|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (30.03 - 03.04.2015) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  9 10 11 12 [13]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Стрии,целулит,попуштени вени,испукани кап...
4.10.2014 18:26:00   
Dilina
Mamicki во која аптека може да се најде кремата против стрии улмо? Еве не сум знаела дека има мевлем што тие го прават, јас мачкав саносан и верувам дека ми помогна колку толку ама си има стриички,... на стомакот не мн ама на бутините за сите пари (а таму ЗАБОРАВИВ дека треба) user posted image

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 301
   RE: Стрии,целулит,попуштени вени,испукани кап...
8.10.2014 19:22:34   
mamicki
Moze da se poraca preku niven sajt, jas taka go nabavuvav- ULMO Beograd.Pozz

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 302
   RE: Стрии,целулит,попуштени вени,испукани кап...
16.10.2014 18:29:40   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful

Инаку добро што ме потсети, баш мислев да прашам - кога обично се почнува со мачкање крем за стрии? Имате некој добар крем што може да го препорачате, или сеедно е?

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany

Хоупфул, што порано се почне со мачкањето, тоа подобро.
Некои викаат немало врска мачкањето, некои се мачкале, па пак им кожата испукала, ама јас лично мислам дека кожата треба да биде хидрирана, и само кога е сува, при растегнувањето пука. Не е гаранција, ама ете јас се мачкав многу редовно, па сакам пак да продолжам со тоа.

Јас се мачкав во почетокот со павловиќева, значи некоја мрсна крема, може да додадеш и АД капки во неа, јас лично не сум, ме мрзи, а потоа се мачкав со маслото на Хипп за бремени жени, мислам некаде е околу 300 и нешто денари. Моето мислење е дека не треба да се даваат пари за скапи демек наменски креми против појава на стрии, бидејќи сите креми имаат иста функција, да ја држат кожата хидрирана, што исто можеш да постигнеш со павловиќева пример. Сепак тоа е само моето мислење.
Јас размислувам и за опција кокосово масло, не знам како тоа би влијаело, дали би и помагало на кожата да се одржи растегливоста. Логички мислам да, ем е и природно, ама треба да се проба.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful

Фала ти, Bethany. Слушам се некои скапи креми и лосиони за стрии, а стварно не гледам поента - како да којзнае што имаат тие скапите... плус, тоа дали ќе се појават стрии или не зависи и од самата кожа - јас веќе имам на грбот од нагло извишување како дете. Кокосово масло ти е добра идеја, баш имам дома и ќе пробам user posted image


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 303
   RE: Стрии,целулит,попуштени вени,испукани кап...
17.10.2014 14:54:39   
Malecka23
jas bi vi preporacala maslunovo maslo.Mn dobro deluva na kozata ja pothranuva ja pravi meka i elasticna.A sekako e mn dostapno

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 304
   RE: Стрии,целулит,попуштени вени,испукани кап...
17.10.2014 17:26:09   
sandriana RR
Вторава бременост ја поминав мачкајки се (нередовно, од недисциплина и немукает) со кокосово масло, и овојпат поминав без стрии.
За првата бременост користев микс на Павловичева со бадемово масло и ланолинска крема (дома правена) и се покажа и таа делотворна.
Ќе се согласам со Бетани дека не е битно да се купуваат скапи наменски креми, туку само да се одржува кожата хидрирана со било какво растително масло или мрсна крема.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 305
   RE: Стрии,целулит,попуштени вени,испукани кап...
17.10.2014 19:48:24   
lolla
Јас сум си склона на стрии, веќе си ги имам од нагло растење во пубертет на кичмата позади, а и мајка ми е цела со стрии во стомалкот, така да знам дека ке си ги добијам и јас, а и не ми е толку важно тоа.

Ама па обожавам да се шлапам со масла,па затоа зедов чисто арганово масло (тоа си го користам и за лице) и плус си направив од кремата со павловичева, бадемово кокосово и маслиново масло и ад капки и тоа е феноменално, сабајле кога ке станам кожата е свила.

За попуштени вени, сигурно и тоа ке добијам, мајка ми има, па ако знаете каде се продаваат чорапи и хулахопки за циркулација, пишете.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 306
   RE: Стрии,целулит,попуштени вени,испукани кап...
24.12.2014 14:58:30   
gina
jas devojki od sekogas sum se mackala posle sekoe tusiranje mleko za telo e sega sum utre tocno 11 nedela i eve skoro edna nedela posle tusiranje se mackam se becutan masloto sto e za bebinja go imav odamna kupeno i eve sega mi se najde ama eve nekolku dena primetiv mnogu me cesa stomakot i mi se pravi kako prvut i sega pocnav po dvapati na den da se mackam od maslovo si mislev da ne e rano ama neznam so sto da pocnam da se mackam jas mrsni kremi ne sum podnesuvala nikogas kako pavloviceva i sl. oti imam mrsna koza ama sega sto pocna vaka da mi se pravi so sto da se mackam dali da go baram masloto na Hipp nekoi mi rekoa deka mozam i so orginal pavloviceva ama me izede stopmakov pomagajte

(Одговор на членот lolla)
Непосредна врска до пораките: 307
   RE: Стрии,целулит,попуштени вени,испукани кап...
24.12.2014 15:33:28   
Hopeful RR
Чешањето е од што се суши кожата заради ширењето. Батали тоа што викаш дека имаш мрсна кожа, сепак мачкај се со нешто многу мрсно, и тоа не само на стомакот, туку и надолу, страниците и цела половина, а градите па обавезно. Јас се мачкам секој ден по два пати, и ако подзаборавам, одма почнува да чеша. Ставам од смесата со оригинална Павловичева, масло од невен, АД капки, вазелин и кокосов путер, и тоа е ок, не се упива брзо и трае, и плус наизменично комбинирам и со маслото на Саносан за стрии. Следно планирам да нарачам од путерот за стрии на Палмерс, ми го препорачаа како многу добар.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 308
   RE: Стрии,целулит,попуштени вени,испукани кап...
24.12.2014 17:54:17   
gina
Hopeful ova mesavina sama li si e pravese samo neznam dali ce najdam puter od kokos

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 309
   RE: Стрии,целулит,попуштени вени,испукани кап...
24.12.2014 19:11:26   
lolla
gina, наместо кокосов путер, ке си купиш кокосово масло ако не можеш да најдеш. И микс од бадемово со кокосово во павловиќевата е убаво, заедно со ад капки и ланолинска крема.

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 310
   RE: Стрии,целулит,попуштени вени,испукани кап...
24.12.2014 20:26:09   
gina
a po kolku se stava od se ova
inaku kokos nemozam da podnesam nikogas ne sum go sakala i ne sum go jadela ni pak sum kupuvala kremi i mleka so miris na kokos i vanila nikogas ne sum go sakal nivniot miris

(Одговор на членот lolla)
Непосредна врска до пораките: 311
   RE: Стрии,целулит,попуштени вени,испукани кап...
24.12.2014 21:25:49   
lolla
Јас ставав павловиќева 100мл, пола ад капки, пола паковање ланолин и по 50 мл од маслата. Убаво се се меша и готово е.

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 312
   RE: Стрии,целулит,попуштени вени,испукани кап...
27.12.2014 23:59:54   
gina
zedov kaj maticniot prospekt za stri imase od fitofarm Lea Mamma bas i za cesanje eve ne mi se smiruva pa sakav da ve prasam dali nekoj znae dali se dobri i kolku pari se dali se skapi a maticniot zaboraviv da go prasam vo drugo mi bese pametot

(Одговор на членот lolla)
Непосредна врска до пораките: 313
   RE: Стрии,целулит,попуштени вени,испукани кап...
28.12.2014 10:23:27   
Hopeful RR
Извини gina, тек сега ја читам темава. Кокосов путер не е неопходен, мене ми се свиѓа мирисот и затоа го додадов user posted image Може и без него, секако. Смешав сама, по едно пакување од се - оригиналната Павловиќева е во мала кутиичка, вазелин земав обичен, исто мало пакување, и маслото и капките по едно шишенце, знаат во аптека. Секое масло е убаво, да, но невенот ја смирува кожата. Инаку и мене ме чеша, ама кога ќе се намачкам престанува. Битно е цело време да ти е стомакот намачкан и мрсен, тоа е. Инаку, мене градите ме чешаат, веројатно и од прслучињата, а и од тоа дека може различно се апсорбира кремата на таа кожа, па се мачкам почесто. Гледав на iherb има посебни креми за гради, не се скапи, па кога ќе ми се потроши ова што го имам, ќе нарачам и таква комбинација.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 314
   RE: Стрии,целулит,попуштени вени,испукани кап...
9.1.2015 22:37:42   
gina
sega zedov krema protiv strii od Lea Mamma taka mi e poisplatlivo ne e mnogu mrsna na prirodna baza e ce e probame se nadevam dobra e

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 315
   RE: Стрии,целулит,попуштени вени,испукани кап...
12.1.2015 13:39:59   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Slonceo1

Mamicki ima nekoja iskustvo so mustela ili eucerin? Jas odimav strii pa sakav da ve prasam za sovet koj preparat da pocnam da go koristam. Pozdrav

ИЗВОРНА ПОРАКА: mec21

slonceo1 jas blago ti go preporacuvam eucerin,jas go koristam od samiot pocetok na bremenosta i starite mi se izgubija a novi ne se pojavija...ИЗВОРНА ПОРАКА: Slonceo1

Mec 21 kolku vreme go koristese eucerinot pa pocna da zabelezuvas rezultati? ke moram da pocnam da koristam i jas inaku tesko mene user posted image


< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 12.1.2015 13:40:53 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 316
   RE: Стрии,целулит,попуштени вени,испукани кап...
12.1.2015 13:50:45   
Hopeful RR
Без оглед на препаратпт за стрии, се препорачува да се почне со мачкање уште во првиот триместар, по два пати на ден. Треба кожата постојано да биде масна, затоа што при најмало сушење почнува да чеша и да пука. Што и да одбереш, Slonce01, одма почнувај со мачкање user posted image

Инаку, другарка ми користеше Еуцерин масло во текот на целата бременост и е многу задоволна. Јас се мачкам комбинирано - со Саносан масло, смесата од Павловиќева, АД капки, вазелин и масло од невен, а последно купив Био Оил, пресреќна бев кога го најдов (не кај нас, во странство), и е многу добро, криво ми е што не купив повеќе шишенца.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 317
   RE: Стрии,целулит,попуштени вени,испукани кап...
10.3.2015 14:42:07   
Maya1
Здраво мамички.
Нова сум на форумов па сакав и јас да се забавувам додека малото ми расте во стомакот. Сакав да прашам дали "Lea Mama " маста против стрии на стомакот ја користите и вие и дали има некои ефекти?, пошто слушам дека не помагала толку многу.
user posted image

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 318
   RE: Стрии,целулит,попуштени вени,испукани кап...
10.3.2015 15:10:20   
kokicekokice
Jas koristam Eucerin ulje I za sega sum zadovolna.Mozebi e poskapo od drugi marki na preparati ama eve 2-3meseci mi trae, se mackam samo 1 dnevno I do sega nemam niedna strija, a samo sto vlegov vo 9ti mesec.E sega dali I ponatamu ke nemam strii e znak na prasanje, posto mislam bo 9ti ponaglo raste stomak.Ponekogas si se machkam I so mleko za telo od badem od Kam market mn e mrsno hranlivo I pakuvanjeto e golemo.

(Одговор на членот Maya1)
Непосредна врска до пораките: 319
   RE: Стрии,целулит,попуштени вени,испукани кап...
10.3.2015 17:03:15   
gina
Maya1 jas e koristam Lea Mamma sega zasega nemam strii

(Одговор на членот kokicekokice)
Непосредна врска до пораките: 320
   RE: Стрии,целулит,попуштени вени,испукани кап...
10.3.2015 18:11:00   
Maya1

ИЗВОРНА ПОРАКА: gina

Maya1 jas e koristam Lea Mamma sega zasega nemam strii

Јас почнав да ја користам пред една недела а веќе сум 18-та недела и имам мн малце стрии на стомакот изгледа касно почнав да ја користам user posted image

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 321
   RE: Стрии,целулит,попуштени вени,испукани кап...
10.3.2015 18:32:32   
Felly RR
Јас моментално се мачкам со павлодерм млеко за тело од М ( Треба да се пријавам и во темата што позајмувате од вашите деца user posted image ) ама ептен ми е убаво, и најмногу ми одговара од сите што ги имам. Сакам да ја направам кремата со павловичева и АД капки и други масла, па да продолжам со таа.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Maya1)
Непосредна врска до пораките: 322
   RE: Стрии,целулит,попуштени вени,испукани кап...
10.3.2015 18:53:46   
Milicka 30
Јас се мачкам со еуцерин, смеса од павловичева ад капки и кокосово масло и ги комбинирам 3 пати дневно и пак имам стрии на градите. Незнам пробав и со едно масло за стрии ама не помага, а пијам и многу вода , ако имате некој совет ве молам споделете. Поздра

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 323
   RE: Стрии,целулит,попуштени вени,испукани кап...
10.3.2015 18:53:47   
gina
pa i jas rano ne pocnav negde od posle treti mesec pocnav i toa kozata mi se pravese kako prvut i mnogu me cesase nekokas se mackam i so maslo becutan i vazelin
pa sega se dumam za mlekoto od Kam sto e porano go koristev od badem bese

< Поракaта ја уредил gina -- 10.3.2015 18:54:51 >

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 324
   RE: Стрии,целулит,попуштени вени,испукани кап...
2.4.2015 19:52:32   
TARA1
Jas imam problemi so popusteni veni uste od dete. Venata na levata nova mi e popustena uste od 14 god. i mi e genetski nasleden problem.( no mnogu poizrazen kaj mene). So prvata bremenost se vlosi sostojbata, normalno, no nemav nekoj bolki ili sl. SEga od vcera imam problem so venata na levata nova i ima vidliva prmena, gotovo se pusti i taa skrozuser posted image , no problemot e sto me boli. Dali ima nekoj slicen problem pa da preporaca nesto za mackanje sto u pomognalo?

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 325
Страница:   <<   < Претходна страница  9 10 11 12 [13]
Страница: <<   < Претходна страница  9 10 11 12 [13]
Оди на:


Анкета

Име
ema 3

Кое женско име според вас е најубаво?

Јосипа (7%)

Клара (22%)

Дарија (41%)

Глорија (6%)

Константина (14%)

Лорена (11%)


Број на сите гласови: 306

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!