|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Постпородилна депресија во време на пандемијата

Редакција Рингераја, 22.4.2020
Навистина е важно, во овие тешки времиња, да и помогнете на мајката да се справи со своите чувства, да бидете со неа, да ја поддржувате и да ја сакате!

image
/11


Колку пандемијата и изолацијата можат да влијаат врз родилката и нејзината ментална состојба? Прочитајте ја приказната на една мајка и коментарот на експертот

Откако четири години се бореше со неплодност, Сара Пит и нејзиниот сопруг Брајан добија син, Брукс, во февруари. Набргу потоа, пандемијата на коронавирус целосно го промени нејзиниот живот. Пријателите и семејството не можат да го посетат бебето, а мама станува, оправдано, екстра вознемирена, исплашена, фрустрирана.

 

"Целото семејство едвај го чекаше Брукс и беше со нас во текот на мојата бременост и борба. Конечно добивме бебе и никој не може да го види", рече дваесет и деветгодишната мајка, додавајќи дека многу плачела во овој период.

 

Имаше проблеми со доењето, а телефонските разговори со експерт и создадоа чувство на вина за користењето на адаптираната формула. Најмногу би сакала да има помош и поддршка околу себе.

 

„Го сакам мојот син и сакам да биде постојано во моите раце. Но понекогаш, сепак, сакаме некој да дојде и да го држи најмалку пет минути, за да се одморам“, рече таа.

 

Шест недели подоцна, открија дека Сара има постпородилна депресија. Таа доби терапија и упат од терапевт. Таа почувствува дека изолацијата ја засили депресијата и вознемиреноста што ја чувствува.

 

„Звучи себично, но не го замислував вака породилното отсуство. Мислев дека ќе имам можност да ги видам моите пријатели, да ги запознаам и да си играм со моето бебе“.

Мајките сега се изложени на поголем ризик од проблеми со менталното здравје и депресија

 

Сара не е единствената. Експертите веруваат дека изолацијата дома и ширењето на пандемијата ќе предизвика многу поголема депресија, вознемиреност и промени во расположението кај новите мајки.

 

„Пандемијата на коронавирус секако го зголемува ризикот од проблеми со менталното здравје на мајката. Главната причина е социјалната поддршка“, истакна д-р Саманта Мелцер Броди од Универзитетот во Северна Каролина. „Повеќе стрес може да ја зголеми способноста на жената да се справи со сè“.

 

На новите родители секогаш им е убаво кога ќе им дојдат пријатели, ќе разговараат со нив, ќе им помагаат со бебето, ќе го почуваат додека тие прават нешто. Честопати роднините остануваат неколку дена и навистина им помагаат. Сега сето тоа е невозможно.

 

Најголем дел од тагата кај жените е предизвикана од отсуството на нивната мајка, на породувањето или дома. Поддршката што им е потребна на мајките е целосно оневозможена и тоа навистина може да биде тешко.

 

Кога едниот родител работи, другиот треба целосно да се посвети на детето. Уште потешко е за самохраните мајки.

 

Најголем проблем е, велат експертите, што совет за сите жени со постпородилна депресија е да се дружат што е можно повеќе, да постават рутина, да бидат со своите сопрузи. Сега ова претставува сериозна тешкотија. Покрај тоа, глобалната пандемија само по себе може да влијае на менталното здравје.

Симптоми на постпородилна депресија

 

- Плачење и тага

 

- Зголемена нервоза

 

- Однесување кое не личи на себе

 

- Проблеми со спиењето

 

- Губење на апетит

 

- Намалена посветеност кон бебето

 

- Чудни и загрижени изјави

 

- Приказна за повредување на себе си и вашето бебе

 

Многу е важно да се консултирате со лекар кога ќе се појават овие симптоми. Покрај тоа, вклучувањето на пријателите и семејството е клучно, барем преку видео или телефонски повици, намирници, подготвени оброци и слично.

 

Навистина е важно, во овие тешки времиња, да и помогнете на мајката да се справи со своите чувства, да бидете со неа, да ја поддржувате и да ја сакате!

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Не постои врска меѓу вакцината МРП и аутиз...
Нова голема студија од Данска покажува дека нема поврзаност меѓу вакцините против морбили, рубеола и паротитис (МРП) со ...
4
Дали бебето чувствува болка во текот на ра...
Постојано се зборува за тоа што доживува мајката за време на породувањето и низ какви промени поминува, а знаете ли низ ...
3
Храна која влијае на развојот на интелеген...
За раст и правилен развој на малото дете, нужна е здрава и урамнотежена исхрана. Но дали некогаш сте ја доведувале во вр...
3
Чести проблеми поврзани со исхраната на де...
Железодефициентната анемија е чест нутритивен проблем, особено кај оние деца кои не добиваат добар извор на железо од тв...
3
Анкета

Големината на градите по доењето.
пеперутка16

Дали вашите гради останале исти по доењето или се помали/поголеми од пред бременоста и доењето?