|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Прекин на доењето
8.6.2011 13:14:13   
etiopija

ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom

Еве три дена не му давам да цица и уште не го заборава цицето. Ќе почне да си бара и јас одма му свртувам друга темаuser posted image
Инаку морав да почнам со бромергонот:-( Градите ми беа преполни, добив главоболка, а и се осетив дека кревам Т, се молзев, ама за многу кратко време пак ми се полнеа.
Дали некоја што го пиела бромергонот имала мачнини, гадење, нагон за повраќање?





Pred dva meseca go odbiv David i mene mi bea prepolni gradite , bev na pregled i ginekologot mi dade da pijam Bromergon. Da, predzvikuvaat gadenje, macnini no toa trae samo prvite dva tri dena dodeka ne pocnat da deluvaat apcinjata. I mene za brzo vreme mi se polnea gradite pa zatoa ginekologot mi rece prvite tri dena od koga pocnav da gi pijam apcinjata, da se izmolzuvam i toa go pravev na sekoi 15min. Potoa mi se vratija gradite vo normala, a iako pominaa 2 mes na David mu teknuva ponekogas na cicanje pa samo ke mi legne na gradite i vika "kaka" user posted image

_____________________________

Eve deset_______ pravila za uspesen den: Odi i napravi nekoe dobro delo. Povtorigo toa uste devet pati.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 201
   RE: Прекин на доењето
9.6.2011 0:54:14   
Snowhite RR
Мартинс мам бромергонот се многу јако апчина и затоа се пијат два дена по четвртина, два дена половина, а потоа по цело. Не знам ти како ги пиешuser posted image Мене вака ми кажа докторката

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот etiopija)
Непосредна врска до пораките: 202
   RE: Прекин на доењето
9.6.2011 7:48:46   
mamicki
Ве читам и се присетувам... Првиот син се одби сам, ни мака ни неволја имав user posted image  Можеби затоа што од самото негово раѓање паралелно му давав и шише и цице. Од шише пиеше Плантекс, подоцна сок, и цицаше. Кога почнав да му давам и друга храна, секојпат прво го хранев, па му давав да цица, и нормално, ќе поцицаше малку. Така постепено и кај мене се намалуваше количината млеко. Кога имаше 9 месеца, му давав да цица пред спиење, а тој си ја заврте главата на другата страна, го одби цицето, и си ја стави лажачката цуцла во уста па така заспа. Повеќе ниту го понудив, ниту побара, ни пак отекував и сл. И толку беше. Школски, ни плачки, ни болки... Сега сепрашувам дали ќе можам на истата финта и ова user posted image , кога ќе се роди, да го одбијам? Инаку, постапката за вакво одбивање ја прочитав во книгата „Нега на деца по д-р Спок“ којашто ми беше како Библија првата година од мајчинството.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 203
   RE: Прекин на доењето
9.6.2011 14:14:56   
mamam
mamicke jas  imam edna drugarka sto gi piese bromergon za prvata bremenost.Bese strasno i ne samo toa tuku tolku gi poremetuvaat hormonite sto pak ostana trudna vo toj period.Inaku i jas vcera gi kupiv i koga mi kaza deka se tie iestite vednas gi vrativ pa sega samo od sebe mi sekuva.Samo se stegam i listovi od zelka si stavam i toa samo na levaa strana na desnata ne go doev na krajot veke i nemam mleko 

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 204
   RE: Прекин на доењето
9.6.2011 16:32:10   
Snowhite RR
Бромергонот не ги пореметуваат хормоните, туку произведуваат прогестерон(мислам дека беше тој, некој постручен може ќе каже) хормон кој е потребен за да се забремени, затоа ако ги пиете овие апчиња, користете заштита, односно бидете повнимателни доколку не сакате веднаш втора бременост, затоа што поголеми се шансите за забременување. Ова го знам затоа што другарка ми имаше проблеми со забременување и ги препишаа овие апчиња

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот mamam)
Непосредна врска до пораките: 205
   RE: Прекин на доењето
9.6.2011 22:14:17   
Martins mom
Во право си Сноуајт, така пишува и во упатството на лекот.
Јас ставам облоги од зелка, се стегам со пелена и пијам бромергон и ете четврт ден градите абер немат да се подиспразнат, а и се одмолзувам по малцеuser posted image
Мартин уште не заборава, не можам да го заспивам никако, ми се буди во 5 и плаче по цице, недонаспан, вришти, хорор филмuser posted image


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 206
   RE: Прекин на доењето
10.6.2011 9:09:07   
Палешка РР
Јас вчера ја носев Миа на вакцина и ја прашав докторката како да прекинам со доењето. Таа ме искара и рече дека најновите препораки се децaта да се дојат минимум 2 години. Јас ќе продолжам сега засега, па ќе видиме за понатаму.
Инаку Мартинс мам тој хорор пред заспивање не е заради цице. Миа еве ја цица, а ужасно тешко е да ја заспијам навечер. Мислам дека е период.

< Поракaта ја уредил Палешка -- 10.6.2011 9:23:27 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 207
   RE: Прекин на доењето
10.6.2011 20:56:14   
mamicki
Aman Paleska! Nebare sme vo Afrika! Tie sto preporacuvaat, zemjite na EU, Severna Amerika... tamu po kolku gi dojat decata?! Pa dete od dve godini ima polna usta zabi! Plus, jas sakam da mozam i da se dvizam, i da otsustvuvam od domot podolgo od cas- dva...imam kariera, obvrski i nemam nikakva namera da se pretvoram vo podvizna mlekara! Kje dojam samo kolku sto e elementarn neophodno i nemam nikakva griza na sovest poradi toa! A tvojata lekarka neka i kaze na kjerka i da doi dve godini!

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 208
   RE: Прекин на доењето
10.6.2011 21:02:37   
anedespo
Pa na Zapad preporacuvaat ne do 2 , tuku do 3 godini da se doi. A doenjeto nema da te popreci i vo karierata i vo setanjeto. Jas sum gi doela i dvete do 2 godini. I sum rabotela a i sum setala kolku sto e normalno za majka so bebe. I ako ti si resila taka, ne treba i drugite da gi teras na toa a i da gi sramis deka samo vo Afrika se pravi toa.

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 209
   RE: Прекин на доењето
10.6.2011 21:21:10   
mamicki
Pogresno si me razbrala anedespo. Prvo, jas vistina imam kariera sto bara da otsustvuvam od doma po nekolku dena, drugo, ne gi raskandisuvam, ako sakaat dodeka ne gi omazat/ozenat neka gi dojat, no fakt e deka majcinoto mleko gi nema site nutritivni sostojki koi se potrebni na pogolemo dete. Dete na dve-tri godini treba i moze da jade se. Inaku, ne veruvam deka bilo koj i bilo kade osven vo zemjite kade sto toa e direktno povrzano so prezivuvanje poradi infekcii i glad, doi tolku dolgo i se nerviram sto na zenite im se nametnuva takva obvrska koja navistina nema druga smisla. Nacelno, doenjeto po prvite 6 meseca e neophodno samo ako e socijalno usloveno, decata dobivaat ljubov i cuvstvo na zastitenost i na 1001 drug nacin!

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 210
   RE: Прекин на доењето
10.6.2011 21:35:43   
rina13
sekoja majka  treba da doi kolku sto misli deka treba,nejzino si e deteto i ona treba da odluci licno jas smetam deka do 1na god max e dovolno,kolku povekje razbira tolku potesko da go odbies a i normalno dete od 2 god e so site zabi vo usta znaci majka priroda go napravila spremna za raznovidna hrana a i kako sto kaza mamicki prethodno prvite 6 meseci mn e potrebno majcinoto mleko i ima visoki nutritivni vrednosti,i vo prosek okolu 6 mesec pocnuva rastot na mlecni zabi znaci postepeno voveduvanje na nova hrana razlicna od mleko....spored mene toa e i nwkoj piroden tek na rabotite...a uste ednas ke povtoram deka sekoja majka posebno odlucuva samo za sebe i svoeto bebe....

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 211
   RE: Прекин на доењето
10.6.2011 22:37:33   
Палешка РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicki

Aman Paleska! Nebare sme vo Afrika!


Сигурно мајките во Африка и мајките во Македонија подеднакво ги сакаат своите деца. Таму каде што има и други опции за хранење, доењето е избор на секоја мајка. Јас така одлучив и ова лето планирам да дојам, освен ако не се случи нешто непредвидено.


< Поракaта ја уредил Палешка -- 10.6.2011 22:40:08 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 212
   RE: Прекин на доењето
26.7.2011 12:57:23   
ikki
јас од синока престанав да ја дојам андреја. Таа сега усте малку ке направи 14 месеци и мислам дека е време. нокеска кога се разбуди и дадов сокче ратсворено со вода отприлика пола- пола. Еве досега е добро носам градник и врз него пелена убаво стегната.
само ме плаши една мисла, слушнав дека во лето нетребало да се одбива детето од доење.
али како и да е штом прекратив да и давам враќање нема.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 213
   RE: Прекин на доењето
10.8.2011 10:30:23   
Sandric
На лето не се препорачува затоа што после прекин на доење настанува пад на имунитетот на детето , додека да се подигне неговиот имунолошки систен, а цревните инекции се почести во лето.
Инаку друга причина нема
Мислем дека не треба да се плашиш, јас после одмор планирам и паника ме фака.
Ние сме 13 месеци ама многу сакаме да цицам . Дење кога ке дојдам од работа со тегнење на мајца сме а ноке по 7-8 пати се буди за цицање, веќе не ни бројамuser posted image
Сега се мислам после одмор да го носам кај баба му и таму да седи до кај 5-6 попладне, татко му да го зима после работа, барем дневното цицање да го намалиме па здравје од септември скроз да се одбиеме

(Одговор на членот ikki)
Непосредна врска до пораките: 214
   RE: Прекин на доењето
10.8.2011 10:38:52   
Mihaela 2010
I ja sum na ista maka,imame skoro 16 meseci uste cica.Od tocno godina dena go prifati kravjoto mleko,i bidejki sum do 17 casot na rabota od sabajle pie mleko>prvite denovi koga doagjav ja fakjase kriza i edno vleguvanje me tegnese za bluza.Sega e podruga,navecer pred legnuvanje i polnam sise mleko,obicno pie ne povekje od 130 ml,no navecer mi ja vadi dusata>sega pocna na dva pati da se budi pa i toplam mleko,go pie i odma zaspiva no nekogas place nesaka mleko saka cice,i koga ke vidi deka ne i e dovolno i go stavam sisenceto ,ke pie i zaspiva.Sakam da vidam so nekoi tableti da go prekinam mlekovo,nemam kojznae kolku ,no mi e neprijatno na rabota ednas dnevno obavezno se izmolzuvam,i iskreno da vi kazam mi se smaci vekje,a i cestoto budenje navecer e rezultat na cicanjeto.Mislam deka e i vekje golema za cicanje,priznavam do edna godinka.No ete koga ke me vidi do nea vo krevet saka da cica.Planiram septemvi da ja odviknam,pa resena sum ako treba i vo druga soba da spijam samo da ne me gleda pokraj nea.

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 215
   RE: Прекин на доењето
10.8.2011 10:41:59   
Sandric
Овој нашиов не сака млеко ни да помириса, а ни сок нешто посебно не обожава.
Мој совет е да не ја учиш навечер да пие млеко зошто после за шише ке си стануваш .
Еден педијатар ми има кажано , децата немаат потреба ниту од млеко ниту од сокови навечер, вика ти стануваш ноќе да јадеш?.... исто и тие, се е тоа навика.
Јас имам многу млеко , мене редовно ми протекува на два саати веке аман

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 216
   RE: Прекин на доењето
10.8.2011 10:51:04   
Mihaela 2010
Znam deka e macno stanuvanjeto,no vo princip mojava i slabo nekako mi jade preku den,pa golema e i verojatnosta da place i da se budi od sto e gladna,posto na dva pati i davam,i go pie po 120 ml bez problem.I mihaela ne sakase da pomirisa na pocetok,ama ednas slucajno kupiv Moja Kravica so a i d vitamin mislam bese i pocna da si go pie,Izgleda i dojde priblizno do moeto mleko,celo vreme toa go piese dur da se navikne,sega preminav na bitolsko i nemame problem.taka da probaj so nekolku vidovi mleko moze ke zasaka nekoe

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 217
   RE: Прекин на доењето
10.8.2011 11:03:53   
miana
so kerkami imav golema maka so obicnoto mleko
ne sakase ni da go vidi.Pocna da jade se normalno,ama mleko NE...pocnav postepeno da ja odbivam i koga trebadse da pojdam na rabota ( koga taa imase 8 meseci ) veke cicase samo nasabajle( pred da zaminam na rabota) koga se vrakav od rabota i davav i navecer pred spienje..Pocnav vo mlekoto da i stavam po malce neskvik i se svikna.Posle i bez neskvik..I taka celosno ja odbiva na godinka i nesto

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 218
   RE: Прекин на доењето
10.8.2011 13:31:58   
vida
Zenski jas imam prasanje.Koga ke pocnam da odam na rabota sin mi ke ima 8 meseci momentalno sme na doenje i na dohrana ( sega ima 5 meseci) Rabotam 3 smeni i koga ke pocnam so rabota nemam namera veke da go dojam.Moze li da mi kazete od vase iskustvo koga da pocnam da go odbivam?

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 219
   RE: Прекин на доењето
10.8.2011 13:38:11   
miana
postepeno ke mu menuvas cicanje so obrok i ke si ostane samo navecer,..Obidi se i so kravjo mleko koga ke pojdes i ke se nauci...jas taka postepeno postepoeno i se nauci samo sabajle i navecer..Taman i gardite ke mozat postepeno da se naviknat da lacat po pomalku mleko da ne dojde do mastitis..Naednas ne cini...

(Одговор на членот vida)
Непосредна врска до пораките: 220
   RE: Прекин на доењето
10.8.2011 14:11:47   
vida
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

postepeno ke mu menuvas cicanje so obrok i ke si ostane samo navecer,..Obidi se i so kravjo mleko koga ke pojdes i ke se nauci...jas taka postepeno postepoeno i se nauci samo sabajle i navecer..Taman i gardite ke mozat postepeno da se naviknat da lacat po pomalku mleko da ne dojde do mastitis..Naednas ne cini...

Ti blagodaram za odg...a koga pocna da davas kravjo mleko,jas imam slusnato deka se dava posle godinka moze i gresam...

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 221
   RE: Прекин на доењето
10.8.2011 14:18:33   
miana
razlicno vikaat
doktorive vikaa ne pred 9 meseca,pa sega vikaat ne pred godina..nemozes ti da ja dois do gradinka..ako pojde na 3godina ti ke ja odis ili bez mleko ke ti sedi? Posle 9 meseci davaj si nemas gajle...I prvo koga ke davas kravjo mleko razreduvaj go malce so vodicka...ili kupi od toa pomalku masnoto....Jas na edna f\drugarka i ja cuvav malata na 5 meseci otidoa na svadba a ne mi ostavi nisto takvo...Zemav i rastvoriv poveke voda pomalce mleko i se iscuvavme bez problem a oni dojdoa vo 02h...i sega i ima 9 meseci ne civa na kravjo mleko e ..sestrami pa od 3 meseca i dava kravjo..Najdobro ti e nekade vo 9 mesec da si pocnes.

(Одговор на членот vida)
Непосредна врска до пораките: 222
   RE: Прекин на доењето
10.8.2011 14:38:21   
Mihaela 2010
Mene pedijatarot mi preporaca mleko da i davam uste od 7 mesec da go razreduvame so pola voda pola mleko,samo sto mihaela nejkese da cue za drugo mleko osven moeto.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 223
   RE: Прекин на доењето
10.8.2011 15:47:51   
arh_diz
Mihaela dokolku imas dovolno mleko nemoras da mu davas drugo mleko.Jas seuste mu nemam dadeno , neka cica dodeka imauser posted image

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 224
   RE: Прекин на доењето
10.8.2011 18:39:02   
BILE.F
Да ве поздравам најпрво после некое време!
Димитар сега има 15месеци, а се одби да цица вторит месец. Цицаше само навечер до 5месец.
А јас млеко колку сакаш... И така од 2 до 8 месец се измолзував со рачна пумпа, а околу 7 месец пробав со НАН, не го прифати и директно со кравјо - битолско млеко. Еве и сега дневно пие околу 800гр.
Млекото ми прекина постепено, без апчиња , со тоа Што на два - три дена ги намалував одмолзувањата, за на крај престанам скрос. Немав мака, ама сепак лактацијата на млеко со природно цицање и измолзување е различна.


_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 225
Страница:   <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Градинка.
Admin

Во која градинка посетува вашето дете?