|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Кога може да го изнесете новороденчето надвор?

Редакција Рингераја, 26.5.2015
Многу родители се загрижени во врска со изнесувањето на новороденчето надвор. Всушност, во некои култури мајките и бебињата се изолираат во куќи месец дена, па и повеќе. Но нема медицински причини да не се изнесува здравото бебе надвор

image
/11


 

Свежиот воздух и промената на ритамот може да бидат корисни за луѓето на било која возраст, вклучувајќи ги и бебињата.

За да избегнете изложеност на бебето на несакани микроби, ограничете го времето што ќе го поминуваат во затворени простории со други луѓе. Бидете сигурни дека секој кој сака да го држи или допре бебето, однапред  да си ги измие рацете. Држете го бебето настрана од болни..
Кога вашето бебе расте, тогаш почнува да се интересира за надворешната околина, вклучувајќи глетки, звуци и мириси. Обидете се да ги планирате вашите излегувања, кога детето е задоволно и нахрането. Така, тоа ќе биде во добро расположение и можете подолго време да бидете во прошетка.
Ако мислите да се шетате со бебето  повеќе од еден час, тогаш бидете сигурни дека сте подготвени. Ставете во торбата повеќе пелени, екстра облека и дополнителна храна, ако е потребно.
Облечете го бебето соодветно, ако имате намера да поминувате повеќе време на отворено. Ако е ладно не заборавајте да му ја покриете главата, нозете и рацете на детето. Облечете го во приближно ист број облека, која возрасните ја носат, но е добро да додадете ќебе и јакна по мерка.

 
Внимавајте со температурните екстреми. Во зависност од возраста на бебето и климата некои температури можат да бидат премногу ниски или премногу високи, за да го изнесувате  детето надвор.

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Развој на изговорот на гласовите
Крикот и плачот ја претставуваат првата вокализација на новороденото. Крикот со време се претвара во плач од кој постепе...
4
Редослед на никнување на запчињата
Времето на никнување на првото запче е различно кај сите бебиња. Има бебиња кои се раѓаат со запче и бебиња кои немаат н...
4
Како да бањате бебе кое има егзема?
Практични совети од дерматолог. Прочитајте зошто бањањето е посебно важно за децата кои имаат егзема и како би требало д...
4
Казни за родителите кои одбиваат вакцина!
Вчера на одбележувањето на Европската недела на имунизација, беше истакнато дека родителите кои одбиваат вакцинирање на ...
4
Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?