|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Подгответе се емоционално за бременоста

kidsarelovely.com, 5.5.2014
Постојат многу жени кои велат дека не се психолошки спремни за забременување или за раѓање на дете. За нив, процесот на носење на детето во стоматок цели 9 месеци, е сеуште непознат, а исто така и самата замисла за вистинско раѓање ги застрашува

image
/11


 

Научно е докажано дека жените се менуваат за време на бременоста и нивниот мајчински инстикт полека излегува на површина.

Како и да е, сеуште постојат жени кои сметаат дека не се спремни за забременување и породување и се стремат да не мислат на тоа. Ова прашање бара само подлабоко размислување. Ако сте млади со перфектно здравје и сакате да имате бебе, но сте уплашени од целиот тој процес, треба само да мислите на главната цел и да запомните дека раѓањето е само природен процес во вашиот живот.

Еве неколку идеи како да ги надмините пречките на емоционално ниво и како да бидете подготвени да станете мајка:

 

Физичкото здравје

Да се биде во здрава физичка состојба е добар поттик, ако веќе мислите на раѓање. Тоа навистина е еден чекор понапред кога планирате да забремените. Исто така, тоа ќе биде и гаранција дека нема да имате дополнителни потешкотии за време на бременоста. Ако вие и вашиот партнер сте во потполна здрава физичка состојба, тогаш нема ништо за што би се грижеле.

 

Гледајте пошироко на работите

Некои луѓе мислат дека треба да го чекаат вистинскиот момент за да започнат семејство. Во повеќето случаи, финансиската несигурност е причината зошто многу луѓе одлучуваат да немаат дете. Како и да е, одлуката да имате или да немате дете е повеќе лична, но не можете да чекате перфектни услови, бидејќи тие можеби никогаш нема ни да дојдат. Никогаш парите нема да ви бидат доволни, па заради тоа вие треба повеќе да се посветите на подготовките за да станете родител и да дозволите животот да ви се промени кон подобро.

 

Бидете реални

Замислете го животот во вашиот дом заедно со вашето бебе. Замислете како ќе се сменат работите и мислете на работите од кои што ќе треба да се откажете, с? со цел да имате дете. Како што созреваме, така и животот се менува, така да ќе имате доволно време за да ги направите нештата што ги сакате. Ако навистина сакате да имате бебе, тогаш треба да се преиспитате повторно за некои работи и да се навикнете на идејата дека навистина посакувате да родите бебе.

Одговорноста е голема, но радоста е уште поголема!

 

Разговарајте со вашиот партнер

Разговарајте со партнерот и донесете заедничка одлука. Дали и двајцата посакувате да станете родители? Дали вашиот брак е цврст? Дали ќе бидете способни да одгледувате дете? Дали вашиот партнер е подготвен да ви ја даде потребната подршка за време на бременоста?

Ако бракот е сигурен, тогаш нема да имате било какви потешкотии, справувајќи се со проблемите кои би можеле да ви излезат на патот.

Ако љубовта е голема, вашето дете ќе биде среќно за тоа што е родено и пораснато во вашиот дом.  

 

Извор: http://kidsarelovely.com/

10 грешки во правењето бебе
Кога се обидувате да забремените, многу работи може да бидат пречка. Тоа не е секогаш лесно како што двојките сакаат и н...
5
Која храна ги зголемува шансите за забреме...
Бројот и квалитетот на спермата се важни за успешно забременување
4
Патот до дете...
Исповед на една жена, која со години се обидува да стане мајка...
3
Фото: Вака изгледа борбата за бебе!
Не постои нешто што жените не би направиле за да си го исполнат сонот да станат мајки. Секојдневно, голем број од нив по...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

dali da imam 2 dete
amela

jas veke imam 2 dete i naskoro ke napolni 1 godinka a mojot soprug saka uste edno

da (55%)

ne (15%)

ne zanam (12%)

odluci si sama (18%)


Број на сите гласови: 91

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!