|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Логопед
14.3.2013 14:24:08   
kikicka
Иста возрас сме и ние и ние сега почнавме малку по малку ама на Англискиuser posted image на моменти се плашам ама пак како и да е ќе прозбори. Сега трегна во градинка и почна да се опушта.
ИЗВОРНА ПОРАКА: barbi03

zdravo mamicki!moeto dete ima 2godini i 7 meseci seuste ne zboruva osven mma i tate dali ima nekoj ist problem



_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот barbi03)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Логопед
15.4.2013 8:22:22   
oliva

ИЗВОРНА ПОРАКА: temjanuska75

Моето има 2 г. и 4 месеци и исто не зборува, т.е. 15-20 зборови. Од другите зборови
ги кажува само првите две букви.Дури и неговото име ги кажува само првите две букви.
Јас воопшто не сум загрижена, знам дека деца и помали од него зборуваат.
Малку ни е тешко да се разбереме што сака, ама погодувам и он весело вика ДА.
И моето не оди во градинка, планирам на 3 години да го пратам.

i moeto dete zboruva taja so prvite dve bukvi,no e pogolem ima tri godini,jas pocnav veke paniki da pravam zasto uste ne zbori kako so treba ,no pak site mi vikaat deka ke pocne ubavo da zbori,sega sum vo potraga po logoped,samo neznam kaj koj dfa go nosam

(Одговор на членот temjanuska75)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Логопед
15.4.2013 9:57:25   
Natuska85
Сабајле прочитав кај нас во градинка дека секој петок овој месец може да се консултираме со логопет вработен во градинката. Инаку за недела дена правиме 2 години и зборови кои ги користиме се само да и не. Мама и тата ептен на зорт кога е user posted image . Се мислам дали има потреба да одам во петок да се консултирам , да не е рано уште user posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот oliva)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Логопед
15.4.2013 11:54:57   
temjanuska75

ИЗВОРНА ПОРАКА: oliva


ИЗВОРНА ПОРАКА: temjanuska75

Моето има 2 г. и 4 месеци и исто не зборува, т.е. 15-20 зборови. Од другите зборови
ги кажува само првите две букви.Дури и неговото име ги кажува само првите две букви.
Јас воопшто не сум загрижена, знам дека деца и помали од него зборуваат.
Малку ни е тешко да се разбереме што сака, ама погодувам и он весело вика ДА.
И моето не оди во градинка, планирам на 3 години да го пратам.

i moeto dete zboruva taja so prvite dve bukvi,no e pogolem ima tri godini,jas pocnav veke paniki da pravam zasto uste ne zbori kako so treba ,no pak site mi vikaat deka ke pocne ubavo da zbori,sega sum vo potraga po logoped,samo neznam kaj koj dfa go nosam



ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85 RR

Сабајле прочитав кај нас во градинка дека секој петок овој месец може да се консултираме со логопет вработен во градинката. Инаку за недела дена правиме 2 години и зборови кои ги користиме се само да и не. Мама и тата ептен на зорт кога е user posted image . Се мислам дали има потреба да одам во петок да се консултирам , да не е рано уште user posted image


М. последниве неколку недели зборува поинтезивно, односно користи нови зборови, ама само кога ќе му кажеш тој го повторува, а кога сака да разговара, т.е. да каже нешто неразбирливо е, освен оние зборови и реченици кои ги употребува подолго време. Во четвртокот бевме кај д-р.Двојаков, кој посочи дека говорот се развива во целост од втората до четвртата година, односно нема место за паника. Кажа дека говорот доколку не се развие до четвртата година, односно не се изговараат чисто зборовите, тогаш се реагира со одење кај логопед и вежбање. Ме советуваше да го пратам М. во градинка или повеќе да се дружи со деца за говорот му биде појасен.

(Одговор на членот oliva)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Логопед
15.4.2013 12:45:10   
oliva

ИЗВОРНА ПОРАКА: temjanuska75


ИЗВОРНА ПОРАКА: oliva


ИЗВОРНА ПОРАКА: temjanuska75

Моето има 2 г. и 4 месеци и исто не зборува, т.е. 15-20 зборови. Од другите зборови
ги кажува само првите две букви.Дури и неговото име ги кажува само првите две букви.
Јас воопшто не сум загрижена, знам дека деца и помали од него зборуваат.
Малку ни е тешко да се разбереме што сака, ама погодувам и он весело вика ДА.
И моето не оди во градинка, планирам на 3 години да го пратам.

i moeto dete zboruva taja so prvite dve bukvi,no e pogolem ima tri godini,jas pocnav veke paniki da pravam zasto uste ne zbori kako so treba ,no pak site mi vikaat deka ke pocne ubavo da zbori,sega sum vo potraga po logoped,samo neznam kaj koj dfa go nosam



ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85 RR

Сабајле прочитав кај нас во градинка дека секој петок овој месец може да се консултираме со логопет вработен во градинката. Инаку за недела дена правиме 2 години и зборови кои ги користиме се само да и не. Мама и тата ептен на зорт кога е user posted image . Се мислам дали има потреба да одам во петок да се консултирам , да не е рано уште user posted image


М. последниве неколку недели зборува поинтезивно, односно користи нови зборови, ама само кога ќе му кажеш тој го повторува, а кога сака да разговара, т.е. да каже нешто неразбирливо е, освен оние зборови и реченици кои ги употребува подолго време. Во четвртокот бевме кај д-р.Двојаков, кој посочи дека говорот се развива во целост од втората до четвртата година, односно нема место за паника. Кажа дека говорот доколку не се развие до четвртата година, односно не се изговараат чисто зборовите, тогаш се реагира со одење кај логопед и вежбање. Ме советуваше да го пратам М. во градинка или повеќе да се дружи со деца за говорот му биде појасен.


а каде работи тој др.двојаков,како мозе да го најдам,инаку натуска твоето е мало за на логопед,викаат до три години да се чека

(Одговор на членот temjanuska75)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Логопед
15.4.2013 14:24:15   
temjanuska75
Д.р. Двојаков е раководител на Центарот за деца родени со ризик, кој се наоѓа во поликлиниката БитПазар. Кај него можеш да отидеш само со упат од матичен лекар и претходно телефонски се закажува. Инаку покрај д.р Двојаков има цел тим на доктори т.е. психолог, логопед и сл.

(Одговор на членот oliva)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Логопед
15.4.2013 14:36:31   
oliva

ИЗВОРНА ПОРАКА: temjanuska75

Д.р. Двојаков е раководител на Центарот за деца родени со ризик, кој се наоѓа во поликлиниката БитПазар. Кај него можеш да отидеш само со упат од матичен лекар и претходно телефонски се закажува. Инаку покрај д.р Двојаков има цел тим на доктори т.е. психолог, логопед и сл.

znaci vo poliklinika bit pazar ima i logoped,sega treba da zememe upat od kaj maticen i znaci treba da zakazam odnapred

(Одговор на членот temjanuska75)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Логопед
3.5.2013 21:51:46   
nate86
dali postoji logoped vo kavadarci ama da ne e na privatno?

(Одговор на членот oliva)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Логопед
8.6.2013 12:57:57   
Палешка РР
Јас само што се вратив од совет кај логопед.
Миа сеуште бебешки ги изговара некои зборови и не користи в на почеток на збор. Мислев дека има потреба од работа со логопед (има 3 години 5 месеци)

Логопедот ми објасни дека е тоа нормално во текот на развојот на говор кој трае до 4-та година. Од три ипол до четири години треба да се развијат согласките г, к, т, д, што се развиени кај неа и активно ги користи. По 4-та година се развиваат с, ж, ѕ, ц, ш, џ..кај Миа не се развиени само џ и ж.
Значи се` се смета за нормална развојна фаза на говор до четвртата година...важно е детето да соработува, да не е повлечено и да прифаќа тоа што му се зборува. Ако и по четвртата година продолж бебешкиот говор тогаш треба помош.
Овој совет го добивме: да инсистирам на правилен изговор, макар и со уцена, на пр. додека не речи вода да не и давам вода (се разбира не до бескрај user posted image )
Тој глас што не го изговара да се инсстира на него, пр. вввввввввввввввввввввввввввода, вввввввввввввввввввввввоз, ввввввввввввввазна.

Прашав и за р и л...ми рече дека важи истото, пр. рррррррррррррррррррррррррррррррратка, ррррррррррррррррррррррррррамо, рррррррррррррррррррррррррека, лллллллллллллллллллллллллллллллллллллллета, ллллллллллллллллллллллллллллллето

Тоа беа советите. Малку сум подранила јас, ама ако...да не пропуштиме нешто.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот nate86)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Логопед
19.6.2013 11:45:51   
учителка
Здраво на сите, прва порака ми е ова иако одамна ве читам.

Сакав само да ги утешам загрижените мајки дека 2,3 години е рано за грижа дали детето ќе прозбори. Многу е важно да не му се зборува бебешки, за да научи правилен изговор и да не се зборува наместо детето (оставете го да ви каже што сака, наместо да му давате опции).

Моето прво дете, ќерка, ја потпрашувавме сите, трчавме по неа, и таа не зборуваше речиси ништо на 2.5 години. Ја пратив на одмор со моите и отидов да ја земам по 2 недели. За 2 недели таа не само што прозборела, туку ми ја искритикува облеката што ја носев, и тоа со полни реченици! :D Кога ние потоа отидовме на одмор, ја преколнував да молчи само 5 минути, да дремнеме на пладне. Џабе беше. Сега има 8 години и течно зборува 3 јазика.

Второто дете, син ми, немаше многу луѓе околу себе додека растеше, па прооде на 9 месеци, прозборе на 1,5 година, се уште погрешно изговара се живо, ама гајле нема. Битно да добие што сака, меле цело време.
Така да не се секирајте, ќе прозборат. И после ќе ви биде тажничко што веќе научиле дека пододан всушност се вика тобоган. :)

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Логопед
19.6.2013 18:04:01   
Bethany
учителка, фала за споделеното искуство. Мене ми многу значи бидејќи и самата очекувам секој ден детето да почне да зборува.
Си зборува тој, имам пишано во другите теми, ама тоа е многу слабо, си комуницира што сака на сите други можни начини, и можам да речам дека доста е снаодлив со изналажење нови начини. user posted image
За логопед знам дека е рано, мал е и нема да може да соработува.

И да, добредојде на РР. Се надевам дека ќе ти биде пријатна дружба тука со нас. user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот учителка)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Логопед
8.9.2013 10:43:25   
Sirma Vojvoda
Најнапред поздрав до сите а потоа и една информација за сите загрижени мамички
П О К А Н А ЗА С Е М И Н А Р (26,27.09.2013)
Тема: НАВРЕМЕНА И ПРАВИЛНА ДЕТЕКЦИЈА НА РАЗВОЈНИТЕ НАРУШУВАЊА ОД 0- 6 ГОДИНИ.
Целта на овој семинар е да се прикажат првите и основни симптоми, односно алармантните сигнали на раните развојни нарушувања уште од најмала возраст, како да се препознаат, кога, каде и до кои стручни лица е потребно да се обратат сите оние кои се во директен контакт со децата.
ПРЕДАВАЧИ:
1. Д-р. О.Јотовска спец. педијатар –Првите препознатливи симптоми на развојните нарушувања од 0-3 години
2. Д-р. Д. Копачев- детски невропсихијатар- Првите препознатливи симптоми на развојните нарушувања од 4-6години
3. В. Керамитчиевска-логопед : Првите препознатливни отстапувања во говорната комуникација кај деца во рана возраст
4. Б. Маричиќ-Јакимовска - детски психолог: Психолошкиот аспект на раните развојни нарушувања
5. М-р Р. Митревска-дефектолог – Програма за стимулација на психомоторниот развој кај деца до 2 годишна возраст
6. М. Делетиќ -дефектолог Програма за стимулација на психомоторниот развој кај деца од 2-4год (предучилишна возраст)
7. М-р Т. М.-Стојковска-дефектолог Програма за стимулација на психомоторниот развој кај деца од 4-6 год (училишна восраст).
ПРИЈАВУВАЊЕ: nvolastovica@yahoo.com, до 15.09.2013
МЕСТО НА ОДРЖУВАЊЕ : Во просториите на Младински културен центар (МКЦ )
КОТИЗАЦИЈА: 1500,00 ден.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Логопед
5.12.2013 10:59:48   
zvezdicki
Imam kerka od 3 godini koja sto seuste zboruva nerazbirlivo.Ima mal fond na zborovi koi gi izgovara tocno a so drugite edvaj se razbirame.Me interesira dali nekoj na forumot moze da mi preporaca logoped.Probav da zakazam na klinika no komjuterski se e zafateno-nema termin.Ve molam ako nekoj znae kade da se obrtam neka mi prati poraka.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Логопед
26.9.2014 14:45:50   
miana
Мамички дали знаете да ми препорачате добар приватен Логопед?

_____________________________

Животот е краток. Крши ги правилата, простувај брзо, бакнувај бавно, сакај вистински, смеј се неконтролирано и никогаш не жали за нешто што те насмеало.

(Одговор на членот zvezdicki)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Логопед
17.11.2014 13:42:18   
Felly RR
Ние во склоп на систематскиот преглед бевме и на логопед - М само буквата Л не ја кажува убаво, и тоа некогаш ќе ја каже, некогаш не. Логопедот ни рече дека тој глас најдоцна се формирал, и се толерира до 5 и пол години, а во меѓувреме ние да и нагласуваме зборови со Л , да обрнуваме повеќе внимание, кога раскажуваме приказни или кога читаме сликовници.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Логопед
17.11.2014 19:42:04   
Палешка РР
Ете и јас конечно да се пофалам user posted image Миа научи да ги изговара ш, ч, џ и ж.
Останаа уште р и л, иако л ја има во повеќето зборови.

Сега многу ми е смешна и кај што не треба става шuser posted image

Мамо шакам да вежбаме пишување и рашкажување user posted image



_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Логопед
24.11.2014 9:40:42   
Anuska14
Ние од пред еден месец почнавме на логопед на возрадт од речиси 5 години бидејќи не ја кажува Р и некои буквички ги менува. Сеуште нема некој резултат ама сакам да потенцирам дека мора и дома да се вежба а јас некако немам време за тоа. Дополнителен проблем ми е што детето не сака да вежба односно ако не и успее од прва да каже нокој збор правилно, после третиот обид почнува да плаче....ах слатки маки...
Се надевам дека ке успееме да го надминеме проблемот

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Логопед
24.11.2014 10:19:42   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Ние во склоп на систематскиот преглед бевме и на логопед - М само буквата Л не ја кажува убаво, и тоа некогаш ќе ја каже, некогаш не. Логопедот ни рече дека тој глас најдоцна се формирал, и се толерира до 5 и пол години, а во меѓувреме ние да и нагласуваме зборови со Л , да обрнуваме повеќе внимание, кога раскажуваме приказни или кога читаме сликовници.

И нас логопедот на систематскиот истото ни го кажа дека Л се јавува после 5тата година, до тогаш не е страшно. Јас мислам дека тој ја изговара таа буква, само изгледа не го мести јазикот правилно за изговор и затоа така ни рече, да вежбаме зборови кои ја содржат таа буква

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Логопед
24.11.2014 11:04:58   
Anuska14
Инаку да дополнам и ние прозборевме покасно-докај 2,5 год. имавме мн мал фонд на зборови ама се во свое време

(Одговор на членот Anuska14)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Логопед
24.11.2014 13:58:56   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Ние во склоп на систематскиот преглед бевме и на логопед - М само буквата Л не ја кажува убаво, и тоа некогаш ќе ја каже, некогаш не. Логопедот ни рече дека тој глас најдоцна се формирал, и се толерира до 5 и пол години, а во меѓувреме ние да и нагласуваме зборови со Л , да обрнуваме повеќе внимание, кога раскажуваме приказни или кога читаме сликовници.

И нас логопедот на систематскиот истото ни го кажа дека Л се јавува после 5тата година, до тогаш не е страшно. Јас мислам дека тој ја изговара таа буква, само изгледа не го мести јазикот правилно за изговор и затоа така ни рече, да вежбаме зборови кои ја содржат таа буква

Јас забележав дека М во зборови кои се на ЛЕ, убаво ја кажува, а во друга комбинација не.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Логопед
24.11.2014 14:02:03   
Felly RR
АНеЛав, твојот пост е префрлен во темата Говор на детето.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Логопед
28.1.2016 15:55:36   
vezilka RR
Од градинка добивме порака дека Никола треба да го носиме на логопед бидејќи завлекува. И навистина малку завлекува кога е возбуден. Добивме и некој лист со вежби. Сакам да прашам за искуства, каде да го носам. Давајте некои препораки.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 47
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?