|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Детали од УЗВ преглед
27.7.2009 19:02:38   
mami
aleks mo тоа се супер резултати и мислам дека ова е последен пат што ке те гледа со вагинално ехо. од следниот пат веке ке го гледа со надворешно. Уживај во бременоста мила и не се грижи за ништоuser posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Детали од УЗВ преглед
30.7.2009 23:41:15   
alex_mo
Mami fala za ubavite zborovi.Denes stignaa rezultatite od brisevite.Site se super t.e negativni osven sto imam kandida.Doktorot me ubedi deka toa e normalno vo bremenost i dobiv Canesten3.Malku mi bese cudno zatoa sto pred da ostanam bremena se pregledav i ovie brisovi i se bese ok.Ama se utesiv deka ne  e nisto strasno.Pozzzz

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Детали од УЗВ преглед
30.7.2009 23:52:05   
Викторија
zdravo

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Детали од УЗВ преглед
31.7.2009 8:01:40   
mami
алекс мо ич да не се секираш, кандидата е сосема нормална појава во бременостаuser posted image user posted image user posted image со малку канестен поминува...Честитки за бебенцето и чекаме сликички, па да видиме и ние колку му е удобно таму кај мамаuser posted image

(Одговор на членот Викторија)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Детали од УЗВ преглед
4.8.2009 15:14:58   
Палешка РР
Значи се потсмирив малку од претераната возбуда за мојата принцеза, па да ви пишам. user posted image

Неверојатно е активна, ги следевме сите нејзини покрети на 4Д. Си ги триеше очињата, си го цицаше палецот, си ги фаќаше и ушињата, едноставно се запознава себеси. Рбетот и градниот кош се целосно развиени, исто така и мозокот каде видовме две хемисфери и сива маса, срцето чука нормално, со 160 откуцаи во минута, се уште се во развиток левата и десната предкомора.
Постелката и крвотокот се во ред.
Тешка е 258 гр. user posted image
Моментално сум 18 недели и 5 дена бремена, терминот е дефинитивно на 31.12.2008 user posted image

Толку засега, ќе се потрудам да ви ја покажам и на слика user posted image

А, да...личи на мене user posted image  user posted image  user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Детали од УЗВ преглед
4.8.2009 15:18:01   
mami
леле ме потсети и мене колку бев најсрекна кога одев на преглед да го видиме Лука..ах колку убаво чувство...Палешке и ти да не носиш некоја фудбалерка како Халеуuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Детали од УЗВ преглед
20.8.2009 13:14:26   
srnicka
Bev denes na eho i super e malata samo mi rece dr deka obemot na stomakot e pomal za edna nedela od GN, jas sum 28 i 3 dena a toa e 27 i 1 den. obem na glava super. Dali kaj nekoja od vas se slucilo toa, mi rece doktorkata deka e normalno, megutoa jas malku sum zagrizena

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Детали од УЗВ преглед
20.8.2009 13:22:35   
mami
ич да не се секираш..се е тоа нормално..нема правило колку брзо ке се развива детето, можеби на следниот преглед мешето ке биде дури и пред главчето развиено...

(Одговор на членот srnicka)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Детали од УЗВ преглед
27.8.2009 14:15:18   
Tanjicka
predmalku se vrativ od ctg, kraen termin mi e 13 septemvri,.Vo vtornikot koga bev na ctg imase edna kontrakcija, i zatoa pak mi zakaza ctg za denes, megutoa denes, ctgto bese mnogu mirno i vo 16.30 pak treba da odam za da go povtorime. bas me fati panika, sto se slucuva, dali ima nekoj vakvo iskustvo?

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Детали од УЗВ преглед
27.8.2009 14:25:25   
profesorica
Па добро не е страшно и сега да се породиш јас 20 дена пред термин се породив, не се секирај.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Tanjicka)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Детали од УЗВ преглед
27.8.2009 14:36:35   
Tanjicka
abe ne e strasno da se porodam ( valjda :)))) ali da ne e drugo nesto vo prasanje, zatoa mi e panikata

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Детали од УЗВ преглед
27.8.2009 14:36:49   
mami
ништо страшно мила..не се секирај..можеби само бебушот не бил наместен убаво за да го слушнат..и мене ми се случуваше, сестрата неможеше да го начека за убаво да му го чуе срценцето..а и не е страшно , малку си пред терминот ако веќе дошло до пораѓањеuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Детали од УЗВ преглед
27.8.2009 14:44:19   
profesorica
А како мислиш мирно????Можеби спиело момче е или девојче?

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Детали од УЗВ преглед
27.8.2009 15:07:34   
Tanjicka
momcence e, bese mnogu mirno, ne mrdase mnogu, verojatno spiese, ajadev cokolado pred snimanjeto kako sto mi kazaa. a srceto mu se slusase, ako bese toa kako klopotanje vo voda

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Детали од УЗВ преглед
27.8.2009 15:18:15   
mami
тоа е :))))ајде уживај немој да се нервираш, сигурна сум дека е се во ред

(Одговор на членот Tanjicka)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Детали од УЗВ преглед
1.9.2009 13:43:13   
Adrijana
Moram da vi kazam za mojava user posted image
Vcera bevme so mm, i doktorkata me gledase na eho, i se si e vo red i so mene i so user posted image , i go vidovme liceto, ocinjata, noseto, usteto, mrdase po malce so racinjata, go vidovme i srcenceto kako trepka, i ona sto najmnogu ne vozbudi bese sto i ja vidovme dundatauser posted image user posted image  epten jasno, so mm pocnavme tamu da se smeeme. kolku li samo bese veselo, pocnavme kako deca da ja prasuvame doktorkata a sto e toa? a ova?user posted image Taa ni se smeese deka mnogu se raduvame bas kako detence koe ima nova igrackauser posted image Lelee kolku se raduvam, edvaj cekam da se rodi da ja izguskammmm user posted image  Doktorkata mi kaza da ne skokam mnogu vamu tamu da odmaram poveke i so se drugo da si prodolzam kako do sega. Ona sto ne zacudi e deka na ehoto, sprema goleminata na plodot izleze deka sum vo 31 nedela, a inaku bi trebalo utre da vlezam vo 30 nedela, ama ok e deka sekogas pisuva deka tocnosta na presmetkite e +- edna nedela. Bebusot od prilika tezi okolu kilo i 700 gramauser posted image .I ne znam so drugo da vi kazam, ke poludam od srekauser posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Детали од УЗВ преглед
1.9.2009 13:46:09   
mami
Адријана и ние бевме такви..колку убаво чувство е тоа кога гледаш што имаш во стомакот...

Тањичка беше ли на преглед пак? Што ти рекоа?


(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Детали од УЗВ преглед
1.9.2009 21:40:03   
Tanjicka
da, bev na ctg istiot den povtorno i se bese ok, bebevo izgleda ke da e spanko golem kako tato.Inaku bev i vcera pak na ctg, se bese ok, i me pregleda i mi rece deka uste ne se spusta glavceto nadolu, vo cetvrtok treba da odam pak, a pretpostavka na doktorot e deka do nedela treba da se porodam.pa jas celata sum vo netrpenie i iscekuvanje

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Детали од УЗВ преглед
1.9.2009 21:46:14   
mami
ајде..само смирено..се е биде, ке видиш за многу кратко ке има нова преокупација по домаuser posted image

(Одговор на членот Tanjicka)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Детали од УЗВ преглед
1.9.2009 21:50:01   
Bile
Tanjicka koga odis na CTG jadi cokolada i pij sok gaziran.
i mene cesto m ispie bebeto i me vrakaat na povtorno ama posle izleguva deka se e vo red idaj boze da e taka
inaku so terminite sme tuka nekade jas sum 38 nedela

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Детали од УЗВ преглед
1.9.2009 21:50:41   
Tanjicka
podgotvena i spremna , cekam da dojde i toj momentuser posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Детали од УЗВ преглед
1.9.2009 21:58:54   
Tanjicka
super, bile, i jas sum veke 38 nedela kalendarski, iako bebevo e 2 nedeli ponapredno.Kako si ti, nestrpliva li kako mene?pa uste i doktorov samo mi pomestuva termin za poragaj, vcera mi rece do nedela bi trebalo veke da se porodam, vo cetvrtok koga ke odam kojznae koga ke mi kaze deka ke se porodam, a jas nestrpliva epten.

(Одговор на членот Tanjicka)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Детали од УЗВ преглед
1.9.2009 22:05:18   
Bile
Tanjicka blaze si vi vie ste ponapredni dve nedeli a nie zaostanuvame vo obemot na stomaceto za dve nedeli il iedna bese zgresiv . Inaku mene termin mi e 18.09. i sega samo pravam CTG i ne odam poveke na nikakov pregled samo me istraumatiziraa. Bas mi e drago sto ste super i se nadevam deka se dobro ke se zavrsi.

edna molba golema do tebe.

Aj ako sakas moze i na pp da mipises
aj proveri kolku vi e merkata AC za da sporedam onaka da vidam dali navistina tolku mnogu zaostanuvame

(Одговор на членот Tanjicka)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Детали од УЗВ преглед
1.9.2009 22:10:50   
Tanjicka
bile, poslednoto eho mi e od 10.08 i merkite se za AC 329mm, FL 69mm i BPD 89mm,togas po termin mi e 35 nedeli i 1  den, a po goleminata 36 nedeli i 5 dena.Neznam sto znacat merkive navistina, kako se vasite? moeto bebence ke bide masko, a tvoeto?

(Одговор на членот Bile)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Детали од УЗВ преглед
1.9.2009 22:19:08   
Bile
vaka po golemina da ponapredno e bidejki imas AC 329 ispored drugite merki se zema sredna vrednost i se dobiva toa deka e ponapredno za dve nedeli. A inaku nie pak AC 300 mm na 36+5 i zaedno so drugite merki dobivame vrednost deka zaostanuvame inaku drugite merki mi odgovaraat na gestaciskata nedela. Inaku tezime 2700 na nepolni 37 a vie kolku ste teski?
devojce nosam barem taka mi kazuvaat a prvoto mi e kerkicka

(Одговор на членот Tanjicka)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

.
Jana9

Dali vremeto vliae na vaset_o raspolozenie?

Da (20%)

Ne (0%)

Ponekogas (80%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!