|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Јадеме заедно или посебно?
2.6.2009 13:42:44   
mami
во ова време на брзање колку успевате да седнете на маса заедно со своето малечко и сите заедно да јадете? Лука најмногу јаде кога ке седнеме сите тројца да појадуваме или ручаме..за вечера не се погаѓаме баш ама внимавам да кога јадеме ние да јаде и тој со нас..и многу е смешен гледа кај него во чинивчето па гледа кај нас и најчесто јаде од мојот или од на мм чинијата, иако кај него е истото јадење

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 14.1.2012 12:15:23 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: јадеме заедно или посебно?
16.6.2009 21:24:21   
katence
mami jas se soglasuvam so tebe i mislam deka decata najvise sakaat da jadat so mama i tato i tn.
I od druga strana mnogu e ubavo za nivniot razvoj,site deca ucat od pimeri i toa sto gledaat kako i sto jade mama i tato toa i oni kopiraat.x

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: јадеме заедно или посебно?
16.6.2009 21:29:35   
Еца
Дефинитивно сум за јадење заедно, значи заеднички доручек, ручек, вечера, во зависност од обврските на семејствотот, но барем еден оброк може да биде заеднички.user posted image user posted image user posted image А најдобро е кога тоа ќе премине во обичај и секојдневие, многу значи за целотот семејство.user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот katence)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: јадеме заедно или посебно?
16.6.2009 21:32:41   
katence
Samo da se nadovrzam nie se poretko jademe zaedno i toa pocnuva mnogu da mi smeta,samo kako sto kaza toa si go pravi rabotata.
Preku nedelata mnogu retko da sedneme site  a vikendite obicno site zaedno rucame samo togas mozeme da se organizirame site da sedneme.

(Одговор на членот katence)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: јадеме заедно или посебно?
17.6.2009 10:04:45   
niki
Kerka mi vo princip jade koga e gladna i toa cesto ne e bas vremeto koga i nie jademe, no bez ogled na toa sto polovina cas prethodno jadela, koga ke dojde tatko i rucame zaedno i taa e sekogas sednata na masa so nas i ke podgricne uste nesto. Inaku najmnogu saka da jade vo drustvo na deca i togas jade mnogu kolicinski za razlika koga jade sama i posle nekolku lazicki e veke sita i i dosadno da sedi vo stolicata i saka nesto drugo da pravi.

(Одговор на членот katence)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: јадеме заедно или посебно?
4.1.2010 11:16:29   
mami
Ние се навикнавме некако заедно и сега кога ке види дека се мести маса, тој прв си оди накај столчето да го седнеш за да јаде и тој..и најчесто не јаде од чинивчето пред него туку од кај мене или мм. Ама послатко му е така, па како било нека јаде, важно да јаде

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: јадеме заедно или посебно?
4.1.2010 11:22:01   
profesorica
штом се спомне јадење Дамјан оди во кујна и го зима чаршавот, седнуваме заедно.прво ќе го нараниме него па потоа ние.тој е побитен.а инаку јаде од истата храна/манџа што и ние.


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: јадеме заедно или посебно?
12.7.2011 9:10:10   
AnnaMolly RR
Заедно јадеме. Го седнувам Филип на неговото столче, му давам лепче и сам си го јаде, а јас јадам и паралелно му давам него појадок/ручек/вечера. А ако јадел веќе пред нас, сепак го седнувам на маса со нас и си јаде лепче.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: јадеме заедно или посебно?
6.8.2011 0:04:49   
mila mama
Najcesto rucekot go jademe site trojca zaedno. Eden od nas ja drzi E. vo race i i dava da papa, a sega eve pocnuvame i samostojno da sedime vo stolce za hranenj. Malku sme nemirni, ama ke se naviknemeuser posted image E. najmnogu jade koga site jademe, a i taka treba-decata stanuvaat svesni deka hranenjeto e socijalna rabota user posted image

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: јадеме заедно или посебно?
6.8.2011 0:13:34   
Maca25
Заедно. Сите тројца на маса. Од бебе така. И секогаш во столче за ранење, откако почна да седи сама ја ставам и се знае дека таму се јаде.
Сега дури Нина почна да ми помага во поставување на масата- нејзино задолжение е чаршавот да го стави на маса. 

< Поракaта ја уредил Maca RR -- 6.8.2011 0:14:22 >


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: јадеме заедно или посебно?
13.1.2012 15:41:01   
vezilka RR
Ние некако не се погодуваме сите на маса. Најчесто тогаш свекрва ми го зима никола да го види оти не го гледа цел ден, или тој заспива во тоа време..се некао се утнуваме. Многу ретко се случило да седнеме сите на маса. А мене ми се допаѓа и сакам да почнам со таа практика, може и него ќе му биде поинтересно.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: јадеме заедно или посебно?
13.1.2012 15:48:40   
Mihaela 2010
Rucame zaedno preku nedela,i toa vo 18 casot,mozam slobodno da go narecam vecera,i tolku,eden obrok,jas ne veceram pa mm znae da si namacka nesto da ksne pred tv.inaku vikendi site obroci gi jademe zaedno.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: јадеме заедно или посебно?
13.1.2012 16:17:45   
Pepelaska *
гледам да биде заедно колку што дозволува времето

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: јадеме заедно или посебно?
13.1.2012 16:37:16   
Snowhite RR
Во зависност од обврските и времето, практикувам колку што може да јадеме сите тројца заедно. М и да е најаден кога ќе види дека поставувам за јадење, одма се качува на столица седнува и тој да јади.

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Јадеме заедно или посебно?
14.1.2012 12:14:50   
Felly RR
Кај нас мм не појадува, а јас многу често не вечерам, така да најмногу за ручек се собираме сите заедно, ама сега откако оди Матеа во градинка, а мм во смени на работа, и за ручек не се собираме сите. Ама кога може, да - заедно.
Еве сега Матеа заспа, па ја чекаме да се разбуди и да ручаме - денес бурек со паричка - да видиме на кого ќе се паднеuser posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Јадеме заедно или посебно?
14.1.2012 22:32:13   
*viva*
se trudime so pojke da bideme zaedno na masa
mz mi rab vo smeni i malku potesko so nego
najcesto me druzi kerkcikata za jadenje

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Јадеме заедно или посебно?
15.1.2012 10:45:01   
AnnaMolly RR
Во последно време ретко јадеме заедно со Филип зашто тој а види леб, друго ништо не постои на светот и јаде сув леб. Затоа прво нему му давам да јаде, па после ние седнуваме и тој си каснува лепче како десерт user posted image

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот *viva*)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Јадеме заедно или посебно?
15.1.2012 11:43:36   
Felly RR
Матеа пак само -по салата трча(дали свежа или кисела/туршија, небитно). И и јас исто, или прво незе ќе ја најадам, па после сите седнуваме, или пак и ние без салата јадиме.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Јадеме заедно или посебно?
15.1.2012 11:56:17   
Natuska85
На ручек веќе редовно почнавме да јадеме сите тројца(уствари четворица сега со се мајка ми). user posted image ќе го седнеме во столчето за хранење и ако му е време и него за јадење јадеме напоредно,јас го хранам и него и јас јадам,ако не му е време он јаде само лепчеuser posted image .Може да се удави во леб значи.

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Јадеме заедно или посебно?
15.1.2012 12:08:19   
Џесика

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Во последно време ретко јадеме заедно со Филип зашто тој а види леб, друго ништо не постои на светот и јаде сув леб. Затоа прво нему му давам да јаде, па после ние седнуваме и тој си каснува лепче како десерт user posted image

Лелеее ко јас да го пишував ова, само кај нас повеќе е за супа, па за лепче, затоа масата е поставена, му давам него да јаде, па после кога седнуваме ние да јадеме, он јаде уште 1 тањир супа и мези лепче, сиренце... ццц јадачи бреее user posted image user posted image user posted image

Инаку најчесто за ручек сме заедно, некогаш промашуваме кога порано руча Борјан

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Јадеме заедно или посебно?
24.9.2012 14:28:15   
vezilka RR
Никола сега е во фаза кога мнооогу сака да седи на маса и да јаде, што вика тој, како голем user posted image Штом се спомне ручек, тој трча и вика земеме точето (столчето) и тој да седне. Ама пошто во тоа време тој е веќе ручан, најчесто јаде само краставица..тој боцка со вилувчето во тањирчето и јаде, а и ние раат ручаме. Важно сите сме на маса..ќефои.

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Јадеме заедно или посебно?
23.11.2012 22:41:23   
elenak
Јас откако сум во оваа куќа (кај мм) се руча заедно сите на маса, што претходно не било случај, јадел кој кога ќе стигнел. Ама јас од дома сум си така навикната и тоа не ми е сфатливо, мене колку и да ми се јаде јас го чекам мм за заедно да јадеме. Не вечераме или ако каснеме нешто тоа е онака пред тв а и за појадок најчесто сега кога сум дома со user posted image го чекам да дојде на пауза и да јадеме, кога одев на работа не излегував, јадев таму. А user posted image јаде порано од нас оти 16.30 - 17.00 ми е касно за ручек за неа, ама обавезно седи на маса со нас во столче. За да седи мирна се разбира мора нешто да џвака а тоа е скоро секогаш лебче макнато во нашиот ручекuser posted image  

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Јадеме заедно или посебно?
24.11.2012 21:45:30   
mosa
Gledam da jademe site trojca.Znaci koag bev kaj mojtet oa bese taka,a vo kukata na mm nikogas gi nemav viden da jadat zaedno.Koga se zemavme so mm go zamoliv da se potrudi da bideme site zaedno za rucek barem kolku e toa mozno.Znaci za mene zaednickiot rucek e mnogu vazen,a i nekako se cuvstvuvam ispolneta.Sega mm koga e na pat jas i V sekogas jademe zaedno,a porano koga rabotese tuka niz Mkd sekogas go cekav za rucek.A i V sekogas jade poveke koga jade zaednoso nas.

_____________________________

BRAKOT vsusnost e fensi zbor za posvojuvanje vozrasno masko dete koe ne e sposobno da se grizi samoto za sebe!!!

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Јадеме заедно или посебно?
25.11.2012 22:37:57   
niki
otkako trgna vo predskolsko rucame site zaedno samo za vikend praznici i na raspust i mi nedostiga deteto na masa vo rabotni denoviuser posted image

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот mosa)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Јадеме заедно или посебно?
26.11.2012 11:25:33   
penelopa
Настојувам да јадеме заедно- иако син ми руча порано јас го чекам маж ми и ручаме заедно околу 17 а user posted image грицка нешто во меѓувремеuser posted image

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?