 13:49:52   
mami
има во книгата Што да очекувате додека чекате бебе, прекрасна диета(ако можам така да ја кажам) со објаснет доста здрав начин на исхрана,  за тоа како ем да јадете многу ем да не ставите многу килограми, а има и рецепти како некои од јадењата се подготвуваат и сите даваат многу енергија а малку масти кои ке се залепат за вас

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Бременост и зголемување на тежината
25.6.2009 0:02:19   
Еца
Еве малку и тука да напишам нешто повеќе.Еве веќе сум крај на 35 недела, а имам качено плус 11 кг. Јадам умерено, од ништо не сум се откажала, го форсирам овошјето и салатите, пијам 2 до 3 л течност од кои 2л се вода, и многу сум активна, постојано сум во движење и мислам дека тоа е најпресудната работа што не сум се поправила многу. user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Бременост и зголемување на тежината
4.10.2009 11:36:39   
mami
во бременоста ставив се на се 12-13 кила на мене, како по книга, попородувањето мислам дека за 5 дена се вратив на моите 55user posted image user posted image user posted image цела бременоста јадев се што ке ми се посакаше и колку што ми се сакаше, од ништо не се лишував, но се движев многу, пиев доста течности... Сепак мислам дека тука пресудна е и конструкцијата и метаболизмот на жената. Јас сум одсекогаш слаба и многу тешко се дебелеам, а има жени кои две кикиритки да изедат па ке се фатат за нив..се е до организмот, според мене

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Бременост и зголемување на тежината
26.10.2009 12:26:42   
belka
lele blaze si Vi na site sto ne se popravate.jas vo prvata bremenost se popraviv 23 kg.i nabrzo dojdov na svoite 54 kg.Sega sum sesti mesec bremena i popravena sum 11 kg.sigurno do kraj ke stignam do 25 kg.user posted image za zal spagam vo tie zeni sto i da jadat se im se faka.ama ne se plasam bidejki znam deka so dieta posle bremenosta pak ke se vratam na svojata kilaza.A baska me cekaat i pogolemi obvrski posle so dve decinja user posted image .

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Бременост и зголемување на тежината
26.10.2009 12:37:30   
mis.
Добредојде белка на рр,не се секирај за килажата штом многу лесно ги симнуваш после породувањето.Тогаш немаш место за паника.Јади здрави,дижисе колку што можеш повеќе.Важно е бебето и ти да сте супер а за килажата бебето ќе те истренираuser posted image не се секирај

(Одговор на членот belka)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Бременост и зголемување на тежината
26.10.2009 22:32:44   
Sanja
ОООООО Белка, значи не сум била само јас неодговорна во водењето сметка за тежината!
И јас сум шести месец трудна и сум здебена 10 кг, не јадам количински многу, но јадам често, се движам и ни з дома се си работам, ама за мене се лесно се фаќа! Порано кога не бев трудна, за да ја одржам тежината, морав строго да внимавам што јадам и колку, а сега не се припазувам многу и одма ја качив килажата!
Ама после пораѓај ќе мора да се вратиме на старо иако мислам ќе биде потешко!

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Бременост и зголемување на тежината
2.11.2009 8:21:29   
belka
Lele Sanja kuti samo se plasam posle kako ke ja vratam kilazata ama mora.So prvoto detence otidov vo ,, VITA DIET ,, i za tri meseci oslabev 10 kg.I sega samo si se tesam deka posle i ovaa bremenost ke odam pak vo vita diet i pak ke si oslabam user posted image .
Ama se vo svoe vreme i so mnogu upornost sigurno ke uspeamuser posted image user posted image user posted image .

(Одговор на членот Sanja)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Бременост и зголемување на тежината
17.11.2009 15:50:35   
tea
Jas sum 31-va nedela i zdebelena sum 15 kguser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот belka)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Бременост и зголемување на тежината
20.11.2009 9:51:21   
m@gic
Сега засега не сум поправена-рано еuser posted image  user posted image  user posted image

< Поракaта ја уредил Палешка -- 20.11.2009 10:46:01 >

(Одговор на членот tea)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Бременост и зголемување на тежината
20.12.2009 13:00:32   
arh_diz
Бременоста е деликатна фаза од животот на секоја жена. Телото трпи промени, умот трпи промени, логично е и исхраната да трпи промени. Мит е дека треба да јадете како за двајца, но факт е дека менито мора да изобилува со здрава храна.
За да не мора да лутате и да се прашувате што смеете, а што не смеете да ставите во уста, направивме водич за вашата 9 месечна исхрана.
Храна што треба да ја консумирате!
Во текот на бременоста, одредени хранливи состојки се трошат премногу брзо. Едноставно се исцрпуваат за градење на новото суштество. Тука мислиме на:
Фолната киселина се препишува на самиот почеток на бременоста. На природен начин можете да ја земете преку темните зеленчуци, а по вештачки пат преку готовите таблети кои ги има во секоја аптека.
Зеленчукот и месото се извор на железо кое не смее да варира во бременоста. Месото е поголем извор за разлика од зеленчукот, но недостатокот е многу подобро да се надомести преку готов суплемент, отколку да изедете дупла доза месо. Сепак мора да се внимава и на мастите, а особено на холестеролот.
Калциумот и витаминот Д се неопходни и за мајката и за детето. Детето за да се развие, ќе ги црпи сите резерви од мајката. Но, ако мајката остане без калциум може да има проблеми со забите и да заболи од остеопороза. Затоа освен млеко, добро е да пиете и калциум преку таблети.
Преку овошјето и зеленчукот ќе ги задоволите потребите од останатите витамини и минерали, како витаминот А и Ц. Значи не постои зеленчук и овошје од кој треба да се откажете.
Храна што треба да ја избегнувате!
Нормално дека на прво место е алкохолот. И минималните количества алкохол може да предизвикаат предвремено породување или деформации на плодот.
Ограничете го количеството на кофеин. Дневната доза не смее да биде повеќе од 300 милиграми. Истото правило важи и за теинот. Што значи дека не смеете да претерувате и со пиењето чај. Една шолја чај во денот е сосема доволно.
Ограничете го холестеролот на 300 милиграми дневно. Од вкупно внесените калории во текот на денот, само 30 % треба да бидат масти. На пример, ако дневното внесување на калориите изнесува 2000, 65 грама треба да бидат масти.
Не секоја риба се препорачува на трудниците. Ајкулата, сабјарката, и рибите од овој тип содржат висок процент на амалгам кој може да биде штетен.
Избегнувајте меки сирења и фета. Тие не се високо пастеризирани и може да предизвикаат инфекција. Тврдото сирење , кашкавалот и јогуртот се добредојдени.
Храна што треба да ја консумирате кога не се чувствувате добро!
Утринските мачнини, дијареата, тврдата столица се вообичаени симптоми на бременоста. Под дејство на хормоните секоја жена различно реагира. Некои не можат да сопрат со јадење, додека други немаат никаков апетит.
За утринските мачнини јадете: солени бисквити, житарици или переци. Во текот на денот консумирајте послаби, но почести оброци. Избегнувајте мрсна и пржена храна.
За тврдата столица јадете: поголеми количества зеленчук и овошје. Пијте повеќе вода и јогурт.
За дијареа јадете: повеќе производи кои содржат пектин, како банани, ориз, варен компир, овес и двопек.
За срцебиењето јадете: чести, но слаби оброци. Пред секој оброк пијте чаша млеко, и исклучете го кофеинот дури и оној кој го има во кока колата.
Храна што треба да ја консумирате ако сте вегетаријанец!
Вегетаријанскиот начин на исхрана може да продолжи и за време на бременоста. Но, морате двојно да ги зголемите хранливите состојки. Што значи повеќе протеини и калории, дупли дози на овошје и зеленчук. Недостатокот од месо може да се надополни преку витаминот Б12 и фолната киселина. Но, ако сакате детето правилно да се развие не смеете да ја избегнувате секоја храна од животинско потекло. Млекото и јајцата се неопходни во бременоста.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот m@gic)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Бременост и зголемување на тежината
17.1.2010 22:26:48   
lilit
 Јас сум 25 недела и досега се имам поправено само 3 кила.И со првото дете воопшто не се здебелив точно 10кила.Многу сакам да јадам салати овошје и многу течности се движам многу и така.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Бременост и зголемување на тежината
18.1.2010 14:20:11   
alex_mo
   На контрола во 36 недела бев поправена 12.400кг и сите ми викаат дека одлично изгледам(не многу голема),а така се чувствувам.Сега скоро налетав на еден разговор во кој тудница се фали дека се хранела само по книга и дека воопшто не се поправила т.е само колку што во книгата било пропишано т.е 12кг.Мојот коментар беше дека јадев се што сакав и кога сакав и дека  во двете бремености се поправив толку околу 12 кг.Значи дека поправањето има најмногу врска со организмот колку е склон и секако со апетитот.Ајде ве молам трудница на диета или ограничена исхрана,некако ми е несватливо.

(Одговор на членот lilit)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Бременост и зголемување на тежината
24.1.2010 17:41:54   
Iv14
jas vo prvata bremenost se popraviv 13kg od koi posle poroduvanje ne uspeav da gi simanm site i zavrsis so plus 7kg na mojata prethodna kilaza :( sega, sum 35 nedela i vekje sum popravena 15kg, bog znae kolku ke kacam do kraj :(

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Бременост и зголемување на тежината
25.1.2010 12:31:12   
dragana_vane
Sega sum vo 22 nedela od bremenosta i sum popravena 3.5 kg, do 24 nedela planiram da se zadrzam na 4.5 kg +. Jadam redovno, vnomavam sto jadam i si pijam cajce od brusnica, velat bila dobra za krvnata slika. Vo ovoj period od 20-24 nedela, plodot naglo se zgolemuva sto podrazbira naglo pokacuvanje na kilogramite. Kolku ke se popravam ke vidime.... So prvata bremenost se poraviv 23 kg..user posted image user posted image user posted image . Ovoj pat planiram do 15 max. Pa ke vidime.user posted image

(Одговор на членот Iv14)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Бременост и зголемување на тежината
25.1.2010 12:52:47   
mami
Само многу овошје, зеленчук, течности и движење, колку можеш повеќе, макар тоа биле и крукчиња низ маало

(Одговор на членот dragana_vane)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Бременост и зголемување на тежината
28.2.2010 15:29:07   
dragana_vane
Sega sum vo 26 nedela od bremenosta, i sum popravena 6.5 kg. Neznam dali se mnogu ili malku, no veke pocnuvat da mi tezatuser posted image . Gi cuvstvuvam , pri sekojdnevnata rabota, (da ne kazam mi smetaat). No sto e tuka e za user posted image  se ke izdrzime...

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Бременост и зголемување на тежината
4.4.2010 17:48:44   
BILE.F
Јас сум 35недела, имам ставено 11кг, си јадам редовно, само избегнувам да јадам мрсно, и повеќе да ми биде застапено во исхраната овошјето и зеленчукот. Пијам по 1л млеко, јогурт дневно и многу вода и чај!
Мислам дека не е многу user posted image . Уште 5 недели, колку би можела да ставам до тогаш?


_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!

(Одговор на членот dragana_vane)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Бременост и зголемување на тежината
4.4.2010 19:23:10   
Annabel
Се поправив 27 кг во вторава бременост (срам да ми е), но имав и многу отоци, па кога се породив за 5 дена изгубив 14 кг.

За првата бременост се поправив 13 кг.

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Бременост и зголемување на тежината
5.4.2010 8:12:41   
melody
Mislam deka koga e bremenost vo prasanje ne treba da se opteretuvame so kilogramite nego treba da jademe navistina toa sto ni se jade zatoa sto moe mislenje ne mora da prifatite vo momentot toa sto ni se jade mu se jade i na bebetouser posted image E sega imam tuka kniga za bremenosta vo koja pisuva tocno vo koj mesec sto treba bremenata zena da jade.Jas se sekavam dobro organizmot vo odredeni meseci mi ja barase taa hrana koja sto bese propisana vo knigata i uste ednas ke recam ne se opteretuvajte mnogu, jadete sto vi se jade i uzivajte zosto koga bebeto ke dojde seto toa odednas ke se uskrati i op posle nekoe vreme(koj pobrzo koj podocna)ke se vidite vo forma kako sto ste bile pred bremenostauser posted image
Zapocnav so 55 kg ,a zavrsiv so 77.Eve me posle nepolni 9 meseci so 48 i odam uste nadole i nemozam da zapramuser posted image Eh kamo da mozev sega da si potkasnam malku i da se popravam veke ne mi liciuser posted image

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Бременост и зголемување на тежината
26.5.2010 12:28:40   
arh_diz
Jas jadam toa sto mi se jade voopsto ne se opteretuvam dali ke se popravam i kolku ke se popravam. Dosega se imam popraveno 4-5 kg i mislam deka e ok

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Hpv
mici92

Dali so HPV visokorizicen 16 virus moze da se zabremeni

da (85%)

ne (15%)


Број на сите гласови: 47

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!