|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

SPIRULINA PACIFICA – суперхрана за трудници и деца

Редакција Рингераја, 16.6.2013
Spirulina Pacifica е извонредна комбинација на бета-каротен, хлорофил, витамини на Б комплексот, комплетни протеини, гама линоленска киселина и мноштво на минерали и ензими. Spirulina Pacifica ги содржи сите есенцијални амино киселини..

image
/11


SPIRULINA PACIFICA – СУПЕРХРАНА ЗА ТРУДНИЦИ, ДОИЛКИ И ДЕЦА  

 

ГАРАНТИРАНО ПРИРОДНО ПОТЕКЛО

 

Spirulina Pacifica извонредно добро се искористува од човечкиот организам бидејќи тој го препознава природното. Разните мулти витамински и минерални производи создадени од човекот сепак се недоволно добри во однос на природното.

Spirulina Pacifica и бременост

Spirulina Pacifica е извонредна комбинација на бета-каротен, хлорофил, витамини на Б комплексот, комплетни протеини, гама линоленска киселина и мноштво на минерали и ензими. Spirulina Pacifica ги содржи сите есенцијални амино киселини и 23 пати повеќе биолошко железо отколку спањаќот, 3 пати повеќе витамин Е од пченичните ‘ркулци, 4 пати повеќе протеин отколку тофу (сирење од соја), 5 пати повеќе калциум од млекото и 25 пати повеќе бета-каротен од морковот.

Spirulina Pacifica е идеална за време на бременост или доење, бидејќи исхраната е еднакво важна и за мајката и за детето. Детето е целосно зависно од хранливите материи обезбедени од крвотокот на мајката. Поради тоа, мудро е жените кои размислуваат за мајчинство да ја подобрат нивната исхрана пред да станат бремени.

Анемијата (недостаток на железо) кај бремените мајки и децата во развој е најчесто нутритивно заболување. Додатоците на железо се многубројни, но повеќето се формули на неоргански железни синтези, кои имаат значително слаба биолошка искористливост и често пати предизвикуваат непријатни споредни ефекти. Витаминот Б-12 во Spirulina Pacifica е од особена важност за мајките-вегетеријанци. Бебето хрането само со мајчино млеко од мајка-вегетеријанец може да развие симптоми на анемија.

Хранливите состојки помагаат да се изгради мозокот и нервниот систем на фетусот кои се добиваат од мајката за време на бременоста.

Снабдувањето на Spirulina Pacifica со апсорбливи хранливи материи може да биде од особено значење за бремените жени кои се хипогликемични или склони на онесвестување.

Идеален додаток во исхраната, Spirulina Pacifica го обезбедува организмот со сите основни хранливи материи потребни секојдневно, правејќи ве свежи, активни и полни со енергија низ целиот ден.

Spirulina Pacifica и деца 

За доброто здравје на децата заслужен е силниот имунолошки систем. Кога тој функционира правилно тој се бори против причинителите на болестите. Сите деца се континуирано изложени на разни патогени причинители, но тоа не значи дека се болни. Таквото изложување всушност го зајакнува имунолошкиот систем на децата. Сепак децата кое се почесто болни имаат ослабен имунолошки систем, кој мора да се зајакне. Исхраната во која недостасуваат хранливи материи, зголемениот внес на шеќери и неконтролираната употреба на антибиотици кои ја нарушуваат цревната флора се причинители на намален имунолошки систем.
Spirulina Pacifica ги содржи најзначајните концентрации на хранливи материи познати од  било која друга храна, растение, жито или билка. Spirulina Pacifica содржи извонредно големи количини на фитонутриенти, состојки кои се присутни во мали количини, но се многу важни за правилно функционирање на организамот. Фотонутриентите како фикоцијанин, полисахариди и сулфолипиди не само што го подобруваат имунолошкиот систем туку го штитат организмот од разни инфекции, бактерии и вируси. За разлика од другите високо протеински храни, Spirulina Pacifica е 95% искористлива.

Оваа супер храна може да биде здрав составен дел на секојдневната исхрана на Вашите деца. Не треба да се грижите дека ќе им дадате на Вашите деца премногу Спирулина. Повеќето деца ја сакаат и постојат забавни начини да ја влкучите овој додаток во нивната исхрана. Можете да подготвувате вкусни каши со нивното омилено овошје, зеленчук и џус. Спирулината не само што обезбедува важни витамини и минерали, исто така го зајакнува природниот имунитет на Вашето дете, за да им помогне да бидат отпорни на кашлици и настинки кои многу лесно се шират помеѓу децата.

Според една важна студија за тоа како Спирулината позитивно влијае врз Вашите деца, истражувачите откриле дека по дополнување на исхраната на 1567 деца од училишна возраст со само еден грам од Спирулина на ден за 6 месеци тие забележале огромно подобрување од 81% во нивните резултати на училиште. Овој резултат се должи на тоа што Spirulina Pacifica содржи многу високи количини на Гама Линоленска Киселина во природна форма која покрај мајчиното млеко, Спирулината е најбогат хранлив извор на оваа важна масна киселина. Ова ГЛК игра многу важна улога за раст и развој на Вашето дете, балансирање на хормонскиот систем во организмот и хранење на мозокот и нервниот систем на детето. Ова значи дека Спирулината е горивото кое ќе го подобри севкупниот развој и раст на Вашето дете.
Поради сето ова Spirulina Pacifica ја нарекуваат СУПЕР храна –  НАСА ја користи оваа алга во вселенските експедиции. Spirulina Pacifica се одгледува и обработува во идеални климатски услови на недопрениот брег на Хавајскиот остров Кона. Ова е единствено место на светот каде поради идеалните климатски услови, чистата вода и воздух, изобилие на сонце и минимални врнежи се произведува во текот на целата година со патентиран процес на производство.

 

Производ за целото семејство – поздрави родители и деца.

 

 

Достапно во апетки.

Увозник и дистрибутер за Македонија:

 

тел.: 02 / 32 46 000

info@trimeks.com.mk

www.trimeks.com.mk

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Мајки откриваат: Намалете ја болката при п...
Покрај лековите против болки и епидурали, мајките имаат многу природни трикови за управување со болките при породување в...
6
Како бебето знае кога треба да се роди?
Многу идни родители се прашуваат како знае бебето кога треба да се роди? Фасцинантно е да се открие мистеријата која се ...
5
Метален вкус во устата за време на бременоста
Бременоста влијае прилично на секој дел од вашето тело, а устата и вкусот не се изоставени. Но, да се има кисел метален ...
3
Движењата на бебето во стомакот се дешифри...
Дешифрирајте ги движењата на вашето бебе - од првото нежно треперење до ударите во стилот на Роналдо!
3
Анкета

gradinka
Angelce Monice

od kolku meseci/ godini bi gi pustile decinjata vgradinka?

7 meseci (0%)

9 meseci (40%)

1 godina (0%)

1,5 godina (20%)

2 godini (40%)

ima baba i dedo (0%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!