|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  13 14 [15] 16 17   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Прекин на доењето
16.11.2012 12:05:58   
amateuress
истата мака ја имам и јас, и бувално истите дилеми. детето е многу приврзано за цице (се буди навечер, мижи и вика цицееее, цицеее ако не сум до него), плус превентивната заштита на млекото е голема предност, ама па малиов уште малку 17 месеци ќе наполни, и си викам дека мора до 18 да го одбијам, ми е страв после одбивањето да не му направи траума.

ама како што никако не можам да се решам, може и јас ќе бидам ко тие до 3-4 години што ги дојат децатаuser posted image
ај баш ќе се пријавам за 1 месец тука, да пишам како напредуваме на темата.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 351
   RE: Прекин на доењето
25.12.2012 14:37:13   
zzaa
jas vcera ja odbiv,malku mi e zal ama nasto e vistinsko izmacuvanje i poveke navika otkolku cicanje,pocna da me ape celai gradi mi se lom a cicase samo noke i si rekov dosta e a ima 9,5 meseci si pie mleko od sise,e sega jas so gradite kako ke bidam ke vidime procitav na ovoj ili na drug forum magdanos da stavam na gradite i caj od magdanos da pijam,za apcinja neznam so da pravam dali da pijam?.a me bolat mnogu i se tvdi a i tem kaciv nogu mi e macno denes ali aj ke pomine,neznam dali da se izmolzuvam procitav razlicni komentari nekoi vikat da nekoi ne?aj nekoja majka ako skoro e prestanal so doenje neka mi dade nekoj sovet

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот amateuress)
Непосредна врска до пораките: 352
   RE: Прекин на доењето
10.1.2013 21:51:28   
lete
zdravo mamicka i jas go resiv toa sto i vie sakam daja odbijam kerkami od cicanje taa im 17 meseci i mislam deka cicanjeto i e samo navika i ne cica kako sto treba no nie mnogu vazen faktor sto so cicanje zaspivame moze dane cica cel den no nikako ne zaspiva ako ne cica ovoj vikend keja otkazam i nema da i dadam koj lek ste go piele vie za da vi prekine mlekoto i dali neko probal da stavi nesto luto ili selotep vo cickata i kakva bila reakcijata na deteto pozdrav

_____________________________

Веруваме само во oна на кое што се надеваме
и се надеваме на она во кое што веруваме

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 353
   RE: Прекин на доењето
10.1.2013 22:52:53   
SkCura77
Здраво, син ми има 17 месеци и еве цела недела не го заспивам на цице, малку се буни, кенка и плаче ама ми се чини дека му е јасно дека мама нема да попушти. Мислам дека млекото по 1 година како да губи на квалитет и квантитет, зашто детето веќе има 5 цели оброци други јадења, а цицето е само навика. Ме интересира како ќе престане млеково да се создава, дали ќе исчезне зашто нема побарување или треба да пијам нешто? Дали треба да се направи некој преглед на дојките, ехо или сл? Какво е вашето искуство?

(Одговор на членот lete)
Непосредна врска до пораките: 354
   RE: Прекин на доењето
10.1.2013 23:12:54   
elenak

ИЗВОРНА ПОРАКА: SkCura77

Здраво, син ми има 17 месеци и еве цела недела не го заспивам на цице, малку се буни, кенка и плаче ама ми се чини дека му е јасно дека мама нема да попушти. Мислам дека млекото по 1 година како да губи на квалитет и квантитет, зашто детето веќе има 5 цели оброци други јадења, а цицето е само навика. Ме интересира како ќе престане млеково да се создава, дали ќе исчезне зашто нема побарување или треба да пијам нешто? Дали треба да се направи некој преглед на дојките, ехо или сл? Какво е вашето искуство?

Ако појдеш на гинеколог сега најубаво на ехо ќе се види дали има потреба од терапија. Инаку ако user posted image цицаше само навечер (по 1-2 подои) јас мислам немаш потреба од ништо, никакви апчиња, млекото постепено ќе престане да се создава. Само стегни ги градите со пелена, стави градник, да бидат притиснати, а ако набрекнат ептен измолзи се малку.

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот SkCura77)
Непосредна врска до пораките: 355
   RE: Прекин на доењето
10.1.2013 23:32:32   
SkCura77
Еленак, фала за советот user posted image

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 356
   RE: Прекин на доењето
10.1.2013 23:47:25   
kikicka
Скцура јас само се одмолзував со пумпицата и млекото само престана, бидејќи не цицаше воопшто , само 3 недели.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот SkCura77)
Непосредна врска до пораките: 357
   RE: Прекин на доењето
21.1.2013 13:13:00   
Natuska85
Ај да си прашам тука пред да одам на докторuser posted image . После колку време од кога престанавте да доите ви секна млекото скроз? Јас еве година дена ќе направам откако не цицаме и уште кога ќе се стиснам имам некоја процирно бела течност. Синоќа се загрижив дури под градата како да ме здоболе нешто како вена некоја ,викам да не е од тоа...кај и да е ќе морам да одам на преглед после година дена конечноuser posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 358
   RE: Прекин на доењето
21.1.2013 15:32:57   
deluxe
odi na lekar mislam deka toa e mnogu vremeuser posted image koga bebusko prestana da cica skoro po 1 mes.snema mleko,barem kaj mene bese taka samo 1-2 vo toj mesec setiv kako mi protekuva mleko i navistina imase nekoja kapka ,no za 1 mesec se sredi,no ova 1 god.nz cuno mi e za sekoj slucaj konsultiraj si doktoruser posted image pozz

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 359
   RE: Прекин на доењето
4.3.2013 8:56:31   
mila28
Eve me i mene tuka,resiv deka e vreme da go odbijam. Sin mi ima 14,5 meseci i tocno 50 saati kakone sum mu dala da cica. Mene gradite ke mi eksplodiraat stavam zelka se odmolzuvam po malku. Maticniot mi prepisa apcinja dostinex i vcera ispiv edna polovina, denes treba uste edna , pa potoa na 3 dena po edna polovinka. Me interesira dali nekoj znae otkako ke pocnam so apcinajava za kolku vreme ke prekine laktacija, i dali mlekoto koe e veke vo gradite smao ke se resorbira ili treba da se izmolzuvam taka da gi ispraznam gradite? Mnogu boli, odmolzuvanjeto mi e smrtuser posted image probuvam i racno i so pumpica . A resiv da go odbijam bidejki pocna da odbiva druga hrana, navecer ne vecerase bidejk znae dke ake dobie cicanje, a i smetam deka e dovolno, potoa prolet, leto denot se zgolemuva a detetos tanuva po svesno i poprivrzano, dodeka pak od oktomvri go zapisav vo gradinka i togas da go odbivam ke dodje premnogu, nova sredina gradinka plus nema cicanje. Mleko drugo ne pie, ama eve 2 dena mu nudam pred spienej nestle junior i ispiva po 30 ml :D

_____________________________

Your children will become what you are; so be what you want them to be

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 360
   RE: Прекин на доењето
4.3.2013 11:25:05   
Natuska85
Мила28 јас кога прекинав да дојам прво нешто што ми беше кажано од матичниот беше да не се одмолзувам во никој случај.Ние бевме сведени на еден подој и јас немав млеко многу ама пак ги осеќав отечени.Значчи цело време бев со прслуче(и за спиење) и пиев течности првата недела колку што можев помалку. Престана да ми тече за негде недела дена, но еве и погоре имам пишано дека еве година дена после прекинот јас сеуште имам некоја прозирна лактација,па бев на доктор и ми препишаа бромергон. 10 дена веќе ги пијам и на едната града скорз ми е секнатоuser posted image , на другата ептен треба да се стискам ама се надевам во брзо време и таму ќе секнеuser posted image , пошто ептен мака ми правам ова апчињаваuser posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот mila28)
Непосредна врска до пораките: 361
   RE: Прекин на доењето
4.3.2013 13:03:06   
mila28
Ti blagodaram Natuska85 na odgovorot. Mene iskreno ova nepienje tecnostI(voda) najtesko mi paga :( Tri dena pijam po 2 casi voda max i plus dve kafinja, zedna sum mnogu, jas kako sto sum naucena po 2,5 litri minimum. Gradite gi stegam so prsluk i plus so marama stegnati i zelka na niv(sekako koga ne sum an rabota :D) , a za odmolzuvanje mene pa ginekologot mi kaza da gi odmolzuvam po malku koga ke osetam deka se prepolni i se stvrdnuvaat za da izbegnam mastit.
Imam slusnato dosta majki se zalat deka i po 1 godina od prekin na doenje seuste im potekuva mleko od gradite na pritisok. Sigurno so bromergon ke sekne :) a jas pijam dostinex, navodno od niv nema vrtoglavici i gadenje, pa ke vidam denes treba vtora polovinkauser posted image

_____________________________

Your children will become what you are; so be what you want them to be

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 362
   RE: Прекин на доењето
12.3.2013 16:31:56   
Just baby
Jas za dve nedeli ke se vratam na rabota. poradi toa sakav da gi namalime podoite i postepeno namaluvame. sega na bebus i e zatnato noseto i ne saka mnogu da cica. a i mojte gradi se meki i nemam tolku mleko. no taa nikako ne saka adaptirano mleko. ne me zagrizuva tolku toa kako ke prestanime tuku kakvo mleko da i davam posle toa? i ova sto go cica e mnogu malku mleko... imate li vie iskustvo so toa?

(Одговор на членот mila28)
Непосредна врска до пораките: 363
   RE: Прекин на доењето
12.3.2013 16:47:53   
eli07

ИЗВОРНА ПОРАКА: Just baby

Jas za dve nedeli ke se vratam na rabota. poradi toa sakav da gi namalime podoite i postepeno namaluvame. sega na bebus i e zatnato noseto i ne saka mnogu da cica. a i mojte gradi se meki i nemam tolku mleko. no taa nikako ne saka adaptirano mleko. ne me zagrizuva tolku toa kako ke prestanime tuku kakvo mleko da i davam posle toa? i ova sto go cica e mnogu malku mleko... imate li vie iskustvo so toa?

Na ista maka sme :(( I jas se vrakam na rabota za mesec dena i probav da mu dadam adaptirano, smeniv i nekolku vidovi ali neke i neke.Vo kasicki go jade a vaka nema sansi.Kravjo ne sakam da dadam bar do godinka ama ke vidime.Site mi velat deka ke prifati mleko koga ke go odbijam (ke vidi deka nema drugo i ke nema izbor) Ke gledam da go dojam i koga ke idam na rabota pa ke vidime kako ke odi....

(Одговор на членот Just baby)
Непосредна врска до пораките: 364
   RE: Прекин на доењето
12.3.2013 17:14:18   
blond

ИЗВОРНА ПОРАКА: Just baby

Jas za dve nedeli ke se vratam na rabota. poradi toa sakav da gi namalime podoite i postepeno namaluvame. sega na bebus i e zatnato noseto i ne saka mnogu da cica. a i mojte gradi se meki i nemam tolku mleko. no taa nikako ne saka adaptirano mleko. ne me zagrizuva tolku toa kako ke prestanime tuku kakvo mleko da i davam posle toa? i ova sto go cica e mnogu malku mleko... imate li vie iskustvo so toa?

Син ми имаше 8 месеци кога тргнав јас на работа. Без никаков проблем се одби, но почнав 1 месец претходно да ги укинувам дневните подои. Па така кога тргнав на работа, тој цицаше само навечер и наутро. А млеко никакво друго не пиеше. Така да не се секирај, се живее и без млеко user posted image давај му да јаде кисело млеко, јогурт, кашичките прави му ги со млеко, па така ќе го задоволи внесот на калциум.

(Одговор на членот Just baby)
Непосредна врска до пораките: 365
   RE: Прекин на доењето
12.3.2013 21:33:38   
tuni27
Sakam da gi prasam iskusnite majki kolku podoi treba da ima dnevni i nokni za da najlesno se prekine so doenje? Nie sme daleku od odbivanje ama vremeto za vrakanje na rabota se blizi. I sto pravite ako deteto vi e "zavisno " od cice kako moeto?

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 366
   RE: Прекин на доењето
12.3.2013 21:49:38   
masa
Немора да се одбиете кога ќе тргнеш на работа,но можеш да му ги намалиш дневните подои.Само постепено така е најдобро и за тебе и за бебето.Најдобро по еден подој неделно да не му дојде наеднаш и замени ги со оброци или шишенце.Сеуште може да си цица наутро и навечер а може и попладне кога ќе се вратиш дома..се зависи од тоа како тебе ќе ти одговара така да си се прилагодиш.Јас си ја доев и кога одев на работа и после со одвикнувањто немавме проблем ми прифати одма шишенце и постепено се одбивме по еден подој неделно и за еден месец се одбивме без проблем.На крај и само ми секна млекото и се одмолзив само еднаш вториот ден по прекинот и не се сеќавам точно ама за кратко ми секна млекото.

(Одговор на членот tuni27)
Непосредна врска до пораките: 367
   RE: Прекин на доењето
12.3.2013 21:57:46   
mila28
I jas mislam deka nema da bide problem i nema potreba od odbivanje koga ke trgnes na rabota.(osven ako ne si resena deka sakas da prekines) Jas trgnav koga sin mi imase 8 meseci, mu ponudiv adaptirano i kravjo ne prifati nitu edno..go doev nasabjle, potoa psole rabota i navecer, 3 podoi za 8 mesecno bebe se dovolni. Go odbiv sega na 14,5 meseci i 2-3 dena ne piese mleko..no koga vide deka nema drugo si prifati adaptirano, koristam nestle junior 1+ Taka da sto i da resis ne se sekiraj se ke si dojde na svoe..nema bebto da ti ostane gladno :) a i den-dava dodeka da prifati ako ne pie ne e strasno

< Поракaта ја уредил mila28 -- 12.3.2013 21:59:23 >


_____________________________

Your children will become what you are; so be what you want them to be

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 368
   RE: Прекин на доењето
12.3.2013 22:35:52   
MACICUCI
Mojot bebus prestana da cica na 4 meseci, ednostavno nemav dovolno mleko, pa toj se macese se nervirase. Samo sto pocnal da cica nema veke...i sam se odbi nikako ne sakase da mi fati cice. Jas bidejki nemav mnog mleko posle 3 dena mi se svrdnaa gradite i mi dade ginekologot bromergan da pijam ama prvite nekolku dena cetvrtina, pa nekolku dena polovina, pa potoa po celo apce, zatoa sto ako pocnes po celi apcinja bromergan moze da ti se losi, da ti se vrti i red drugi nus pojavi.

_____________________________

Koga ja pisuvas prikaznata na svojot zivot, ne dozvoluvaj drug da go drzi penkaloto !

(Одговор на членот mila28)
Непосредна врска до пораките: 369
   RE: Прекин на доењето
12.3.2013 22:37:20   
Tanjicka
i so dvete deca prekinuvav postepeno dur ne ostanavme samo na doenje navecer i koga go prekinavme i toa niti piev bromergon niti gi stegav gradite , bas nikakva maka nemav i super pominav

(Одговор на членот MACICUCI)
Непосредна врска до пораките: 370
   RE: Прекин на доењето
12.3.2013 22:56:19   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: zozozo

Moeto dete ima veke 18 meseci... seuste go dojam ...



_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Tanjicka)
Непосредна врска до пораките: 371
   RE: Прекин на доењето
13.3.2013 0:15:25   
meU87
Ние успеевме да се доиме само 4 месеци. Јас снемав млеко, главен фактор за тоа беше нервозата и стресот, затоа би кажала дека ни јадењето ни ништо нема врска со млекото како што има нервозата.
Сега ми е премногу криво но, тоа е, назад нема. Среќа поминавм без никакви апчиња.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 372
   RE: Прекин на доењето
13.3.2013 9:13:33   
tuni27
Znam deka treba postepeno i sakam uste da go dojam. Problemot e toa sto denovive saka poveke da cica pa me faka panika kako ke trgnam na rabota. A za denskite podoi da gi ukinam treba samo da saka kasicka, sisence ne sme fatile...klasika doeno dete :)

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 373
   RE: Прекин на доењето
13.3.2013 9:48:08   
blond
ИЗВОРНА ПОРАКА: tuni27

Znam deka treba postepeno i sakam uste da go dojam. Problemot e toa sto denovive saka poveke da cica pa me faka panika kako ke trgnam na rabota. A za denskite podoi da gi ukinam treba samo da saka kasicka, sisence ne sme fatile...klasika doeno dete :)

Не се секирај туни, мојот фати шише на 6 месеци ама само за вода и сок, млеко никако! Не се грижи, најверојатно кога ќе тргнеш на работа ќе си има барем 2 оброка дневно+цицање, така да гладен нема да биде user posted image

(Одговор на членот tuni27)
Непосредна врска до пораките: 374
   RE: Прекин на доењето
13.3.2013 11:32:13   
mila28

ИЗВОРНА ПОРАКА: tuni27

Znam deka treba postepeno i sakam uste da go dojam. Problemot e toa sto denovive saka poveke da cica pa me faka panika kako ke trgnam na rabota. A za denskite podoi da gi ukinam treba samo da saka kasicka, sisence ne sme fatile...klasika doeno dete :)

Probaj so caska so klunce. sin mi sise so cucla ne prifati..nitu pak piese drugo mleko, iako bev na rabota ..dovolni mu bea 3 - 4 podoi. Otkako go odbiv vo rok od nedela dena si prifati mleko i pie od casa so klun.

_____________________________

Your children will become what you are; so be what you want them to be

(Одговор на членот tuni27)
Непосредна врска до пораките: 375
Страница:   <<   < Претходна страница  13 14 [15] 16 17   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  13 14 [15] 16 17   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?