Стрии,целулит,попуштени вени,испукани капилари (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породувањеПорака


mis. -> Стрии,целулит,попуштени вени,испукани капилари (24.3.2009 16:08:35)

Има ли некој вакви проблеми?Сите овие се дел од бременоста.Некои трудници ги осетиле на своја кожа некои не.Во кои трудници спаѓате вие?Превземавте ли нешто?Што да се прави за да не дојде до вакви сосојби?
Еца -> RE: Стрии,целулит,попуштени вени,испукани капилари (27.3.2009 8:15:21)

Јас во првата бременост немав никакви проблеми на оваа тема, пиев многу вода, и се мачкав некоја крема против стрии на стомакот, но не мислам дека тоа ми помогнало, бидејќи истот го птавеше и сестрами па целата испопука.Велат зависи од тоа колку кожата е еластична и колку вода се пие,не знам, ама ќе се потрудам да најдам веродостојни податоци, па да разговараме подетално за ова.
niki -> RE: Стрии,целулит,попуштени вени,испукани капилари (17.4.2009 19:17:26)

Mene mi se pojavija strii na stomakot i gradite iako se mackav so ulje na Nivea koe demek bese protiv strii i im se preporacuvase na trudnici. Po poroduvanjeto otkako kako taka se vrati teloto vo normala striite kako da se povlekoa, seuste gi ima ama ne se tolku primetlivi kako sto bea za vreme na bremenost.
mami -> RE: Стрии,целулит,попуштени вени,испукани капилари (19.5.2009 11:55:02)

мене ми се појавија во 9 месец и ако се мачкав по цел ден со креми...и тоа само во надолжна линија под папокот и на градите...има денови кога се незабележливи, а има денови кога се гледаат ко со нож да ми сече некој во моментот..ми рекоа да мачкам контратубекс, и ги намали ама јас изгубив рутина да се мачкам три пати на ден
Anabel -> RE: Стрии,целулит,попуштени вени,испукани капилари (19.5.2009 12:12:07)

кога бев бремена во текот на целата бременост се мачкав на градите и на цело тело со крема која сама ја правев еве го составот
-павлодерм во жолта кутија а во него ставав АД капки, сега ми кажаа дека треба да се додаде и јекодерм и сите три состојки да се измешаат.

на телото не ми се појави ни една стрија.
Natasha5 -> RE: Стрии,целулит,попуштени вени,испукани капилари (19.5.2009 20:38:13)

Eve i jas da pisam na ovaa tema.Koga vlegov vo 8 mi mesec mi se pojavija 3 strii sega sum negde na kraj od 8 mi.se mackam od 4 mesec so smesa koja sama i jas ja prevet od orginal pavliceva mast +AD uljeni kapki i stavav maslinovo  maslo.Ama ete nisto ne pomagalo ako kozata ne ti e elasticna znaci se e do elasticnosta na kozata.Plus i eden period se mackav i Pregnacare krema.Sega imam3  strii kojznae koklku ke ispukam do kraj.Ama toa ne e vazno vazno e angelcevo da e zivo i zdravo.
Marta -> RE: Стрии,целулит,попуштени вени,испукани капилари (19.5.2009 20:43:04)

[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley20.gif[/image]Pametno razmisluvanje Natasa[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]Jas nisto ne koristev,rodiv pred 13 god,pa ne mi se pojavija strii,no so godinite sakas ne sakas tuka ke bidat[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]
Mammy -> RE: Стрии,целулит,попуштени вени,испукани капилари (21.5.2009 9:59:35)

Ajde dajte nekoj sovet za otoci na nozete, posebno okolu stapalata..
Do pola den nozete mi otekuvaat, taka sto ne mozam da si gi opipam gluzdovite..

Kako trupcinja mi se...a tek sum vo 27 nedela..

Ima li nekoj lek ili nekoja preporaka..
Natasha5 -> RE: Стрии,целулит,попуштени вени,испукани капилари (21.5.2009 22:19:19)

Lele lek ne znam ama gledaj da ne stois na edno mesto i koga ke imas vreme da gi dignes nozete povisoko i koga ne si legnata i koga sedis digaj gi povisoko.
Еца -> RE: Стрии,целулит,попуштени вени,испукани капилари (20.6.2009 15:54:57)

Дали може да се избегне појавата на стрии?

На некои жени после породувањето не им се појавува ниту една стрија, но на повеќето кожата во текот на бременоста  драстично се менува. За жал ниту еден препарат не дава стопроцентна гаранција дека стриите нема да се појават. Во секој случај внимавајте да не ја зголемите телесната тежина прекумерно, да не се изложувате на сонце, критичните зони морате да ги мачкате со неутрални креми со цел кожата да биде помека и поеластична. Кремите кои содржат витамин Е, бадемово и друго природно ароматично масло се идаелни во бременоста. Нивниот нежен мирис не им смета на трудниците кои не можат да поднесат силни мириси, а се исклучително хранливи и благопријатно делуваат на кожата.

mis. -> RE: Стрии,целулит,попуштени вени,испукани капилари (20.6.2009 20:38:52)

Со првата бременост ми се јавија стрии на бутот но за втората се мачкав со павличева маст во која имам измешено 2 ампули ц витамин и вазелин и навистина помага,немам појававено стрии.
Maca25 -> RE: Стрии,целулит,попуштени вени,испукани капилари (13.7.2009 16:00:06)

Мене не ми се појави ниту една стрија, а имав многу голем стомак. Јас се почнав да се мачкам со бекутан бебешко масло, па после некое време ме мрзеше, па некаде накај осми месец се мачкав со кремета вазелин ама онаа која содржи и невен. Но сепак се зависи од еластичноста на кожата.
haley -> RE: Стрии,целулит,попуштени вени,испукани капилари (13.7.2009 21:55:02)

И јас сум некако од оние што мислат дека со што и да се мачкаш џабе ти е , оти ако сакаат да се појават стрии ќе се појават..


читав сега скоро објаснување во врска со стриите..  вака од сеќавање во кратки зборови, се работи за тоа дека кај некои жени некои хормони се лачат од бубрезите и тоа влијае на фиброзното ткиво кое се растегнува..  така да  тоа што од надвор се мачкаш е фино за тие први слоеви на кожата меѓутоа нема никаков ефект кон фиброзното ткиво кое се растегнува и потоа го дава изгледот стрии.
Но сепак,  кој би знаел, можеби сепак има некакво влијани и тоа мачкањето...

На некои форуми имам читано за една крема која се става на веќе појавени стрии(за кои нема спас ) но таа крема наводно чини чуда и може ептен да ги направи ’невидливи’... многу е скапа , навистина претерано и се вика Elicina

Многу жени тврдат дека ова им помогнало ептен , некои други викаат дека не мора Елисина туку има и други поефтини креми направени со истиот состав... Јас еве не знам ама решена сум да ја купам и видам тоа чудо па после парите ќе ги прежалам ;) некаде во септември ќе ви кажам дали имало резултати и како стојат работите.nenicka -> RE: Стрии,целулит,попуштени вени,испукани капилари (14.7.2009 1:47:45)

јас немав ништо до 9 месец,  но кога влегов во 9 месецми се појавија стрии, но само на нозете од бутовите до стапалат ,а на стомак и на градите нама ништо иако се мачкав ,незнам што ке правам бидејки сега чекам прво да се породам па да барам некое решение што ке правам после ,бидејки се многу до сега кој и да ме видел се зачудил . Ако знаете нешто кажете со што прво да почнам да испробувам.
mami -> RE: Стрии,целулит,попуштени вени,испукани капилари (14.7.2009 8:07:29)

неничка, јас мачкав Контратубекс, за лузни, не ги снемува но се намалуваат и после со сончање ке се намалат уште повеќе, доброто е што можеш уште сега да се мачкаш и тоа по неколку пати во денот
Еца -> RE: Стрии,целулит,попуштени вени,испукани капилари (16.7.2009 15:45:07)

Неничка еве сум јас со истиот проблем, на стомакот немам ништо, но на бутовите ми се појави целулит.Дефинитвно ќе размислам што ќе превземам после породувањето, но тоа не го оставам на моите нозе[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
Cacko -> RE: Стрии,целулит,попуштени вени,испукани капилари (21.7.2009 19:17:05)

I ja se mackav so taa mesavina sto site ja preporacuvaat pavloviceva,bademovo maslo i AD kapki ama ako resile da ti se napravat strii ke ti se napravat.Sum se mackala do toj stepen sto si gi isflekav site maici od mrsno ama pak dzabe,taka da eve 3 nedeli pred kraj na bremenosta ja resi da ne se mackam so nisto.Ednostavno nekoi luge sto i da napravat pak ke im se pojavat strii, a nekoi pak nisto da ne mackaat nema da imaat.toa ti ksmet
Natasha5 -> RE: Стрии,целулит,попуштени вени,испукани капилари (8.8.2009 20:30:33)

se mackav cela bremenost so mesavinata,ama sepak mi se pojavija nekolku strii na stomakot ,ne mnogu ama sepak se pojavija.Ako kozata ne ti e rastegliva nisto ne pomaga.Ama sepak sum za mackanje bidejki kojznae kolku ke ispukav ako ne se mackav,a nemav nekoj golem stomak.Znaci mackajte se moze da go ublazi pojavuvanjeto na striite.Jas ocekuvav da raspukam cela ama za sreka super samo nekolku mi se pojavija.
Еца -> RE: Стрии,целулит,попуштени вени,испукани капилари (8.8.2009 20:59:48)

И после оваа бременост стомакот ми изгледа супер, стрии нема, така да да помине малку време ми останува само да го затегнам.Инаку овој пат нависитна дали 10 пати сум се намачкала крема, она вообичаено млеко за тело што си го користев и тоа беше се.
nadica -> RE: Стрии,целулит,попуштени вени,испукани капилари (9.8.2009 1:19:30)

jas imam strii na noze i malku na stomak no mislam deka se pojavuvaat bez razlika sto ke pravite ili gi imate ili gi nemate

se trudam mlku da gi namalam no toa se strii samo toj sto gi imal znae kolku tesko se prikrivaat[sm=smiley13.gif][sm=smiley19.gif]
Sara -> RE: Стрии,целулит,попуштени вени,испукани капилари (16.8.2009 11:09:14)

Јас до сега немам стрии, 9 месец сум, ама на едно место на стомакот ми се појавија две како модринки од испукани капилари и баш ме нервираат.
Инаку и јас се мачкам со комбинација од АД капки и павловичева.
И обавезно на бутовите имам целулит, а претходно немав, ама со оглед на тоа што морав да ја одлежам цела бременост - супер сум.
Е да и нозете ми се отечени ужас, сега веќе немам ниедни папучи да облечам.
mami -> RE: Стрии,целулит,попуштени вени,испукани капилари (18.8.2009 10:58:25)

мене пред да добијам почнуваат да ми стануваат поизразени тие неколку стрии на стомакот и оние на градите, ви се случува тоа? мене ужасно ме нервираат, осекогаш сум имала мазно тело без стрии и целулит а сега ко шарано целото и многу ми е мака
Еца -> RE: Стрии,целулит,попуштени вени,испукани капилари (18.8.2009 11:02:32)

Некаде погоре напишав дека немам стрии, но целулит на колковите имав, кој по породувањето стана скоро незабележлив.Потоа ми кажаа дека по породувањето значително се губи, бидејќи последните денови од бременоста потекуваме, поголемо количество на течност во организмот имаме и целулитот бил нормална појава.Сега имам, но едвај приметлив.Затоа вчера нарачав тегчиња и за недела дена почнувам со вежбање.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/sloncek.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/sloncek.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/sloncek.gif[/image]еден, два, три оп, оп[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/sloncek.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/sloncek.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/sloncek.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
profesorica -> RE: Стрии,целулит,попуштени вени,испукани капилари (18.8.2009 11:08:45)

Mene vo 9ti mesec mi se pojavija strii na stomakot i sega mi se poznavaat a na gradite uste 3-4 mesec mi se pojavija i uzasno me cesaa ama srekja ne se poznavaat na dekolte.imam i nekoi venicki na nozete sto porano ne mi se poznavaa.se mackav i so pavloviceva i so mast protiv strii ama nisto ne deluvase.
Mamicka3 -> RE: Стрии,целулит,попуштени вени,испукани капилари (26.8.2009 22:45:36)

Мене во првата бременост ми се појавија само на бутовите и ми останаја баш забележителни,во втората немав ама бас ни една а во бременостите се поправив по 18кг. По втората бременост килажата ја качив на 74кг и имав многу целулит на нозете.Сега со третава бременост поправена сум само 3кг а сум 9 месец но целулитот што го имав целиот исчезна.А од што и како и самата се чудам.
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>