|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  23 24 [25] 26 27   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Детали од УЗВ преглед
17.9.2012 15:49:03   
meU87
Во право си user posted image Докторот не кажа ништо за загрижување, дури и кога прашав за движење дали конечно може да се движам ми кажа слободно, само да не се преморувам. Знам дека сум за ќотек но ајде ќе ме истрпите уште малку user posted image user posted image

(Одговор на членот majka na tri deca)
Непосредна врска до пораките: 601
   RE: Детали од УЗВ преглед
17.9.2012 16:53:41   
Barbicki2

ИЗВОРНА ПОРАКА: meU87

Немам кренато ништо потечко од столица цела бременост, и тоа кревање ми било се на се 6 пати user posted image
А може да има нешто проблем ако е постелката ниско??? Не ми е јасна работава?

ne se sekiraj nema nisto problemi,isto kako sto kaza majka na tri deca moze samo carski da bide,ama ne ti e tebe skroz spustena pa da dojde do takvo nesto,ne misli,i jas pak kaj ti spomnav,i ja sum za kotek.

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 602
   RE: Детали од УЗВ преглед
17.9.2012 18:26:03   
meU87
user posted image не мислам , готово , ветувам user posted image
Не ми е скроз, да беше скроз ке спомнеше нешто сигурно и тој што ми зимаше брисеви.
Сакам малку да се опуштам сега на крај, да поуживам, дај Боже конечно да ми успее user posted image досега обидите не ми беа баш успешни, но сега се надевам дека ќе биде поинаку user posted image

(Одговор на членот Barbicki2)
Непосредна врска до пораките: 603
   RE: Детали од УЗВ преглед
17.9.2012 22:34:57   
Mammi
Меу и мене на почетокот на бременоста ми рекоа дека бебе го носам ниско и се до пред некое време, ама сега на еве горе како се качило. Си вела како што се ближи време така ми се чини како погоре смао да оди, а не подолуuser posted image Ајде издржи, шеткај си , многу замор не, дремкај си по малкуцка и збирај сили за големиот ден

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 604
   RE: Детали од УЗВ преглед
22.11.2012 17:24:50   
heidi
Mамички, морам да ја споделам мојата радост со вас!!!

Само што се вратив од првиот скрининг и пресреќна сум. За првпат го видовме бебушкото онака убаво и live... И јас и маж ми и мајка ми ќе збудалевме од среќа!! А богами и докторката се радуваше со нас.

Леле луѓе неможев да поверувам дека веќе во 12 недела ќе видам вистинско бебче, кое клоца со нозете, се фаќа за главчето, отвора уста, и прави акробации... Откога му измерија НТ (1.00), требаше да се измери носна коска. Но малово почна да збеснува толку, што буквално направи салто
- а маж ми ни два ни три `еее види го игра брејкденс`
Докторката се изначуди `леееле ама е немирно!!` На крај ме потчукна нежно по стомакот и ова ни се сврти со газето.

Го слушнавме и видовме срценцето кое сега чука 153 Прегледот траеше повеќе од час ипол, а јас неможев очите да ги тргнам од мониторот
Многу сакав да го дознаам полот, но докторката не сакаше да нагаѓа. Оти сите околу мене му се обраќаат во машки род, а јас мислам дека е девојче...
Ма какво и да е, нека е здраво , живо и по можност не толку палавко како што беше денес
Ве гушкам!

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 605
   RE: Детали од УЗВ преглед
28.11.2012 8:44:13   
babyhope
user posted image user posted image user posted image user posted image колку сум само тажна, не можам да ги запрам солзите... Еве само што се вратив пак од гинек. и повторно ме гледше на УЗ и ништо не се гледа- бебето не расте user posted image user posted image веќе сме 6 недела, јас се надевав дека и срцева реакција ќе чуеме, а оно ништо не се гледа. Со оглед дека сум со ИНФ нема шанси да е погрешно пресметано кога е зачнато- точно знам која недела сум но зошто ова ми се случува?? Зошто после сета таа среќа мораше се да тргне надолу ????

(Одговор на членот majka na tri deca)
Непосредна врска до пораките: 606
   RE: Детали од УЗВ преглед
28.11.2012 10:25:23   
Ikana
Бејбихоуп, ова дефинитивно ли е? Нема ли барем еден доктор кој вика дека расте плодот? Многу ми е жал што поминуваш низ ова, и не можам ни да замислам колку ти е тешко. Сепак, главата горе! Не дозволувај ова да те запре за да го оствариш твојот сон. Сите сме тука со тебе, не си сама. Главата горе мила, и не се предавај!

(Одговор на членот babyhope)
Непосредна врска до пораките: 607
   RE: Детали од УЗВ преглед
28.11.2012 22:12:59   
Фиданче
babyhope

ajde ne ochajuvaj, ti zakazaa li pak pregled ? 6 nedela moze i da e rano za srceva reakcija. Ajde so ubavi misli user posted image user posted image

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 608
   RE: Детали од УЗВ преглед
28.11.2012 22:25:29   
babyhope
Знам мила Фиданче дека може и е рано за срцева акција, но воопшто не е рано барем да го видеше плодот- а тој не се гледаuser posted image тоа е поразителното. не знам што да кажам... се помирив со судбината веќе, мислам дека и немам повеќе солзиuser posted image се додека не слушнам или прочитам пак нешто....

(Одговор на членот Фиданче)
Непосредна врска до пораките: 609
   RE: Детали од УЗВ преглед
30.11.2012 13:13:37   
Мецана
Babyhope, обиди се да не плачеш бидејќи стресот не ти е пожелен сега. Навистина 6-та недела е многу рано за да се откажеш од надежта. Ако не крвариш, навистина има надеж. Во вакви случаеви обично се анализира BHCG хормонот и ако тој правилно расте, значи се е во ред. Дали ти направија таква анализа?

(Одговор на членот babyhope)
Непосредна врска до пораките: 610
   RE: Детали од УЗВ преглед
17.12.2012 18:49:40   
Simona_k
PRAVEV SKRINING KON KRAJOT NA 22RA NEDELA GO VIDOV BEBUSKO ONAKA POUBAVO I MNOOOGU SE IZRADUVAV DOBIV I SLIKICKA MI KAZAA DEKA E ZDRAVO I NAPREDNO DA NE SE SEKIRAM!!!TOA BESE NAJVAZNO DA SE SLUSNE!!!SE POTVRDI MISLENJETO NA MOJATA MATICNA DEKA E user posted image AJ SO LESNO user posted image

(Одговор на членот Мецана)
Непосредна врска до пораките: 611
   RE: Детали од УЗВ преглед
17.12.2012 21:40:35   
topce

ИЗВОРНА ПОРАКА: babyhope

Знам мила Фиданче дека може и е рано за срцева акција, но воопшто не е рано барем да го видеше плодот- а тој не се гледаuser posted image тоа е поразителното. не знам што да кажам... се помирив со судбината веќе, мислам дека и немам повеќе солзиuser posted image се додека не слушнам или прочитам пак нешто....

ајде малку позитивно мисли и галкај си го мешето.мене исто ми се случи на ехо не можеше да се види плодот во 7 ма недела, а јас од првото знам дека 7-8 недела треба и срце да се слуша.и и реков на докторката вагинално да ми направи ехо и тогаш се се виде и плод уреден и срце уредно. џабе ме потресе, после ми објасни дека сум била дебела и толку мал плод не се гледал на обично ехо

(Одговор на членот babyhope)
Непосредна врска до пораките: 612
   RE: Детали од УЗВ преглед
15.1.2013 16:46:43   
katalina1
I jas ko bev 5ta nedela,na obicnoto eho ne se gledase nisto,pa me gledase so vaginalno i vide edna tockicka.Bebceto bilo pokasno zacneto i taka sega mi bega 2 nedeli.

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 613
   RE: Детали од УЗВ преглед
1.3.2013 18:15:11   
Lacrymosa
Vo vtornkot bevme na eho i se gledase edna mala tockicka sto stvarno nemozam da poveruvam deka kje stane bebe. Ednostavno mojot mozok nemoze da sfati deka toa crno tockice utre kje stane bebe... inaku nema uste srceva reakcija iako sum 6 ta nedela...

(Одговор на членот katalina1)
Непосредна врска до пораките: 614
   RE: Детали од УЗВ преглед
1.3.2013 18:22:24   
Simona_k
Lacrymosa тоа е "вреќичката" кај што ќе се создаде бебето,рано е после 8ма недела мислам се гледаше минијатурно "бебе" и срцева реакција
Не се секирај за тоа наредната контрола ќе си видиш и слушнеш се комплетuser posted image и четитки за бременостаuser posted image

< Поракaта ја уредил Simona_k -- 1.3.2013 18:24:31 >

(Одговор на членот Lacrymosa)
Непосредна врска до пораките: 615
   RE: Детали од УЗВ преглед
5.3.2013 12:41:21   
Beatris

ИЗВОРНА ПОРАКА: Leptirce

Bremena sum 28 nedella,imame napraveno 4D i se izleze dobro,krvnata slika mi e odlicna,no sega sum zagrizena bidejki na poslednata kontrola (28 nedela) doktorot mi rece deka kaj bebeto se javilo prosiruvanje na jetrata 1o mm i deka ne e zagrizuvacko bidejki granicata bila do 10 mm i deka e normalno da se pojavi kaj maskite bebinja i da napravime kontrola za dve nedeli.Ve molam za sovet ili od iskustvo da mi pomognete premnogu sum voznemirenauser posted image .Odnapred mnogu vi blagodaram!



_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Simona_k)
Непосредна врска до пораките: 616
   RE: Детали од УЗВ преглед
5.3.2013 23:45:42   
Gaia
Бејбихоуп немој да се разочаруваш пред време. И мене не ми го видоа плодот во 6тата недела а сепак си бев бремена. До последниот момент немој да ја губиш надежта, има многу такви случаи а сепак бременоста си била присутна. Стискам палци за тебе мила се да биде во редuser posted image

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 617
   RE: Детали од УЗВ преглед
7.3.2013 14:27:58   
Lacrymosa
Завчера го слушнавме срценцето... Како што лупкаше така мене нозе ми се тресеа... Неможам да поверувам дека сум user posted image и дека имам бебенце во стомакот

(Одговор на членот Gaia)
Непосредна врска до пораките: 618
   RE: Детали од УЗВ преглед
9.3.2013 10:36:35   
Lina*
Snosti go imavme prviot pregled na eho,prv pat si go vidovuser posted image odnosto edna tocka sto mnogu me izraduva.Se e vo red i zakazavme sledno viduvanje za dve nedeli koga ke go slusnime i srcenceto.....Edvaj cekam
Moram sega i slikcevo da go smenam bidejki doktorot potvrdi deka e edno bebuvceuser posted image

< Поракaта ја уредил Lina* -- 9.3.2013 10:38:02 >

(Одговор на членот Lacrymosa)
Непосредна врска до пораките: 619
   RE: Детали од УЗВ преглед
9.3.2013 23:48:24   
temjanuska2
Mene doktorkata od prva mi go vide bebceto i toa vo 5 ned so srceva akcija,ni ne proba na obicno eho tuku koga i kazav deka na testot mi pokaza + vednas me gledase so vaginalno i mi rece deka na dr eho nema potreba zatoa sto nemoze nisto da se vide.Neznam kako dr doktori se fatat so toa eho koga znaat deka toa ne se ni gleda vo taa prva faza od 4-8 ned otprilika koga site doznavame deka sme bremeni

(Одговор на членот Lina*)
Непосредна врска до пораките: 620
   RE: Детали од УЗВ преглед
11.3.2013 9:24:44   
blond
Да споделам УЗВ преглед од познаничка. Радосна, среќна, оди на приватно кај познат доктор кој работи во државна болница. Ја прашува кој месец е, и таа му кажува дека е втори. А овој дрско и се завртел: ти мисли си дека си бремена, мисли си дека си втори, ама бебе тука нема, имаш само задебелување на матката пред добивање. Кој ти кажа дека си бремена? Ќе треба да те правиме ревизија, да ги исфрлиме остатоците од неуспешната бременост.
Избезумени излегуваат од таму и одат кај друг гинеколог, во друг град. И што ќе видат, бебе си мртка, срцева акција си има. Среќа што не поверувале на првиот доктор на тоа што им кажал. инаку здраво бебе ќе абортирала.
Целта на постов ми беше внимателно да ги бирате вашите гинеколози! И не секогаш се задржувајте на едно мислење (ако не дај Боже нешто се искомплицира).
Поздрав идни мајки, се надевам и јас наскоро ќе се придружам на темава со мои детали :)

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 621
   RE: Детали од УЗВ преглед
12.3.2013 13:38:30   
babybee
Бог да чува значи секакви доктори има, и мене мојот матичен кој важи за еден од поугледните гинеколози до 8ма недела ми викаше дека бременоста можеби немало да биде успешна, ме паничеше без везе. Ми викаше онака безволно ок е ама немора да значи дека ќе се зарджи... мене прва бременост појма немам што е и како е сум се тресела до секој нареден преглед. И видов дека нема сврха и почнав да одам и кај друг доктор овој чисто официјално дека матичен. Значи девојки не паничете од прва, зошто од стрес си штетите себе си и на бебето, заради тоа што на докторот тој ден не му бил денот. И секогаш барајте второ мислење.

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 622
   RE: Детали од УЗВ преглед
12.3.2013 13:53:08   
temjanuska2
Znaci stvarno se bog da cuva ova doktorite,treba da se moles da ti se pogodi doktorot i da mu bide denot,jas nemam nekoe loso iskustvo imam veke pisano samo ednas koga na skrining dr nemozese da vide eden otvor na srceto se iznervira i nisto ne kaza mi zakaza za 3 ned,ama pak jas ne se ni pojaviv,si bev kaj dr doktor.

(Одговор на членот babybee)
Непосредна врска до пораките: 623
   RE: Детали од УЗВ преглед
12.3.2013 13:53:32   
bebuv4eto
taka e sekogas barajte 2 a ako e potrebno i 3 mislejne, jas sum slucaj isto takov mojata maticna od prvo kakov stres mi dade deka bebeto bilo nisko deka plodovata voda bila zamatena deka sidot na matkata bil potanok i sto li uste ne a jas zdrava prava prva bremenost radosna i naednas zdravjeto ni go zede kakvi stresovi ni napravi ki mene i na mm i na 2 te familii site bolni padnavme na sekoi 2 nedeli samo na eho me vikase da vidi demek dali se potkrena bebeto i se nisko e nisko e i bilo strav da ne napravam spontan i tn i plus pak na brisevte koga izleze bakterija e toa bese vrv pa moze i toa me spasi od peracija posto maticnata sakase serklaz da mi pravat zaradi bebevo da sme go zadrzele ama sreka vo nesreka taa bakterijata ja sperci posto nesmee opreacija so bakterija, pak ajde brisevi na 10 dena antibiotici edni pa drugi vaginalni i bakterijava si prodolzi da stoi pa toa me natra da baram 2 mislejne i koga pojdov kaj drigiov doktor mu vikam za serklaz sum doktore i koga me gleda pocna da se smee veli kakov serklaz prekrasna ti e premenosta i sidovite se taman i bebeto e kaj so treba i se e vo red, jas ne veruvav pojdov i kaj 3 dr gleda i toj i vika se e super uzivaj teraj trcaj ako sakas i posle seto ova si zedov odjava od maticnata si se zapisav kaj druga i sega se e vo red kaj drugava, samo sto stresot i nervozite sto gi iskrkavme ni bea gratis.

(Одговор на членот babybee)
Непосредна врска до пораките: 624
   RE: Детали од УЗВ преглед
19.3.2013 14:53:55   
energy_m
Eve mala pomos okolu tolkuvanjeto na skratenicite od UZ

Mene mnogu mi pomaga ovaa strana, se nadevam i vas user posted image
MODERATOR:Zabraneto e postavuvanje nadvoresni linkovi, mozete vo privatna poraka da gi isprakate

< Поракaта ја уредил arh_diz RR -- 19.3.2013 14:57:24 >

(Одговор на членот bebuv4eto)
Непосредна врска до пораките: 625
Страница:   <<   < Претходна страница  23 24 [25] 26 27   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  23 24 [25] 26 27   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?